Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Acum 155 de ani 11 februarie A.I. Cuza, cum ar fi fost?...

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 03.03.2007

View PostMount_Yerrmom, on 11 februarie 2021 - 22:41, said:

Carol nu era de capul lui ca nu conducea el Tara

Lasati... sistemul instaurat prin Constitutia din 1866 il facea extrem de important in esalonul politic. Omul desemna guverne care organizau alegeri invariabil castigate. Legislativul reflecta Executivul care reflecta Monarhia. Nu era doar un simplu spectator fara opinii si putinta de a influenta jocurile.

#20
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostFriskey, on 11 februarie 2021 - 21:28, said:

Uau, sunt socat! De asta ne merge mai bine, sau cum?
Posted Image Hai ca asta e buna. Tiganii n-au avut niciodata lanturi. Au fost doar legati de glie (si nu cu lanturi) asa cum au fost si taranii romani.

Nu eu am scris, asa scriau gazetele din acea vreme, Romania era ultima tara din Europa care inca ii tinea robi, asa erau vremurile bine de luat la cunostinta.

In cazul ca ai vazut filmul Aferim desi nu cred chiar erau cantariti la piata si vanduti.

Edited by iulian_1976, 11 February 2021 - 23:40.


#21
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostWotan, on 11 februarie 2021 - 22:12, said:

Ar fi fost tot la fel, fanariotism. Noroc ca s-au gandit cativa oameni luminati sa aduca regi germani, care sa bage Romania, un pic fortat, in Europa...

De pilda cu combinatii gen afacerea Strousberg. Asa da europenizare!

Bechtel-ul secolului al 19-lea :)

Edited by razor01, 11 February 2021 - 23:59.


#22
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,238
  • Înscris: 05.08.2015

View PostAlexandru H., on 11 februarie 2021 - 22:53, said:


Lasati... sistemul instaurat prin Constitutia din 1866 il facea extrem de important in esalonul politic. Omul desemna guverne care organizau alegeri invariabil castigate. Legislativul reflecta Executivul care reflecta Monarhia. Nu era doar un simplu spectator fara opinii si putinta de a influenta jocurile.

N-am zis ca nu era un actor important, am zis ca nu era de capul lui.

Desemnarea de guverne era rezultatul negocierilor cu elita care conducea.

Elita care l-a facut pe Cuza si apoi l-a desfacut ca sa-l faca pe Carol.

#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,777
  • Înscris: 12.01.2018

View Postrich1974, on 11 februarie 2021 - 19:32, said:

ion cuza a fost ultimul domnitor roman. pentru o natiune, este cea mai mare rusine sa aibe domn strain.
ți-i ruține cu iohanis?

cum și unde a sfârșit-o iubitul domn român? de Cuza zic?

#24
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
AI Cuza nu a mai putut intra in tara niciodata, se aseamana cu Balcescu a ramas in in landul Baden-Württemberg, a murit în exil la 15 mai 1873 la Heidelberg la numai 53 de ani.
In fapt a fost o lovitura de palat realizata de cativa baieti destepti  Posted Image

" Până la trecerea peste hotar, fostul domnitor ar fi fost ţinut prizonier trei zile la Cotroceni".
"Precum se ştie, ofiţerii de vânătoare au pătruns în iatacul lui Cuza, pe care l-au găsit în pat cu amanta sa Maria Obrenovici. Ofiţerii de vânători au prezentat actul de abdicare şi pentru ca lucrurile să meargă mai repede Căpitanul Pilat a întors spatele pe care s-a pus hârtia şi Cuza a semnat-o(27). Domnul a fost dus la casa lui Ciocârlan, apoi trecut peste graniţă la Predeal, de unde se îndreptă spre Viena pentru a nu se mai întoarce".

Cam asta este istoria nefardata Romaniei chiar batalionul de vânători inca o creatie a lui AI Cuza il sapa desigur ordinul a venit de sus politizat Posted Image
A se vedea inca o contributie la nivelul armatei romane crearea batalionului de vânători.



https://www.historia...icarii-lui-cuza

Edited by iulian_1976, 12 February 2021 - 14:11.


#25
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postiulian_1976, on 11 februarie 2021 - 23:39, said:

Nu eu am scris, asa scriau gazetele din acea vreme, Romania era ultima tara din Europa care inca ii tinea robi, asa erau vremurile bine de luat la cunostinta.

In cazul ca ai vazut filmul Aferim desi nu cred chiar erau cantariti la piata si vanduti.
Esti total pe langa realitate, dar asa se intampla cand te documentezi din filme, mai ales mizerii gen Aferim.

#26
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Cum le stii tu pe toate si scrii si in trei peri.

"Aferim"-Câștigător: Ursul de Argint pentru cel mai bun film, Festivalul de la Berlin (Berlinale)  o mizerie am inteles Posted Image

Edited by iulian_1976, 12 February 2021 - 16:00.


#27
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
E ca si cum mi-ai zice ca Femeia cu barba aka Conchita Carnat e cantareata de mare valoare ca doar a castigat Cerbul de Aur. :puke:

#28
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
"Chiar pe ulițele orașului Iași, în tinerețele mele am văzut ființe omenești purtând lanțuri în mâini sau la picioare, ba unii chiar coarne de fier aninate de frunte și legate prin coloane împrejurul gâtului. Bătăi crude, osândiri la foame și la fum, închidere în închisori particulare, aruncați goi în zăpadă sau în râuri înghețate, iată soarta nenorociților rromi!"

Mihail Kogălniceanu fost prim-ministru al României sub domnia lui AI Cuza si ministru al Afacerilor Externe sub domnia lui Carol I.

Sursa: https://www.unitisch...irea-tiganilor/

Edited by iulian_1976, 12 February 2021 - 22:14.


#29
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View PostFriskey, on 11 februarie 2021 - 21:28, said:


Cuza e asa popular pentru ca a fost ridicat in slavi de comunisti. Reformele lui (in special legislative) au ajutat mult comunismul mai tarziu.


View Postioana1973, on 11 februarie 2021 - 20:02, said:

Un aventurier/cartofor....posibil asasin: https://adevarul.ro/...d2a8/index.html
Pana la Carol 1 nimeni (vb de puteri europene) nu recunostea Unirea lui Peste Prajit. Asa-zisele lui reforme au fost de fapt spargerea marii proprietati, faramitzarea pamantului in milioane de parcele minuscule, imposibilitatea de a lucra industrializat pamantul. A creat premizele perfecte pt rascoala de la 1907 (ajutata si de serviciile secrete habsburgice, interesate sa destabilizeze Regatul Romaniei).
Unul din motivele pt care a fost asasinat prim-ministru Barbu Catargiu, a fost ca se opunea acestei tampenii.
Actul de nastere al Romaniei este 14 martie 1881 proclamarea domnitorului Carol 1 rege.

Clar ca votca. Ca ginu. Ca aqavitu. Ca apa de izvor (se cere cam multa duoa cele de dianainte!).
Scuze, da voi suntei creatii ale comunismului.. sau si mai rau a ceausismului intarziat si muotilateral metastazat!

Deja, dupa ce Cuza muri, a fost "reevaluat" . Candva mi-a cazut in mana o carte, veche, veche. Scisa de Carmen Silva  ..unde era o mica sceneta despre Unirea de la 1859 si Cuza bine prezentat. Ai mei (nascuti intre 1909 si 1918) educati in Romania Mare ziceau numai de bine de Cuza Voda.
Ion Cranga a scris  "Ioan Roată și Vodă Cuza" la 1882 . Laa 1882 nu se auzise de comunism in Romania!

Sa nu mai zic de deliruri : "Reformele lui (in special legislative)​ [ale lui Cuza]  au ajutat mult comunismul mai tarziu."

Ia zi ca care reforme ale lui Cuza au ajutat comunismul ?!  Cumva Codul civil din 1865 ? Cod ce a fots in vigoare si sub Carol I, Ferdionad, Carol 2, Mihai?!

Sau .. cica reforma agrara a dus la "imposibilitatea de a lucra industrializat pamantul" ?! Ca re industrializat la 1870?! Ma rog in SUA deja erau seceratori "mecanice" (hipomobile) dar la noi in Bargan si la 1945 tot secera.. De abia dupa 50 apare seceratoarea-legatoare ...

Si sezi blanda ..... fara unirea de la 1859 nema regat in 1881!~ Nema adica canci .
Si cestia cu rascoala ca produs la refromei agrare din 1864 .... seamana a praf in ochi ptr prosti .. asa cum faceau si propagandistii PCR cand ii "inghesuiam" nitelus .. la fel incpeau sa arunce "argimente" fanteziste ....

Ma rog .. ma rog Carol I si-a faciut daoroiria la 1877 .. Ferdinand  la 1916 ...

Da in gnl Statu era ocnus de premierii romani. Pana prin 90 fotsii psosptisti si cauzasiu ca si Cuza.

Cat despre Carol I a avut un merit incontestabil - a preferat tunurile Krupp celor franceze .As mai zice si sp[rijinul cosntat dat SMR ului da cica nu era bine ca intervenea Stau in economie (si sa fi indraznit un ministru sa lase arestat un bampor al SMR ului! Ca Carol I putea fi ingaduitior dar titu pana la SMR si lista civila!)

Ada.,SMR - serviciul maritim roman

#30
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Un episod mai puțin cunoscut publicului larg.

Lovitura de stat de la Iași: încercarea Rusiei și a preoțimii ortodoxe de a rupe Mica Unire. Bătălia din 3 aprilie 1866 s-a încheiat cu sute de morți, iar Mitropolitul pucist a fugit îmbrăcat în haine femeiești. Ion Creangă l-a ascuns într-un poloboc

#31
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
La forţarea abdicării m-am gândit chiar ieri. A.I. Cuza a fost totuşi un om decent, nu a căutat să rămână la putere prin orice metode. Şi nă să producă agitaţie pentru a reveni la tron.
De aia cu revolta antiunionistă am mai auzit, dar nu ştiam că a fost aşa de violentă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate