Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Nelamuriri racordare gaze la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Cand ajung acolo fac niste poze si le pun aici, sa va dati o parere despre solutia tehnica, sa stiu ce se poate si ce nu, cand voi ajunge la montarea efectiva a centralei. Si inca o intrebare: la sfarsit, cand se termina toata tarasenia, vom face fiecare apartament contract individual cu furnizorul pe care ni-l alegem pe piata libera, exact ca la energia electrica, nu? In cazul asta, se va mai plati ceva la factura lunara la administratie, gen cota parte in fct. de suprafata cota parte indiviza, gen caldura care trece prin tevi comune (dintr-un apartament in altul), ca la sistemul centralizat in Bucuresti, Constanta etc. sau nu?

#20
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Veti face contract individual, ca la curent.
Nu mai e nimic altceva de plata la comun pentru caldura, parca ai zis ca se desfiinteaza complet sistemul centralizat (daca mai ramane ceva, cei pe la care trec coloanele respective vor mai plati o suma mica "la comun").

#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Posttoto_riina, on 10 februarie 2021 - 21:19, said:

Si inca o intrebare: la sfarsit, cand se termina toata tarasenia, vom face fiecare apartament contract individual cu furnizorul pe care ni-l alegem pe piata libera, exact ca la energia electrica, nu?
Da, normal.
Fiecare e liber să aleagă ce vrea.

#22
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Fireste, fiecare este liber sa aleaga fix ce sa ales deja in mod democratic, de catre dna. administrator :D
Ala ce a dat ATR-ul o fi prost si o sa-i lase sa merga la o alta firma :D Uni cica racordeaza gratis si altii iau dupaia banul :D

#23
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Posted Image la un apartament de bloc?? poate tevi poleite cu aur..
aprobari, proiect, instalatie gaze, racordare, cnentrala, calorifere, instalatie, manopere, cam acolo te duce

Quote

iar gazul nu are cum sa depaseasaca 300 lei pe luna
la lunile de iarna m-am gandit, am uitat sa specific

Quote

Asta nu mai e treaba inițiatorului.
El plătetește lucrarea, nu numărul de ore.
e fix treaba lui pentru ca a intrebat cat dureaza, nu cat costa!
orele dureaza...

#24
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Am intrerbat acum pe grup pe dna. administrator (mi-am facut curaj Posted Image ) daca platim cat la alta scara unde am vazut ca le-a pus pe fisa de intretinere cate 146 lei/apartament pt. realizarea coloanei, si a zis ca da, daca platesc toate apartamentele, si ca suma aceea de 1750 de lei de care ne spusese la inceput e pt. tragerea tevilor in apartament de la coloana  pana la aragaz si locul de amplasare al centralei (daca facem lucrarea tot cu firma care realizeaza coloana). E ok. Mi-e mai usor asa, desi pot cu orice alta firma, dar apoi trebuie sa stau sa caut eu firma, asa tot vin astia fac cu ei. Intrebare: de 1750 lei aia vin ei cu tevi cu tot, sau trebuie sa cumpar eu tevile?

#25
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Iti fac ei tot, e pret bunicel, la mine a fost 2400 lei, 2 detectoare de gaz, o mai fi scazut pretu de cand cu gratuitatile, prevad o scumpire barosana la mc3 de gaz.

#26
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.01.2020
Nu va aruncati cu capul inainte pentru ca asa a zis Dna.Administrator ca va costa. Firma poate sa spuna un pret estimativ, dar cand ajung la fata locului sa realizeze proiectul, situatia se poate schimba.
Bransamentul de la conducta de pe strada pana la bloc este gratis.  Coloana de gaze de la regulator si pana la ultimul etaj va fi platita de voi si costa destul de mult. Se face calcul pe metru lungime, piese, manopera. Cert e ca se face un deviz cu toate costurile.
Contorul se va monta la usa, inainte de intrarea in apartament. La fel si electrovanele.
De la contor pana la punctele de ardere tu vei plati. Costul si aici depinde de materiale, lungime, mana de lucru.
Poate va fi nevoie sa schimbi calorifele si toate tevile is pretul depinde de la apartament la apartament.
Si apoi mai costa si punerea in functiune, parca 150 lei.


#27
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
O intrebare, de data asta pentru la casa, unde locuiesc acum: trebuie sa vina zilele astea sa ma branseze din strada pana la poarta. Instalatia in casa inca nu am facut-o (calorifere, tevi, centrala etc.). Am inteles ca si pt. PIF mai trebuie sa platesc o suma, gen pana in 200 de lei. PIF-ul asta cand se face, la sfarsit dupa ce montez si centrala si tot, sau acum, dupa ce imi trag teava pana la poarta? Dar contractul acela cu furnizorul pe care il aleg, cand trebuie facut, pot sa-l fac acum, dupa ce imi trage Distrigaz teava la poarta, sau abia dupa ce e gata si instalatia si centrala?

#28
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
In prima poza e chiuveta, in stanga sunt tevile mascate de faianta. A doua e aerisirea acelui spatiu de care va spuneam, unde as vrea sa montez centrala, fiindca e cel mai aproape de tevile de apa. Acolo nu am doza de derivatie, doar lumina (aplica). Acolo am avut si plita de camping pe o masuta, iar butelia dedesubt, sub chiuveta. A treia poza e peretele bucatariei (unde sunt tevile mascate), dar in bucatarie, pe partea cealalta a tevilor.
Poza a patra e bucataria iar in dreapta sunt cele doua prize. Singura solutie sa trag stecherul pt. centrala acolo ar fi sa vin din spatiul 1 unde e chiuveta, pe sub pervazul bucatariei. Alte doze ar fi doar pe holul de la intrare.
Aragazul as putea sa-l montez si pe peretele din poza 3 (unde e acum patul), fiind peretele tevilor si practic ar veni direct teava de gaz acolo, sau e mai bine sa-l las inauntru, langa chiuveta?
Aerisirea centralei unde va fi, langa gemuletul ala deja existent, sau ar putea sa-l foloseasca pe ala? Daca l-ar folosi, n-ar mai avea aerisire in spatiu, doar daca deschid geamul mare de termopan.

Attached Files



#29
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Tehnic vorbind, nu ai nevoie de aerisire la centrala, isi ia aer de afara si tot afara are si evacuarea (tub dublu). Doar ca normativele prevad verzi si uscate cum ar fi gauri in pereti, senzori de gaz.. multe sunt ramase de pe vreme sobelor cu lemne si carbuni. Un aragaz banal e de n ori mai periculos decat o centrala dar nu sunt cerute nici pe departe atatea chestii.

#30
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Pentru ce e robinetul ala rozeta in perete? E de fapt a doua teava pt. cei care doresc sa puna baterie dubla sau e de oprit apa ca sa nu mai opresc de la subsol in caz de avarie? As vrea sa pun baterie dubla de perete, adica si cu robinet pt. apa calda sa am pt. spalat vasele dupa ce imi pune centrala (ACM). Daca as vrea sa montez o astfel de baterie de perete dubla comanda (sau monocomanda dar care se foloseasca si teava aia unde e floarea, de unde opresc apa sa o montez, sa nu-mi sara din perete? De la robinetul ala de deasupra apometrului, sau trebuie sa sparg faianta sa am acces la nisa? In nisa din peretele coloanei mai e vreun robinet?

#31
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
@florin71_skoda: am incercat sa sucesc de robinetul ala cum mi-ai zis tu, sa vad ce se intampla, daca se opreste apa si nu se intampla nimic, rozeta aia se roteste in gol, de fapt surubul ala mare din mijloc astupa teava aia si atat! Deci NU e robinet de oprire! Garantez 100% ca e partea stanga pt. montarea unei baterii duble de perete (asa a fost din constructia blocului iar aia nu aveau cum sa puna acolo doar robinet simplu, e pt. robinetul dublu de perete, chiar daca nu avem apa calda! Poate nu a gasit mesterul baterie dubla atunci si de-aia a pus doar simpla si a astupat corespondentul stanga!
Am masurat distanta dintre cele doua tevi si e de 12 maxim 13 centimetri (in centrul fiecareia, asa cum se masoara, cu ruleta). La montarea unei baterii duble, ar fi o problema acest inconvenient? Stiu ca astea sunt stass distanta 150 (15 cm intre robineti), dar banuiesc ca se poate regla din distantierele alea pe care se insurubeaza bateria, nu? Excentrice sau cum le zice, care sunt in pachet?
https://www.leroymer...34-h41-mm/44108

#32
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Ce ati facut ati montat pana la urma centrala? Cum a decurs totul?
Am si eu o nelamurire referitor la teava de racordare, la mine situatia e cam asa, eu locuiesc la etajul 8, iar la etajul 6 exista locatarul cel mai apropiat de mine care are centrala, intrebarea este eu trebuie sa continui cu teava pana la mine la 8. Cat ar costa sa mi se aduca racordul la usa? Trebuie sa mai platesc ceva si vecinului de la 6? sau doar la cei die la gaze?

#33
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
1.Pentru coloana de gaze care va fi executata pe scara blocului, administratorul zice ca nu poate imparti in mod egal pe totalul numarului de apartamente (adica inclusiv pt. cei care nu vor sa-si traga gaze), ci doar celor care vrem, asta insemnand sa ne revina noua rata mai mare. Iar ulterior cei care vor dori si ei sa se branseze sa ne despagubeasca pe noi. Nu mi se pare corect, ar trebui toate apartamentele puse la plata coloanei acum, si sa le ramana la restanta celor care nu vor sa plateasca. Pt. ca de ex. atunci cand repari acoperisul nu-i mai intrebi daca vor sau nu, ci ii pui pe toti din prima la plata! La gaze de ce sa fie altfel?
2.Cand va fi sa ne despagubeasca ceilalti care vor dori sa-si traga si ei ulterior gaze (daca vor dori!), cum se procedeaza? Noi trebuie sa mergem cu fiecare din ei in parte la notar si sa dam declaratie ca suntem de acord sa se branseze, in schimbul sumei despagubire x...lei? Sau ne vor "despagubi" platind la administratie, si aceasta ne va deduce pe o lista d eplata ulterioara suma respectiva, din suma de plata a intretinerii?
3. De regula, cum se imparte suma de plata, per nr. de apartamente, in mod egal, sau per CPI (cei cu garsoniera vor plati o suma mai mica, cei cu 2 camere mai mare, cei cu 3 camere si mai mare)?

#34
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.09.2006
Salut, am si eu o intrebare.

Ma gandesc sa cumpar un mic apartamant care nu are gaze dar teava este pe hol exact pe langa usa de la intrare in ap.

Vanzatorul spune ca ma costa doar 1600lei si dureaza 2 saptamani. Nu-mi vine sa-l cred pentru ca o facea el sa creasca pretul la ap.

Voi stiti cat m-ar costa si cat ar dura?

#35
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Daca e teava care ducea la om in apartament, pentru aragaz si pe care a eliminat-o vreodata, e posibil.
Daca nu, nu prea.

#36
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.09.2006
Nu, este teava care duce la vecini pentru centrala termica. Vanzatorul n-a avut gaze.

Edited by GabyF, 12 October 2023 - 15:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate