Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie mirrorless Lumix

Egalitatea in fata legi este falsa?

Romania printre primele poziții d...

Pisica din Iasi care a mers sa na...
 PC fara wifi, conectare smart mon...

Renovare garsoniera 40 m.p. - ins...

Amorsa

Catel gasit pe strada
 Arhiva tar - descarcare nesigura ...

Racord flexibil gaz in loc de apa

Microsoft Office versiune optima

Dezmenbrare teren - cedare drum l...
 Zilele cataloagelor Americane

Poate Rh-ul negativ afecta o viit...

Solutie Backup pentru Server Linux

Laptop CS 2

Script pentru deconectare sesiuni deschise pe un folder share-uit

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

RoYeti

RoYeti

Junior Member

• Grup: Members
Salutare.
Am tot căutat o soluție de deconectare a utilizatorilor ce au deschise fișiere dintr-un anumit folder de pe server, și am găsit o comandă în powershell:

Get-SmbOpenFile | where {$_.Path –like "*documente*"} | Close-SmbOpenFile -Force

Comanda se execută cu succes în powershell, însă daca o trec într-un fișier "deconectare.vbs" și îl execut, îmi apare eroarea: "Expected statement". Nu mă pricep la programare, și nu știu ce să îi fac.

Am găsit și în CMD o comandă, dar închide sesiunea doar pentru folder-ul deschis nu și pentru fișierele deschise din folder; iar acest aspect nu mă ajută:

openfiles /disconnect /a * /op "c:\documente"

djbiti1

djbiti1

Member

• Grup: Members
Pai daca tot e script de powershell, de ce nu il rulezi in powershell? Ii trebuie extensia .ps1 nu .vbs

Argv

Argv

Senior Member

• Grup: Senior Members
Pune-l intr-un fisier cu numele deconectare.ps1
Deci sa aiba extensia "ps1"

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators

RoYeti, on 12 februarie 2021 - 13:01, said:

Comanda se execută cu succes în powershell, însă daca o trec într-un fișier "deconectare.vbs" și îl execut, îmi apare eroarea: "Expected statement". Nu mă pricep la programare, și nu știu ce să îi fac.
Salut,
Cand nu te pricepi intrebi, obiectual.
Acum ca te apuci sa rulezi cod, de cine stie unde, eu o vad ca pe o mica problema.

Acum, cat vorbim despre o problema cu userii care au deschise fisiere "pe share", posibil sa existe unelte care vin la pachet cu sistemul de management al retelei, sharepoint.

dexterash

dexterash

--something---

• Grup: Senior Members

MarianG, on 12 februarie 2021 - 13:21, said:

Acum ca te apuci sa rulezi cod, de cine stie unde, eu o vad ca pe o mica problema.
Nu este absolut nici o problema. Eu chiar incurajez aceasta practica. Nu de alta, dar reparatul dupa copy&pasteri se plateste mai bine decat dezvoltatul "normal". ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate