Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ponturi zilnice bursa

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
596 replies to this topic

#469
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Tradingul e una, investițiile long term sunt alta, nu comparăm, discuțiile nu-și au rostul.

Fiecare e liber să meargă pe propriul drum, conform strategiei lui.

#470
idc123

idc123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 10.03.2022
Apropos, pe langa problema ca nu poti sa faci market timing perfect si la intrare si la iesire, mai ai si problema impozitului pe profit. Cand faci frequent trading, ai 10% impozit pe fiecare tranzactie cu profit, care in timp iti va eroda capitalul in mod semnificativ.

Jack Bogle, fondatorul Vanguard, a publicat o carte excelenta in 2007, care e de mare actualitate si astazi. Pe termen lung (>15 ani), nimeni niciodata nu a reusit sa aibe performante mai bune decat S&P500, chiar inainte de a lua in considerare impozitele si comisioanele. Si astea nu sunt opinii, sunt date foarte concrete pe o perioada de peste 100 de ani. Pe termen scurt de cativa ani foarte putini au reusit, dar a fost clar ca a fost mai mult vorba de noroc decat de pricepere.
Un sumar excelent al cartii aici: https://www.bankeron...ng-book-review/

In Romania probabil ca mai sunt si cei care castiga bine in piata cu insider trading, si nu m-ar mira sa poata reusi sa bata piata in mod consistent, pentru ca nu stiu cat de sofisticat este sistemul legal din Romania sa ii prinda. Dar daca asta e adevarat (si sper ca nu e), atunci cu atat mai mult este mai greu sa faci bani pe bune in Romania, chiar si investind pe termen lung.

#471
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,043
  • Înscris: 10.04.2006
Hai să nu transformăm topicul ăsta în versus long vs short term.


#472
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 Nenea Zap, on 21 martie 2022 - 10:53, said:

Hai să nu transformăm topicul ăsta în versus long vs short term.

De acord, in trecut erau active 2 topicuri (unul pe termen lung -bine, de fapt, vreo 3 erau pt termen lung, ma refer doar la titlu Posted Image - si altul pt termen scurt).

#473
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Alunecă pe tobogan

Attached Files

  • Attached File  spx.jpg   318.92K   143 downloads

Edited by hyp3rion, 21 March 2022 - 18:37.


#474
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
E a 2-a oară când mi se-ntâmplă să shortuiesc ceva și să nu meargă. Încă nu am reușit sa prind care e logica.
De regulă nu am avut nici o problemă să shortuiesc acțiuni ce nu puteau fi shortuite cu platforme clasice. A mers de fiecare dată, cu excepția lui DWAC o singură dată, si acuma cu REVBU.

Dacă a reușit cineva .... bring a glass of Macallan Posted Image

Attached Files


Edited by hyp3rion, 25 July 2022 - 21:36.


#475
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
Nu stiu ce platforme folosesti, dar eu caut ISIN-ul unui short pe platforma mea de trading si dupaia il cumpar fara probleme.

#476
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Avusesem un tips pe REVBU care era undeva pe la 20 USD, când am postat, și nu am reusit să-l shortuiesc, nici cu localizare. Ca idee, acuma pe la 1.6 USD Posted Image. Imi vine greu să cred că tu-l poți shortui.

Edited by hyp3rion, 28 July 2022 - 12:43.


#477
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
Foarte multe pozitii nu pot fii shortuite ca nu sunt listate. REVBU are un market cap de 8 milioane de euro. Cine crezi ca iti ofera short pe el?

Poti incerca prin CFD sau alte nebunii de acest gen.

#478
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Foarte multe nu pot fi shortuite clasic și nu ține neapărat de marimea market cap-ului.
Spre exemplu SAVA nu-l poți shortui clasic și chiar dacă poți, vei avea alte costuri, dar prin serviciul de localizare ai această posibilitate, și exact la pretul pe care-l vrei.

Attached Files

  • Attached File  sv.jpg   56.86K   44 downloads

Edited by hyp3rion, 28 July 2022 - 17:23.


#479
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Ceea ce anul trecut era doar la nivel de zvon, încet încet, prinde contur planul INTC de investi zeci de mld de USD în capacități de producție în Europa.
Eu am început să acumulez din nou INTC după raportare, și de data asta va fi medium term.

Attached Files

  • Attached File  INTC.jpg   294.97K   60 downloads


#480
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Riscul e relativ mic la o investitie Intel. Cred ca o sa fie o perioada buna cind fac spinoff la Mobileye.

Construiesc peste tot. Irlanda, Magdeburg, Saxonia, Italia, Arizona, Ohio, Santa Clara, Malaysia. Problema e ca si TSMC construieste.

Riscul esta ca clientii TSMC sa mute productia din TSMC Taiwan la TSMC USA in loc sa se mute din Taiwan la Intel.
Sint pros si contras pentru TI, AVGO, AMD si NVDA ca sa foloseasca fab-urile unui competitor ca Intel.

#481
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
Go with the flow!

Buy Occidental Petroleum - profita datorita crizei energetice, pe langa asta Warren Buffet investeste prin Berkshire o gramada si doreste sa cumpere 50% din companie. Poate chiar si 100% intr-un final.

#482
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017
Buffet n-a nimerit-o tot timpul cu petrolul. Poate ii iese acum.

Eu am luat la Devon Energy, se misca bina pana acum. Ma tenteaza sa intru si la APA si Occidental Petroleum.

#483
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
Si la Chevron merge treaba. Pe toate nu le nimereste (KraftHeinz, Herz), dar e ceva normal.

#484
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Tocmai ce-am luat 100 acțiuni OMV pe bursa austriacă. La sub 40 eur mi se pare interesant.

#485
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017
Sunt ceva discutii la nivelul UE pentru a plafona pretul la care producatorii vand gazele. Momentan Olanda se opune, dar daca trece o asfel de propunere, o sa cam pice valoarea actiunilor producatorilor europeni de gaze naturale.

#486
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
sub 38 o sa intru si eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate