Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Aparat foto Canon PowerShot SX70 HS pro si contra

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
BoyMadD

BoyMadD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.02.2021
Doresc sa achizitonez un Canon PowerShot SX70 HS pentru fotografii in natura si ma gandeam daca merita 3.000 de lei pentru ce ofera sau daca aveti si alte aparate tip bridge de recomandat. Nu doresc sa bag bani in obiective sau sa le car peste  tot. Plusul lui ar fi zoom-ul numai din cate am vazut ca la distante mai mare fara trepied se cam incetioseaza. Astept pareri pro si contra sau recomandari. Multumesc!

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 BoyMadD, on 11 februarie 2021 - 15:49, said:

..din cate am vazut ca la distante mai mare fara trepied se cam incetioseaza. ..
Poate si datorita turbulentelor atmosferice sau poluarii, n-ai ce sa-i faci.

#3
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Senzorul e mic, probabil pozele arata bine doar daca-s redimensionate la 2-3 Mp.
Dar pentru uz personal probabil ca e ok.


Daca nu ai nevoie de zoom urias, poti cumpara un ML/DSLR cu obiectiv 10x. Sunt si obiective 20x dar calitatea nu cred ca e la fel de buna.

Edited by katran, 11 February 2021 - 16:55.


#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 BoyMadD, on 11 februarie 2021 - 15:49, said:

la distante mai mare fara trepied se cam incetioseaza.
"Incetosarea" poate fi din cauza ca la zoom mare imaginea apare miscata,mai ales ca are o diafragma "inchisa" (f/6.5) si obliga la un timp de expunere lung sau/si un ISO mare, sau...poate fi din cauza calitatii slabe a obiectivului. Nu stiu care e in acest caz.
Eu am un Panasonic FZ300 (zoom doar 24x), dar are f/2.8 si la tele maxim...si costa doar aproape 2000Lei. Pentru comparatie (astia i-au dat nota mai mare):
https://cameradecisi...werShot-SX70-HS

Edited by danpet, 11 February 2021 - 17:31.


#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Sau poti merge pe o directie de aparate cu un senzor mai bun, optica mai buna, dezavantajul fiind ca ai un zom mic, insa calitatea imaginii va fi mai buna, de ex.:

https://www.f64.ro/c...QMaAqTgEALw_wcB

Zoomul mare este foarte tentant, dar daca vrei si o calitate a imaginii mai buna s-ar putea sa nu gasesti o slutie rezonabila (pret, dimensiune, greutate).

Edited by crokodilu, 11 February 2021 - 17:39.


#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Cel mai bun zum il obtii... cu piciorul. Posted Image

Ia-ti un mirrorless si pune-i un obiectiv all-around si te-ai scos. Zumu' ala e marketing.

Edited by ursamajor, 11 February 2021 - 17:48.


#7
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Are un senzor slab ["3,8 - 247,0 mm (echivalent 35 mm: 21 - 1365 mm)"]. In general zoom-ul mare induce probleme, dar 65x este exagerat.
Sincer as prefera un DSLR sau un mirrorless. SH le gasesti mai ieftine decat costa asta, incluzand un obiectiv tele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate