Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Traiul pe un yaht

  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019
Dupa cum poate stiti, You tub a inceput sa dea filme cu bogatani pe yahturi.Sunt oameni care traiesc permanent in paradis, se plimba de pe o insula pe alta etc.Ba mai mult sunt sponsorizati de ei care se uita la filmele lor si prin reclame de youtube si direct prin patron.
Credeti ca oamenii de rand vor incepe si ei sa ravneasca la o astfel de viata?
Pana acum stiau de yahturi numai din filme dar acum vad si ei pe youtube oameni care traiesc asa si atunci vor si ei.
Un yaht catamaran costa cam 1 milion de euro. Poti lua unul de second de la 300.000 in sus dar tot e mult.
Mai sunt si costuri de intretinere uriase. Dar viata pe yaht este apogeul, mai in sus nu se poate.
Eu personal voi vinde tot ce am si voi urma acest vis.Dar pana atunci mai imi trebuie ceva bani(cateva sute de mii de euro).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uMU0ekB-o9o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by papagalul_ganditor_2027, 15 February 2021 - 21:04.


#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Aaa, nu ma, oamenii de rand vor sa se dea cu barca intex pe dambovita si sa traiasca in garzoniera confort 3 pe Zabrauti. Cum sa tanjesti la asa ceva?

Edited by dreaQ, 15 February 2021 - 21:10.


#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Tine minte cuvintele astea! Proprietarul de yacht are două momente fericite în viață: când il cumpără și când il vinde!

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 15 februarie 2021 - 21:03, said:

Credeti ca oamenii de rand vor incepe si ei sa ravneasca la o astfel de viata?
Nu cred pantru ca daca ar face nu ar mai fi de rand.
PS - catamaranul din film e cam petarda. Daca vrei sa vezi yachturi nu frimituri de pescari cauta Oceanco, Blohm+Vos, Sunseeker si dinastea.

Uite unu "micut" adica nu de 100m... care-mi place:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qtJZICKcMcg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 15 February 2021 - 21:34.


#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 15 februarie 2021 - 21:03, said:

Dupa cum poate stiti, You tub a inceput sa dea filme cu bogatani pe yahturi.
youtube nu da filme.

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 15 februarie 2021 - 21:03, said:

Pana acum stiau de yahturi numai din filme dar acum vad si ei pe youtube oameni care traiesc asa si atunci vor si ei.
deci stiau doar din filme, si acum vad si ei... in filme?   :huh:

#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Titlul este extrem de ciudat.

Yahtul este, in sine, un soi de casa sau cel putin ofera posibilitatea sa fie utilizat in felul acesta.

Nu e nevoie de milioane de euro si nici macar de sute de mii de euro.

Poti cumpara un yaht mai vechi, monohull, suficent de mare pentru doua persoane dispuse sa traiasca mai spartan (in caz ca vrei sa calatoresti cu nevasta).

Cam de la 10 000 euro in sus incep sa rasara batranici din 70'-80', de 30, 30 si ceva de picioare.

Pentru lux, desigur, ai nevoie de sume mari dar strict pentru placerea de a naviga nu e nevoie sa castigi la lotto.

Edited by razor01, 15 February 2021 - 21:23.


#7
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019

View Postborn2lose, on 15 februarie 2021 - 21:16, said:

youtube nu da filme.

deci stiau doar din filme, si acum vad si ei... in filme?   Posted Image


Stiau din filme artistice,adica nu le considerau drept realitate.
Dar youtube da filme reale.Si da- youtub DA filme.Ca tu ai iluzia ca le cauti aia e problema ta. Dar in fapt ei induc oamenilor ce sa vada prin 'recomandari'. Si acum au bagat-o pe asta cu yahturile. Poate o fi o miscare cu interes? Bogatii vor sa scape de yahturi? In orice caz nu ma intereseaza ca eu tot vreau yaht,si daca vor fi mai ieftine cu atat mai bine!

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_HMjOiHqE18?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Dupa cum poate stiti, You tub a inceput sa dea filme cu bogatani pe yahturi”

La ce ore să dă ?

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 15 februarie 2021 - 21:03, said:

Eu personal voi vinde tot ce am
Adica nimic. Ai deja cumparator?

#11
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019

View Postrazor01, on 15 februarie 2021 - 21:20, said:

Titlul este extrem de ciudat.

Yahtul este, in sine, un soi de casa sau cel putin ofera posibilitatea sa fie utilizat in felul acesta.

Nu e nevoie de milioane de euro si nici macar de sute de mii de euro.

Poti cumpara un yaht mai vechi, monohull, suficent de mare pentru doua persoane dispuse sa traiasca mai spartan (in caz ca vrei sa calatoresti cu nevasta).

Cam de la 10 000 euro in sus incep sa rasara batranici din 70'-80', de 30, 30 si ceva de picioare.

Pentru lux, desigur, ai nevoie de sume mari dar strict pentru placerea de a naviga nu e nevoie sa castigi la lotto.

Monohulii se prea balangane.
De ce crezi ca toti isi iau cataraman?
Nu prea poti trai non stop pe monohull ca incepi sa ametesti

#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca ametesti ramai pe uscat, nu-i de tine traitul pe barca Posted Image

Vezi ca o aventura de genul asta te poate ruina financiar. Barcile sunt costisitoare si se revand destul de greu, nu-i ca la casa, postezi anuntul si o vinzi daca mai lasi ceva la pret.

Edited by razor01, 15 February 2021 - 21:37.


#13
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019

View Postandreic, on 15 februarie 2021 - 21:16, said:

Nu cred pantru ca daca ar face nu ar mai fi de rand.
PS - catamaranul din film e cam petarda. Daca vrei sa vezi yachturi nu frimituri de pescari cauta Oceanco, Blohm+Vos, Sunseeker si dinastea.

Uite unu "micut" adica nu de 100m... care-mi place:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qtJZICKcMcg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce face? Outreamer este lider pe piata !

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postandreic, on 15 februarie 2021 - 21:16, said:

Uite unu "micut" adica nu de 100m... care-mi place:

Nu erai tu cu ecologismul, cu salvatul naturii? Yahtul ala consuma combustibil cat un sfert din masinile din Bucuresti Posted Image

P.S. am exagerat in gluma de mai sus dar serios vorbind, cand ii faci plinul nu cred ca scapi fara 50 000 $ iar cu combustibilul ala cred ca nu traversezi Atlanticul decat dus, la intoarcere mai bagi odata.

Edited by razor01, 15 February 2021 - 21:41.


#15
BUDAIbeer

BUDAIbeer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.04.2020
vezi ca aia nu traiesc asa cum ii vezi tu pe youtube
in realitate sunt oameni care n-au ce face cu banii, au case de vacanta in diverse locatii si se plimba intre ele pe ocean
iar viata asta pe apa, cu siguranta nu e permanenta. e in functie de sezon/clima
nu rezista nimeni doar pe barca fara sa o ia razna, doar o perioada daca sunt fortati si nu au unde locui

iti spun ca m-am documentat de mult sa-mi cumpar si eu, deja imi faceam calcule intre barca si casa de vacanta pe plaja pe timp de iarna
asta tot dupa ce am vazut acum catia ani cateva filmulete pe youtube cum traiesc aia, iar dupa ce mi-am facut niste calcule, m-am trezit la realitate

te sfatuiesc in primul si in primul rand sa te interesezi cat te costa intretinerea barcii, pentru ca aia se degradeaza pe apa tot timpul, trebuie servisata mai ceva ca masina
apoi sa vezi cat impozit platesti anual
apoi vezi costul ancorarii ambarcatiunii la mal (am uitat termenul, nu-mi vine acum). gen garaj la masina. esti obligat prin lege sa ai un astfel de loc inchiriat permanent in Romania cat timp detii asa ceva si platesti impozit in Romania
abia apoi sa-ti faci socoteli de achizitie SH si marime

barca papa bani mai ceva ca masina, iar de peste fript zilnic ti se va acri

edit: furtunile. am uitat sa-ti povestesc de furtunile pe mare, mai ales de alea care-ti rup yahtul in doua Posted Image
vezi pe youtube un filmulet de intretinere, cat te costa pe cont propriu mentenanta. daca vrei la service si tu sa te joci pe calculator, atunci mai scoti 900% din buzunar

apropo, sper ca nu ti-ai facut socoteli ca mergi in mod ECO pe vele mai mult de 10% din timp, nu? Posted Image

Edited by BUDAIbeer, 15 February 2021 - 21:49.


#16
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostBUDAIbeer, on 15 februarie 2021 - 21:42, said:

edit: furtunile. am uitat sa-ti povestesc de furtunile pe mare, mai ales de alea care-ti rup yahtul in doua Posted Image

Ti-l rupe si la mal daca nu e legat bine :)

#17
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019

View Postrazor01, on 15 februarie 2021 - 21:35, said:

Daca ametesti ramai pe uscat, nu-i de tine traitul pe barca Posted Image

Vezi ca o aventura de genul asta te poate ruina financiar. Barcile sunt costisitoare si se revand destul de greu, nu-i ca la casa, postezi anuntul si o vinzi daca mai lasi ceva la pret.

De ce as vinde asa o bijuterie?
Toata ziua m-as plimba intre Caraibe si Maldive si as sta cu burta la soare pana la moarte

#18
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 15 februarie 2021 - 21:44, said:

De ce as vinde asa o bijuterie?

S-ar putea sa nu mai ai bani sa-l pastrezi. Apar tot felul de necunoscute in ecuatia respectiva.

Nu e ca la o casa, dai ultimii bani s-o cumperi dupa care vezi tu cum te carpesti, mananci mai prost, consumi mai putine gaz si curent, o repari singur, etc, doar ca sa ai casa ta. La barca nu merge chestia asta, acolo trebuie sa ai bani seriosi de rezerva.

Edited by razor01, 15 February 2021 - 21:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate