Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Unde se incadreaza vanzarea produselor fake

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011
Salutare,

Am cumparat un card de memorie Samsung Micro-SDXC EVO Plus 256GB, Class 10, UHS-I U3
Eu cred ca este fake. O sa il trimit la Samsung Romania sa imi zica daca e genuine sau nu. Daca e fake unde ma pot adresa si la ce se incadreaza vanzarea de copii/fake a produselor.

Nu vreau sa ii las sa scape doar cu returnarea banilor..... mi se pare o infractiune destul de grava sa vinzi copii ale produselor. Si pe amazon s-au vandut o gramada de carduri de memorie samsung fake, amazon a publicat si un articol cum sa deosebesti cardurile genuine de cele fake.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Pai contacteaza Samsung Romania - sunt foarte ok.
Nici nu cred ca trebuie sa trimiti cardul - doar poze cu seria si cum arata.

In mod normal daca e fake se ocupa ei mai departe ca e brandul lor si nu-si permit sa le fie stricat.

Totusi... De ce crezi ca e fake ?

#3
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011
Viteze de scriere/citire mici + erori

Am citit articolul de mai jos si cardul seamana cu cel fake mai mult decat cu cel original. Nu o sa zic numele magazinului pana nu ma conving 100% ca e fake.
https://www.amazon.c...ASIN=B06XFHQGB9

#4
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Cel care vinde cardurile de memorie 'fake' nu cred ca va putea fi tras la raspundere. Infractiunea nu provine de la el, pentru ca si el la randul lui comanda acele carduri de la un furnizor (de obicei din China). Daca vrei sa te certi cu chinezul care produce carduri de memorie fake (pentru ca el face defapt infractiunea), iti urez succes. Daca se confirma ca e fake, poti cere vanzatorului de la care ai cumparat sa iti dea datele furnizorului sau, dupa care te apuci sa te certi cu el.

Vanzatorul de la care ai cumparat cardul fake o sa sustina ca el a comandat carduri originale Samsung. Nu ai cum sa-l contrazici, pentru ca el nu le testeaza, le vinde sigilate asa cum le-a primit de la furnizor.

Edited by Zark, 12 February 2021 - 12:31.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Qwerty69, on 12 februarie 2021 - 12:19, said:

Salutare,

Am cumparat un card de memorie Samsung Micro-SDXC EVO Plus 256GB, Class 10, UHS-I U3
Eu cred ca este fake. O sa il trimit la Samsung Romania sa imi zica daca e genuine sau nu. Daca e fake unde ma pot adresa si la ce se incadreaza vanzarea de copii/fake a produselor.

Nu vreau sa ii las sa scape doar cu returnarea banilor..... mi se pare o infractiune destul de grava sa vinzi copii ale produselor. Si pe amazon s-au vandut o gramada de carduri de memorie samsung fake, amazon a publicat si un articol cum sa deosebesti cardurile genuine de cele fake.
dacă are factură poți face ceva pe gravitate

 Qwerty69, on 12 februarie 2021 - 12:29, said:

nu ma conving 100% ca e fake.
n-ai să te convingi niciodată100% că poți primi peste nas de nu te vezi

mergi și schimbi marfa de 1000 de ori și atunci vânzătorul nu mai aduce produsul că nu-i rentează

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003
Ce inseamna viteze mici, cat prinzi citire sustinut si scriere sustinut ?

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 EMPP, on 12 februarie 2021 - 12:29, said:

dacă are factură poți face ceva pe gravitate

Daca magazinul le comanda din china, chiar si cu factura poate fi tras serios la raspundere.

Conform legii 84/1998, republicata in 2010, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amenda de la 50.000 RON la 150.000 RON savarsirea, fara drept, a urmatoarelor fapte:
a) contrafacerea unei marci;
b) punerea in circulatie a unui produs purtand o marca identica sau similara cu o marca inregistrata pentru produse identice sau similare si care il prejudiciaza pe titularul marcii inregistrate;
c)  punerea in circulatie a produselor care poarta indicatii geografice ce indica sau sugereaza ca produsul in cauza este originar dintr-o regiune geografica, alta decat locul adevarat de origine, in scopul inducerii in eroare a publicului cu privire la originea geografica a produsului.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
crezi că la un produs prost îți merită să vină fiecare înapoi cu marfa și să desigileze alte produse până găsește unul bun?

#9
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011

 andreic, on 12 februarie 2021 - 12:33, said:

Ce inseamna viteze mici, cat prinzi citire sustinut si scriere sustinut ?

5-15 MB/s pentru fisiere mari, el fiind garantat ca are viteza de cel putin 30MB/s (si putand ajunge pana la 90MB/s).... Testat in mai multe cititoare de carduri pe USB 3.0.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 mirel3003, on 12 februarie 2021 - 12:33, said:

a) contrafacerea unei marci;
dacă îmi arăți cum magazinul a CONTRAFĂCUT acea marfă dau o bere.
auziți la tv termeni pe care nu-i înțelegeți

Edited by EMPP, 12 February 2021 - 12:40.


#11
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
ce inseamna identica sau similara?!? cine trage linia si hotaraste ce e similar si ce nu?

initiator, da lincul de unde l-ai cumparat, nu mai fii sfios!
sa vedem cat e de fake! si cat de samsung original a pretins vanzatorul ca e!

Quote

dacă îmi arăți cum magazinul a CONTRAFĂCUT acea marfă dau o bere
nu marfa, marca, nu auzi?!? Posted Image

sunt mii de produse pe emag care nu sunt "originale", nu cred ca s-a buricat nimeni.
dar tu cumperi marfa, nu brandul!

Edited by apocalipsul, 12 February 2021 - 12:45.


#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 apocalipsul, on 12 februarie 2021 - 12:39, said:

ce inseamna identica sau similara?!? cine trage linia si hotaraste ce e similar si ce nu?

initiator, da lincul de unde l-ai cumparat, nu mai fii sfios!
sa vedem cat e de fake! si cat de samsung original a pretins vanzatorul ca e!


nu marfa, marca, nu auzi?!? Posted Image
și cum contrafaci MARCA?

marca este samsung poți contraface marca ?
trebuie marfă ca să pui marcă

#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
EMPP termina ma cu prostiile....

Adica daca eu cumpar parfumuri din china(care arata identic cu originalele) cu factura si le vand in Romania zici ca nu are nimeni ce sa imi faca.... stai tu calm ca lucrurile nu merg asa...
Parfumurile nu pot fi returnate ca l-ai desigilat si iti poate inchide gura ca l-ai si folosit.

Cine importa are obligatia legala sa verifice autenticitatea produselor.... daca nu bang dosar penal.

 EMPP, on 12 februarie 2021 - 12:38, said:

dacă îmi arăți cum magazinul a CONTRAFĂCUT acea marfă dau o bere.
auziți la tv termeni pe care nu-i înțelegeți

Nu se incadreaza la punctul a) ci la b)

b) punerea in circulatie a unui produs purtand o marca identica sau similara cu o marca inregistrata pentru produse identice sau similare si care il prejudiciaza pe titularul marcii inregistrate;

Edited by mirel3003, 12 February 2021 - 12:50.


#14
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
depinde ca ce le vinzi!
cat de "originale" pretinzi ca sunt!
niciun brand nu se baga in procese din astea... pentru ei e reclama oricum, nu-i afecteaza.
daca tu faci niste prezumptii ca marfa respectiva e originala, nu e magazinul de vina.

vrei sa-ti spun ceva? salamul de sibiu, produs cu indicatie geografica protejata, n-a avut initial nicio legatura cu sibiul. se fabrica in cutotul alta parte.

Quote

(care arata identic cu originalele)
si daca nu arata chiar identic, identic?!?

Edited by apocalipsul, 12 February 2021 - 13:00.


#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 mirel3003, on 12 februarie 2021 - 12:49, said:

EMPP termina ma cu prostiile....

Adica daca eu cumpar parfumuri din china(care arata identic cu originalele) cu factura si le vand in Romania zici ca nu are nimeni ce sa imi faca.... stai tu calm ca lucrurile nu merg asa...
Parfumurile nu pot fi returnate ca l-ai desigilat si iti poate inchide gura ca l-ai si folosit.

Cine importa are obligatia legala sa verifice autenticitatea produselor.... daca nu bang dosar penal.
mie pe factură îmi apare că produsul este original.sunt expert să zic altceva?

 mirel3003, on 12 februarie 2021 - 12:50, said:

.... daca nu bang dosar penal.
prea te uiți la știrile de la ora 5 cu dosarul penal

#16
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 EMPP, on 12 februarie 2021 - 12:51, said:

mie pe factură îmi apare că produsul este original.sunt expert să zic altceva?

Pe legiuitor nu il intereseaza daca esti sau nu tu expert.... Trebuia sa cumperi de la distribuitor oficial nu din China. Tu ti-o iei de la autoritatile din Romania si mai departe dai chinezul in judecata sa iti recuperezi prejudiciul.

Edited by mirel3003, 12 February 2021 - 12:56.


#17
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 Zark, on 12 februarie 2021 - 12:29, said:

Cel care vinde cardurile de memorie 'fake' nu cred ca va putea fi tras la raspundere. Infractiunea nu provine de la el, pentru ca si el la randul lui comanda acele carduri de la un furnizor (de obicei din China). Daca vrei sa te certi cu chinezul care produce carduri de memorie fake (pentru ca el face defapt infractiunea), iti urez succes. Daca se confirma ca e fake, poti cere vanzatorului de la care ai cumparat sa iti dea datele furnizorului sau, dupa care te apuci sa te certi cu el.
Esti sigur ca in acest caz e datoria cumparatorului sa dea in judecata furnizorul sau producatorul?
Nu e mai logic sa se ia lantul inapoi?

@ initiatorul: ia legatura cu ANPC, sa vedem ce zic ei

#18
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 HAL9000, on 12 februarie 2021 - 12:55, said:

Esti sigur ca in acest caz e datoria cumparatorului sa dea in judecata furnizorul sau producatorul?
Nu e mai logic sa se ia lantul inapoi?

@ initiatorul: ia legatura cu ANPC, sa vedem ce zic ei

Pai daca vanzatorul a luat teapa, impreuna cu cumparatorul, e normal ca teparul sa raspunda, nu cel care a luat teapa. Ar fi normal ca amandoi sa dea in judecata producatorul, insa in acest topic, doar cumparatorul final e nemultumit.

Edited by Zark, 12 February 2021 - 12:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate