Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

"Excursie" 6-9 luni pe an prin Europa cu famila?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
rayari

rayari

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2021
1. Daca se poate sa ignoram neplacerile create de restrictiile covid pe la granite! - alea sunt temporare, mai mult de 3 ani no o  sa tina Posted Image

2. Cum am selectat topicul doresc sa fac cu auto, nu cu avion, si nici hotel, nici hostel, si nici inchiriere, si propriul vehicul.

Ma uit la youtube "van life" si "van life europe".
Este foarte diferita in SUA fata de EU, si legislatia, si golirea toaletei.
Omul destept invata din greselile altora, nu doar pe propia piele Posted Image

Daca am fi 2 tineri intr-o duba poate ar merge a autorulota tip duba (cat B) chiar si fara dus.
Din video-urile vazute reiese, ca daca este dus femeia e mai fericita, doar ca nu prea este loc la altceva.
In primul rand daca mai este si un copil mic, care nu are voie sa stea in fata legal trebuie o bancheta in spate, care ia loc, si evident ramine si mai putin. Si nici varianta luna nu ofera destul loc, daca e bancheta + dus. Deci c-am exlud campervanurile regulate , categ B. Ce ramine? - catg A si cat C!

Categoria C sint acele autorulote , "normale" de inchiriat de firme, nou pretul au intre 40.000 si 80.000 euro. Depinda cit de lunga este si ce dotari are. Utilizat, la 10 ani au pretul pe la 30.000-40.000 cele bune.

Categoria A sunt acele autobuze, care le vezi la TV, fiind cele mai luxoase si nu pre e nimic sub 100.000, dar modele high end incept de la 500.000. Trebuie sa fie foarte veche sa fie cu 30.000. Mai mult pe la 80.000 si 200.000 o vad.

Sa iau una si sa stau doar la campinguri amenajate e ok, dar nu asta e ideia, tot ingramadit stai la sezon, ba  nici nu ai loc poate. Cand nu e sezon foarte probabil ca este mai ok. Daca vreau sa am si off camping se complica treaba, masina trebuie pregatita ptr asta, nu se transforma dintr-o data.


RV= Recreational vechickle, deci sa faci o vacanta, nu sastai in el permanent. Nu ptr aia e facut.
Exista case mobile ptr aia, cu izolatie, dar ele necesita legare la utilitati, si nu prea sint ele mobile, doar cu platforma, avand 3m latime cel putin, altele chiar 4m, si lungime de chiar 13m.
Asta nu prea consider eu destul de mobil, desi, daca ai 2 din astea: una undeva untr-o zona calda, si alte in rece si amble zone iti plac, poate e o solutie: Norvegia si Turcia im-i vine in minte.

Exluzand din categiria C cele sub 3500kg, main alea scumpe si categoria A.
Acum din privinta taxei de drum si limita de viteza, nu mai sint la B nicicum, si am limitare.
Ce ar fi, daca a-si utiliza un BE? in loc de C mai mare sau A. Ceva de genul:
Attached File  Mercedes-Benz_Sprinter_and_car_trailer.jpg   306.07K   45 downloads

Attached File  1411835697_1.jpg   178.47K   45 downloads

Attached File  maxresdefault.jpg   145.57K   41 downloads



Mai concret, iau o duba mediu, nu lung Mercedes Sprinter Mixto, sau Citroen Jumper, sau rudele lor,  care incape intr-o parcare normala ( 5.9m) avand 1 rand de bancheta in spate sa fie legal copila.In ala pun lucrurile comune de calatorit, eventual patul matrimonial patul copilei si cela lucruri bazice.

- tractez dupa ea o remorca carosata tip cargo max 2T am voie (inchisa) in care pun dusul, masina de splat, bucataria, rezervorul de apa  de min 300L, si nu 90-120L?
(intrucit nu dormin in ea) nu trebui izolata, o sa fie frig la dus, stiu Posted Image

Daca ma duc la camping e aproape ca cu o rulota, aproape...daca vreau sa ma duc in oras las remorca undeva pazit (platit evident) si plec in oras cu duba, care incape in parcare normala.
Cand ma duc off-camping, sau am terminat cu orasul si vreau mare-munte, natura iau remorca si nu depind de serviciile de splare, cautat apa totdeauna ect.
De probleme, neajunsuri ar putea fi?

Dupa calculele mele:
Mercedes Sprinter acelift( 2013 -2018) cu motor V6 e pe la 13.000
Conversia fara electricitate: ceva izolatie + paturi + sertarele a ar fi pe la 2000-3000 euro materialele.
Remorca carosata de 2T e pe la 8.000 euro.
Conversia: dus, bucatarie, rezervaore mari, pompa: pe la 4000 euro.

Problema e electricitatea daca o fac cu Victron. Poate sa depaseasca si 9000 Posted Image

Deci pe la 37.000, doar ca partea de remorca e noua si trebuie sa lucrez vreo 2-4 luni.

Pe duba ar intra maxim 3 panouri solare, dar mai mult a-si prioritiza vetilatorul de la plafon si eventual 2 panouri, iar alternatorul de 190A sa incarce bateriile.
Consumatori sint ceva in duba:  rulare laptop, tablete, eventual TV ptr copila, aerul conditionat desigur. 1x acumulator de rezerva cu 200AH ( se foloseste jumatate) sper ca ajunge.
(Frigiderul nu stiu unde sa-l pun, dar cred ca la bucatarie ar fi logic. Leduri ptr iluminare interioara,  Aici hai ca merge 12V si nu trebuie neaparat 24V.)
La remorca daca pun frigiderul, ala ar fir mai eficient la 24V, trage 2.5 de la 12V ( 750Wh?). Masina de splat 300-650W iarasi, dar nu consuma toata ziua.
Aici deja pun a intrebare daca 1x acumulator cu 200AH, la 50% capacitate poate sa faca fata. Eu a-si prefera 2x12V in serie cu jumatate din 200AH capacitare, dar cum o incarc? -de la masina trebuie un ridicator de tensiune de 12V la 24V, asu sa bag un alternator separat izolat, si vin bu firele sau bateriile in paralel si un battery management device, la care u nu ma incrreedere pe termen lung, sau baterie de litiu care renteaza doar dupa 5 ani.

Cei care fac acest tip de viata fac 2-3 ani , apoi dispar de pe youtube, mai rar vezi sa faca timp de 5 ani sau mai mult.
Multe anunturi de mica publicite precizeaza ca vand rulota ca a luat autorulota.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
RV-urile care ajung depasesc 50.000 au la baza autocare/microbuze (autorulotele americane, ca ei au mai mult spatiu). In Europa, majoritatea autorulotelor sunt au la baza dubele.

Recomandarea ar fi sa iei o autorulota, nu rulota remorcabila. Fostul sef al sotiei a avut o rulota (cred ca a tinut-o vreo 4-5 ani) si in campinguri ocupa 2 locuri (ansamblul avea 10m, el avand un lodgy pentru tractare, lodgy transformat ulterior in camper, din moment ce copii au inceput sa se uite in alte parti).

Acum, pe unde intentionezi sa mergi? Nu de alta, dar parca as vrea sa merg si eu in locuri noi...

#3
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 rayari, on 16 februarie 2021 - 10:32, said:

1. Daca se poate sa ignoram neplacerile create de restrictiile covid pe la granite! - alea sunt temporare, mai mult de 3 ani no o  sa tina Posted Image

2. Cum am selectat topicul doresc sa fac cu auto, nu cu avion, si nici hotel, nici hostel, si nici inchiriere, si propriul vehicul.

Ma uit la youtube "van life" si "van life europe".


Ia legatura cu sun chase journey

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Nu doar Sun Chase si-au facut transformarea asta ci mai sunt cativa romani. Mi se pare complicat si e enorm de multa munca plus indemanare. Nu e pentru oricine.

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
nu stiu de ce generatiei asteia i s-a intiparit in cap ca e super misto si cool calatoritul si repeta mantra aia cu ”investitul in trairi”.

am urmarit si eu o groaza de dastia, ce-i drept pe la americani, forestyforest, rv odd squad, tales of wunderlust si am mai vazut destui.

singura persoana care pare fericita e tipa de la teles of wunderlust, care are full time job si nu sta chiar mereu in rulota. dar orice om care a calatorit mult, o sa-ti puna ca e obositor calatoritul si ca nu ai chef mereu. plus ca iti trebuie destul de multi bani. ca sa nu mai vorbesc de cat de des se strica rulotele astea sau cat costa.

plus ca doar calatoritul in sine nu inseamna mare lucru, crezi ca asfaltul din Bruxelles e diferit? sau crezi ca nu au si aia h&m, mec si ce mai avem noi?
sa zicem ca la inceput e misto, sa zicem ca ai si bani, sa zicem ca rv-ul tau nu se defecteaza. ok nici nu te streseaza vreun sef, te trezesti cand vrei, mananci la restaurant si etc.. ok....te trezesti intr-o zi undeva pe plaja x si esti la modul, hmm...ok...cred ca o sa repet ce am facut si ieri, dupa care reduci la absurd si vezi ca totusi vrei sa faci si tu ceva in viata, nu doar sa vezi chestii.

#6
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Idea a buna si foarte complexa... depinde de varsta si de nivelul de nebunie !

Cum planifici sa te intretii in perioada in care esti dus pe drumuri !?

PS
majoritatea "restrictiilor temporare" aduse pe perioada cov.ID for fi "restrictii permanente" !

#7
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Dacă vrei pentru 6-9 luni pe an fă-o în stil mare!
Ia permisul categoria D și amenajează un minibus din categoria Isuzu Turquise sau o idee mai măricel.


#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 bobitad, on 16 februarie 2021 - 12:42, said:

vezi ca totusi vrei sa faci si tu ceva in viata, nu doar sa vezi chestii.
cum ar fi să te duci zi de zi la serviciu să scrii emailuri și să faci prezentări în PowerPoint?

Edited by DaculScoril0, 16 February 2021 - 22:42.


#9
rayari

rayari

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2021
SunChase Journey ( Costi si Luminita ) deobicei se duc in partea de Est a Europei + Turcia.
Calatoresc cu Citroen Jumper, nici macal modelul lung, si nu au avut masina de splat, parca.  Parca Costi castiga ceva banuti din programare + venit din Youtube.

Sint altii, care nu pe limba romna vorbesc. De exemplu este unul din cehia, tot cu Citroen, care isi constuieste motociclete electrice, si aia umbla ici-colo in EU.
Sint altii din Cananda, cu un Sprinter.
E o tipa din Suedia cu un Spinter nou L2H2.
E un cuplu in Ungaria cu ceva vechitura, cu alcov.
si altii si altii

Trasformarea in rulota: atite video-uri am vazut, deja stiu si greseli majore fac: mai ales, care face prima oara si foloste ceva de aluminiu, sa reflecte caldura Posted Image)
Desiguri ca si eu a-si face ceva mici greseli, dar nu cred ca ceva fatale.


Eu stiu soferi de camioane, care vin din Belgina pina Turcia si nu fac niciun dus, vara in canicula, doar ca eu al alte obiceiuri acuma.
Cand stau la hotel tricolul + sosetele il clatesc seara si pun sa sufle ceva aer, dimineata sau pun la calorifer. Pe dimineata deobicei e uscat si doar asa pun la punga cu cele folosite. Alfer daca sta in punga 4-5 zile nespalate, o sa miroase, si nu e mare lucru sa pun dopul la chiuveta, sa las sa curga apa in chiuveta pina ma pregatesc de dus, iar dupa un dus scurt de vreo 10-20 minute in loc sa folosesc prosoapele hotelului dubios de curate, prefer sa ma usuc la aer, si ce sa fac, pai stau 5 minute la chiuveta sa clatesc acolo sie gata. Nu e un efort mare ptr mine, dar e risipa de apa Posted Image Pai daca dau 200-300 ron la camera, sa fie vreo 30 numai apa Posted Image

"problema" e ca eu am stat si aici si dincolo, si si tara si la oras, si la cabana la munte si la hotel si am ideie sa compar merele cu merele Posted Image
cealalta problema e ca sotia prefera luxul, camera de hotel, doar ca in Romania cand e hotelul hou ca a primit finantarea cit de cit tine la un nivel curatica, cu chiar curat.
Apoi in nici 5 ani vezi mucegai peste tot, miroase de aer ... nedescris, de 30-40 de ani la usa de la dulapului dinntr-un hotel de LUX in Budapesta, desigur nu numai al miroase ci tot dualpul, lacul sau ce .. nu era aerisit sa nu consume caldura, sa nu intre praful ect. Si toate astea  desigur platest nene, 100-150 euro, ca e hotel de LUX, si apoi nervi, ca nici macar de un Hostel nu este, dar ai a cameraca cu suparafata mare? -pai ai? deci e 4 stele sau 5, si du-te inapoi strainule! Si iti distruge vacanta, nervii. Si zici ca ok, am luat teapa la una, asta e, se intimpla, ma duc la altul seara, noaptea bucuros ca la ora 2-3 gasesc o camera: si vezi acolo ce se intimpla? Pai la 6:30 incepe micul dejun si nu s-a reparat usa salii de mic dejun si se tranteste fiecare client si nici nu am putut sa dorm nici macar un dus, si tranteste peretele in fiecare 2-lea minut cineva, pina cand vin afara si urlu una, dar nici eu nu sint de vina,ca asta face economie de 50 ron.
Deci oricit de buna e hotelul, oricit de luxos oricit se zice ca e curat, eu am alta experinta si m-am si saturat.
Daca te duci in serviciu, in delegatie, neaparat trebuie sa ajungi acolo hai ca nu ai ce face, asta e. E lucru, si cei ptr discormfortul creat drepturile tale...

Cand e vacanta, vreau s ama relaxez, nu sa fac scandal, ca alea fac economie, ba mai mult: daca vede ca nu ai cnsumat destul de la minibar, pai mai adauga la factura.
Am declarat ca am consumat 1 sticla alcoholic + 1 sticla apa, dar receptioneara a tecut 2+2 "din greseala" .
Apoi camera rezervata si sosesc acolo si nu este: fa reclamatie la Booking...
Gasesc camera rezervata, dar este nunta, apoi inceri sa dormi cand tremura valea de la booxele care se aude cite o melodice care nu e tocmai genul meu.
Hoteluri...

Comparativ cu asta:
Exista sate pe harta si pe vedere din satelit... care are ba 3 lucuitori permanenti, ba toti seznieri , cabane pe linga un sat. Doar ca nu e statiune turistica si nici vara si nici iarna nu mai ie nimeni, nici macar hotii, findca au spart cabanele si nu mai au ce de luat Posted Image
Ai apa curata, fara clor,  din izvor, si este din belsug, nu trebuie sa faci economie sa cletesti tricoul si sosetele, sau sa numeri secundele cand faci unn dus.
Aer aer curat, nu sint masini disel fara EGR si DPF eliminate.
Nu sint petreceri, nu sint urlete.
Daca vezi vre-un animal se sperie de tine, nu ca ursii din Brasov, care vin la contanerele lor, si sint ale lor si nu ale tale...

Sau sint lucuri de sezon, dar in afara sezonului nu-i nimeni acolo. De exemplu acum la Roianemi cine e? Posted Image Vara de ce nu-as merge acolo cand peste tot e 35-40 grade? Poate acolo e 25.
Ieri la Sevilia erau 24 grade, la noi -4. De ce nu a-si putea sa ma duc acolo?

Nu neaparat sa tot circul, in fiecare zi.
Pun remorca, rulota in natura, e undeva unde e apa.
Intr-o saptamina odata ma duc 50-100km sa fac aprovizionarile,si ma intorc in speranta ca gasesc rulota/remorca acolo.

Pina cand am semnal de 4G nu lipseste nimic mie. Ptr familie pote mai vrea sa vada si alti cu care pot sa ma cert: gen cit de nesimtit este si  a parcat ruota prea aproape de a noastra ect. La tinerete am fost si eu la Skitu cu cortul, nu era nici igienic, nici prietenos, dar era ieftin Posted Image


Deci "crezi ca asfaltul din Bruxelles e diferit?" -nu, dar ma uit la prognoza meteo.
Daca se zice ca 10 zile in Romania se progozeaza recorduri de frig, eu vreau sa fiu lasul, care paraseste locatia primul si las pe altii sa se faca eroi Posted Image 24 grade e mai bine de -4 sau -10 ptr mine.
Iar 15-25 grade e mai bine decit 35-50, desiur mie, doar mie. Si nu m-ar deranja sa conduc 3 zile.

Daca am un castig din internet, nu prea ma tenteaza aglomeratia si nervii din orasul mare, mirosurile din sate.
Cel mai bun e statiunile de sezon in extrasezon, cand apropae nimeni nu e. Sau intr-o poienita in padure, doar ca acolo nu am drum asfaltat, si daca e nu e garantie ca o sa stau singur acolo.

Isuzu Turqoise e 9m. C-am greu ma misc cand vreau sa fac cumparaturi.
E plin de fereastra, trebuie sa demontez din ele.
Dare un bus mic + daca faci sa fie si legal ca autorulota, nici nu stiu daca trebuie D, cred ca va fi C1.

Asta e pe la 7.5T: cu 2 osie in spate:
Attached File  Auto-Trail-motorhome-Arapaho-front-external-970x647-970x647.jpg   55.07K   9 downloads
Asta mi-ar placea cel mai mult daca a-si fi singur, doar ca:
Modelele aste sa vand nou si gata echipate. Deci e si foarte scump
Iar eu cred ca am nevoi speciale, iesite de comum, incepind cu rezervorul de apa, apoi electricitatea. Deci dau banii si paoi scot si le vand le arunc si pun alti bani sa am ce vreau eu.
Astea sint mai mult ptr nevasta sa fie luxos, aratos, mie util mi-ar trebuie, nu util, nu de reclama falsa.
Ce sa fac eu cu 90L rezervor?
Ce safac eu fara masina de spalat?
Unde e apa calda instant in astea?
Ai vazut tu mini soba cu lemne in astea? - eu am vazut la alta, tot custom made, si eu de ce nu pot sa am? - mai ales la vreo 100k eur cit o fi petul la asta.
Attached File  soba_lemne.jpg   19.54K   12 downloads


Despre banuti:
Esita fenomenul "dobanda la dobanda". Este un sir geometric. Ide a e ca pui 1000 euro in investitie ( suma initiala) si daca se da dividente multe si totdeauna reinvestesti acel dividente dupa 30-50 ani esti bogat daca nu o cheltuiesti pe autorulote.

Insa: altii care nu au mers nicariei in Viata lor si au strans banutii sub plampuma si s-au devalorizat si tot a devalorizat se pling siei ca nu au destui bani.
Altii au pus in imbiliare, care au crescut mult, doar ca e si inflatia, si in plus cladirile nu mai sunt moderne, defapt terenul, daca vaoreaza ceva, si nici ei nu au fost nicaieri.
Cei mai "fraieri" o consider, care au strins strins si au si imobiliare si cash( de exemplu parintii mei) , dar sunt pe moarte deja / most: nu au nici chef si nici sanatate sa se duca la colt sau inainte de moarte cu 3-5 ani deja era o problema sa te ridici din pat si sa e duci 5-10m la toaleta.

Da, de asta trebuie sa fii angajat, cu carte de munca, de asta trebuie sa platesti pensia, si de asta sa nu risipesti banii, ca vei vedea tu la batrinete...
Daca o sa vad... si nu o sa fiu jumate, partial orb... ect, sau daca traiesc pina in pensie.
Deocamdata a-si vrea sa ma retrag de zgomotul orasului, satului in natura. Cit mai putine oameni in jurul meu, cu ati mai bine :)

#10
rayari

rayari

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2021
"plus ca doar calatoritul in sine nu inseamna mare lucru"
Ba da.... cum sa nu.
Ies si eu din casa dupa vreo 10 zile, sau mai mult si mai urc in volan sa nu vad pe "oamenii civilizati" din jurul meu si ma duc la padure.
La nici 20 km vine idiotul in curba in fata mea, frinez brusc injur una in cabina mea, ata e.
Ma duc pasnic, vazind ca sunt timpiti in drum, doar cu 90 la ora, vine un camion, autobuz, cea buburuza mare, cand e aprope de mine, din spate simt vantul care ma impinge lateral si intre autobus si mine se baga, ca nah, cum se merga el cu 90 la ora si sa nu riste viata lui + inca a 2 masini...
Cumva ajung acasa maine itesc stirile:
Accident mortal in zona aia.
Sofer prins sub influenta bauturilor acolholice.. zona aproape.

Dar daca iau si evenimentele bune: condusul in conditii normale 2-3 oreapoi pauza 30-40 minute la benzinarie, apoi 2-3 ore iarsi bnezzinarie, apoi 2-ore apoi cauat ceva de reaxare im-i place.
Nu  peste tot se conduce inconstient, sint rare cazurie.

Desi esti dupa parbriz, dar tot esti la soare, la aer proaspat? - prin filtru de habitaclu in oras si ser proaspat afara, unde nu prea e masina in fata mea.

Cum conduc eu "multi" are un efect de scuturare. Probabil  exista teorii si numere cu cita alergare se echivsaleaza.
Cer este, ca daca conduc o masina sport peste limita legala, asa cu +50+70, atunci demiveleriile il sint, findca nu am perne de aer, ci mortzoarele "sport", adica sint bune la vitezele mari.
Asta inseman ca la vitezele mici sint foarte tari, te scutura.
La vitezele mai socul e mult mai mare, si acolo isi face efectul, dar de exemplu nu e totuna sa amorizezi 10N forta, sau sa amortizezi 100N forta.
Vezi acele gropi sau denivelari in orase, daca treci cu 10-15km/h e ca un val, nu prea o simti.
Daca treci cu un SUV, sau de teren are martuzoare mai moi, pot sa treci si cu 50 km/h o distrugi, dar nu tre scutura asa de tare.
Dar vezi sa treci cu 50 km/h acolo cu masina de sport! Imediat bagi capul in plafon :)
Insa amortizoarele, arcurile moi de la SUV, teren nu rezista la 220km/h la denivelari, ar cedea instant, la curbe sit forte centrifugale serioase, o simt, SUV-ul s-ar rasurna la 170 la o curba din ala la care cu sportul lejer se poate duce cu 220-230 ( Germania )

In Romania pe autostrada de linga Sibiu a fost o denivelare, si a fost o tablita de 60, fiindca asa se repara drumurile: cut limitare de viteza! Am zis ca e gluma, dar nu a fost, la 120km/h chiar s-a simtit ca am fortat-o pre mult.

Calatorind mult cu viteza mare: da e obositor, oboseste corpul intreg.
Calatorind cu vieza joasa ( legala) oboseste mintea, apare somnoleata, tot oboseala va fi.

Idea nu este sa fac 500-900km /zi in fiecare zi.
O fac 2-3 zile sa ma mut in anotimpul celalt, unde e alt anotimp.

Cel putin asa ma gandesc eu.

Oh abia astept sa se puna intrebarea daca nu mi-e frica de singuratare, sau nu o sa m a plictisesc de singuratate? :)
Eu me mine nu ma deranjez niciodata.  Si totdeauna sunt iubit de mine :) - cred ca am si dat raspunsul.

Acum virsta biologica , scrisa in buletin nu stiu cit conteaza.
Vremurile cu Discotecile s-au dus, areau faine la vremea lor, acum vreo 20-25 ani.

Vechiturile din muzeele nu ma intereseaza, bucatile de bolovane ( statui) de fel si fel de forme iarasi nu ma intereseaza.

In schimb natura, aerul curat de brad, apa curata e minunat. Si in Romania si in Cehia ( doar ca e lillegal sa stai acolo) la fel si in RO in rezervtele naturii.
Sint zone interzise circulatei publice, sau periodic sint interzise:
daca te aproprii de ele dai buletinul la paza si zici ce dorinta ai si c-am pe unde at vrea sa mergi si daca nenea te lasa e bine, daca nu : asta e. Insa sunt zone minunate si aici, nu numai la Belgia.
In zonele interzise e interzis pentru un anumit motiv, si nu degeaba. Dar poate ca in ziua aia nu se prezinta pericol.
De exemplu o cariera: drum ingust , vin dumperele de 40T si nu ai ce face, sau mai fac cite o explozie.
Dar daca nu te ducu acolo cu cianura, nu cand se face eploatare, nu cand ploua, nu dupa ploi, nu can e noaptea ect, atunci practic nu ai ce sa faci rau, doar daca imping masina ta in prapastie :) Dar ptrr aia de ce ai vrea sa te duc pina acolo? :) - am dat un exemplu banal.

#11
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Am obosit nu numai traducand dar si intelegand.

Eu spun ca ideea ta este buna,eu incercam sa cumpar un autobuz,un dublu decker si sa il modific pentru aceste aventuri ca descrise de tine.

Problema cea mare care te poate soca este ca si in West pe acolo unde mentionezi tu,oamenii sau cam saturat de asemenea specimene.
Au aparut o gramada de restrictii si alte chestii genul "bete in roate".

Apoi,nu ai voie sa parchezi acolo unde vrei tu ci doar in locuri special amenajate si acolo este scandalul mai mare decat la oras,intre cimenturi/sticla si metaluri.
Aici padurile sunt rezervate si au gard de jur imprejur,fara a putea opri sau parca.
Numai in locurile speciale poti opri si acolo ai o limita de greutate si/sau de timp.

Deci,viata este ok ca vazuta de dupa screen dar mai complexa acolo,dand pieptul cu bastinasii !

Bafta

#12
rayari

rayari

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2021

 EmeraldCountryHouse, on 17 februarie 2021 - 14:36, said:

Problema cea mare care te poate soca este ca si in West pe acolo unde mentionezi tu,oamenii sau cam saturat de asemenea specimene.
Au aparut o gramada de restrictii si alte chestii genul "bete in roate".
Apoi,nu ai voie sa parchezi acolo unde vrei tu ci doar in locuri special amenajate si acolo este scandalul mai mare decat la oras,intre cimenturi/sticla si metaluri.

De restrictii stiu, insa nu stiu cum anume s-au comportat ceilati incit sa aduca legi impotriva camaparii. Defapt de ce este interzis camparea la ei?

Ca la hotelurile lor nu o sa stea cine campeaza, dar daca interzice camparea si e specimenul de camper nu o sa mearga deloc acolo, deci si acei banuti le vor pierde / pied deja, care ar lasa astia la restaurant, magazine cu mancare, benzinarii, tichete de divertisment.

 EmeraldCountryHouse, on 17 februarie 2021 - 14:36, said:

Aici padurile sunt rezervate si au gard de jur imprejur,fara a putea opri sau parca.
Numai in locurile speciale poti opri si acolo ai o limita de greutate si/sau de timp.

Poate "Aici" ai vrut sa scrii "Acolo" fiindca aici nu e gard si se poate opri, dar nu cu autobuzul, adica nu unde vreau eu.

"Locurile special amenajate" + obligativitati + restricii... aia am si la bloc. N-are niciun sens mie.

Multumesc de efortul ptr raspuns si nformatii!
Au fost utile, chiar daca nu ma lasa sa dau Like forumul asta, ca e restrictie ptr mine...

#13
rayari

rayari

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2021
Attached File  rulota.jpg   189.18K   29 downloads

Nu pot sa-mi dau seama dupa carlig ca e cu bila, deci pina 3500kg sau e ceva mai tare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qxsmT8CnfLA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E prezentat acolo. Dar in Romani ar fi spart in secunda a doua :)

Attached File  casa.png   193.54K   28 downloads
Si casa e pozitionata la un loc minunat ( mie ).
Acum ori am bani de casa aia, si nu mai trebuie si rulota, ori ajunge si rulota.
6x250W = 1500W din panouri, vara e ok, aia da vreo 1000W, si e 5-6 ore/zi cand da acel randament. Cu siguranta se poate functiona un AC.
Iarna trebuie un generator.

Are conexiune la apa ( la munte asta nu prea e trivial)

Panoul negru se incalzeste, dar pote sa duca un AC.
Vecini nu sunt.

7m lungime x 2.4m latime. E standard la ei, dar e defapt aici o platforma standard cu 2 osie: - probabil la noi ar trebuii sa fie cu ceva mmai ingust, de ex 2.3m , nu 2.4
Attached File  platforma.jpg   95.17K   24 downloads

A costat 150.000 $ , ca o casa :)  - cica costa intretinerea si incalzirea si iarna 10-11 $ / luna.


Eu vad aici o oferta de platforma auto de remorca la 6m la 5.000 euro ( nou )
Sarcina totala: 3500 kg
Sarcina utila: 2520 kg
Dimensiunile platformei  [mm]: 6000 x 2000mm


Container la emag 6x2.4x2.3 4500 euro.
Deci c-am 10.000 eur este casa mobila la rosu. Hai sa fie 15.000.


Instaltia electrica ( panourile + charger + bateriile + invertor) ...5.000 euro, daca este DIY luat componentele la acumulatori si o fac eu acumulatoarele din celule si nu acumulatoarelegata, si nu marca Victron, altfel vreo 10.000-20.000, mai ales cu Victron. Sa fie 10.000

Instalatia de apa max 2000 eur.
Instalatie de incalzire soba lemn + diesel /3 gpl 3.000 eur

Deci la gri este pe la 30.000

Cu finisaje +izolatii premium  ect poate sa sara pretul, dar e limitat undeva la greutate.
Gata utilat la cheie vad ca e pe la 40.000 -50.000 in modul in care a-si dori eu, si m-as simtii comfortabil.

#14
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

 rayari, on 18 februarie 2021 - 08:33, said:

rulota.jpg

Nu pot sa-mi dau seama dupa carlig ca e cu bila, deci pina 3500kg sau e ceva mai tare.

Cu finisaje +izolatii premium  ect poate sa sara pretul, dar e limitat undeva la greutate.
Gata utilat la cheie vad ca e pe la 40.000 -50.000 in modul in care a-si dori eu, si m-as simtii comfortabil.

No offence...dar fugi de o pedeapsa sa dai in alta !?
Cum poti locui acolo...este un chin.

Merge fine pentru un weekend,ceva zile cand vrei sa fugi de copii si de "orgasm cu gura in perna" ... dar sa "traiesti" este un blestem.

Sanatate.

#15
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
cu tot respectul, in ce limba scrie initiatorul? Banuiesc ca spune lucruri de interes, dar limbajul/scrierea folosita este foarte obositoare in incercarea de a intelege ce a vrut sa spuna....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate