Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Xbox - confuz total

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Din capul locului aș vrea să subliniez că sunt foarte începător în domeniu, deci fiți blânzi cu mine. Posted Image

Am Xbox Live Gold pe un an, din care a trecut abia o lună. Am cumpărat de pe CDKeys, era WorldWide, dar am setat consola pe US. Asta cred că a fost ce mai mare problemă.

Am început să mă lovesc de probleme cu plăți direct din consolă sau de pe PC, din Microsoft Store. Am încercat să profit de oferta de $1/lună timp de 3 luni pentru Ultimate Game Pass, n-am reușit să fac plata. Astăzi am încercat să cumpăr un addon pentru Forza Horizon 4 și la fel, nu reușesc să fac plata. Problema ar fi că regiunea magazinului nu coincide cu regiunea de unde se face plata.

Dilemele mele ar fi următoarele:

#1. Ar trebui să schimb regiunea pe o țară din Europa, de exempleu UK?
#2. Dacă da, pierd abonamentul Gold Live din care mai am 11 luni? Sau nu se modifică nimic la el?
#3. Dacă fac trecerea la UK, voi putea cumpăra liniștit de acum jocuri, subscriptions, addon-uri din Microsoft Store?
#4. Ar trebui să rămân pe US și să cumpăr jocuri de pe site-uri conexe, dar să mă asigur că sunt Worldwide sau USA?
$5. Există o regiune recomandată pentru noi, pălmașii, dacă tot nu are Microsoft suport pentru România?

Sunt în ceață totală și aș aprecia mult sfaturile voastre. Posted Image

Edited by bluesky_c3, 12 February 2021 - 15:31.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Pai nu i-ai pus deja UK... daca n-are Romania e cea mai buna varianta.

#3
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 21.01.2006

 bluesky_c3, on 12 februarie 2021 - 15:30, said:

Din capul locului aș vrea să subliniez că sunt foarte începător în domeniu, deci fiți blânzi cu mine. Posted Image

Am Xbox Live Gold pe un an, din care a trecut abia o lună. Am cumpărat de pe CDKeys, era WorldWide, dar am setat consola pe US. Asta cred că a fost ce mai mare problemă.

Am început să mă lovesc de probleme cu plăți direct din consolă sau de pe PC, din Microsoft Store. Am încercat să profit de oferta de $1/lună timp de 3 luni pentru Ultimate Game Pass, n-am reușit să fac plata. Astăzi am încercat să cumpăr un addon pentru Forza Horizon 4 și la fel, nu reușesc să fac plata. Problema ar fi că regiunea magazinului nu coincide cu regiunea de unde se face plata.

Dilemele mele ar fi următoarele:

#1. Ar trebui să schimb regiunea pe o țară din Europa, de exempleu UK?
#2. Dacă da, pierd abonamentul Gold Live din care mai am 11 luni? Sau nu se modifică nimic la el?
#3. Dacă fac trecerea la UK, voi putea cumpăra liniștit de acum jocuri, subscriptions, addon-uri din Microsoft Store?

Salut.
1.Eu am setata consola pe Irlanda. Am descarcat jocuri fara probleme cu plata folosind un card de debit de la BT.
2. Game Pass Ultimate include Xbox Gold Live din cate stiu eu, deci nu ai pierde nimic.

#4
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Recomandat ar fi sa selectezi regiunea pe US.preturile in USD sunt mai mici in comparatie cu cele din zona Euro sau UK.
Cel mai bine ar fi sa folosesti un VPN. Mai multe informatii si tutoriale  intra aici

Edited by primuministru, 12 February 2021 - 19:28.


#5
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Pe vremuri, puteai sa iti cumperi jocuri din shopul de Argentina la 4-5 euro. S-au prins baietii si au blocat cardurile.  Acum poti sa cumperi doar din regiunile din Europa cu cardul de EU.

Muta-te pe UK sau Irlanda, cauta pe net o adresa din tara respectiva si bag-o. Nu o sa mai ai probleme cu achizitiile.

Daca schimbi regiunea nu pierzi abonamentul. Poti sa ramai si pe USA, dar iti trebuie VPN sa activezi codurile de pe CDKeys si nu o sa poti sa cumperi direct din shop cu cardul,

#6
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 carturarulobosit, on 12 februarie 2021 - 20:08, said:

Pe vremuri, puteai sa iti cumperi jocuri din shopul de Argentina la 4-5 euro. S-au prins baietii si au blocat cardurile.  Acum poti sa cumperi doar din regiunile din Europa cu cardul de EU.

Eu cumpar de obicei jocurile de pe Xbox Brazil, cu giftcard-uri.

#7
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Am reușit până la urmă — am luat un gift card de $5 de pe CDkeys, am adăugat banii în contul meu de Xbxox, apoi am contactat suportul de la Microsoft pe chat să-mi activeze ei oferta cu $1/lună pentru Ultimate. Live Gold s-a upgradat la Ultimate, am primit încă 2 luni și acum am Ultimate până în Martie 2022. Timp de joacă să fie, în rest, e bine. :)

#8
Yosnfs

Yosnfs

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2022
Salut blueski. Am fix aceeasi problema ca a ta, doar ca nu am reusit sub nici o forma sa intru in legatura cu cineva de la Microsoft. Numai asistenti virtuali, imi da eroare cand bag nr de tel de Romania. Cum pot intra in legatura cu cineva de la ei le chat? Ms mult daca imi potinda un link cum ai intrat tu in legatura cu ei. Ms mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate