Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Unde se incadreaza vanzarea produselor fake

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 mirel3003, on 12 februarie 2021 - 12:55, said:

Pe legiuitor nu il intereseaza daca esti sau nu tu expert.... Trebuia sa cumperi de la distribuitor oficial nu din China. Tu ti-o iei de la autoritatile din Romania si mai departe dai chinezul in judecata sa iti recuperezi prejudiciul.
câți distribuitori oficiali crezi că există în lumea asta?

#20
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 EMPP, on 12 februarie 2021 - 12:57, said:

câți distribuitori oficiali crezi că există în lumea asta?

Indiferent ca e 1 sau 1000 de distribuitori oficiali, tu daca vinzi un produs contrafacut raspunzi penal. Nu te-a obligat nimeni sa cumperi de la chinez, ti-ai asumat asta, esti prins raspunzi. Vanzarea de produse contrafacute se pedepseste penal si punct.

#21
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 Zark, on 12 februarie 2021 - 12:56, said:

Pai daca vanzatorul a luat teapa, impreuna cu cumparatorul, e normal ca teparul sa raspunda, nu cel care a luat teapa. Ar fi normal ca amandoi sa dea in judecata producatorul, insa in acest topic, doar cumparatorul final e nemultumit.
...probabil esti prins la mijloc si iti convine sa raspunzi asa
Eu in locul initiatorului as lua legatura cat mai repede cu ANPC, si tare as fi curios ce ar zice colegul tau vanzator

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 mirel3003, on 12 februarie 2021 - 13:01, said:

Indiferent ca e 1 sau 1000 de distribuitori oficiali, tu daca vinzi un produs contrafacut raspunzi penal. Nu te-a obligat nimeni sa cumperi de la chinez, ti-ai asumat asta, esti prins raspunzi. Vanzarea de produse contrafacute se pedepseste penal si punct.
și chinezul poate fi distribuitor oficial nu mai insista cu el

#23
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
daca ai cunoaste procedura ANPC nu te-ai grabi sa faci aceasta recomandare.

Quote

Vanzarea de produse contrafacute se pedepseste penal si punct.
defineste contrafacut!
apoi dovedeste.
apoi dovedeste intentia.
apoi dovedeste ca cine l-a vandut a pretins ca e original
si dupa, mai vorbim.

am spus si repet... pe emag e full de produse care sunt clar fakeuri... dai nu pune nimeni botu la ele... cine le cumpara nu le ia de originale, ca n-are cum.
e frumos sa pozam in victima si sa dam vina pe altii pentru ce ni se intampla dar de cele mai multe ori, vina e la noi!

maxim ce poti face e sa returnezi produsul in alea 14 zile! atat!

Edited by apocalipsul, 12 February 2021 - 13:09.


#24
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Vanzatorul poate intra serios in belea intr-o asemenea situatie...

Pe langa respunderea penala ca a vandut un produs contrafacut, mai raspunde ca a introdus pe piata produse care nu au marcaj CE, intra pe fir si ANAF-ul, Intra pe fir si AFM-ul ca sigur nu declara ambalajele produselor.

Daca vanzatorul nu cade la pace cu initiatorul daca se dovedeste ca produsul e fake s-ar putea sa il pasca niste amenzi mari de tot

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 mirel3003, on 12 februarie 2021 - 13:01, said:

Vanzarea de produse contrafacute se pedepseste penal si punct.
mă uit prin piețe și târguri că nu mai sunt vânzători toți sunt la pușcărie

#26
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011

 apocalipsul, on 12 februarie 2021 - 13:04, said:

defineste contrafacut!
apoi dovedeste.
Ma duc la Samsung si ei imi zic ca nu e produs de ei cardul si ca e o copie.

#27
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 EMPP, on 12 februarie 2021 - 13:06, said:

mă uit prin piețe și târguri că nu mai sunt vânzători toți sunt la pușcărie

EMPP recunoaste ai o teapa... pardon afacere, cumperi din china produse si le vinzi in Romania... de asta te ataci atat... Hai recunoaste!

#28
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 mirel3003, on 12 februarie 2021 - 13:10, said:

EMPP recunoaste ai o teapa... pardon afacere, cumperi din china produse si le vinzi in Romania... de asta te ataci atat... Hai recunoaste!
...iar Apocalipsu si Zarc?

#29
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 HAL9000, on 12 februarie 2021 - 13:14, said:

...iar Apocalipsu si Zarc?

Sunt in lumea lor.... tu iti dai seama cate abuzuri s-ar face daca lucrurile ar decurge cum zic ei.....
Cumperi produse care nu pot fi returnate din china si le vinzi in Romania ca si originale si eu esti curat ca lacrima ca ai factura si ca nu ai cum sa iti dai seama ca sunt originale sau nu....
Ei nu au avut niciodata un control de la autoritatile din Romania.... care prima data dau cu paru si dupa intreaba...

#30
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 HAL9000, on 12 februarie 2021 - 13:01, said:

...probabil esti prins la mijloc si iti convine sa raspunzi asa
Eu in locul initiatorului as lua legatura cat mai repede cu ANPC, si tare as fi curios ce ar zice colegul tau vanzator

Nu, nu am treaba cu cardul lui de memorie si nici cu alte carduri de memorie. Nu ma ocup cu asa ceva. Uneori 'replicile' produselor sunt atat de bine facute incat doar producatorul lor isi da seama ca sunt replici. Daca eu comand un TV la pret mic de pe undeva, cu scopul de a-l vinde ulterior la pretul de piata, si primesc un TV contrafacut (despre care nu stiu ca e contrafacut), si eu ca vanzator am luat teapa, nu doar cel care il va cumpara de la mine. Vanzatorul care a primit un produs de la furnizor, nu sta sa il desfaca si sa-l verifice daca e original sau nu. Iti spun si de ce: pentru ca dupa aia nu il mai poate vinde, nimeni nu ar cumpara un card de memorie desigilat, ambalat in hartie igienica. Trebuie sa fie ambalat in ambajalul original, sigilat. Tu nu ai cum sa intelegi asta. Probabil pana acum ai cumparat produse amabalate in servetele, testate si folosite inainte de vanzatori. Surpriza: ai cumparat produse second hand. Daca eu comand de la un magazin un macbook care vine ambalat in altceva decat ambalajul original, penrtu ca aia de la magazin si-au bagat nasul sa-l testeze sa vada daca e original, refuz coletul, strict pentru ca am cumparat un produs nou, nu unul "desigilat".

Sunt deacord, daca vanzatorul STIA ca produsul e contrafacut, nu avea voie sa-l vanda. Sunt magazine mari care au vandut produse contrafacute, primite chiar de la furnizori oficiali. Mai rar, dar au fost cazuri de produse contrafacute chiar in cadrul companiei oficiale. Google iti poate da informatii destule despre astfel de cazuri, nu stau sa-ti dau exemple.

ON: Daca vrei sa fii oarecum sigur ca cumperi un produs original, il cumperi de la reprezentanta si gata. In legatura cu cardul respectiv de memorie, valoreaza undeva la 50 euro. Daca se confirma ca nu e original, poti sa dai in judecata pe toata lumea, de la vanzator, la furnizor, la muncitorul care l-a facut. Toata treaba asta te va costa cel putin de 20 ori mai mult decat valoarea cardului. Daca crezi ca merita, da-i bataie. Posted Image

Cu protectia consumatorului si ce zic altii, sunt deacord, asta e cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci. De acolo se descurca ei. Singur iti va fi mai greu sa-ti faci dreptate.

Edited by Zark, 12 February 2021 - 13:33.


#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

 Qwerty69, on 12 februarie 2021 - 12:19, said:

Salutare,

Am cumparat un card de memorie Samsung Micro-SDXC EVO Plus 256GB, Class 10, UHS-I U3
Eu cred ca este fake. O sa il trimit la Samsung Romania sa imi zica daca e genuine sau nu. Daca e fake unde ma pot adresa si la ce se incadreaza vanzarea de copii/fake a produselor.

Nu vreau sa ii las sa scape doar cu returnarea banilor..... mi se pare o infractiune destul de grava sa vinzi copii ale produselor. Si pe amazon s-au vandut o gramada de carduri de memorie samsung fake, amazon a publicat si un articol cum sa deosebesti cardurile genuine de cele fake.
Te adresezi protectiei consumatorului.

 apocalipsul, on 12 februarie 2021 - 12:50, said:

daca tu faci niste prezumptii ca marfa respectiva e originala, nu e magazinul de vina.
Daca magazinul si eticheta spun ca este "firma" eu de as considera ca nu este "firma" si ca este "gigel din pod"?

p.s. exista produsele care nu sunt "originale" dar sunt " after market " avand o alta firma pe eticheta
Oricum, legal vorbind avem produse contrafacute nu "fake-uri"

Edited by MarianG, 12 February 2021 - 13:28.


#32
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 mirel3003, on 12 februarie 2021 - 13:10, said:

EMPP recunoaste ai o teapa... pardon afacere, cumperi din china produse si le vinzi in Romania... de asta te ataci atat... Hai recunoaste!
da recunosc am și 5 milioane de euro făcute pe seama fraierilor.ești mulțumit că te ia în seamă un milionar?

da crezi că-s prost să dau cu coasa?

tătă china-i a mea

eu sunt tartoru

dacă știi ce-i aia

ies din discuție că n-am cu cine și m-am deconspirat.PA

Edited by EMPP, 12 February 2021 - 13:35.


#33
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 Zark, on 12 februarie 2021 - 13:22, said:

Daca se confirma ca nu e original, poti sa dai in judecata pe toata lumea, de la vanzator, la furnizor, la muncitorul care l-a facut. Toata treaba asta te va costa cel putin de 20 ori mai mult decat valoarea cardului. Daca crezi ca merita, da-i bataie. Posted Image

Nu e nevoie sa dea in judecata pe nimeni... e suficienta o reclamanie la ANPC. Oricum 100% firma il va contacta pentru a-si retrage plangerea si ii va oferii o compensatie. Daca ajunge ANPC-ul in "magazin" cu siguranta vor gasi si alte nereguli (produse neinscriptionate CE)

Daca are chef de pierdut timp (si ceva bani, dar nu multi) poate da in judecata magazinul si poate zice ca a pierdut date importante de pe card... si poate poate are noroc sa mai scoate pe spatele magazinului si ceva bani.

Edited by mirel3003, 12 February 2021 - 13:38.


#34
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 sgn30, on 12 februarie 2021 - 13:06, said:

Vanzatorul poate intra serios in belea intr-o asemenea situatie...

Pe langa respunderea penala ca a vandut un produs contrafacut, mai raspunde ca a introdus pe piata produse care nu au marcaj CE, intra pe fir si ANAF-ul, Intra pe fir si AFM-ul ca sigur nu declara ambalajele produselor.

Daca vanzatorul nu cade la pace cu initiatorul daca se dovedeste ca produsul e fake s-ar putea sa il pasca niste amenzi mari de tot
Abia aștept să văd cum amendează ANAF și ANPC chinezi cu sedii fictive prin Italia, așa cum e pe eMag.

Că de români care pun botul la chestii ieftine e clar că e plină tara.

#35
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 dexterash, on 12 februarie 2021 - 13:41, said:

Abia aștept să văd cum amendează ANAF și ANPC chinezi cu sedii fictive prin Italia, așa cum e pe eMag.

Că de români care pun botul la chestii ieftine e clar că e plină tara.

Amendeaza importatorul nu pe chinez

#36
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Te vad fin cunoscator al problemei. Ia zi, pe cine amendeaza?
http://www.emag.ro/shenzhrs/72378/v

Edited by dexterash, 12 February 2021 - 13:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate