Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Reteaua si fulgerul

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Am avut si eu aceiasi problema cu cablu UTP... Mi-a mancat 10 ani de viata si vreo 5 placi de retea si 2 switch-uri... pana cand am trecut pe cablu FTP si de atunci poate veni si potopu lu Noe ca nu se mai intampla nimik....

#56
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

Quote

Originally posted by dan4
Andrei poti sa spui mai exact ce fel de cablu ai? este cablu UTP obisnuit care dupa ce a fost cumparat a fost legat de un fir de otel sau este un cablu autoportant (pe linga firele de date are din fabricatie un fir de otel imbracat in izolatie lipit impreuna de firul de date)?  
Personal am vazut un singur model de cablu autoportant UTP fabricat in Israel care avea firul de sustinere (shufa sau messenger in eng) din fibra de sticla cred. Personal mi-a lasat o impresie proasta cablul ala deoarece firul de sustinere se electriza cind batea vintul si se ardeau echipamente fara traznete. Cel putin asta a fost concluzia mea.
Daca cablul tau are firul de sustinere izolat eu te sfatuiesc sa-l legi la impamintare iar daca nu e izolat sa-l pui la masa printr-o rezistenta de 1Mohm.

Este: "pe linga firele de date are din fabricatie un fir de otel imbracat in izolatie lipit impreuna de firul de date"...

#57
v3l0

v3l0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.07.2003
ok, de speriat -ati speriat k-lumea.
ideea e urmatoarea: am o retea in care imi vine net-ul de la provider prin access point. din AP pleaca la switch si apoi la useri.
Din toata discutia de aici sunt de acord doar cu faptul ca daca te loveste fulgerul   D I R E C T   NU SCAPA NICI UN APARAT SI POATE AJUNGI SI LA 2-3 METRI SUB PAMANT.
Tipul care ne-a facut reteaua ne-a sfatuit ca, in caz ca fulgera DES, sa scoatem AP-ul si switch-ul din priza.
Nota: priza de la calculatorul meu si cea de la switch NU AU IMPAMANTARE!!!

Comentarii?!? e bun sau nu sfatul tipului?
Ca eu unu' mor de frica da nu shtiu ce sa fac!!!

#58
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Sa scoti firul de reta care intra in acces point (sau e radio?).
Daca e cu fir scoti firu. de ce sa-l scoti din priza? televizoru il scoti din priza cand fulgera?
Daca e radio poti sa-l lasi in priza...
parerea mea. nu ofer garantie si nici asistenta ehnica :P

#59
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Daca AP-ul ala are antena in exterior, scoti si cablul RF care intra in el cand fulgera.

#60
Guest_cipzmc_*

Guest_cipzmc_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Un unchi de-al meu (electrician de meserie) mi-a povestit cum ca: odata, intr-un sat, pe timp de ploaie si furtuna, a vazut cu ochii lui cum s-a inrosit, aproape instantaneu, o bara (paratrasnetul unei biserici) de vreo citiva cm diametru (2-3 inch daca-mi amintesc bine) !!!
Baieti ... nu-i de joaca treba asta cu fulgerele! :):):):)

#61
genu

genu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.09.2003
sal

am avut si eu o retea wireless si trebuie sa spun ca e nashpa rau cu fulgerele astea... de fiecare data cand traznea in apropierea unui AP (acces point) se strica... asa ca am schimbat pe rand in 2 ani vreo 12 AP-uri, e drept ca nu am avut impamantare, doar pe scoala nu am avut probleme cu AP-ul, scoala avea 2 paratrasnete ascutie la varf pe acoperis... noroc cu alea ca altfel le schimbam si acolo...  :D  asa ca NU RECOMAND la nimeni o retea wireless... e foarte imprevizibila... si legatura e slaba... de multe ori cade... nu merge deloc!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate