Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Releu de emisie TV - mai periculos ca un Stalp 2G/3G/4G?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

 July02, on 12 februarie 2021 - 23:55, said:

usor de zis, nu prea pot sa stau linistit
cineva care lucreaza cu antene gsm care doar le viziteaza din cand in cand mi-a marturisit ca cei din domeniul acesta cam maxim duc pana la cam 60de ani hai 60 si ceva

iar aici unde pe langa radiatiile de la sursele de emisie care sunt de puteri destul de mari de la televiziune, radio se mai adauga si in plus si radiatiile de la operatorii de telefonie care emit cu puteri maxime pe directii lungi  e destul de greu de crezut ca nu e periculos
O sa simți o caldura dacă stai în fata anteneei.Antenele gsm sunt direcționale in schimb cele de radiotv sunt omnidirecționale

#38
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 lau83, on 12 februarie 2021 - 23:58, said:

O sa simți o caldura dacă stai în fata anteneei.Antenele gsm sunt direcționale in schimb cele de radiotv sunt omnidirecționale
da cele radiotv sunt omnidirectionale si nu prea te poti feri de ele si mai sunt si de puteri destul de maricele - cred ca simti caldura si de la aceasta ( e riscant )

sa iti strici sanatatea e atat de usor cateodata e nevoie doar de cateva minute pentru aceasta...corpul merge in continuare nu mori din asta, dar nu te mai regenerezi corect

Edited by July02, 13 February 2021 - 00:10.


#39
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010
Am lucrat în UK pentru turnuri gsm la EE si înainte de a lucra la antena siteul gsm era oprit,excepție  cand se lucra la echipamentele de la baza

#40
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 lau83, on 13 februarie 2021 - 21:58, said:

Am lucrat în UK pentru turnuri gsm la EE si înainte de a lucra la antena siteul gsm era oprit,excepție  cand se lucra la echipamentele de la baza
mda, dar in UK e altceva sunt alte reguli mai stricte, in schimb in Europa nu cred ca e asa, cel putin in Romania mi-a spus un Sarb si cineva care lucreaza la un Operator de Telefonie ca nu se opresc antenele nici cand se urca in varf, si deasemenea spunea ca acum au echipaentele acolo sus nu mai sunt la jos la baza, ci  sunt sus caci e mai eficient

sunt buni EE , dar O2 mi se par slabi nu stiu de ce ca mai demult sponsorizau pe Liverpool pareau tari acu niste ani in urma

Edited by July02, 13 February 2021 - 23:02.


#41
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004

 July02, on 13 februarie 2021 - 22:49, said:

mda, dar in UK e altceva sunt alte reguli mai stricte, in schimb in Europa nu cred ca e asa, cel putin in Romania mi-a spus un Sarb si cineva care lucreaza la un Operator de Telefonie ca nu se opresc antenele nici cand se urca in varf, si deasemenea spunea ca acum au echipaentele acolo sus nu mai sunt la jos la baza, ci  sunt sus caci e mai eficient

sunt buni EE , dar O2 mi se par slabi nu stiu de ce ca mai demult sponsorizau pe Liverpool pareau tari acu niste ani in urma

Daca vorbim strict de telefonia mobila, la baza (pe pamant sau o suprafata la baza pilonului) se afla partea de procesare. Partea radio si FI este chiar pe spatele antenei ca sa minimizeze pierderile la frecvente mari, in special 4G si mai ales 5G in high-band. Deci pe scurt, la baza expunerea este extrem de mica, nu vad de ce ar opri partea radio. Antenele au reglaj motorizat de la distanta, deci nu e nevoie de oameni in afara de montajul propriu-zis.

In domeniul radio nu sunt asa, acolo se lucreaza cu puteri mari si lungimi de unda mari, practic putere bruta. In special unde scurte, medii, lungi unde lungimea de unda e metri-zeci de metri. In cazul asta emitatoarele sunt pe un camp unde nu este permis accessul, si chiar si asa antena nu radiaza spre pamant ca ar fi o pierdere inutila de energie. In FM se folosesc dipoli care au radiatie omni in plan orizontal, dar in vertical au o zona moarta in apropiere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate