Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

TV Finlux 32f882

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
a venit azi televizor de la cineva, finlux 32f882, nu gasesc manual la el si vreau sa imi ziceti cum il bag pe digital. avem tv vision ce are CI+ , finlux nu are? avem cablu digital de la rcs, tv-ul vision are CI+ si atat fara receiver. pe tv-ul finlux va fi necesar receiver? cat costa receiverul? e necesar abonament separat pe finlux sau amandoua tv pe 1 abonament digital? parca se platea chirie pe receiver si atat. Ce setari is necesare cand vine receiverul ca sa mearga pe digital tv si nu pe analog tv? am probat tv-ul finlux si merge pe analog tv doar cu cablu fara CI+ sau receiver , dar se vede rau si nu arata numele canalelor. Cu receiverul digital se va vedea bine si va arata toate canalele?

#2
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 30.03.2019
La Digi se prinde la liber aproape toata grila, inclusiv digital, fara CI (excepție fac doar extraopțiunile), doar cu cablul. Deci mai scanează, că trebuie să prinzi.

Cat despre televizorul care n-are CI, din cate stiu exista ceva dispozitiv care sa ii adauge aceasta functionalitate, se ataseaza parca la ceva in spate.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu stiu ce e  CI-ul
la tv-ul vision are o chestie la care se baga card ce l-am primit de la  digi si cica ala e  CI-ul
cum scanez ca  nu stiu?
dar se vede rau, cum sa scanez ca sa se vada si bine?

o sa cer CI/receiver ca sa vad film now hd, bine sa  mearga hd pe tv-ul finlux ca poate nu are hd televizorul

#4
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 30.03.2019
CI-ul e ce intra in TV ca sa decodeze canalele din extraoptiuni. Este modulul CI si cardul, parca, nu mai stiu exact care si cum.

Se vede rau pentru ca ai scanat pe analog. Analog = groaznic, digital = bine. Daca zici ca n-are manual, incearca sa cauti pe net sau pe YouTube cum se face scanarea.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am cautat dupa numele lui si nimic

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Intra in meniu, probabil ai o optiune "instalare TV" sau "cautare canale", cauti pe digital si il lasi sa-si faca treaba (va dura cateva minute).

Norocul tau ca nu esti abonat la UPC, ca acolo aveai musai nevoie de cardul CI. In schimb la Digi aproape toate canalele sunt la liber, cu esceptia HBO+Cinemax si Film Now, pentru care iti trebuie abonament separat.

#7
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Pentru scanarea canalelor digitale in Manualul de utilizare se recomanda urmatoarea procedura

- Pe telecomanda se apasa butonul Meniu ,
- Apoi se folosesc butoanele Sageata Sus ori Sageata Jos pentru a pune in chenar luminos optiunea Instalation

-  Se folosesc aceleasi butoane Sageata Sus ori Sageata Jos pentru a pune in chenar luminos optiunea
Automatic Channel Scan  ,  care se gaseste in sectiunea Instalation

-  Avind  aceasta  optiune in chenar luminos , apasati OK  , pentru inceperea scanarii

- Pe ecran apare intrebarea Doriti sa scanati automat canalele  -
   Apasati butoanele Sageata Stinga   ori Sageata Dreapta ,pentru a pune in chenar luminos
   raspunsul YES  ,   iar apoi apasati  OK

- Televizorul va incepe scanarea automata a canalelor digitale .

-  La finalul scanarii canalelor digitale , apare intrebarea Doriti sa scanati automat canale analogice
   Daca nu doriti acest lucru , puneti chenarul luminos pe NO iar apoi apasati OK

In atasament se pot observa instructiunile cuprinse in manual.

Attached Files


Edited by bowpack14, 13 February 2021 - 01:47.


#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mersi.  dar ca sa vad film now hd cu receiver nu?  nu merge fara receiver?

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
la film now hd is necesare doua abonamente la doua  televizoare?

#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
doar un abo. si platesti chirie pt. al doilea receiver (primul este oferit in custodie)
https://www.digi.ro/...ica/echipamente

Quote

Achizitia si inchirierea sunt valabile pentru maxim 5 decodoare HD. Abonatul poate beneficia de primul decodor HD in custodie, poate inchiria maxim 2 decodoare si poate achizitiona minim 2 decodoare.


#11
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 10.12.2018
Daca nu poti folosi CI+ in Finlux ca sa vezi Film Now ai nevoie de receiver. Acesta se inchiriaza de la Digi pe abonamentul actual, nu ai nevoie de doua abonamente ca sa vezi pe doua televizoare.

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mersi

#13
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
o intrebare - tv "stie" digital sau doar analog?

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu stiu, cum se poate verifica?
nu pot sa verific ca mergem pe la cineva, dar dupa ce revin poate verific

desi e vechi de vreo cativa ani, poate 10 , cel ce l-a luat ne-a zis ca la luat scump , era televizor scump la vremea lui, si are setting ce nu le  vad la tv-ul vision touch, care vision touch se vede mic scrisul , si scrisul alb pe alb nu se vede plus ca la televizorul finlux fiecare mod video cinema etc etc se pot regla

plus ca la vision touch care e tv de buget , la sporturi , desi dau pe mod ca sa nu se vada blur , degeaba, se vad mingiile mici , se vede blur etc

deci vreau sa il bag la tata la camera ca el la 65 de ani nu vede asa bine si decat sa se chinuie cu tv-ul de bugetPosted Image

Edited by karax, 13 February 2021 - 09:53.


#15
RFL

RFL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 10.12.2018
Ai reusit sa scanezi posturi in format digital?

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am scanat digital , analogic si full. nu arata numele canalelor. selectez sa imi arate canale digitale dar zice ca n-a gasit

#17
Adytuny

Adytuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 21.10.2017
Probabil are doar dvb-t (digital terestru), nu dvb-c (dvb-s) și de aceea nu prinde nimic digital ci doar analogic. Pe analogic e normal să nu afișeze denumirea canalelor dar la unele televizoare poți să le redenumești tu din meniu dacă vrei să pierzi vremea. Trebuie să faci rost de receiver pt canalele digitale. Ca să nu aștepți mult după cei de la digi îți recomand să cumperi unul. Găsești pe eMAG pe la 100 și un pic de lei.

#18
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007

 karax, on 13 februarie 2021 - 14:14, said:

am scanat digital , analogic si full. nu arata numele canalelor. selectez sa imi arate canale digitale dar zice ca n-a gasit
Pune o poza din meniu

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate