Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Overclock/Tuning monitoare (G-Sync/Freesync)

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Vreau sa deschid un topic in care cei care se confrunta (eventual) cu probleme legate de sincronizare dinamica sa poata posta probleme/raspunsuri.

O sa incep eu. Am schimnbat de curand fostul meu monitor, un Asus compatibil G-sync (30-144Hz) cu un AOC cu Freesync-Pro (48-120Hz). Placa video e Nvidia (care poate lucra cu monitoare Freesync dupa un driver update de pe la sfarsitul lui 2019).

Problemele au aparut cand in jocuri foarte solicitante am observat flickering extrem de deranjant si obositor cand frame-rate-ul cadea sub 48Hz (limita inferioara declarata a displayului). Mi-a luat 2 zile sa inteleg exact cauzele si inca o zi sa gasesc solutia (cel putin in cazul meu asta a fost): CRU (Custom Rsolution Utility). Un freeware facut de un baiat destept care permite editarea low-level a driverelor video. Fara asta deja imi puneam probleme sa returnez monitorul.

Se poate descarca de aici: https://www.monitort...ion-Utility-CRU

Eu am reusit cu asta sa fortez sistemul sa se sincronizeze cu monitorul in gama 30-120Hz ceea ce a facut ca flickeringul ala sa dispara. Probabil ca nu toate monitoarele pot fi "hackuite" in acelasi fel dar asta a mers.
Utilitarul e bun pentru a manevra o gramada de chestii de finete in ceea ce priveste imaginea afisata dar inca nu inteleg decat o mica parte din ele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate