Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Ortodoxie versus Catolicism

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
124 replies to this topic

#109
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

View Postnico123, on 23 februarie 2021 - 19:26, said:

Incepand de la Daci nu a existat sclavie pe aceste meleaguri. Sclavia in Romania au adus-o altii care nu erau romani. Noroc cu romanul Cuza care a desfiintat sclavia.
Superba argumentatia. Pe mine m-ai convins.

DIn punct de vedere al principiilor si eficienteni invataturilor bisericii, ar trebui in primul rand sa ne uitam la cifre. In ce comunitate religioasa exista cel mai mare numar de mame minore, de avorturi precum si de divorturi. Clar, nu la baptisti. Si nu la catolici. Ci in comunitatile de ortodocsi...

Edited by Wotan, 24 February 2021 - 01:24.


#110
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postbarbu78, on 22 februarie 2021 - 12:02, said:

Am gasit-o în Biblie!

Poti sa indici unde anume?

View Postbarbu78, on 22 februarie 2021 - 12:17, said:

Am textul!
Sfânta Evanghelie după Ioan
Cap. 21
"17. Iisus i-a zis a treia oară: Simone, fiul lui Iona, Mă iubeşti? Petru s-a întristat, că i-a zis a treia oară: Mă iubeşti? şi I-a zis: Doamne, Tu ştii toate. Tu ştii că Te iubesc. Iisus i-a zis: Paşte oile Mele."
Noi am fost creștinați de Andrei.

Voi medita la acest verset.

Pana sa apuc eu sa  meditez, Duhul din mine mi-a zis sa intreb ”dar cand a transmis, Petru, altuia aceasta sarcina?”.

View PostLotusisrael, on 22 februarie 2021 - 12:36, said:

Biblia nu poate fi interpretată cum spun protestanții, fără Sfânta Tradiție și fără îndrumare, doar Biblia și mintea „sinceră” a omului. Scriptura nu dă nicăieri mărturie că ar trebui citită și interpretată astfel, mai degrabă invers. Precum am mai spus de atâtea ori, exemplul clasic este cazul dregătorului etiopian creștinat de Sfântul Apostol Filip. Omul acela citea Scriptura cu inima „sinceră” și cu mintea lui, dar nu putea pătrunde. A fost trimis la el Sfântul Apostol Filip, într-o Sfântă Tradiție și cu darul Duhului Sfânt și omul a putut pătrunde. Nu că ar adevărul de acolo poate fi cuprins așa, dar poate se poate pătrunde în el, gradual. Până la scrierea Noului Testament și la acceptarea lui ca atare de Biserică la Sinodul I de la Nicaea revelația creștină s-a păstrat în Sfânta Tradiție. Analog, de la Adam până la Moise, când a început să se scrie Vechiul Testament, adevărul și revelația s-au păstrat într-o Sfânta Tradiție.
Dincolo de aceasta, puteam avea dispute între Ortodocși, catolic, non-caldedonieni sau nestorieni, căci cu toții aceștia reclamă o „sfânta tradiție” pe lângă Scriptură, numai că nu este identică între ei. Dar aceasta este altă discuție. Pe care deja o aveam aici pe thread.

Biblia nu poate fi interpretata. Doar un zapacit la minte poate crede asa ceva. Nu exista intelepciune omeneasca sa poata face aceasta. Biblia poate doar fi citita, iar revelatia intelesului oricarei pilde ti-o da Iisus Hristos, prin Duhul Sfant. Doar Hristos poate spune intelesul pildelor Scripturii si  nimeni altcineva. De aceea famenul a avut nevoie de Filip, nu pentru ca Filip era mai intelept, ci pentru ca Filip era in legatura directa cu Hristos si Hristos putea vorbi, prin Filip, cu famenul etiopian.
Ca de aceea si este scris ”marturia lui Iisus Hristos este duhul prorociei”.

View PostMegara, on 22 februarie 2021 - 19:49, said:


Tudorel s-a referit la sclavagia din vest si i-am atras atentia că a existat și în est. Nu știa despre ce e vorba așa că i-am arătat.


Mi-ai aratat ceva, dar in nici un caz ceea ce credeai. Nu exista termen de comparatie intre sclavia din vest si sclavia romilor!

View Postbarbu78, on 22 februarie 2021 - 21:29, said:

Sfânta tradiție este după urechea popilor și în folosul lor.

Afirmatie gratuita!

View PostLotusisrael, on 23 februarie 2021 - 21:44, said:

Fals. Și românii Orthodocși au avut robi rromi, mănăstiri, mitropolii, dar și oameni suficient de înstăriți. Și încă cum... Și boierii „de viță” nu erau fanarioți, erau de origine română, bulgară sau cel mult cumană. Oricum, strigător la cer îmi pare faptul că episcopiile și mănăstirile au avut robi. Bun, să zicem că rromii erau un neam inamic care te-a atacat. Te lupți cu ei, faci ceea ce trebuie ca să îți aperi țara și neamul, care sunt familia ta. Dar, odată dușmanul înfrânt, nu ai dreptul să îl înrobești. Oricât de rău ar fi și oricât de periculos ar fi. Pur și simplu necinstești Chipul Lui Dumnezeu din tine.
Și oricât de veche ar fi o tradiție rea, ea nu devine bună prin faptul că este o tradiție veche și identitară. Ci oricând trebuie cu toată puterea lepădată pentru a fi în Hristos.
Precum am mai spus, țigănia, felul lor malefic de a fi, ar fi putut fi îmblânzit dacă neamurile Orthodoxe în mijlocul cărora au trăit rromii ar fi trăit în mod real, asumat, Orthodoxia, răul acela ar fi fost topit. Dar deh, noi suntem departe de Hristos. Ne băgăm picioarele în Orthodoxie, această comoară neprețuită. De aceea osândă noastră mai mare va fi ca ereticilor și păgânilor.

Din cate mai stiu eu, romii adusi ca robi nu erau crestini, ci lucrau cu Satan si se inchinau pe fata lui Satan. Unii inca o mai fac...

View PostWotan, on 24 februarie 2021 - 01:23, said:

Superba argumentatia. Pe mine m-ai convins.

DIn punct de vedere al principiilor si eficienteni invataturilor bisericii, ar trebui in primul rand sa ne uitam la cifre. In ce comunitate religioasa exista cel mai mare numar de mame minore, de avorturi precum si de divorturi. Clar, nu la baptisti. Si nu la catolici. Ci in comunitatile de ortodocsi...

Incepe sa devina agasanta chestia asta cu ”mame minore”. Tot va uitati la minoritatea lor, dar scapati din vedere faptul ca au dat viata unor oameni. Daca ele nu erau ”mame minore”, acesti oameni nu ar fi existat! Si toti cei care fac reclama negativa la ”mame minore”, in fapt sustin ”eutanasierea” morala a copiilor nascuti de ele. Rusine sa va fie!

Edited by Dorel666, 24 February 2021 - 21:36.


#111
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Discutam de moralitate. Si nu vorbim de o "anumita minoritate", e general raspandita in mediul rural.
https://www.digi24.r...ropeana-1334508

#112
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021

View PostDorel666, on 24 februarie 2021 - 21:47, said:







Din cate mai stiu eu, romii adusi ca robi nu erau crestini, ci lucrau cu Satan si se inchinau pe fata lui Satan. Unii inca o mai fac...


Genial. Deci cine nu-i creștin nu-i om.
Probabil prin robie s-au umanizat și poate s-au și mântuit :D

#113
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostKiloW, on 24 februarie 2021 - 22:02, said:

Genial. Deci cine nu-i creștin nu-i om.
Probabil prin robie s-au umanizat și poate s-au și mântuit Posted Image

In esenta, fiecare copil este ”rob”, inainte sa se maturizeze. Si ar fi o prostie sa-l ”eliberezi” inainte de termen. De aceea, sfarsitul robiei oricarui copil se numeste ”majorat”. Evident, unii raman ”robi” in continuare.

Si sa stii ca ai dreptate, ca asa zice si Hristos: doar prin crestinism omul devine om. Restul, raman in stare de semianimalitate.

Edited by althea, 17 May 2021 - 03:55.
limbaj obscen


#114
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021
Citind topicul asta am ajuns la concluzia ca unii care se considera creștini sunt într-o stare de animalitate totala.

#115
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostKiloW, on 24 februarie 2021 - 22:10, said:

Citind topicul asta am ajuns la concluzia ca unii care se considera creștini sunt într-o stare de animalitate totala.

”Animalitatea” inseamna sa te lasi condus de sentimente, nu de ratiune. Si raspunsul dumitale de mai sus nu este deloc argumentat, doar ai spus ce ai simtit...

#116
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostDorel666, on 24 februarie 2021 - 21:47, said:

Afirmatie gratuita!
Să vezi cum se schimbă sfanta tradiție a tainei botezului.
Oare de ce și cine o face?

#117
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

View PostMegara, on 21 februarie 2021 - 19:53, said:

Dacă ne luăm după datele de pe wikipedia, e adevărat că din 2011, sunt și în creștere.
Ia uite cine sunt singurii în descreștere.

Attachment crestinism.jpg
Partea cea mai interesanta e ca deja se nasc mai multi copii romani in strainatate decat intre granitele tarii.
Anul trecut s-au nascut mai multi copii in Diaspora decat in Romania.

Majoritatea in tari puternic catolice, precum Spania si Italia. In viitor, pe masura ce vor aparea castoriile mixte, casatoriilie si botezurile se vor face la catolici. Nu convingi o italianca crescuta de mica in credinta catolica sa treaca la ortodoxie...

Dupa persecutiile aplicate de ortodocsi greco-catolicilor, e un pic de ironie in aceasta conversie in masa...

#118
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 05.01.2020

View PostWotan, on 26 februarie 2021 - 21:04, said:


Majoritatea in tari puternic catolice, precum Spania si Italia. In viitor, pe masura ce vor aparea castoriile mixte, casatoriilie si botezurile se vor face la catolici. Nu convingi o italianca crescuta de mica in credinta catolica sa treaca la ortodoxie...

Catolicismul este pe ducă în Europa apuseană. Secularismul câștigă teren pe zi ce trece. Nici Spania nu mai este ce a fost. Polonia se ține cel mai tare, poate urmată de Italia. Dar și în Italia se cam clatină lucrurile. De protestanți, ce să mai zic... Mă cam îndoiesc că se catoliciza Orthodocșii așa. Poate să cadă mulți în secularism, ateism sau New Age.
În lumea catolică Francisc promovează puternic sincretismul și un fel de New Age. Deja există un curent conservator în lumea catolică contra lui. S-ar putea rupe catolicismul în două din cauza lui.

#119
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostLotusisrael, on 26 februarie 2021 - 21:14, said:

Catolicismul este pe ducă în Europa apuseană. Secularismul câștigă teren pe zi ce trece. Nici Spania nu mai este ce a fost. Polonia se ține cel mai tare, poate urmată de Italia. Dar și în Italia se cam clatină lucrurile. De protestanți, ce să mai zic... Mă cam îndoiesc că se catoliciza Orthodocșii așa. Poate să cadă mulți în secularism, ateism sau New Age.
În lumea catolică Francisc promovează puternic sincretismul și un fel de New Age. Deja există un curent conservator în lumea catolică contra lui. S-ar putea rupe catolicismul în două din cauza lui.

Si creste islamul....ceea ce e o problema. Nu prea stiu de ce creste, avand in vedere ca cifrele nu ar indica asta ( 2.7 mil de noi converti crestini pe an, la musulmani n-am gasit date, dar, imi imaginez ca si ei au cam aceleasi cifre)...demografia cred ca joaca un rol important, musulmanii fac mai multi copii.

#120
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

View PostLotusisrael, on 26 februarie 2021 - 21:14, said:

Catolicismul este pe ducă în Europa apuseană. Secularismul câștigă teren pe zi ce trece. Nici Spania nu mai este ce a fost. Polonia se ține cel mai tare, poate urmată de Italia. Dar și în Italia se cam clatină lucrurile. De protestanți, ce să mai zic... Mă cam îndoiesc că se catoliciza Orthodocșii așa. Poate să cadă mulți în secularism, ateism sau New Age.
Probabil ca n-o sa mearga in fiecare duminica la biserica (cum n-o fac nici tinerii din Romania) dar un copil botezat intr-o biserica catolica va fi evident catolic...

#121
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 05.01.2020

View Postjimi91, on 26 februarie 2021 - 21:38, said:


Si creste islamul....ceea ce e o problema. Nu prea stiu de ce creste, avand in vedere ca cifrele nu ar indica asta ( 2.7 mil de noi converti crestini pe an, la musulmani n-am gasit date, dar, imi imaginez ca si ei au cam aceleasi cifre)...demografia cred ca joaca un rol important, musulmanii fac mai multi copii.

Islamul crește mult mai mult decât din convertiri. Pe de altă parte, există un curent „reformist” în lumea islamică în special în zone unde islamul conservator domină, având o pătură, mai mult sau mai puțin tăcută, ce se leapădă, total sau parțial, de islam, cel puțin de cel conservator. Islamul crește în fervoare mai degrabă în lumea occidentală și în țări cu trecut liberal, cum sunt Turcia și Siria. Sunt mai mari șanse ca Iranul să se dez-islamizeze ca reacție la sistemul tiranic de acolo decât ca Europa Occidentală să evite islamizarea, dacă nu se întâmplă ceva puternic din afară care să schimbe tendințele actuale.

View PostWotan, on 26 februarie 2021 - 22:24, said:

Probabil ca n-o sa mearga in fiecare duminica la biserica (cum n-o fac nici tinerii din Romania) dar un copil botezat intr-o biserica catolica va fi evident catolic...

Depinde și cât de catolic va fi în trăire. O creștere reală a catolicismului nu prea văd. Deși protestantismul cade cu viteză chiar mai mare. Se golesc ambele de sens, ușor-ușor, prin compromisuri din ce în ce mai mari față de „modernitate”, substanța lor se diluează. Un secularismul pervers cuprinde „confesiunile tradiționale” din Occident și le surpă puternic dinăuntru.

#122
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostWotan, on 26 februarie 2021 - 21:04, said:

Partea cea mai interesanta e ca deja se nasc mai multi copii romani in strainatate decat intre granitele tarii.
Anul trecut s-au nascut mai multi copii in Diaspora decat in Romania.

Majoritatea in tari puternic catolice, precum Spania si Italia. In viitor, pe masura ce vor aparea castoriile mixte, casatoriilie si botezurile se vor face la catolici. Nu convingi o italianca crescuta de mica in credinta catolica sa treaca la ortodoxie...

Dupa persecutiile aplicate de ortodocsi greco-catolicilor, e un pic de ironie in aceasta conversie in masa...
Ma uitam pe acel articol și ceva nu se lega. Scrie conform statisticilor dar nu exista nicio trimitere catre vreun studiu. Așa că m-am apucat să caut.
Articolul face referile la anul 2016 și, intr-adevăr acel an a fost cel mai slab din punctul de vedere al nașterilor. 189.783 de nașteri in 2016 în România. Având în vedere numărul românilor din diaspora e imposibil ca într-un an să se nască atâția copii.

Am găsit un articol tot pe Digi24 care spune că între anii 2000 și 2018, deci pe parcursul a 18 ani de zile, in diaspora s-au născut 630.000 de copii români.

Cel puțin 630.000 de copii născuți în străinătate de românii care au emigrat. Datele surprinzătoare dintr-un raport OECD

#123
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostLotusisrael, on 26 februarie 2021 - 21:14, said:

Catolicismul este pe ducă în Europa apuseană. Secularismul câștigă teren pe zi ce trece. Nici Spania nu mai este ce a fost. Polonia se ține cel mai tare, poate urmată de Italia. Dar și în Italia se cam clatină lucrurile. De protestanți, ce să mai zic... Mă cam îndoiesc că se catoliciza Orthodocșii așa. Poate să cadă mulți în secularism, ateism sau New Age.
În lumea catolică Francisc promovează puternic sincretismul și un fel de New Age. Deja există un curent conservator în lumea catolică contra lui. S-ar putea rupe catolicismul în două din cauza lui.

Te amăgești singur ca majoritatea ortodocșilor.
Răsăritenii întotdeauna au privit cu ciudă și invidie spre vest. Mereu le-a fost ciudă că vesticii construiesc în timp ce ei nu sunt în stare nici măcar să conserve ceea ce au.
N-au știut niciodată să privească spre viitor și s-au ascuns în spatele unui trecut. cândva măreț, dar la a cărui contribuție ei n-au avut niciun merit.

View Postjimi91, on 26 februarie 2021 - 21:38, said:

Si creste islamul....ceea ce e o problema. Nu prea stiu de ce creste, avand in vedere ca cifrele nu ar indica asta ( 2.7 mil de noi converti crestini pe an, la musulmani n-am gasit date, dar, imi imaginez ca si ei au cam aceleasi cifre)...demografia cred ca joaca un rol important, musulmanii fac mai multi copii.

Islamul crește prin emigrație și nașteri nu prin convertiri. Și chiar și așa tot mai e mult până ca islamul să aibă un procent suficient de mare în Occident.

Wikipedia spune că, la nivelul anului 2019, in Uniunea Europeană sunt 2% musulmani in timp ce catolici sunt 41%

Attached File  religion in europe.jpg   32.38K   5 downloads

#124
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 05.01.2020

View PostMegara, on 27 februarie 2021 - 16:35, said:

Te amăgești singur ca majoritatea ortodocșilor.
Răsăritenii întotdeauna au privit cu ciudă și invidie spre vest. Mereu le-a fost ciudă că vesticii construiesc în timp ce ei nu sunt în stare nici măcar să conserve ceea ce au.
N-au știut niciodată să privească spre viitor și s-au ascuns în spatele unui trecut. cândva măreț, dar la a cărui contribuție ei n-au avut niciun merit.
Attachment religion in europe.jpg
Deși perspectiva nu este total falsă, este incompletă, deci nu este întru totul adevărată. În primele veacuri și în perioade de renaștere perspectiva s-a schimbat. Există un curent de schimbare în Orthodoxia universală în acest sens, docamdată însă i se opun puternic „tradiționalismul” și „ascetismul”. Eu văd o cernere ce a început deja. Vor cădea mulți din Orthodoxie dar vor rămâne cei bine ancorați și asumați. Nu ar fi prima dată.

#125
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostLotusisrael, on 27 februarie 2021 - 17:48, said:

Vor cădea mulți din Orthodoxie dar vor rămâne cei bine ancorați și asumați. Nu ar fi prima dată.
Cât? 10%
Si cu toate astea spui că nu oertodoxia ci catolicismul e pe ducă.
Majoritatea ortodocșilor habar n-au ce se mananca religia lor ci repeta papagalicește ceea ce spune popa. Și mulți dintre popii ortodocși sunt slabi instruiti.
De asta BOR e și așa disperată cu religia în scoală, speră să facă statul ceea ce ea nu este în stare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate