Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Posibila taxa auto din 2021

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#73
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
Daca ni s-ar da alte beneficii astora care nu ne permitem masini noi atunci ma bag si eu la una in rate doar sa nu mai cumpar troacele aduse de altii, fie ea si Logan. Sa fim seriosi, multi daca ne permiteam luam ceva nou

#74
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View PostElenistic, on 23 iulie 2021 - 18:24, said:

Aha... n-au coaie să dea taxa prin  hotărîre de guvern și au pasat pisica primăriilor.
Alea probabil că înjură acum cît pot - orice primar care bagă taxa asta s-a lins pe bot de realegere...

#75
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
de ce sa injure?
lasa impozitele cum sunt acum si puncteaza la imagine.
sa fim seriosi, cate primarii te amendeaza ca nu ai asigurare la casa? sau ca nu intretii fatada, ca e terenul in paragina?
sa lasi in seama primariilor, e cea mai simpla metoda sa omori legea. inca o lege care este dar nu se aplica, ca multe altele.

Edited by slai, 23 July 2021 - 22:19.


#76
Horica00

Horica00

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.08.2019
Stiu c-am mai spus-o, dar o mai repet: o vreau plecata din fruntea ministerului pe marioneta asta UDMR-ista. Numai cand ii aud numele imi vine sa vomit.

#77
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Tin sa va reamintesc ca aici e arie auto, nu poaiana, prin urmare lasati politica la intrare.

Si la subiect, cu cat mai putine relicve pe sosele cu atat mai bine, indiferent de metoda de eliminare.

#78
Horica00

Horica00

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.08.2019

View Postro_explorer, on 24 iulie 2021 - 00:39, said:

Tin sa va reamintesc ca aici e arie auto, nu poaiana, prin urmare lasati politica la intrare.

Si la subiect, cu cat mai putine relicve pe sosele cu atat mai bine, indiferent de metoda de eliminare.
De la politic pleaca totul. Noi soferii suntem una din categoriile cele mai ostracizate categorii. De aia nu va inteleg pe astia care aplaudati ca niste sclavi tot ce vi se baga pe gat.
Depinde ce intelegi prin ,,relicva''. Daca e un sicriu pe roti (a se intelege galeata de rugina, frane praf, directie idem, fum ca dintr-un furnal), total de acord. Daca e vorba doar de varsta masinii, atunci vezi-ti de treaba !!!

#79
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Ai grija la limbaj.
Eu nu ma simt deloc "ostracizat" dar mi-aș dori sa nu mai vad toate gunoaiele poluante pe strada.
Taxa pe poluare trebuie adoptata la nivel european. Dacă îți iubești cazanul atunci fii pregătit sa plătești pentru el.

#80
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postradunic, on 23 iulie 2021 - 22:04, said:

Aha... n-au coaie să dea taxa prin  hotărîre de guvern și au pasat pisica primăriilor.
Alea probabil că înjură acum cît pot - orice primar care bagă taxa asta s-a lins pe bot de realegere...
Știi de câte ori treci pe la primărie în Germania cu ocazia înmatriculării unei mașini?
De exact niciodată.

Eu chiar nu știu ce treabă are primăria cu mașina, în afară de ”să manânce și gura lor o pâine”.

View Postro_explorer, on 24 iulie 2021 - 01:01, said:

Ai grija la limbaj.
Eu nu ma simt deloc "ostracizat" dar mi-aș dori sa nu mai vad toate gunoaiele poluante pe strada.
Taxa pe poluare trebuie adoptata la nivel european. Dacă îți iubești cazanul atunci fii pregătit sa plătești pentru el.
Bănuiesc că acolo la tine, la canguri, sunt destule Volvo 164 în circulație.
5 miliarde de euro impozit anual pentru ele!!!

E ciuadat cum banii schimbă omul, nu?
Când  aveai diesel sau SuperNova nu ai avut atitudinea asta, dar acum...

Attached File  2-format2101.jpg   62.44K   17 downloads

#81
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Dacă faci mizerie plătești amenda... cam.aata e principiul după care at trebui sa meargă lumea.

Nu are nici o legătură cu situația mea.
Supernova am ținut-o 3 ani, de noua. A mai circulat încă vreo 5-6 ani ulterior la următorul proprietar. Aveam aceeași atitudine și atunci, vorbim de 2 decenii în urma.

Edited by ro_explorer, 24 July 2021 - 06:36.


#82
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postro_explorer, on 24 iulie 2021 - 06:33, said:

Dacă faci mizerie plătești amenda... cam.aata e principiul după care at trebui sa meargă lumea.
Principiul ăsta s-ar putea întoarce la un moment dat împotriva mașinilor electrice.
Dar stai calm, asta nu va fi mâine-poimâne, ci când taxele colectate de la mașinile ICE vor fi din ce în ce mai mici.
Atunci vei auzi voci care vor spune ”ce facem cu bateria ta poluantă?”.

Edited by ericmario, 24 July 2021 - 06:42.


#83
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postericmario, on 24 iulie 2021 - 06:38, said:

Principiul ăsta s-ar putea întoarce la un moment dat împotriva mașiniloe electrice.
Super ok și sunt de acord cu asta.

#84
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcastiel97, on 23 iulie 2021 - 21:34, said:

Daca ni s-ar da alte beneficii astora care nu ne permitem masini noi atunci ma bag si eu la una in rate doar sa nu mai cumpar troacele aduse de altii, fie ea si Logan. Sa fim seriosi, multi daca ne permiteam luam ceva nou
Daca iti permiti doar masina de 15 ani+, inseamna ca de fapt nu iti permiti detinerea unei masini. Daca ai doar 1000 de euro cu care iti iei o coaja din Germania, dar nu ai bani de cauciucuri si bagi de 15 lei motorina....inseamna ca nu-ti permiti o masina.


#85
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
😂😂😂😂 iar incepem cu numere cu P, TX, PP de prin vecini? Ca doar se potolise chestia asta…

#86
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postdan1980_25, on 24 iulie 2021 - 06:55, said:

Daca iti permiti doar masina de 15 ani+, inseamna ca de fapt nu iti permiti detinerea unei masini.

Nu asta e ideea. Ideea e ca cei pe care i-ai ales sa te conduca, fac ca sa nu iti mai permiti un lucru pe care pana de curand ti-l permiteai. Asta e dureros.

Dar daca masura este in detrimetrul celor putini si in beneficiul celor multi, este totusi o masura buna.

Oricum ar fi, la romani este rusine mare sa nu detii minim o masina. Daca ai 3-4-5 pe familie e chiar lucru cu care sa te mandresti. In felul asta Romania a intrat intr-un cerc vicios. De la nimic pe vremea comunismului, la prea mult in capitalism. Atat de mult incat este rau pentru toata lumea. Ceva trebuie sa se schimbe iar schimbarea este de multe ori dureroasa.

Edited by Groot, 24 July 2021 - 07:46.


#87
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

View PostGroot, on 24 iulie 2021 - 07:45, said:

Nu asta e ideea. Ideea e ca cei pe care i-ai ales sa te conduca, fac ca sa nu iti mai permiti un lucru pe care pana de curand ti-l permiteai. Asta e dureros.


Nu e nimic dureros in asta. Este foarte bine daca nu va scadea numarul de bombe cu ceas pe drumurile din Romania. Vad zilnic o multime de masini vechi care sunt un pericol atat pentru cei ce le conduc cat si pentru mine.
Cei care isi permiteau doar jafuri, cum zicea un coleg mai sus nu isi permit defapt o masina. Ce-i cu ideiile astea ca toata lumea trebuie sa aiba masina? Colcaie orasele de masini.

Edited by andreyvsjoker, 24 July 2021 - 08:12.


#88
Horica00

Horica00

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.08.2019

View Postro_explorer, on 24 iulie 2021 - 01:01, said:

Ai grija la limbaj.
Eu nu ma simt deloc "ostracizat" dar mi-aș dori sa nu mai vad toate gunoaiele poluante pe strada.
Taxa pe poluare trebuie adoptata la nivel european. Dacă îți iubești cazanul atunci fii pregătit sa plătești pentru el.

De ce sa am grija la limbaj, ca nu-ti convine ce spun ? Paguba in ciuperci, asta e adevarul. Toti care pupati sa nu zic eu unde toate ineptiile aveti o problema. Nu stiu ce fel de problema, dar aveti. Probabil nu traiesti in Romania. Eu unul m-am saturat sa platesc rovinieta, taxe mascate in pretul benzinei, impozite si alte biruri, tinand cont ca nu se face nimic util cu banii colectati.
Ca sa scoti jafurile de pe strazi nu trebuie sa dai bani statului, e suficient sa se faca ITP-ul pe bune, ceea ce iarasi nu prea e cazul. Va arat ,,cazane'' din 2015 si masini super intretinute cu douaj' de ani mai batrane. Voi nu ganditi cand elucubrati pe aici.

#89
petru_

petru_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.02.2006
Iar au aparut aplaudacii la taxe. Si culmea e ca totul se reduce la un micism neuronal inutil pt ca in adancul sufletului sperati sa fie mai putine masini pe strazi si mai mult spatiu pentru voi.
Si asta nu se va intampla niciodata.
Insa taxele astea de le aplaudati ne vor ajunge din urma pe toti cumva, nu scapa nimeni.
Suntem latini doar cu vorba, in rest suntem un neam de slugi proaste. Parisul ia foc pt orice taxa noua.

Si la subiect, legea e gandita de ultimii prosti. Ar zapaci complet piata auto din Romania. Este atat de evident incat pur si simplu nu merita s-o mai detaliez.

Edited by petru_, 24 July 2021 - 15:49.


#90
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Euro 0, 1, 2 și 3 chiar și în stare tehnica excepțională poluează conform acelor standarde. Prin urmare ori plătești poluarea ori le tragi pe tușă. Simplu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate