Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere tip de acoperis veranda

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Rip00

Rip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.06.2012
Salut,

Am o veranda in spatele casei de 6.3m x 2.3m si nu sunt deloc hotarat cum sa o acopar.

Initial am zis ca o fac din lemn cu tabla cutata si izolatie din vata minerala si 1 sau 2 veluxuri in dreptul sufrageriei pt a nu imi lua din lumina.
Acum, avand in vedere ca locatia este la Bucuresti si am mers putin mai pe un aspect mai modern si nu as vrea sa iasa terasa de la munte, am ajuns la varianta de structura de aluminiu (plus minusul legat de intretinerea lemnului in timp).
Latura mare este spre Est, latura mica catre Sud (am atasat o poza).

Acum nelamurirea mea este urmatoarea: sa merg pe structura din aluminiu cu acoperisul din sticla si ulterior cand mai adun bani sa-mi pun niste rulouri retractabile sau sa nu mai pun nici o sticla si o fac pergola retractabila tot pe structura din aluminiu ?

Intentionez sa ii pun si incalzire in pardoseala cand fac ceramica si pe viitor sa vin cu sticla sa o inchid pt a prelungi sezonul.

Cine mai are, cat de nasol este efectul de sera la un acoperis din sticla care are un rulou pe exterior, nu pe interior ? Este suportabil ? Regretati alegerea facuta, ati fi facut ceva diferit ?

Mersi!

Attached Files



#2
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Daca e musai sticla atunci musai folie reflectorizanta, metalizata. Altfel te coci. Inchisa ulterior si perimetral va arata cam nasol, daca nu a fost gandita unitar cu casa va parea carpeala.

#3
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Acelasi material/model cu acoperisul casei

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Pe structură de aluminiu și sticlă, între 10 și 20 K euro.

Rulou nu se poate pune din motive de zăpadă.

Există sticlă cu protecție solară, nu e problemă cu efectul de seră, dar trebuie folosită configurație de securizat și duplex (scumpă) din motive de securitate(cade ciobul și retează gâtul).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate