Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Noul Mercedes C class - 2022

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View PostTruculMagic, on 13 februarie 2021 - 18:09, said:

E un S bagat la apa, nu v-ati obisnuit ? N-au pic de originalitate, doar le micsoreaza.
ce vezi si cat pricepi. Din totdeauna, C class la MB ca si seria 3 la BMW au reprezentat baza , ca volum de vanzari.  Si din totdeauna, C classe a semanat pe S. Doar  ca de data asta S mi se pare ca a fost lansat inaintea lu C classe.
Se putea oricum anticipa  noul C classe, dupa felul in care se prezenta CLA,  chiar si CLS.

La toata gama , deobicei, se pastreaza  niste trasaturi caracteristice generale care se ragasesc pe toata gama. Si mereu C classe a fost un mini S.

#20
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View Posttfmercedez, on 21 februarie 2021 - 19:17, said:

Si mereu C classe a fost un mini S.

Nu intotdeauna, in 2018 cand s-a lansat modelul curent de A class, a fost singurul care avea o gramada de similaritati cu S class si o gramada de tehnologie in comun. C class inca era pe designul vechi, boring, de masina de mos :)

#21
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
In 2018 c classe era mosnegesc? Pai ce sa mai vorbim de 2011 dar? Pentru mine cel mai frumos c classe a fost w204 facelift AMG, eventual coupé pentru frumusete.



#22
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Eu nu de exterior ziceam ci de interior, plansa de bord in principal, ca in poza de mai jos. E chestie de gust, clar dar mie nu mi se pare cel mai inchegat design pe care puteau sa il scoata.

Attached Files



#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvinciun, on 21 februarie 2021 - 21:28, said:

In 2018 c classe era mosnegesc? Pai ce sa mai vorbim de 2011 dar? Pentru mine cel mai frumos c classe a fost w204 facelift AMG, eventual coupé pentru frumusete.
Attachment image.jpeg
Attachment bfccbf22945c295bc12800a5d84651c7.jpg
lasa-l mai, nu stiai ca vulpea cand n-ajunge la struguri, zice ca si asa erau acri.
Lui oricum nici nu-i plac masinile, el merge cu opinca.

Altfel ontopic,  maine se lanseaza, au bagat si un film pe aiurea

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1xjWmevJt_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Arata nu stiu cum sa zic, las ca ne obisnuim cu el. Dupa mine, toate modelele de la MB au un design emotional, adica cumva, provoaca o placere vizuala, sa zic asa "eyecandy", bine nu chiar toate modelele, de exemplu GLA si A  si B clase din primele generatii mi se par  de intors privirea.

#24
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View Posttfmercedez, on 22 februarie 2021 - 11:22, said:

lasa-l mai, nu stiai ca vulpea cand n-ajunge la struguri, zice ca si asa erau acri.
Lui oricum nici nu-i plac masinile, el merge cu opinca.


Say what? Una din masinile personale e cea din poza de mai jos, mai am si un Golf. Assumptions much?

Attached Files



#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View PostAWE, on 22 februarie 2021 - 10:15, said:

Eu nu de exterior ziceam ci de interior, plansa de bord in principal, ca in poza de mai jos. E chestie de gust, clar dar mie nu mi se pare cel mai inchegat design pe care puteau sa il scoata.

Eu nu-s asa pretentios la design-ul interior. Important e sa fie de calitate.

#26
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
E clar de ceva vreme ca astia de la Mercedes sunt razna de ceva vreme.

Noul C seamana exagerat de mult cu S, mai mult ca pana acum. Si nu cred ca e de bine. Pentru S.

Noul C:

[ https://i.imgur.com/n7ilA3D.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Noul S:

[ https://i.imgur.com/D3Cb6LH.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Noul C:

[ https://i.imgur.com/iqoYnoP.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/jeGTnCj.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai multe poze:

[ https://i.imgur.com/gADNmfa.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/gdoDm3J.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/7x0S2jU.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.imgur.com/I8NPd5L.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Dar n-ai pus poza cu locurile din spate de la noul S. Acolo e iarasi o mare diferenta.  
O parte din cei care detin S , au si sofer.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1hUHp2zdi0I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe la minutul 8:25 incepe sa prezinte locurile din spate

Mi se pare deplasat faptul ca se refera la acest model cu apelativul de "model 2022". Suntem doar in februarie 2021, si cred ca va fi disponibil de  cumparat mai devreme de 2022.

Edited by tfmercedez, 24 February 2021 - 20:05.


#28
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Nu, am observat chestia asta la multi producatori, un model care intra in vanzare efectiva dupa jumatatea anului, e catalogat ca fiind anul urmator. O tampenie dar ma rog, ca sa para nou mai multa vreme.
Btw, m-am mai uitat la clipuri cu C-ul asta, inca am mixed feelings cu el. Nu arata rau deloc dar tableta aia centrala imensa nu-mi place nici la S, deci nici la asta. In rest finisajele par sa fie ce trebuie, nimic de zis, oricum in clipurile astea apar in general masini cu abolut toate dotarile si finisajele de top, in real life n-o sa arate toate la fel. Sper ca le noul E class n-o sa urmeze aceeasi reteta, fiindca aia ar fi urmatoarea, peste fix 4 ani cand termin leasingul la actuala Posted Image Totusi parca e un trend, pe dinafara arata cam toate modelele similar, doar marimea difera.

View Posttfmercedez, on 24 februarie 2021 - 20:04, said:

O parte din cei care detin S , au si sofer.

O foarte mare parte, chiar. Daca vezi o masina la care locurile din spate sunt mai confortabile decat alea din fata, n-o cumperi decat daca iti raman si bani de salariu la sofer.

#29
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Da de motorizari ce zicem?
1.5 benzina va fi in 3 cilindri sau in 4?

Oricum daca vrei motor pe benzina de 2.0 deja urci la C300.
Oricum la SH in Romania  mai degraba merg Audi si BMW.

#30
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View Postqew, on 25 februarie 2021 - 11:03, said:

Oricum daca vrei motor pe benzina de 2.0 deja urci la C300.
Oricum la SH in Romania  mai degraba merg Audi si BMW.

Pai normal ca vrei motorul cel mai mare in cazul asta. Dar ce legatura au SH-urile de la Audi si BMW cu C class-ul? :)

#31
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Au legatura, pentru ca tipul acesta de masini (BMW 3er, Audi A4 si C Class) va fi cautat ca SH in Romania peste cativa ani de o anumita categorie de oameni. SI conteaza motorizarile. Romanu ce cauta SH de genu asta cand aude motor sub 2.0 face alergie.

#32
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View Postqew, on 25 februarie 2021 - 12:00, said:

Romanu ce cauta SH de genu asta cand aude motor sub 2.0 face alergie.

Stim cu totii ca romanii sunt niste experti foarte respectabili cand e vorba de masini. Probabil stiu aia de la MB ceva din moment ce pun motoare de 2L inclusiv pe E class dar daca intrebi romanu', masina aia nici nu poate pleca de pe loc cu motorul ala :)

#33
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View PostAWE, on 24 februarie 2021 - 21:02, said:

O foarte mare parte, chiar. Daca vezi o masina la care locurile din spate sunt mai confortabile decat alea din fata, n-o cumperi decat daca iti raman si bani de salariu la sofer.
O mica parte si nu prea exista locuri din spate mai confortabile, cam invers e. Grosul posesorilor si-l conduc singuri. Cu sofer de la Maybach in sus si nici acolo nu-i sigur.

View Postqew, on 25 februarie 2021 - 12:00, said:

Romanu ce cauta SH de genu asta cand aude motor sub 2.0 face alergie.
Iar clisee ilogice cu romanu' ?

View PostAWE, on 25 februarie 2021 - 12:11, said:

Probabil stiu aia de la MB ceva din moment ce pun motoare de 2L inclusiv pe E class dar daca intrebi romanu', masina aia nici nu poate pleca de pe loc cu motorul ala Posted Image
Da' , stiu ca le sar in cap retardatii verzi daca pun motoare mari. Au ajuns o mana de retardati sa dicteze ce face industria auto.

#34
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostKorloff, on 25 februarie 2021 - 14:37, said:

O mica parte si nu prea exista locuri din spate mai confortabile, cam invers e. Grosul posesorilor si-l conduc singuri.

Legat de locurile din spate, in general sunt doar 2 mari si late, la S ai masaj, reglare pe nush cate axe, ecran in fata ca sa te dai pe FB sau netflix, sampanie in frigiderul de dupa cotiera, etc. Personal daca eu sunt soferul, prefer un E dotat dar costa cam cat un S mai chel :)

#35
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View Posttfmercedez, on 24 februarie 2021 - 20:04, said:

Dar n-ai pus poza cu locurile din spate de la noul S. Acolo e iarasi o mare diferenta.  
O parte din cei care detin S , au si sofer.
O parte mica. Diferentele sunt mai mari pana sa ajungem acolo. Insa stilistic (si chiar si tehnic) devin prea apropiate, S-ul nu mai pare foarte special. Cand dai de 3x mai mult pe masina A decat pe masina B, vrei ca masina A sa fie si mult mai exclusiva decat masina B. DIferentele se tot reduc, incep sa le stie doar cunoscatorii.

#36
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostKorloff, on 25 februarie 2021 - 14:48, said:

Cand dai de 3x mai mult pe masina A decat pe masina B, vrei ca masina A sa fie si mult mai exclusiva decat masina B.

Diferente mari pot fi si intre masina A si o alta masina A, la S class diferenta intre modelul de baza (care nu e nici pe departe "chel") si unul pe care pui toate dotarile extra posibile e de aprox. 70k euro, cam cat un E class nou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate