Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Care este cel mai vechi aparat foto cu care v-ați "jucat"

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,566
  • Înscris: 13.06.2004
Din lipsă de bani, din curiozitate, din alte motive ne-am jucat cu aparate foto vechi. Care este cel mai vechi cu care v-ați jucat? În cazul meu, până acum un "Zorki" 4 din 1961 și un "Canon" Canonet cam din aceiași perioadă.
Zic până acuma, că sper să repar (nu eu îl repar) un aparat foto cu burduf care face poze 6 x 9 și care e mai vechi decât alea menționate anterior.

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
parca ai mai avut un topic tot cu aparate din astea?

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Pe film - Smena 8M - Primul meu aparat foto.

Digital Benq DC 1300 Primul meu aparat foto digital - Avea doar 1.3Mp si avea un ecran mic monocrom pe care puteai vedea cateva setari ale aparatului foto si cate fotografi mai incap in memoria interna, chiar daca era digital nu puteai vizualiza fotografia.

#4
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Incep si topicurile sa se repete ca si ideile din filmele vechi...
Nu mai exista idei noi, ce sa faci...

#5
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Un pinhole din jaluzelele de acasă, eram copil și mă minunam de lumea care mergea cu picioarele pe tavan. Jaluzelele erau din timpuri imemoriale (pentru mine).

#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 16 februarie 2021 - 01:38, said:

Din lipsă de bani, din curiozitate, din alte motive ne-am jucat cu aparate foto vechi. Care este cel mai vechi cu care v-aţi jucat? În cazul meu, până acum un "Zorki" 4 din 1961 şi un "Canon" Canonet cam din aceiaşi perioadă.
Zic până acuma, că sper să repar (nu eu îl repar) un aparat foto cu burduf care face poze 6 x 9 şi care e mai vechi decât alea menţionate anterior.
Tu literalmente doar te-ai jucat pentru ca desi ai deschis o gramada topicuri pe aria foto si ai sufocat oamenii cu tot felul de intrebari, rezultatul concret al acestei stradanii consta doar in cateva poze . Sper ca nu le mai pui a enspea mia oara pe alea facute la Obor cu tine in Volga, pentru ca sunt urate.

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,566
  • Înscris: 13.06.2004
Mai sunt diverse subiecte pe aceiaşi variaţiune, care nu au fost deschise de mine.
Pozele alea de la Obor sunt făcute cu un "Minolta" X-700, aparat ce a fost produs între 1981 şi 1999 (al meu e probabil 1981-1994-1995), deci ceva care nu e aşa de vechi. Cu "Zorki" 4 am tras nişte poze la retroparade auto, poze pe care nu le-am digitizat încă. Şi cu "Zorki" şi cu "Canon" am tras mai mult de 4 filme cu fiecare (cu "Canon" cred că mai multe).
Ah, alea cu 'Volga' sunt urâte după părerea ta Kokosh.

Edited by djl, 16 February 2021 - 12:58.


#8
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
In 1982 am cumparat de la consignatia din Timisoara un Voigtländer Bessa 6x6 (s-a produs pana in 1950) ; l-am folosit o vreme , dupa care l-am dat mai departe si cu banii luati pe el si cu ce am mai pus eu mi-am luat un Seagull 4A ,o copie chinezeasca dupa Rolleiflex.
Nu prea era mare scofala de Voigtländer , avea un vizor minuscul cu ocularul de 3 mm (!) si nu avea contact de sincronizare pt blitz. Am fost bucuros sa scap de el.Pozele nu aveau vreo claritate deosebita , iar filtrul basculant galben-verzui , desi folositor la peisaje cu verdeata , iti ,,manca'' o diafragma si trebuia sa ai mereu grija lui , sa-l dai deoparte cand deschideai ap. si sa-l pliezi la loc cand inchideai ap. Iar declansatorul era amplasat in stanga , intr-un loc nepotrivit si avea jocuri foarte mari.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,566
  • Înscris: 13.06.2004
Unul cu burduf de la marca aia am luat. Să vedem ce iese după reparare (asta dacă se poate repara). Depindea şi de ce obiectiv au... aveau mai multe tipuri de obiective cele cu burduf.
Fază (deşi e probabil mai off-topic): acum 3 ani jumate am fost la întâlnire de 20 de ani de la terminare şcolii generale. Eu m-am dus cu aparat pe film, unii au făcut mişto, dar cine a fost singurul care a pus poze pe grup?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate