Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

TUTORIAL - propriul server IPTV cu ajutorul unui Raspberry Pi 4

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Portul il schimbi de pe router, pe RPi poate ramane 22.
Nu te obliga nimeni sa folosesti 22->22. Poti pune 31337 -> 22. Nu pune 31337 totusi, e port cunoscut de psybnc. :))

#20
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

flopyro said:

1613488053[/url]' post='27538506']
Da stiu, dar nu am nici o alta sansa sa ma uit "legal" la programele romanesti, ptr ca nu am voie sa-mi instalez antena parabolica pe bloc aici, asa ca numai prin internet.
off-topic: vezi ca aplicatia de la upc e gratuita pentru clienti si nu cere vpn sau nimic altceva. doar acces la internet. chiar nu gasesti pe nimeni in Romania cu abonament la upc, sa imparta userul si parola cu tine?

Edited by born2lose, 16 February 2021 - 19:30.


#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Unde scrie asta? In contract? In lege? Sau e un drept "inchipuit"?
Cel putin ptr partea de internet exista o directiva europeana.
Daca ai de exemplu Filme Google si ai filme cumparate poti sa le vezi si cand esti in alta tara din EU.
La fel Netflix, Amazon Prime...
Deci de principiu aplicatia Digi Online ar trebui sa mearga si in alta tara daca platesti abonamentul aici. Din pacate pe-asta n-am testat-o ca a venit Covid-ul. Dar am Google Filme in Romania, inregistrat pe adresa din Grecia.
Poate singura  problema cu Digi Online e ca lipsesc multe posturi - gen ProTV-urile, Prima...

Pe de alta parte, preluarea posturilor de la digi si transmiterea pe internet e cam piraterie.
Mai sunt aplicatii pe android care mai folosesc genul asta de "servere" dar cum le prind le inchid.

#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Da, in UE asa e. Dar nu "unde vrei tu", ci doar in UE. Si merge foarte bine horizon de la UPC.

#23
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
poate m-am exprimat eu gresit . "de unde vreau eu" ma refeream ca pot fi oriunde pe glob, atat timp cat ma uit (prin vpn)  printr-o "fereastra" din Romania ( unde am abonamentul) - sunt in limitele contractului [ nu ma gandeam ca furnizorul trebuie sa-mi asigure mie access de oriunde pe glob la aceeasi parametri ca in ro ]

@OP : amu cativa ani folosisem un router cu ddwrt ca sa permit doar unui anume ip fix extern sa acceseze port forward  ( filtrare la port forward dupa source ip ) , dar nici solutia asta nu mi s-a parut perfecta ( tehnologia a avansat, inclusiv metodele de a exploata lipsuri de securitate )

horizon upc sau focussat permit accesul din UE , fara alte artificii tehnice ( focussat are si un serviciu suplimentar, in care nici nu trebuie sa fii abonat la platforma lor dth )

Sunt multe persoane pe forum care pot da un sfat avizat despre care ar fi solutia tehnica potrivita pt access din afara retelei ( in afara de vpn )

inca o data multumesc anticipat  tuturor care pot ajuta cu informatii - sfaturi

#24
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Salutare, eu folosesc un receptor hibrid echipat cu tuner C/T2/S2 și pe care rulează un sistem bazat pe linux. Se poate instala Tvheadend server și permite multe opțiuni (iptv, satip, etc).
Mecool kiii pro se numește receiverul.

Edited by Swerige, 16 February 2021 - 22:39.


#25
flopyro

flopyro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.12.2007

 Swerige, on 16 februarie 2021 - 22:38, said:

Salutare, eu folosesc un receptor hibrid echipat cu tuner C/T2/S2 și pe care rulează un sistem bazat pe linux. Se poate instala Tvheadend server și permite multe opțiuni (iptv, satip, etc).
Mecool kiii pro se numește receiverul.
Da, si Mecool kiii e foarte tare.
Ce setari ai ptr satip ? Si clientul cum se seteaza ? Ne poti ajuta cu cateva sfaturi ?
Mersi!

#26
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 flopyro, on 16 februarie 2021 - 22:52, said:


Da, si Mecool kiii e foarte tare.
Ce setari ai ptr satip ? Si clientul cum se seteaza ?
Nu am folosit server de satip pentru motivul că nu am dispus de un client cu ajutorul căruia să pot efectua eventuale teste.
Aveți idee cum pot controla Mecool prin WAN pentru a dispune de on/off box?

Edited by Swerige, 20 February 2021 - 23:20.


#27
SASSU

SASSU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.10.2008
Foarte Frumos explicat de flopyro astept sa luam legatura v-am scris in privat

#28
SASSU

SASSU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.10.2008
Salutare la toți,doresc sa fac un server de IPTV cu un mini pc.
Ce programe imi trebuie? Cred ca diferă programele si linux-ul fata de pi4,daca ma poate ajuta cineva? Ce versiune de linux sa pun si celelalte in continuare? Multumesc o zi buna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate