Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Releu de emisie TV - mai periculos ca un Stalp 2G/3G/4G?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 July02, on 11 februarie 2021 - 16:07, said:

Oho 400KW pare cam mult ca sa stai locuiesti in permanenta langa la 50m cred nu ?
Evident ca nu dar sistemul de antene e ingradit la puterile astea si n-ai cum sa iei teren faci casa prea aproape de antena. La Tancabesti cea mai apropiata casa de antena este la 150m.

 July02, on 11 februarie 2021 - 16:07, said:

Deci Transmitarorul Radio FM functioneaza la puteri mai mici fata de Transmitatorul TV ?
Se practica, BBC e renumit pentru utilizarea de puteri mari in zona 30-50KW in FM pentru ca au unele locatii bune si de acolo acopera foarte bine. Dar digitalizarea va schimba treptat asta, in digital nu mai e nevoie sa ai acel SNR mare ca la analog sa nu iei zgomot/fasait si acolo pot da cu puteri mai mici. Puterile mari se mai practica in transmisiile analogice. Transmisiile radio nu sunt neaparat mai slabe ca cele tv, depinde ce vor sa faca si unde si ce camp EM vor. La TV analog intra 2 emitatoare, unu pentru imagine si unul pentru sunet, de regula mai slab. La televiziunea digitala nu mai e nevoie de 2, unul singur care face tot spectrul canalului digital si pot sa fie mai slabe ca putere.

Edited by andreic, 11 February 2021 - 16:24.


#20
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 July02, on 11 februarie 2021 - 14:24, said:

salutare,


a) Locuirea langa un Releu de emisie TV - este mai periculosa decat locuirea langa un Releu 2G/3G/4G?

Care este mai putin nociv Releul TV sau Releu 2G/3G/4G ?

b) Daca cel se va urca sa repare sus pe stalp un Releul TV -  Radiatia va fi mai periculoasa decat cea de pe un Releu 2G/3G/4G ?
Stai linistit, daca o mierlesti la diagnostic tot covid vor scrie....

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Aici o demonstratie de 50KW (putin) In unde medii... arcul electric (plasma) variaza cu modulatia in amplitudine si auzi ce se transmite :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uo9nGzIzSPw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ingineri curajosi, nu se tem de radiatii :P

#22
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 andreic, on 11 februarie 2021 - 16:22, said:

Puterile mari se mai practica in transmisiile analogice
Releul care emite cred local cred ca emite in analogic mi-e greu sa cred ca emite in eter digital inca

 andreic, on 11 februarie 2021 - 16:22, said:

n-ai cum sa iei teren faci casa prea aproape de antena
mi-a spus cineva ca daca ar fi sa lucrezi la un asemenea releu, au o camera langa unde trebuie sa stai 5zile pe saptamana , aicea e problema

 Valmont43, on 11 februarie 2021 - 16:29, said:

Stai linistit, daca o mierlesti la diagnostic tot covid vor scrie....
haha da asta e clar Posted Image))

 andreic, on 11 februarie 2021 - 16:33, said:

Aici o demonstratie de 50KW (putin) In unde medii... arcul electric (plasma) variaza cu modulatia in amplitudine si auzi ce se transmite
da genial cum se aude sunetul vibreaza metalul ceva acolo de suna ca intr-o boxa cumva

Edited by July02, 11 February 2021 - 16:56.


#23
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 andreic, on 11 februarie 2021 - 16:33, said:

Ingineri curajosi, nu se tem de radiatii
da asa e, multi soldati, sergenti,ofiteri,generali au fost curajosi pe campul de lupta si au monumente unii dintre ei
probabil e o chestiune de timp

Edited by July02, 11 February 2021 - 17:15.


#24
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 Valmont43, on 11 februarie 2021 - 16:29, said:

Stai linistit, daca o mierlesti la diagnostic tot covid vor scrie....
Ce va mai place sa imprastiati zvonuri idioate! In Romania mor in medie 500-700 de persoane pe zi, dar covid scrie doar pe mai putin de 10% din certificatele de deces!
sau ai vrut sa fii spiritual?

 July02, on 11 februarie 2021 - 16:50, said:

Releul care emite cred local cred ca emite in analogic mi-e greu sa cred ca emite in eter digital inca


mi-a spus cineva ca daca ar fi sa lucrezi la un asemenea releu, au o camera langa unde trebuie sa stai 5zile pe saptamana , aicea e problema
...........................
si care e problema?

#25
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 tytysor, on 11 februarie 2021 - 17:41, said:

si care e problema?
sa stai mai mereu langa releul acela nu crezi ca ar fi o problema sensibila?

Edited by July02, 11 February 2021 - 17:52.


#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 July02, on 11 februarie 2021 - 16:50, said:

Releul care emite cred local cred ca emite in analogic mi-e greu sa cred ca emite in eter digital inca
Acum transmisiile TV in eter sunt digitale. Dar nu conteaza, purtatoarea e aceeasi.

 July02, on 11 februarie 2021 - 16:50, said:

mi-a spus cineva ca daca ar fi sa lucrezi la un asemenea releu, au o camera langa unde trebuie sa stai 5zile pe saptamana , aicea e problema
Pai nu e. Ca a uitat sa-ti spuna ca acea camera e o cusca Faraday.

Edited by neagu_laurentiu, 11 February 2021 - 21:37.


#27
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010
Mai astea sunt radiatii neionizate si sunt infensive fata de cele emise de materialele radioactive care sunt ionizate si produc modificări la nivel celular,undele inalte peste 15.000mghz sunt periculoase.Antenele de emisie sunt periculoase când ești la o distanta relativ mica fata de antena de ordinul câtorva metri apare efectul cuptorului cu microunde,de aceea când se lucrează la site gsm sau antene emisie radio-tv acestea sunt oprite

#28
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 lau83, on 11 februarie 2021 - 21:38, said:

când se lucrează la site gsm sau antene emisie radio-tv acestea sunt oprite
la atntene gsm m-am interesat acum un an cum se lucreaza si pract nu se opresc in timp ce se lucreaza
sunt mai multi operatori de telefonie pe un stalp si nici macar operatorul respectiv nu il opreste ( stiu sigur din surse sigure am avut un coleg care a lucrat si mi-a spus cum sta treaba in realitate )

deasemenea la emista de tv si radio nu se opreste stalpul in timp ce se lucreaza ca cica e interesul comercial si nu trebuie sa stea oprit

 lau83, on 11 februarie 2021 - 21:38, said:

când ești la o distanta relativ mica fata de antena de ordinul câtorva metri apare efectul cuptorului cu microunde
pai cand lucrezi cu echipamentele de la releul tv si radio esti practic langa, si cred ca iti prajeste creierii mai rau decat un releu gsm de telefonie chiar daca frecventa e inferioara, puterea de emsie e de zeci sute de ori mai mare mai puternic semnalul de emisie ca e un singur punct de emisie si trebuie sa acopere o zona adecvata

 neagu_laurentiu, on 11 februarie 2021 - 21:36, said:

camera e o cusca Faraday.
sincer nu cred ca e o cusca faraday, caci se sta si pe timp de vara si pe timp de iarna acolo, si nu cred ca e o singura camera acolo mai e si bucatarul si cine o mai fi ca cica nu ai voie sa pleci nici dupa mancare, era bine daca ar fi fost cusca faraday

Edited by July02, 12 February 2021 - 19:31.


#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 July02, on 11 februarie 2021 - 16:50, said:

mi-a spus cineva ca daca ar fi sa lucrezi la un asemenea releu, au o camera langa unde trebuie sa stai 5zile pe saptamana , aicea e problema
Pe Costila au camere de dormit ecranate si tot tacamul, nu e problema.

#30
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 andreic, on 12 februarie 2021 - 21:29, said:

Pe Costila au camere de dormit ecranate si tot tacamul, nu e problema.
Geamurile nu sunt ecranate este dar sticla simpla, plus de asta intervine si reflexia undelor emise de radio-tv plus de la antelele de gsm de la operatori
E lucru la inaltme in caz de avarie tot pe stalp sus la inaltime trebuie sa te cateri unde esti iradiat de toate antenele deacolo de radio-tv plus cele ale Operatorilor de telefonie
nu mi se pare deloc safe sa locuiesti nici cateva saptamani acolo

Edited by July02, 12 February 2021 - 22:48.


#31
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

 July02, on 12 februarie 2021 - 22:44, said:

Geamurile nu sunt ecranate este dar sticla simpla, plus de asta intervine si reflexia undelor emise de radio-tv plus de la antelele de gsm de la operatori
E lucru la inaltme in caz de avarie tot pe stalp sus la inaltime trebuie sa te cateri unde esti iradiat de toate antenele deacolo de radio-tv plus cele ale Operatorilor de telefonie
nu mi se pare deloc safe sa locuiesti nici cateva saptamani acolo
Când se lucrează la antene acestea sunt oprite,pun în pericol operatorii,într-adevăr nu se opresc când se lucrează la alte echipamente

#32
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 lau83, on 12 februarie 2021 - 22:54, said:

nu se opresc când se lucrează la alte echipamente
nu se opresc deloc nici cele de radio-tv nici cele ale operatorilor de telefonie mobila nu ai voie sa le opresti ( toate reprezinta interese comerciale deci mai importante ca "omul" )
asa ca esti lovit din plin atat de raidiatiile de emisie tv,radio cat si de radiatiile tuturor operatorilor de telefonie

mi-e greu sa cred ca ai cum sa te feresti de asa ceva si cateva zile mi se pare mult in bataia unor astfel de radiatii de la multiple surse

Edited by July02, 12 February 2021 - 23:09.


#33
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

 July02, on 12 februarie 2021 - 23:03, said:

nu se opresc deloc nici cele de radio-tv nici cele ale operatorilor de telefonie mobila nu ai voie sa le opresti ( toate reprezinta interese comerciale deci mai importante ca "omul" )
asa ca esti lovit din plin atat de raidiatiile de emisie tv,radio cat si de radiatiile tuturor operatorilor de telefonie

mi-e greu sa cred ca ai cum sa te feresti de asa ceva si cateva zile mi se pare mult in bataia unor astfel de radiatii de la multiple surse
Tu vrei sa lucrezi la un emitator și vrei sa știi dacă este sigur sau nu corect?

#34
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
fiind in domeniul acesta ma gandeam dar imi pare destul riscant si doar cateva zile in bataia unor astfel de radiatii de la multiple surse

Edited by July02, 12 February 2021 - 23:22.


#35
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010
Posted Image Posted Image

 July02, on 12 februarie 2021 - 23:20, said:

fiind in domeniul acesta ma gandeam dar imi pare destul riscant si doar cateva zile in bataia unor astfel de radiatii de la multiple surse
Stai liniștit ca nu este periculos

#36
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

 lau83, on 12 februarie 2021 - 23:47, said:

Stai liniștit ca nu este periculos
usor de zis, nu prea poti sta linistit cand sti ce puteri de emisie sunt acolo si ca vrei nu vrei iei radiatiile in piept direct cand esti langa sursele de radiatie
cineva ce lucreaza cu antene gsm care doar le vizita din cand in cand la diverse locatii a marturisit ca cei din domeniul acesta cam maxim duc pana la cam 60ani hai 60 si ceva

iar aici unde pe langa radiatiile de la sursele de emisie care sunt de puteri destul de mari de la televiziune, radio se mai adauga si in plus si radiatiile de la operatorii de telefonie care emit cu puteri maxime pe directii lungi  e destul de greu de crezut ca nu e periculos

Edited by July02, 12 February 2021 - 23:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate