Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Service OnePlus în România

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 08.02.2004
Salut, aveți vreo recomandare de service pentru un OnePlus 7 pro în România? Vreau să schimb bateria și microfonul (cu piese originale) și nu găsesc nimic concret.
Merci.

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nici n-ai sa gasesti in tara. Apeleaza direct la sursa: https://www.oneplus..../support/repair
Se estimeaza un cost, iti trimit curier la usa, duc telefonul in Polonia sau Germania la service, primesti confirmarea costului, se repara si in maxim o saptamana il ai inapoi la usa cu DHL sau UPS.

Bafta!

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Suna bine, dar o sa coste doar curierii dus-intors vreo 50 euro :-)

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 Xman_ghio, on 11 februarie 2021 - 18:37, said:

...
Si daca cumva e in garantie? (nu a specificat colegul, dar intreb)

#5
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nu se plateste nici un transport, pe langa piese platesti doar o manopera + TVA. Nimic exagerat!

#6
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
O sa va tin eu la curent cu mersul, pentru ca acum am facut o solicitare de service in garantie, a crapat microfonul. Pe site acum spune ca se va procesa solicitarea in 48 de ore. Sa vedem, ca vine si sfarsitul de saptamana.

#7
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 06.08.2015

 zolak, on 11 februarie 2021 - 19:08, said:

O sa va tin eu la curent cu mersul, pentru ca acum am facut o solicitare de service in garantie, a crapat microfonul. Pe site acum spune ca se va procesa solicitarea in 48 de ore. Sa vedem, ca vine si sfarsitul de saptamana.
l ai trimis in alta tara?

#8
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Și la oneplus 7 Pro mă îndoiesc să nu mai ai garanție. Le poți face gratuit dacă mai face obiectul garanției. Ei verifica după imei, dacă îl ai înregistrat în contul oneplus.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 gogosaru100, on 11 februarie 2021 - 23:19, said:

l ai trimis in alta tara?
OnePlus are service in Polonia si Germania.
Dar toata procedura (trimis, verificat, reparat, primit) dureaza la fel ca in tara sau chiar mai putin decat cei care trimit telefonul la magazinul de unde l-au cumparat, nu direct la service.

Edited by Hider141, 12 February 2021 - 08:20.


#10
mihnea80

mihnea80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.02.2020
Deci sa inteleg ca e mai bine sa trimiti telefonul direct la Oneplus? De exemplu eu l-am luat de la EMAG, pana acum tot ce am trimis in service am trimis la ei.

#11
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 08.02.2004
Telefonul cu pricina nu mai are garanție. Am făcut solicitare de service la OnePlus, după vreo 2 zile am fost sunat de o duduie care vorbea poloneză, nici chip să te înțelegi cu ea, după care solicitarea mea a dispărut. Am mai făcut una, să vedem ce iese, sper să nu mă ia la rost Rumburak (știu, ăla era ceh, dar la fel ne vom înțelege). Sunt dispus să plătesc ce e de plătit, doar să fie piesele originale, de aici și întrebarea mea.

#12
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006

 gogosaru100, on 11 februarie 2021 - 23:19, said:

l ai trimis in alta tara?
Abia aseara am inregistrat solicitarea. Astept sa vad ce se intampla, vine curierul? si cand?. Dar, banuiesc ca se va duce in Polonia.

#13
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Dar care este peocedura? Faci cerere la oneplus si iti trimit ei curier? Sau cauti tu un curier si rezolvi cu el? Nu scrie bicaieri care e procedura.

#14
radug3

radug3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 22.09.2014

 Paranoir, on 12 februarie 2021 - 11:22, said:

Dar care este peocedura? Faci cerere la oneplus si iti trimit ei curier? Sau cauti tu un curier si rezolvi cu el? Nu scrie bicaieri care e procedura.

Deschizi un cupon de service iar iei iti trimit curier...tu doar predai tel iar dupa ce ajunge in Polonia la Regenersys iti fac un cost de reparatie, tu platesti si in max o sapt ai tel reparat

Edited by radug3, 12 February 2021 - 11:33.


#15
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Eu am facut cerere pe site si am continuat discutia cu ei pe o platforma separata (in engleza, doar scris fara sa ma sune nimeni) unde mi-au raspuns la toate nelamuririle. Pe mail am primit "shipping label" pentru DHL si am sunat la DHL Romania sa stabilesc ziua in care sa ridice telefonul. Tot pe mail am primit detaliile de plata si am achitat reparatia prin transfer bancar. Intr-o saptamana aveam telefonul inapoi.
Uite si estimarea de la vremea respectiva pentru recarosarea unui OnePlus 3T tocmai iesit din garantie:

Back cover = EUR 42.59
Battery = EUR 7.06
Screen (Gunmetal) with Fingerprint Sensor =
EUR 65.20
Earpiece = EUR 0.85
Labor = EUR 19.50
VAT = 21.00%
Total = EUR 163.60


(Note: The price stated includes estimated price of spare parts, labor, and VAT. We will be covering the logistics fee. However, if there are other parts found to be faulty after inspection, the price could be higher.)

Dupa 2 ani de utilizare si o tranta care lasase urme pe carcasa si display, cu 600+ lei la vremea respectiva, telefonul era din nou "ca nou".
Separat, am mai trimis un 5T in garantie pentru baterie si casca apeluri. Aceeasi modalitate de discutie, dar cu cost zero din partea mea.

#16
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Deci tu discuti practic DOAR cu Oneplus, nu ai treaba cu curierul. Bun asa.
Si cand trimiti telefonul trebuie trimis cu cutia originala si toate accesoriile? Ex: incarcator? Cutia se impacheteaza intr-un mod anume?

#17
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
În mail primești instrucțiuni cum să fie coletul, inclusiv dimensiuni.

Nu e nevoie de cablu și încărcător, îți dai seama că au și ei! :lol:

Sau husă!

#18
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Eu am inregistrat cererea de service aseara, azi a fost aprobata si mi-au trimis pe mail eticheta pentru colet. Si acum urmeaza faza frumoasa, nu stiu daca este caracteristic in romanica sau asa lucreaza UPS, dar:
  • sun la call center pentru preluare colet, raspuns rapid, e OK.
  • verifica awb-ul, este, ok.
  • programam ridicarea. In we nu se lucreaza, deci numai luni (asa o fi peste tot?, nu stiu). Precizez adresa, telefon, etc. si zice duduia "luni intre 09-16", zic ok dar suna agentul inainte? NU, ca nu are telefon de servici. Deci va trebui sa stau in casa in acest interval, ca daca ies sa-mi iau tigari si vine ala si pleaca, eu raman cu coletul neridicat. Asta m-a deceptionat complet.
Deci luni stau numai in casa si astept onoratul curier UPS care nu are nici macar un telefon de servici. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate