Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Traiul pe un yaht

  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#55
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 12.06.2010
Misto clipul, a plecat cu vant din babord, i s-a schimbat vantul (din fata) la 44 de mile inainte de sosire, a trebuit sa faca corectie de drum. Are you safety? N-a inteles ce-l intreba port controlul...

Ce vrea initiatorul e ca si cum m-as duce maine la un slalom urias, singura experienta pe schiuri fiind din armata, de acum 34 de ani...

#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 15 februarie 2021 - 22:07, said:

Ma refer la yaht sub 1 milion, pentru o familie,nu ditamai nava cu motor nuclear si alte prostii pe care trebuie echipaj de 100 de oameni
Pai vrei cotet ? De ce ar mai sta in el, poate sa-si faca o casa... cum merg la servici, water taxi ? :)

#57
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019
Parca vad ca o sa ia ceva la mana a treia cu care se scufunda instant imediat dupe ce iese din primul port.

#58
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019
Ma uitam la acest video
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1Wf9zHOl-1A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si la un moment dat zice ca autonomia cu un plin de combustibil este de aprox 6500 km.
Apoi am vazut ca pe situl producatorului scrie ca are capacitate de 66.000 de litri de combustibil.
Am facut impartirea si iese cam 11 litri pe km.
Mi se pare enorm.
Oare chiar atat consuma?
In sala motoarelor totul arata misto si lucios dar la asa ineficienta mi se pare ca defapt tehnologia e foarte inapoiata

#59
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da ma, papagalule "ganditor", atata consuma, boss. Asta nu e jucarie pentru saraci care se gandesc la consum cand merg cu Loganu pana la tara.
Frecarea cu apa e foarte mare. Apoi frecarea cu aerul, apoi consumatorii "casnici" pentru nava aia.

Edited by Friskey, 17 February 2021 - 15:03.


#60
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Cam atât consumă și avioanele mari. E vorba de puterea motoarelor raportat la greutate, nu se poate compara cu consumurile cu care suntem noi obișnuiți, la mașini.

Edited by SmurfK, 17 February 2021 - 15:03.


#61
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu am avut același model, da al meu consuma 8 la sută.

#62
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Pai rezervorul acela nu e folosit pentru a alimenta si alte "utilitati"? adica incalzire, racire, lumina, bucatarii, frigidere, etc.? Sau are ceva separat?

#63
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Iepuras, apa e foarte densa/grea. Consumi multa energie sa o dai la o parte. Incearca sa alergi in aer si apoi in ala pana la genunchi si vezi diferenta de efort.

#64
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019
Deci astia consuma cat 200 de masini la un loc si tot pe noi de freaca la ridichi cu noxele si taxe de poluare

#65
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 17 februarie 2021 - 14:49, said:

Apoi am vazut ca pe situl producatorului scrie ca are capacitate de 66.000 de litri de combustibil.
Are soacra-mea o prietena cu yaht la Malaga, mai mic, nu cat cel din clipul postat.
Ii spunea ca primavara, cand incepe sezonul, face plinul de 20.000 euro :)

#66
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Ca și fapt divers:
One of the eight longest container ships in the world, the 1,300 ft Emma Mærsk also has the world's largest reciprocating engine. At five storeys tall and weighing 2300 tonnes, this 14 cylinder turbocharged two-stroke monster puts out 84.4 MW (114,800 hp) - up to 90MW when the motor's waste heat recovery system is taken into account. These mammoth engines consume approx 16 tons of fuel per hour or 380 tons per day while at sea.

în continuare: Shipping is by far the biggest transport polluter in the world. There are 760 million cars in the world today emitting approx 78,599 tons of Sulphur Oxides (SOx) annually. The world's 90,000 vessels burn approx 370 million tons of fuel per year emitting 20 million tons of Sulphur Oxides. That equates to 260 times more Sulphur Oxides being emitted by ships than the worlds entire car fleet. One large ship alone can generate approx 5,200 tonnes of sulphur oxide pollution in a year, meaning that 15 of the largest ships now emit as much SOx as the worlds 760 million cars.

Edited by mrfe, 17 February 2021 - 15:19.


#67
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Postwaterman, on 17 februarie 2021 - 15:04, said:

Eu am avut același model, da al meu consuma 8 la sută.
Tu ti l-ai pus pe GPL...

#68
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019

View Postmrfe, on 17 februarie 2021 - 15:16, said:

Ca și fapt divers:
One of the eight longest container ships in the world, the 1,300 ft Emma Mærsk also has the world's largest reciprocating engine. At five storeys tall and weighing 2300 tonnes, this 14 cylinder turbocharged two-stroke monster puts out 84.4 MW (114,800 hp) - up to 90MW when the motor's waste heat recovery system is taken into account. These mammoth engines consume approx 16 tons of fuel per hour or 380 tons per day while at sea.

în continuare: Shipping is by far the biggest transport polluter in the world. There are 760 million cars in the world today emitting approx 78,599 tons of Sulphur Oxides (SOx) annually. The world's 90,000 vessels burn approx 370 million tons of fuel per year emitting 20 million tons of Sulphur Oxides. That equates to 260 times more Sulphur Oxides being emitted by ships than the worlds entire car fleet. One large ship alone can generate approx 5,200 tonnes of sulphur oxide pollution in a year, meaning that 15 of the largest ships now emit as much SOx as the worlds 760 million cars.

Ai de p mea..
Deci daca mai imi zice cineva de poluare la masini de acum in colo il scuip in fata.
Este absolut bataie de joc ce se intampla suntem luati de fraieri

#69
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 17 februarie 2021 - 15:22, said:

Ai de p mea..
Deci daca mai imi zice cineva de poluare la masini de acum in colo il scuip in fata.
Este absolut bataie de joc ce se intampla suntem luati de fraieri

Stai să auzi ce consum are o rachetă din aia de urcă sateliți în ceruri cu ea.

#70
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Am citit ca rezistenta aerului creste proportional cu patratul vitezei, iar rezistenta opusa de apa creste proportional cu cubul vitezei (viteza la puterea a 3-a).

#71
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,292
  • Înscris: 29.04.2008

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 17 februarie 2021 - 14:49, said:


Oare chiar atat consuma?


Nu-ti fa probleme, cand isi va lua Utopium iaht cu motor de 1,0 l turbo va consuma doar 2 l / 100 km

#72
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View Postwaterman, on 17 februarie 2021 - 15:04, said:

Eu am avut același model, da al meu consuma 8 la sută.

Ai mers la consum? :D

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 17 februarie 2021 - 14:49, said:

Am facut impartirea si iese cam 11 litri pe km.
Mi se pare enorm.
Oare chiar atat consuma?
In sala motoarelor totul arata misto si lucios dar la asa ineficienta mi se pare ca defapt tehnologia e foarte inapoiata

Dacă dai la vâsle, nu consumă nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate