Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Închiriere spațiu comercial mall

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
amnevoiedesfaturi

amnevoiedesfaturi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.02.2021
Bună tuturor, sper că am ales domeniul potrivit acestui post.

Am mare nevoie de câteva sfaturi. Sunt un băiat tânăr a cărui familie se ocupă în principal cu creșterea animalelor și obținerea de produse lactate. Deoarece ferma nu mai merge atât de bine, iar în contextul actual ne-a fost foarte greu să ne vindem produsele, am decis alături de ai mei să ne deschidem un magazin în care să ne vindem toate ce producem.

Am găsit într-un mall, dintr-un oraș mare al țării, un fel de insulă/chioșc în care ne-am putea desfășura activitatea. Părinții nu prea se descurcă cu tehnologia și birocrația așa că au căzut în brațele mele mai toate sarcinile din sfera aceasta.

În primul rând, vorbind cu unul dintre reprezentanții mall-ului am aflat că e nevoie de un fel de schemă de prezentare a ce urmăm să deschidem, dacă a mai fost cineva într-o astfel de situație aș fi recunoscător dacă mi-ar putea oferi câteva detalii asupra a ce se referă mai exact.
Apoi, aș fi curios să aflu care sunt riscurile reprezentate de închirierea unui spațiu comercial într-un mall față de unul independent. Cam care sunt „șmecheriile” pe care le putem păți, detaliile ascunse din contract pe care trebuie să le am în vedere.

Dacă există persoane care au mai fost interesate sau chiar au încheiat înțelegeri pentru astfel de spații comerciale, aș fi foarte curios să aflu experiențele voastre. De asemenea, accept orice fel de sfat, părere.

Pentru orice greșeli făcute în post, îmi cer scuze, acum încep să văd cum e de fapt viața și știu că mai am multe de învățat.
Mulțumesc anticipat pentru orice fel de ajutor!

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
De obicei, in Mall-urile cu vad, se da spaga mara sa intri sau trebuie sa fii branda recunoscut.

Cam peste tot sunt totusi mall-uri falimentare.

Chiar si asa, de obicei conditiile cerute de Mall-uri sunt adesea cel putin impovaratoare, daca nu ai adaos mare si vanzari.

Oamenii vor sa stie cum iti va arata "taraba", adica sa nu le strici imaginea cu cine stie ce taranie.

Tot ca fapt divers, standurile frumoase, pot sari de de 10 000 eur.

Asadar, depinde de mall, de pozitionare etc.

Edited by Ahasverus, 16 February 2021 - 23:35.


#3
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Insulita in Mall si produse lactate.


Adica vrei sa vinzi cașul, branza, cascavalul cum ai vinde la taraba?
Si vrei sa vezi gagicutele cu pungile de hartie de la branduri, ca plimba si punga de branza.


Nu prea cred ca se potrivesc. Si nu stiu ce reprezentant de mall si-ar da ok-ul.


Sfatul meu: promovare platita pe internet, prezenta pe platforme cu produse locale, si livrare la domiciliu.

#4
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019
Cum spune si colegul de mai sus: livrare la domiciliu. Incearca sa dezvolti un brand si cred ca poti intra pe piata in cateva magazine mai mici la inceput. Personal, cred ca produsele lactate nu s-ar vinde la taraba in mall, cel mult la un stand din interiorul sau la intrarea intr-un supermarket. Am vazut ceva de genu' la Kaufland. Dar vezi ca daca vrei sa intri pe piata asta in care vinzi oamenilor, va trebui sa respecti multe reguli de colectare, prelucrare, ambalare, si transport, ca altfel s-ar putea sa iei o amenda usturatoare de la Protectia Consumatorului. Parintii mei lucreaza intr-un domeniu asemanator, si cand vindeau engros nu aveau nici o bataie de cap. Acum trebuie sa aiba linii speciale de imbuteliere, locatii special amenajate...

Edited by Myorlawr, 16 February 2021 - 23:48.


#5
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Eu am vazut standuri cu produse lactate in mall, deregula in apropierea super/hipermarket-ului din mall sau la intrare. Cu privire la taxe, pot fi mici sau foarte mari in functie de nr de clienti, ironic nu? Daca mergi cu ceva ce atrage multi clienti poti avea chiria chiar aproape gratis, daca e ceva cu produse scumpe si putini clienti chiria e mare chiar si in mall-urile falimentare. Cum au zis si altii de pe topic trebuie neaparat sa investesti foarte mult si in imagine, ambalaje. In mall nu vinzi ca in piata lapte in sticle de cola reciclate si pe o taraba din cornier sudat de vecinul.

#6
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
In contractele cu mall-uri nu exista clauze ascunse decat daca nu-l citesti, altfel ai totul negru pe alb acolo. In primul rand vor dori sa le dai un istoric al firmei tale pentru asi face o idee daca poti rezista in mall-ul lor si apoi un plan de amenajare al spatiului, intocmit de un arhitect, care sa respecte toate normele existente. Apoi presupunand ca te vor accepta ca si client iti vor aproba si planul de amenajare s-au va trebui sa il modifici. Apoi ai un timp fix in care sa faci amenajarea spatiului.
Contractul se face in general pe 5 ani, cu scrisoare de garantie bancara, pe un minim de 3 luni de chirie sau pe o alta suma in functie de mall. Daca reziliezi contractul mai devreme ca nu iti merge afacerea vei pierde acesti bani sau in cazul in care gasesti un manager de mall mai de treaba si exista si un potential alt chirias pentru spatiul la care renunti, ar putea sa-ti scada din garantie ultimile chirii desi putin probabil.
Chiria este de doua tipuri fixa si procent x% din vanzari, care este mai mare, adica chiria pe metru este de 50 euro, si ai un spatiu de 10 metri, asta inseamna 500 de euro. Apoi la inceputul fiecarei luni se da celor de la mall o valoare a vanzarilor din luna precedenta, daca vanzarile sunt sub 500 de euro atunci platesti chiria fixa, dar daca x% din vanzari inseamna 600 de euro atunci vei plati 600 euro, si tot asa in fiecare luna.
Pe langa chirie mai platesti cota parte din totate cheltuielile cladiri, cheltuieli de marketing, etc in functie de locatie.

Si mai este o chestie care cumva ar putea sa afecteze activitatea ta in special si anume aprovizionarea spatiului cu marfa. Aprovizionarea se face in anumite intervale de timp, prin urmare daca tu ai 2 putini cu branza si la ora 11 le-ai vandut pe toate nu vei putea sa te duci sa mai aduci pana seara s-au daca nu au fereastra de aprovizionare seara pana dimineata urmatoare, si pe chestia asta cel putin in Bucuresti toti sunt foarte stricti.
Asa ca vezi ce bani vor pe chirie si gandeste sincer daca crezi ca poti face profit, si fii sincer cu tine cand faci socotelile ca s-ar putea sa pierzi bani multi.

#7
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Nu cred ca se preteaza lactate intr-o insula din Mall. Nu prea cred ca merg lapte, smantana si telemea in insula unui mall, cand ai toate brandurile in hipermarketul din mall.
Poate doar daca ai produse de o calitate extraordinara, cu procesare (cascaval, unt)  branduite corespunzator, cu pret peste medie. Cu sampling. Asa poate atragi ceva clienti. Dar asta inseamna investitii destul de mari.
Mult mai ieftin si mai sigur e prin social media.

Edited by tablagiu_xxx, 17 February 2021 - 06:03.


#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • chirie: suma variaza in functie de mai multe criterii. Daca e mai aproape de intrarea efectiva in Mall e mai mare, daca esti intr-un colt e mai mica (nu prea esti reperat).
  • vitrinele frigorifice costa, nu este recomandat sa ai o lada frigorifica mare de unde puneti totul la gramada (branza, carnati, pastrama si smantana).
  • mergi prin mall-uri si vezi unde sunt pozitionate punctele de vanzare care nu apartin de mall (adica nu cele cu autoservire proprie ale mall-ului). In general sunt in afara sau, daca sunt la interior, nu toate au casa de marcat, plata facandu-se la casele mall-ului (deci nu incasezi direct banii). Serviciile astea costa si ele.
Nu stiu sa-ti dau cifre, dar la Kaufland, de exemplu, pentru anumite produse, ei percep un discount de peste 25% (eu vand la Kaufland produsul X cu 10 lei, Kaufland il vinde cu 12 lei, DAR imi cere un discount de 40%, deci pretul final de achizitie al kaufland este de 10 lei - 40% = 6 lei. Deci Kaufland are adaos de 100%. E doar un exemplu). Mall-ul iti poate oferi tot ce ai nevoie, chiar si incasarea banilor (un fel de ramburs, sa-i zicem), doar ca s-ar putea sa ca socoteala de acasa sa nu dea cu cea de la targ.

#9
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006

 ZamrA, on 17 februarie 2021 - 01:00, said:

Si mai este o chestie care cumva ar putea sa afecteze activitatea ta in special si anume aprovizionarea spatiului cu marfa. Aprovizionarea se face in anumite intervale de timp, prin urmare daca tu ai 2 putini cu branza si la ora 11 le-ai vandut pe toate nu vei putea sa te duci sa mai aduci pana seara s-au daca nu au fereastra de aprovizionare seara pana dimineata urmatoare, si pe chestia asta cel putin in Bucuresti toti sunt foarte stricti.
Vezi de ce am zis ca pentru un stand de genul celor dorite de initiator in mall deregula se prefera un spatiu la intrare? Acolo de multe ori e permisa aprovizionarea la orice ora pentru ca nu e nevoie sa treci cu marfa printre clienti.

Cu privire la vanzari depinde mult de mall, sunt si mall-uri ce favorizeaza comerciantii ce au multi clienti pentru a atrage trafic in mall.

Edited by LunaCrystal, 17 February 2021 - 15:27.


#10
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Sincer, eu nu am vazut insula cu lactate in Mall. De fapt, nu prea am vazut magazine cu acest specific in Mall. Daca prin Mall te referi la galeriile comerciale ale vreunui hypermarket, asa da, exista magazine, dar sunt branduri consacrate.
Chiar daca ai obtine o astfel de locatie, nu prea vad cum ai face vanzare. Adica, oamenii din Mall se duc mai mult pentru haine si incaltaminte.

Cred ca cea mai potrivita locatie ar fi intr-o piata acoperita, un spatiu comercial dedicat )

#11
amnevoiedesfaturi

amnevoiedesfaturi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.02.2021
Salutare tuturor, sunt plăcut surprins să văd numărul mare de reply-uri, așa că simt nevoia să dau mai multe detalii despre întregul context.

Da, standul este amplasat într-un mall, dar e vorba de o zonă comercială (cu un hypermarket, farmacii) întreaga zonă fiind la intrarea în mall, nu mă refer la zona cu „ancorele” centrului comercial (magazinele de îmbrăcăminte, cosmetice ș.a.).
În plus, nu e vorba despre o insulă, m-am exprimat greșit, este efectiv un stand tip chioșc, cu loc de două vitrine frigorifice în față și în spate niște rafturi.

Legat de magazin, sunt de acord cu voi că un stand bazat strict pe producția noastră ar avea șanse mici să exceleze. Ca să rezolv această problemă, am propus o varietate mai mare de produse pe care să le comercializăm, atât legat de cele lactate, cât și produse de carmangerie ale unor producători locali din zonă, produse la borcan (gemuri, dulceață, zacuscă) produse de un membru al familiei care momentan colaborează cu alte magazine sau chiar produse de panificație, ultima categorie rămâne de văzut, având în vedere hypermarketul amplasat vis-a-vis.

Sunt conștient de riscurile și obligațiile sanitare pe care le avem când e vorba de comercializarea de alimente populației, dar noi făceam deja acest lucru la ferma noastră (cu aprobare a DSV-ului), deci în mare știm cam ce trebuie să avem în vedere.

Detaliul legat de aprovizionare recunosc că nu mi-a trecut prin cap, dar are sens, iar cu livrările la domiciliu ar putea fi o idee, având în vedere că recent am obținut permisul de conducere, o să iau și asta în seamă.

Mă încăpățânez să „profit” de șansa spațiului din mall, deoarece sunt 2-3 spații rămase libere în zona aceea, iar prețul chiriei nu este deloc mare. Am mai avut o tentativă de închiriere a unui spațiu acum câtiva ani, la un alt mall din oraș, iar chiria cerută era de aproximativ 7-8 ori mai mare (mă refer la costul total, nu mai știu dimensiunile acelui spațiu ca să compar la mp, dar oricum nu era o diferență mare dimensiuni care să justifice prețul exagerat al chiriei).

Mulțumesc mult pentru răspunsuri, îmi sunt de mare ajutor și sper că am adus lămuririle necesare.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
Te vei transforma in sclavul molului.adica tot profitul ti-l vor lua.trebuia sa intrebi cat cer chirie de la o insulita si te linisteai singur auromat.eu nu recomand plus ca apa, caldura se plateste separat.
Daca poti spune in ce oras vrei sa faci magazinul.

#13
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Ce s-a mai intamplat? Ai deschis insula din mall? Intreb pentru ca ma intereseaza subiectul pentru sora mea care comercializeaza cosmetice online si ar vrea sa deschida ceva similar (o insula) intr-un mall mare din Bucuresti. Deci?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate