Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Reteaua si fulgerul

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
In mica mea retea UTP de bloc, cu un switch 8 porturi surecom exista o problema.
Cand fulgera nu mai merge switch-ul, iar cel din blocul de vis-a-vis are paraziti in placa de sunet.

Firele sunt aeriene ~ 30 m!

Ce trebuie sa fac pentru protectie impotriva descarcarilor electrice/electrostatice ?

#2
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Eu mi-am ars modemul si placa de retea o data cu aceiasi schema... DECI cand fulgera ideal este sa scoti cablul de retea din placi/switch  etc pana nu o sa se prajeasca TOATE ;)

Also ar fi interesant sa existe un UPS pt cablu de retea/TV care sa protejeze placile insa eu nu am gasit pana acum unul pt home useri cu aceste facilitati...

#3
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
sa bagi protectie. Aduce Omnilogic/Tornado niste APCuri pt placi BNC si UTP..si alte lucruri faine :)

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
cati $ ?

#5
Interzis

Interzis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.04.2003
Mai exista o alternativa, daca te pricepi cat de cat la electronica...
Protectia poti sa o faci singur. Doua punti redresoare, doua diode zenner si o impamantare. Din pacate nu am in clipa asta schema dar cum o public pe net trimit linkul. Si cel mai bine ar fi sa folosesti si cablu STP.

#6
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
sub 20$ parca.

#7
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
19$ la apc.ro, pe tine te ajunge ~30$ ca end-user.
Nu stiu cat de eficient poate fi construit unul acasa, unele surge-arrestor-e folosesc principiul descarcarii in gaz...

Bogdan > cablu ecranat si surge arrestor la fiecare capat de cablu aerian legat properly la impamantare si nu vor fi probleme.
Eu am avut si cu si fara la furtuni, si diferenta e totala.

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Sincer acum aceste investitii costa cam mult. Cablul nu merita schimbat, iar surge arrestor-ul costa cat switch-ul :)

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
courage: da, dar odata fulgerat hubul il schimbi, ok... next time ce faci? iara schimbi ?

surge protectoarele sunt excelente.

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Man sunt 8 insi, toti cu cabluri aeriene.  Fa calculul !

#11
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Courage
Man sunt 8 insi, toti cu cabluri aeriene.  Fa calculul !
Holy cow!!
(cam 2 milioane de persoana)

#12
Interzis

Interzis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.04.2003
cele cu descarcari in gaze sunt "mertzane" si-si merita banii cand chiar iti trasneste firul dar nici cu ele nu scapi intotdeauna! in general porturile sar din cauza incarcarii electrostatice iar o protectie "homemade" rezista cu succes la asemenea situatii...

cred ca iau azi schema si o pun pe net! sper sa dau de cine trebuie!

#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Fa rost de schema aia. Am sa te urmaresc :)

#14
Interzis

Interzis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.04.2003
Din pacate nu am gasit-o ca sa o pot publica!
O sa incerc sa o descriu! Este destul de simpla!

Deci:
1. Pe o pereche de fire torsadate (1 si 3) se leaga "alternativele" de la o punte redresoare formata din 4 diode BA159 (sau similare, de comutatie si la tensiune cat mai mare).
2. La a doua pereche (2 si 6) se leaga alta punte redresoare identica cu prima.
3. Plusurile de la cele doua punti se leaga intre ele. La fel si minusurile.
4. Intre cele doua puncte rezultate (plus si minus) se leaga in paralel si inversat doua diode zenner de 6v la minim 1A.
5. Tot de la plusurile puntilor se leaga un varistor (similar cu cele de la intrarea modemurilor) catre impamantare! La fel si de la minusurile puntilor. (rezulta doua varistoare inseriate, intre plus si minus - paralel cu zennerele - iar punctul de legatura intre varistoare se leaga la impamantare.

Chestia asta e bine de facut la ambele capete ale cablului, intr-o mufa mama UTP de perete in care se "infige" cablul propriu-zis.

Daca se foloseste cablu STP (FTP) ecranajul metalic al acestuia se pune la impamantare printr-o rezistenta de 1Mohm.

Cam asta ar fi... Atentie la lipituri si la izolatii!
Cand o sa am timp o sa fac si schema descrisa mai sus.

Pentru diode si varistoare... Maica Domnului! E plin acolo de piese!

#15
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Asta-i din ciclul "nu incercati acasa" .... Acesta este sfatul meu ... din sumara descriere, recunosc o asa zisa schema care a circulat prin popor ... nu functioneaza.

#16
Interzis

Interzis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.04.2003
nu functioneaza? ce nu functioneaza? sau hai sa intreb altceva: strica? e o protectie! o pui si astepti furtuna! si apoi vezi! daca "sar" si porturile pe care ai pus protectia atunci, da, nu functioneaza! dar daca "sar" numai cele pe care nu o pui?

si... comparativ cu pretul uneia cu descarcare in gaze... care nici aia nu rezista intotdeauna (daca ti-a traznit chiar cablul sau foarte aproape de el) ...cred ca merita construita.
e o masura de precautie in plus! nu spun ca e perfecta! dar e ceva, acolo! descarca tensiunea electrostatica acumulata in cabluri! asta nu se pune?

altfel? in cazul "romanesc"?

#17
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
schema ta nu functioneaza, mai colega "interzis" ....

nu v-ati plictisit de kestii d'astea ? Parca pe la Casa Pionierilor se mai fac d'astea .... Desfaceti (gasiti pe undeva) un protector de la APC sau PATTON, luati schema de acolo, si va merge ...

si thread-ul asta se indreapta "vesel" spre electronica !

#18
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Interzis
si... comparativ cu pretul uneia cu descarcare in gaze... care nici aia nu rezista intotdeauna (daca ti-a traznit chiar cablul sau foarte aproape de el)
1. Daca e legat "properly" la pamanat, rezista.
2. Daca un cablu este traznit direct, ala nu e cablu, ala e... "un fel de" paratraznet. La o lovitura directa de traznet nu rezista nimic.

Quote

descarca tensiunea electrostatica acumulata in cabluri!
Pentru asta folosesti cablu ecranate, astfel incat sa se induca in ecranaj si nu in perechile utile.

De curiozitate: ce atenuare baga protectorul asta "home-made"? Cel de la APC, de exemplu, are atenuare egala cu 15 metri de cablu (nu stiu exact in dB).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate