Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...
 Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...
 Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...
 Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

Caderea linie si IP extern (Cicarlau MM)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

denisjoshua

denisjoshua

New Member

• Grup: Candidate Members
Salut la toata lumea,
la parintii mei acasa in Cicarlau (jud MM) am impresia ca tot cade linia.
Adica nu merge internetul cu orele... da nu sunt sigur ca ii din cauza liniei.

Dat fiind faptul ca eu sunt departe, este cineva din zona sa-mi zica daca perioada asta
tot cade internetul ?

O alta intrebare daca se poate... am acilo un mic cub linux
si cand era legat la internet am reusit sa aflu IP-ul ... ceva ce incepe cu 86.122.xxx.xxx
Este posibil sa accesez din extern pe IP-ul asta ?

Multumesc anticipat
Denis

2Unlimited

2Unlimited

"No limits"

• Grup: Senior Members
Nu exista la niciun provider sa "cada" internetul cu orele, de mai multe ori. Daca nu functioneaza, suna la suport, ei pot verifica. Chiar daca ar fi cineva in zona cu aceleasi probleme, este putin probabil sa fie acelasi defect. ETR-ul unei defectiuni care afecteaza internetul la mai multi clienti (adica este vina providerului) dureaza de obicei cateva ore, si nu se repeta. Imediat ce pica un switch, ont sau un hub de zona se emit alerte. Acolo e ceva local.

Edited by 2Unlimited, 11 February 2021 - 13:21.

sags

sags

Guru Member

View Postdenisjoshua, on 11 februarie 2021 - 12:37, said:

… si cand era legat la internet am reusit sa aflu IP-ul ... ceva ce incepe cu 86.122.xxx.xxx
Este posibil sa accesez din extern pe IP-ul asta ? …
Da, se poate, numai ca:
  • Mai mult ca sigur ca nu ai acolo contract cu IP fix, deci IP-ul alocat va fi diferit de la o conectare la alta (dupa deconectare explicita, cadere de tensiune, etc). Cum esti la RDS (dupa aria in care ai postat), poti folosi ‘Dynamic DNS’ din contul online sa obtii un nume de tipul ceva-ales-de-tine.go.ro si nu va mai fi nevoie sa tot afli ce IP ai in acel moment.
  • Multi clienti primesc IP de CGN. Si poti primi IP public la o conectare iar la alta un IP de CGN. Pe acesta din urma nu prea poti sa il accesezi dinafara, la modul general. Cineva pe aici afirma ca dupa ce a setat ‘Dynamic DNS’ la RDS (NU un alt serviciu de DNS dinamic) a fost scos din CGN si a primit IP public. Dupa mine: poate a fost o coincidenta de a primit unul public la reconectare, poate au corectat intre timp. Cert este ca acum vreo 2 ani am incercat personal si activarea ‘Dynamic DNSNU m-a scos din CGN ci numele ales era rezolvat la un IP de tipul 100.x.y.z (cel pe care il primeam) ceea ce nu avea sens in contextul respectiv.

Edited by sags, 11 February 2021 - 15:43.

denisjoshua

denisjoshua

New Member

• Grup: Candidate Members
Deci ne-am dat seama infarsit de ce "pleca" internetul cu orele
Ai mei au un bec instala in fata casei, si becul ala ii alimentat de la un prelungitor cu intrerupator.
Ei de la intrerupatorul ala stingeau becul in curte... pacar ca tot in prelungitorul ala era si switchul pt. anumite lanuri
si practic "pleca" si internetul :-)

Bun asa... dar cu IP-ul cum imi dau seama daca ii public sau privat ?
Sunt ceva liste pe internet ?
Stiu sigur ca nu-i IP fix, pt ca se schimba o data cu resetarea rourerului.

Multumesc din nou
Denis

ogo

ogo

Senior Member

Check this out:
https://forum.softpe...nat-cgn-la-rds/

KyKyKyKy

KyKyKyKy

Guru Member

Te uiți în router ce IP ai la WAN și compari cu diverse site-uri.
Pentru IP dinamic îți poți face DDNS gratuit de la Digi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate