Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Achizitionare Iphone X cu Display schimbat, merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut!

In momentul acesta folosesc ca al 2-lea telefon un Iphone SE din prima generatie, doar ca in ultima perioada am inceput sa folosesc mai mult Whatsapp-ul, trebuie sa trimit mail-uri, mesaje, iar ecranul mic isi spune cuvantul + ca bateria are capacitatea maxima de 78% fiind deja a 2-a baterie. Am folosit telefonul la maxim, il iubesc pentru ca este foarte mic, practic daca il folosesti doar pentru apeluri fara nimic altceva.

Cum spuneam si in titlu, as vrea sa cumpar un Iphone X 64 GB si am gasit unul de la primul proprietar, are factura de achizite, incarcator original, casti, cutie etc, nu are semne de uzura pe rama, deci arata ca nou..

Dilema ar fi urmatoarea. Display-ul a fost schimbat la Apple pe gratis (asta spune vanzatorul), are si factura de la AppleCare Service pentru ca din ce mi-a spus existau anumite serii de Iphone X care aveau probleme cu nu stiu ce conectori. Este adevarat? Cum se manifesta mai exact problema asta?

Pretul este de 300 euro fix, are capacitatea maxima la baterie de 87%, a fost cumparat la inceputul anului trecut.

La ce ar trebui sa fiu atent cand merg sa vad telefonul? Sunt anumite chichite care ar trebui verificate?

Astept sfaturile voastre!

Edited by IloveHp, 16 February 2021 - 18:24.


#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Daca e display original schimbat de apple este exact, dar exact ca un telefon nou.

Acum hartiile mai pot fi si falsificate. Uite-te cu atentie la certificatul ala.

#3
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Atasez o poza din anunt, telefonul are si folia de la garantie, se vede si in poze. Factura de la AppleCare Service este in limba germana, defapt si eu ma aflu in Germania iar telefonul este vandut aici, deci nu este de pe Olx.

Chiar as vrea sa merg in seara asta sa-l cumpar, nu as vrea sa dispara si asta, cum am patit acum 2 zile cu alt Iphone X care ar fi meritat cumparat (din anunt), s-a cumparat in cateva ore..

Nu as vrea sa fiu Off-Topic dar am mai gasit si un Iphone 6s, cumparat anul trecut in Noiembrie, are garantia valabila pana in Noiembrie 2022, impecabil, cutie, accesorii, la 100 euro.

Sunt putin in dilema pe care sa-l cumpar fiind totusi o diferenta de 200 euro, ambele avand avantaje/dezavantaje..

Telefonul planuiesc sa-l tin cat merge, chiar nu am de gand sa il schimb anul viitor sau cand apare alt model, repet, il folosesc ca al 2-lea telefon, nu am nevoie de camere de top, model 2021 sau alte nebunii.

Attached Files

  • Attached File  $_57.jpg   144.8K   71 downloads

Edited by IloveHp, 16 February 2021 - 19:05.


#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
iPhone X are actiune de service pentru display: https://forum.softpe...r-touch-issues/
Daca a fost inlocuit prin programul ala, e ok.

#5
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 22.02.2014
Este ok telefonul.

#6
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Exact, vanzatorul spune ca display-ul a fost schimbat in Ianuarie prin aceasta actiune de chemare in service, are si respectiva factura (am atasat o poza). El intre timp si-a cumparat un Iphone 12 si normal, nu mai are nevoie de Iphone-ul acesta.

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Ia-l.

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 IloveHp, on 16 februarie 2021 - 18:23, said:

In momentul acesta folosesc ca al 2-lea telefon un Iphone SE din prima generatie, doar ca in ultima perioada am inceput sa folosesc mai mult Whatsapp-ul, trebuie sa trimit mail-uri, mesaje, iar ecranul mic isi spune cuvantul + ca bateria are capacitatea maxima de 78% fiind deja a 2-a baterie.

Astept sfaturile voastre!

Foloseste primul telefon la whatsapp, mailuri, mesaje.

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009
Ia-l ca pare ok. Mi se pare cam uzata bateria aia (intr-un an sa se duca 13% inseamna ca l-a forjat putin), dar daca modulul de la display a fost schimbat la Apple atunci totul este ok.

Sincer pentru ce il folosesti puteai sa iei 6s-ul ala la 100 euro si ieseai mai bine ;-) Poate aveai bafta, se defecta ceva si ti-l inlocuia cu un i7 sau chiar i8 ca doar de alea mai au pe stoc!

#10
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012

 abac, on 16 februarie 2021 - 21:16, said:


Foloseste primul telefon la whatsapp, mailuri, mesaje.

Telefonul principal este un S10 Dual Sim, urmeaza S21, doar ca refuz sa il folosesc in modul dual pentru ca nu-mi place sa am pe un singur telefon notificari si de acolo si de acolo, din aceasta cauza merg pe principiul de 2 telefoane, Whatsapp-uri separate, mail-uri, etc.

Am vorbit cu vanzatorul si a ramas ca o sa-mi scrie maine dupa ce termina programul ca sa merg sa vad telefonul, sa-l probez, l-am si negociat cu 290 euro dar cu greu :)) Stiu ca este nesemnificativ, dar lucrez in domeniul vanzarilor si tot timpul primesc niste oferte de... Am zis ca ar fi si randul meu sa fac o oferta, sa negociez.

 Xman_ghio, on 16 februarie 2021 - 21:39, said:

Sincer pentru ce il folosesti puteai sa iei 6s-ul ala la 100 euro si ieseai mai bine ;-) Poate aveai bafta, se defecta ceva si ti-l inlocuia cu un i7 sau chiar i8 ca doar de alea mai au pe stoc!

Crede-ma, atat am cugetat pe care sa-l cumpar, chiar sunt foarte multumit de cum functioneaza SE-ul dupa aproape 5 ani, nu am ce sa-i reprosez, deci si 6s ar trebui sa mearga la fel, pentru ca au exact aceleasi componente.

O sa vad maine Iphone-ul X si daca nu imi place ceva la el, adica daca nu arata ca in poze sau are zgarieturi, din start spun pas si ma duc sa cumpar 6s.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si cu bateria ce faci ? La 87% e slabita destul de tare.

#12
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Totusi, de unde l-a cumparat la inceputul anului trecut? Cand a aparut Xs (in 2018) stiu ca X-ul a fost retras de pe piata.

#13
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Aici sunt anumite magazine mai micute de electronice noi, ba chiar si magazine alimentare, gen Marktkauf, Kaufland, Rewe, Aldi, care vand telefoane noi noute cu garantia data de producator chiar dupa ce modelul a fost retrat de pe piata, adica nu il mai gasesti la magazinele de electronice mari, cum ar fi la noi Emag, Media Galaxy, etc.

Crezi ca la 87% este slabita? Adica eu acum am la Iphone-ul SE 78% cu o baterie aftermarket si inca ma tine o zi la cum il folosesc, poate chiar prind si a 2-a zi dimineata si il incarc la birou.

Chiar astazi m-am uitat la Iphone-ul 8 a lu' maicamea si are 67% capacitatea la baterie Posted Image)) L-a omorat cu Candy Crush, si alte tampenii

Edited by IloveHp, 17 February 2021 - 00:16.


#14
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Chiar daca e al doilea telefon eu as merge pe X.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
+1 pentru X. In cel mai rau caz ii schimbi bateria cu 20-30 de Euro cand va fi nevoie.

#16
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009

 TruculMagic, on 16 februarie 2021 - 23:20, said:

Si cu bateria ce faci ? La 87% e slabita destul de tare.
Nu e chiar asa. Pana la 80% tine aproape perfect as spune.

#17
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Pe mine mă amuză întrebările astea, "merită"! Nimeni nu știe mai bine decât tine ce ți se potrivește cel mai bine și ce resurse financiare ai!
La nuntă, tot așa? Merită mireasa asta? Posted Image

Edited by rMembruAnonimescu, 17 February 2021 - 22:23.


#18
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Compari mere cu pere. Din moment ce vreau sa imi cumpar Iphone X este normal ca dispun si de resurse financiare. Intrebarea a fost ca daca merita in conditiile date de vanzator, adica display schimbat s.a.m.d ✌

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate