Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Teologie dogmatica - diferente intre autori

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
89 replies to this topic

#19
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 27 noiembrie 2021 - 08:45, said:

... și înainte de Isus... cum era învățătura? Posted Image Că...Dumnezeu nu este iubire?

Ce zice porunca I din Decalog?
In nici o porunca din Decalog nu zice ca Dumnezeu e iubire.

#20
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 27 noiembrie 2021 - 08:28, said:

Păi...doamna aceasta de religie musulmană credea deja în Cristos, numai că la dânsa, Cristos este născut de Iosif și Maria, un profet, atât.
Da, religia islamică e cea mai apropiată de creștinism.
Doamnele de religie musulmană nu sunt departe de Împărăția lui Dumnezeu.

#21
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,913
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPacolino7, on 27 noiembrie 2021 - 09:02, said:

In nici o porunca din Decalog nu zice ca Dumnezeu e iubire.

Dar scrie să-L iubești, da?
Apoi, Isaia, Ieremia..., Isaia are o frumoasă declarație de iubire: Dumnezeu ne-a săpat pe palmele mâinilor sale și nu ne poate uita, chiar mama dacă ne-ar uita, El nu...

Domnul mi Se arata de departe: "Te iubesc cu o iubire vesnica; de aceea iti pastrez bunatatea Mea! (Ier.31:3)

Iata ca te-am sapat pe mainile Mele, si zidurile tale sunt totdeauna inaintea ochilor Mei! (Isa.49:16)

#22
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postpenticostalul, on 27 noiembrie 2021 - 09:22, said:

Da, religia islamică e cea mai apropiată de creștinism.
Doamnele de religie musulmană nu sunt departe de Împărăția lui Dumnezeu.
"Care-i cea mai mare porunca ?" a intrebat isus pe un  invatator al iudeilor, " sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima, cu toata puterea, cu tot cugetul" . Aceasta e "porunca", dar abia cand se implineste asta in inima ta,  atunci esti mantuit.
Prin Hristos isus descoperim iubirea lui Dumnezeu, si tot prin Hristos ajungem sa-L iubim cu adevarat.

View Postdark, on 27 noiembrie 2021 - 09:49, said:

Dar scrie să-L iubești, da?
Apoi, Isaia, Ieremia..., Isaia are o frumoasă declarație de iubire: Dumnezeu ne-a săpat pe palmele mâinilor sale și nu ne poate uita, chiar mama dacă ne-ar uita, El nu...

Domnul mi Se arata de departe: "Te iubesc cu o iubire vesnica; de aceea iti pastrez bunatatea Mea! (Ier.31:3)

Iata ca te-am sapat pe mainile Mele, si zidurile tale sunt totdeauna inaintea ochilor Mei! (Isa.49:16)
In decalog ?
In care porunca ?

#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,913
  • Înscris: 16.03.2004
Poruncile nu pot fi ... ca Dumnezeu să iubească omul ci ...invers!
Tu ai spus că Dumnezeu iubește omul de-abia din Noul testament...

... iar eu te-am contrazis, arătându-ți negru pe alb, că Dumnezeu este iubire și în Vechiul testament!

#24
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 27 noiembrie 2021 - 10:30, said:

Poruncile nu pot fi ... ca Dumnezeu să iubească omul ci ...invers!
Tu ai spus că Dumnezeu iubește omul de-abia din Noul testament...

... iar eu te-am contrazis, arătându-ți negru pe alb, că Dumnezeu este iubire și în Vechiul testament!
E absurd sa ceri omului sa iubeasca pe Dumnezeu din moment ce pacatul il "infasoara". Abia cand descopera ca Dumnezeu e iubire, atunci scapa de sub robia pacatului.
De la inceput poruncile trebuiau sa contina chiar in toate cele 10 porunci ale decalogului, ca Dumnezeu e iubire.
Predicatorul adventist Nicu Butoi a semnalat ca decalogul a fost tradus si interpretat eronat. Porunca nu zice " sa nu ucizi" ci " tu nu vei ucide", adica atunci cand il vei descoperi pe Dumnezeu asa cum e EL,  adica  dragoste, tu nu vei ucide avea spiritul ucigas, nu vei minti, nu vei invidia, nu vei fi egoist . . . . si toate celelalte care rezulta din spiritul dragostei.

#25
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,913
  • Înscris: 16.03.2004
Penticostalule, tuturor turcilor cumsecade li se arată ISUS în vis, pentru a-i aduce la adevărata credință, ca să poată fi și ei mântuiți?

#26
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
In primul rand nu stim si nici nu vrem sa stim daca femeia musulmanca va fi mantuita sau nu. Doar Dumnezeu stie! Asa, la nivel uman ca o discutie amicala la o cafea intre noi, am putea lansa cateva idei. De exemplu, femeia musulmanca o fi o femeie evlavioasa, dar se opune total lui Hristos. Pt ea Hristos este un om si doar atat. Sau cum ar fi ca ea sa fie o activista contra lui Hristos, sa participe activ pe forumuri contra lui Hristos. Dar cum ar fi sa fie o femeie evlavioasa, dar sa fie o mica barfitoare. Iar apoi sa aflam ca e antivaccinista :) iar apoi sa mai aflam cine stie ce.
Whatever, stim ca Hristos e calea! Si Usa! Si Mijlocitorul. Indiferent cum, prin mila lui Dumnezeu, toti oamenii care se vor mantui, tot prin Hristos se vor mantui, chiar daca L au cunoscut sau nu.

#27
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,913
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdreamtime, on 27 noiembrie 2021 - 18:32, said:

Indiferent cum, prin mila lui Dumnezeu, toti oamenii care se vor mantui, tot prin Hristos se vor mantui, chiar daca L au cunoscut sau nu.

Așa, parcă mai merge...:)

#28
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 27 noiembrie 2021 - 18:01, said:

Penticostalule, tuturor turcilor cumsecade li se arată ISUS în vis, pentru a-i aduce la adevărata credință, ca să poată fi și ei mântuiți?
Da, tuturor oamenilor care răspund pozitiv revelației generale, Dumnezeu le mărește doza de informație despre El.

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,913
  • Înscris: 16.03.2004
Doamna aceea știe Coranul pe dinafară, tu știi Biblia pe dinafară. De ce? Fiecare asta a primit în pătuț, când era un bebe...pricepi cum vine? Fiecare a fost condiționat într-o anume direcție...

#30
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Tu ești dovada

View Postdark, on 28 noiembrie 2021 - 08:01, said:

Fiecare a fost condiționat într-o anume direcție...
Și tu ai fost condiționat cumva când erai bebe în pătuț.
Și uite ce ai ajuns!

Tu ești dovada zdrobitoare că ce spui nu-i adevărat.

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,913
  • Înscris: 16.03.2004
Deci recunoști că fiecare dintre noi primește o direcție de multe ori, nu aceeași...
Atunci de ce condiționezi mântuirea strict legată de numele  ISUS? (în condițiile în care multe miliarde de semeni de-ai tăi nu au posibilitatea/ocazia de a auzi de Mântuitor, în felul descris de cartea Faptelor apostolilor!)

#32
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 28 noiembrie 2021 - 08:27, said:

Deci recunoști că fiecare dintre noi primește o direcție de multe ori, nu aceeași...
Atunci de ce condiționezi mântuirea strict legată de numele  ISUS? (în condițiile în care multe miliarde de semeni de-ai tăi nu au posibilitatea/ocazia de a auzi de Mântuitor, în felul descris de cartea Faptelor apostolilor!)
Multi nu inteleg rolul lui isus. Chiar El spune " Eu sunt Calea, Adevarul si Viata", si asta trebuie inteles "duhovniceste", isus e "Calea" CATRE descoperirea caracterului Tatalui, si e Adevarul findca ce spune despre Tatal, e adevarat. Fi cine crede in ce spune isus, va avea viata vesnica.
Daca inainte de isus doar evreii erau corijati si invatati de Dumnezeu pentru a fi o natie de profeti, preoti, invatatori pentru restul lumii, prin isus a fost un nou legamant facut pentru oameni , deci si pentru "neamuri".
Rolul lui isus e sa-i aduca pe toti in cunostinta de cauza despre caracterul Tatalui ceresc, findca numai asa pacatul va fi "ridicat" (anihilat) din "inima" (constinta) omului.
Cine crede ca  Dumnezeu e iubire, va deveni si acesta o persoana iubitoare in acelasi spirit ca Dumnezeu. Duhul Domnului va locui in inima credinciosului.

#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,913
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPacolino7, on 28 noiembrie 2021 - 11:00, said:

Multi nu inteleg rolul lui isus.
N-or fi înțeles...rolul lui Isus, dar iată că fac doar fapte bune! Fi-vor mântuiți/salvați, da au ba?
[ https://yoursmiles.org/msmile/wonder/m1802.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 28 noiembrie 2021 - 08:27, said:

Atunci de ce condiționezi mântuirea strict legată de numele  ISUS?
Pentru că eu sunt creștin.
Tu, care ești păgân, nu ai nicio restricție

View Postdark, on 28 noiembrie 2021 - 08:27, said:

Multe miliarde de semeni de-ai tăi nu au posibilitatea/ocazia de a auzi de Mântuitor, în felul descris de cartea Faptelor apostolilor!
Cam delirezi, Baborniță!
Biserica are posibilitatea de a spune despre Mântuitor tuturor oamenilor de pe planetă, în generația noastră.

#35
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,913
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 28 noiembrie 2021 - 23:55, said:

Pentru că eu sunt creștin.
Tu, care ești păgân, nu ai nicio restricție

O, ba da, am restricții, eu fac alegerea între Bine și Rău, mai ceva decât mulți penticostali...:)
Păgână nu sunt, că nu mă închin la idoli, nici atee, fiindcă cred în Dumnezeu.

View Postpenticostalul, on 28 noiembrie 2021 - 23:55, said:

Biserica are posibilitatea de a spune despre Mântuitor tuturor oamenilor de pe planetă, în generația noastră.


Nțț...
N-are!

Evr 2:4. in timp ce Dumnezeu întărea marturia lor cu semne, puteri si felurite minuni si cu darurile Duhului Sfant, impartite dupa voia Sa!

#36
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 29 noiembrie 2021 - 08:12, said:

Nțț...
N-are!

Evr 2:4. in timp ce Dumnezeu întărea marturia lor cu semne, puteri si felurite minuni si cu darurile Duhului Sfant, impartite dupa voia Sa!
BA DA
Are!

Evr 2:4. in timp ce Dumnezeu întărea marturia lor cu semne, puteri si felurite minuni si cu darurile Duhului Sfant, impartite dupa voia Sa!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate