Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Primul vostru aparat foto mai serios?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Prin 87-88 am luat unul chinezesc Quingdao 6 cu bliț rabatabil  de care am fost foarte mulțumit mulți ani. La inceput doar filme alb negru

Edited by orlandobarbulescu, 12 February 2021 - 10:06.


#20
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
SLR pe film Zenit TTL cu Helios 58mm f/2 44M, apoi dSLR Konica Minolta 5D cu Minolta AF 28-105mm F3.5-4.5 RS (obiectiv pe care nu-l mai am).
Acum, body-ul digital Minolta 5D cu vechiul obiectiv Helios si adaptor M42. Focusul e manual (destul de greu de nimerit pe "tunelul" digitalului, mai ales in lumina putina), fara focalizare la infinit dar e un experiment din care ies poze interesante.
Inca nu stiu daca voi obtine confirmarea focusului cu un adaptor M42 cu cip... dar ar fi util.
Am atasat si o poza cu Minolta 5D + Helios 58mm, pentru exemplificarea bokeh-ului frumos :)

Attached Files



#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006
Am avut si eu Smena 6 @ 40 f2.8 (care e mai serios decat Smena 8 pt ca are inscriptionate setari numerice pt diafragma si distanta in m, si nu norisori si pomisori...), si Zorky 4 @ 50 f2, ambele primite din familie.

Am folosit diverse SLRuri Zenit si Praktica imprumutate chiar inainte sa folosesc Zorky4, insa prima camera SLR pe care mi-am cumparat-o a fost Pentax K2 @ Pentax SMC 55 f1.8, primul varf de gama pe baioneta K din 1975, obturator metalic cu defilament vertical Seiko- Copal electromecanic controlat si electronic si manual, cu AV, M, Xsync up to 1/125s, FP sync up to 1/1000s, DOFpreview, MLU, etc.
Mai tarziu, dupa alte SLRuri si obiective Pentax, am luat si ultimul varf de gama de 35 cu baioneta K, Pentax  MZ-S din 2001 @ smc FA 24-90 f3.5-4.5, si apoi si primul varf de gama digital pe K, Pentax * istD din 2004 pe care l-am luat body only.
Am luat mult inainte de MZ-S si Pentax SF-7 doar pt. obiectivul smc F 50 f 1.7, o camera mai putin seriosa fata de varfurile de gama, dar ma interesa obiectivul si cu tot cu camera a fost practic la acelasi pret.

Edited by loock, 12 February 2021 - 10:35.


#22
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Am uitat de un aparat avut (dar pe care eu personal nu l-am folosit niciodata): Lubitel 2, format 6 x 6

https://en.wikipedia.org/wiki/Lubitel

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006

 cattavencu, on 12 februarie 2021 - 10:34, said:

Am uitat de un aparat avut (dar pe care eu personal nu l-am folosit niciodata): Lubitel 2, format 6 x 6

https://en.wikipedia.org/wiki/Lubitel

Daca are si tratament antireflex ca cea din poza, ca unele nu prea aveau, e chiar pacat ca nu ai folosit-o. Puteai invata sa apreciezi formatul mediu si sa-ti iei apoi o Mamiya 67, sau Contax 645, Bronica, Pentax, Hassy, etc.
Si camerele TLR au farmecul lor, la Rolleiflex au si corectie de paralaxa pt vizare ( care insa nu reda in vizor si reflexia exacta a luminii fiind alt obiectiv), insa formatul mediu are alta rezolutie.

Edited by loock, 12 February 2021 - 10:52.


#24
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Kodak, Brownie daca nu ma insel. A trecut ceva timp de-atunci :P (e drept, nu l-am folosit)
(na! sa vad ce mai zice djl dupa asta!)

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006

 TS030, on 12 februarie 2021 - 10:49, said:

Kodak, Brownie daca nu ma insel. A trecut ceva timp de-atunci :P (e drept, nu l-am folosit)
(na! sa vad ce mai zice djl dupa asta!)

Daca ai un pachet care cuprinde Minolta XM/X-1/ XK, plus Minolta XD, plus Minolta Alpha 7/Maxxum7/Dynax7, plus Alpha 9, plus DSLR KM 7D, plus DSLR Sony Alpha 850 si 900, plus o gramada mare cu cele mai bune obiective Minolta Rokkor si Zeiss cu AF pt. aceste camere care acopera plaja focala de la ultrawide la supertele si cu fixe luminoase  si cu zoomuri luminoase si AF rapid, inclusiv beercan, si vrei sa le dai pe toate si ii ceri 50 E asa de forma, sunt sanse mari sa nu-ti raspunda... :)

Edited by loock, 12 February 2021 - 11:56.


#26
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 loock, on 12 februarie 2021 - 10:46, said:

Daca are si tratament antireflex ca cea din poza, ca unele nu prea aveau, e chiar pacat ca nu ai folosit-o. Puteai invata sa apreciezi formatul mediu si sa-ti iei apoi o Mamiya 67, sau Contax 645, Bronica, Pentax, Hassy, etc.
Si camerele TLR au farmecul lor, la Rolleiflex au si corectie de paralaxa pt vizare ( care insa nu reda in vizor si reflexia exacta a luminii fiind alt obiectiv), insa formatul mediu are alta rezolutie.

Mi-aduc aminte ca se gaseau mai rar filme de 6 x 6, si-atunci eram tentat sa iau film uzual de 24 x 36, mai accesibil.
Dar asa este, experienta cu aparat cu format mediu era...altceva, sa zic asa (in sensul bun). Doar cand ma gandesc la vizorul ala imens...

Am mai avut aparat de marit - un Opemus 5. Cu asta au fost realizate miile de poze din copilarie. Din pacate doar alb-negru, nu am avut si filtrul color.

Edited by cattavencu, 12 February 2021 - 12:27.


#27
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Acum, nu stiu cat de serios e aparatul, dar cu certitudine a fost primul aparat foto pe care l-am avut, a costat  (cred) 70 de lei Posted Image Etyud, Etud, Etude (sorry dar nu stiu ruseste)

Attached Files


Edited by mercur68, 12 February 2021 - 15:40.


#28
miha90

miha90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 05.10.2010
primul aparat foto un Lomo 135BC, prin anii 80, am facut o gramada poze cu el facea poze bune, clare..dupa aia m-am lasat de hoby-ul asta.
am mai avut un Smena si un Zorky
si am mai avut si un blitz tot rusesc, il bagai in priza  se incarca il scotea-i din priza si facea-i o poza cu el, avea si o cutie unde punea-i 4 baterii de 1,5 volti din alea mari care se foloseau la casetofoane, si acolo  se conecta stecheru de 220 si facea-i poze cu blitzul portabil

Edited by miha90, 12 February 2021 - 15:49.


#29
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 loock, on 12 februarie 2021 - 10:04, said:

Pentax K20D sau Z20 ?
K20D. I-a murit electronica (comenzi aiurea, aprins/stins ecranul) stînd în dulap în casă (era cam umed la mine), avea cam 20k de cadre. Nici n-am încercat să-l repar după încercarea de a-l ține în silicagel uscat de cîteva sute de grame o lună cu bateria scoasă, îl mai am. Mi-am luat apoi KS1, că aveam obiective de la răposatul.

Edited by silverflower, 12 February 2021 - 15:54.


#30
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004
@ mercur68 : ăla e un aparat de bază. "Etude".
Pe format mediu m-am jucat cu un "Pentacon" Six T.L. Nu era al meu. Am primit recent unul pliabil, care însă trebuie reparat. Va costa ceva un pic mai ieftin decât se cere pe un asemenea aparat pe olx. Adică fără 200 Lei nu cred că scap, dar măcar dacă e bine reparat, va funcţiona măcar 10 ani (fără folosire intensă)... să creadă cuţu că dau 300-600 Lei pe un aparat care apoi poate mai şi trebuie reparat.

#31
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
Pai, la vremea lor fiecare a fost serios :). Cel mai serios de pana atunci

Smena 6 (aveam vreo 10 ani)
Smena Simbol
Zenit E
Yashica Electro35
Pentax P50
Pentax istDL
Pentax K10
Nikon D90
Olympus Pen EP3
Olympus E-M10 mk1
Olympus E-M5 mk2 (in prezent)

Acum tare ma bate gandul sa iau si un Olympus Pen F, pe care sa il tin doar in mod a/n

#32
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013
UFF, AMINTIRI...
Smena 6, Smena 8, fed 3, kiev 19, zenit e, zenit ttl, zenit 122, casio nu stiu ce model, dar primul cu display lcd, si la mare distanta dupa aia, Nikon D3100, Nikon D5100 (ambele cu SB 900 si SB 910).
Pasiunea s-a dus de rapa odata cu timpul disponibil inainte de al 3lea zenit...

#33
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,112
  • Înscris: 06.12.2012
Samsung NX1000, probabil cel mai bun mirrorless din clasa lui.

#34
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,447
  • Înscris: 13.06.2004

 Ghita_Bizonu, on 12 februarie 2021 - 07:11, said:

Zorki 11 . Automat
Bun mai ales ptr diapozitive

Mie nu îmi plac aparatele care folosesc exclusiv expunerea automată, deşi prima dată la "Minolta" X-700 foloseam expunerea automată. Dar dacă îţi ieşeau bine diapozitive (foarte sensibile la erorile de expunere), înseamnă că era un aparat bun.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006
X 700 are un exponometru ieftin si prost cu erori foarte mari.
Trebuia sa iei un XD care din pacate are tot numai pana la 1/1000s, nu au facut upgradeul de la Leica R5 chit ca R4 e o Minolta XE, sau antichitatea de X1/XK/XM care are 1/2000s parca dar xsync mai lent, sau si mai bine Alpha/Maxxum/Dynax 7 care e o camera foarte buna cu AF modern la vremea ei prin 2001, e msi buna decat Pentaxurile, daca trebuia sa fie musai Minolta sau KM, insa cele cu AF nu sunt compatibile cu obiectivele fara AF pt XD, si desigur niciuna nu suporta obiective Pentax cu baioneta K...

Dincolo de precizia exponometrului care e proasta la X700, altfel cu o camera buna rar ai nevoie de Full M.
Pe AV o camera SLR decenta  are exposure compensation cu trepte intermediare, cel.putin in plaja +/- 2EV, chiar si 3 EV la unele.
Apoi unele au si AE-L denumita inainte si M de la memory lock cu care poti reincadra pastrand expunerea.
Apoi unele au si spot plus AE-L/M.
Deci nu ai nevoie de full M decat fie daca ai nevoie de o corectie foarte mare, fie daca folosesti blitzul manual fara auto si fara ttl si setezi diafragma in f de distanta si nr de ghid ( compensand si eventuale specificatii umflate la nr de ghid...).
In mod normal si blitzurile care nu au nici auto si nici ttl sunt depasite din 1975 de cand exista Pentax autorobo...si poti face corectii de expunete si cu cele auto si cu cele ttl daca ai motive de genul rochie alba/ fata de masa - mari in prim plan sau alte asemenea. Pt a expune fundalul mai bine nici nu ai nevoie de corectie, e suficient sa pui un kodak gold 200 care are latitudine mare de expunere, sau superia 400 pt gama rece inumana, si doar in cazuri extreme poti creste timpul de la 1/125s la 1/60, 1/40, 1/30s daca nu e miscare mare, insa si cu 1/125s am avut redata atmosfera din biserici pe gold 200 si nu am simtit nevoie de mai lung. Am folosit cu rezultate f bune full M cu blitzul fara probleme, dar trebuie sa setezi cu diafragma si sa ai noroc sa se potriveasca DOFul cu bokehul si cu nr de ghid...sau sa corectezi puterea daca ai cum din blitz.
Pt bounce insa cred ca e prea complicat si nu mi-as bate capul cu full M, mai sunt si teflexe si tavane de alta culoare sau foarte inalte...
Auto din camera iar e bun la blitzuri devente de genul Pentax si Metz, nu prea mai sunt insa fiabile modelele noi la ambele branduri.
Si TTL e f bun la Pentax si era si la Minolta, alpha 7 are chiar chestii f avansate peste alpha 9.
Nu sunt insa fan ittl, ettl si pttl, nu-mi place preflasul pt masura ca enerveaza si se stramba oamenii.
Am ttl chiar si la *istD, pe langa pttl, ca si la MZ-S le am pe ambele si pot sa evit pttlul.
Teoretic ttl e mai problematic la DSLR din cauza ca senzorul de imagine e mai reflectiv, dar in practica n-am avut probleme. Au scos insa senzorul ttl din DSLRurile urmatoare...

Edited by loock, 15 February 2021 - 12:11.


#36
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
My very first one!
https://vintagecamer.../certo-certina/
[ https://vintagecameralab.com/wp-content/uploads/certo-certina_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate