Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ponturi zilnice bursa

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
596 replies to this topic

#379
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006

 mirataro, on 20 octombrie 2021 - 11:08, said:

Pe BVB nu investeste nimeni?
Si eu am un pachet mic de actiuni pe BVB. Am niste bani care imi vin in lei si am preferat sa ii investesc aici.

Am ceva SNN, SNP, M, TVETF, TRP si pana acum am cam +10%  in 3 luni.

#380
Cont9

Cont9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.10.2021

SNN-ul ti-a facut practic tot profitul..

Edited by Dany_Darke, 20 October 2021 - 13:37.
nu mai cita inutil, vezi regulamentul


#381
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017

 mirataro, on 20 octombrie 2021 - 11:08, said:

Pe BVB nu investeste nimeni?

Eu nu investesc pe BVB deocamdata pentru ma consider deja mult prea expus pe Romania, avand aici jobul si casa. Cand o sa ajung cu portofoliul de actiuni macar la 2/3 din valoarea de piata a casei din dotare, o sa iau in considerare si investitile pe BVB

#382
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007

 C0Bu, on 20 octombrie 2021 - 12:23, said:

Si eu am un pachet mic de actiuni pe BVB. Am niste bani care imi vin in lei si am preferat sa ii investesc aici.

Am ceva SNN, SNP, M, TVETF, TRP si pana acum am cam +10%  in 3 luni.

ai dat lovitura cu Medlife azi :)))))

#383
mirataro

mirataro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.11.2011
Eu sunt începător, am de 6 luni un portofoliu destul de mic pe BVB. A mers bine SNP, Medlife, SNN și TVBETETF. Nu a mers prea bine BRD și FP. Dacă aveți ceva ponturi, va rog sa recomandați.

#384
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
Ramai in SNP, M, SNN .... urmareste TRP si TLV

#385
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 figo1988, on 20 octombrie 2021 - 11:50, said:

Pai asta zic, la 32 de companii, 5-6 ore pentru fiecare la start si inca macar 1h la fiecare Q, ajungi la un numar impresionant de ore pentru a manageria un astfel de portofoliu Posted Image

Stiu ca e unpopular opinion, si cred ca am mai mentionat, dar eu nu sunt de parere ca e neaparat necesar sa faci tracking in detaliu la companii, asumand ca ai un portofoliu diversificat - depinde normal, si de strategie.

Eu inca tin portofoliul de peste 100 companii, care inca bate SPY si QQQ de vreun an si jumatate - pe unele din ele nu le-am verificat deloc de la achizitie, nu urmaresc raportarile la 95% din ele. Sigur, poate peste 5-10 ani, nu va mai fi cazul, dar so far, e un exemplu de abordare in care chiar nu am urmarit nici pe aproape fiecare companie din portofoliu si am dus-o ok.

Ca sa nu mai fac 3 screenshoturi - SPY e la 60%, QQQ la 75% si return-ul meu, 89% (TWR)

Attached Files


Edited by pumbacu90, 20 October 2021 - 21:33.


#386
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006

 foreverbflux, on 20 octombrie 2021 - 16:40, said:


ai dat lovitura cu Medlife azi Posted Image))))

Am cam 35% pe M, not bad at all.

A fost o zi buna ca am prins un spike bun si pe Pinterest, ceva similar cu Medlife :)

 mirataro, on 20 octombrie 2021 - 19:29, said:

Eu sunt începător, am de 6 luni un portofoliu destul de mic pe BVB. A mers bine SNP, Medlife, SNN și TVBETETF. Nu a mers prea bine BRD și FP. Dacă aveți ceva ponturi, va rog sa recomandați.

Am investit si eu initial in TVBETF, din comoditate, dar m-am oprit repede cand am vazut comisioanele pe care le practica.
ETF TVB nefiind compus din multe companii, sfatul meu sa investesti in companii direct, evitand astfel comisionul destul de mare pe ETF. In rest, asa cum a mentionat si forever, sunt cateva companii care merita atentia. Daca faci DCA pe acele companii cred ca e o chestie cu care nu poti da gresh.

#387
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
am prins si eu chestia cu Pins, am luat shares the day before

#388
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006

 C0Bu, on 21 octombrie 2021 - 06:39, said:


Am investit si eu initial in TVBETF, din comoditate, dar m-am oprit repede cand am vazut comisioanele pe care le practica.
ETF TVB nefiind compus din multe companii, sfatul meu sa investesti in companii direct, evitand astfel comisionul destul de mare pe ETF. In rest, asa cum a mentionat si forever, sunt cateva companii care merita atentia. Daca faci DCA pe acele companii cred ca e o chestie cu care nu poti da gresh.
Cat e comisionul pe TVBETF? stiam ca la cumparare/vanzare este 0,25% din suma

#389
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Comisioanele sunt listate aici :

https://www.patriafo...-tradeville.pdf

1.82% din activul fondului/an.


In alta ordine de idei primesc zilnic niste ponturi din analiza technica de genul :
Am sa postez cand vad chestii de 10%+ poate mai sunt interesati. E analiza tehnica facuta de AI deci posibil sa fie, posibil sa nu fie un buy trigger, asta decideti voi :)

Starbucks Corp forms bullish "Double Bottom" chart pattern
Oct 20, 2021
4% move possible
Trading Central has detected a "Double Bottom" chart pattern formed on Starbucks Corp (SBUX:NASDAQ). This bullish signal indicates that the stock price may rise from the close of $113.86 to the range of $117.30 - $118.10. The pattern formed over 17 days which is roughly the period of time in which the target price range may be achieved, according to standard principles of technical analysis.
Tells Me: The price seems to have reached a bottom after failing to break through a support level and ultimately rising higher in a sign of reversal to a new uptrend. The Double Bottom pattern forms during a downtrend as the price reaches two distinct lows at roughly the same price level. Volume reflects a weakening of the downward pressure, tending to diminish as the pattern forms, with some pickup at each low, less on the second low. Finally the price breaks upward above the highest high to confirm the bullish signal.

NextEra Energy Inc forms bullish "Double Bottom" chart pattern
Oct 20, 2021
7% move possible
Trading Central has detected a "Double Bottom" chart pattern formed on NextEra Energy Inc (NEE:NYSE). This bullish signal indicates that the stock price may rise from the close of $83.92 to the range of $87.75 - $88.75. The pattern formed over 20 days which is roughly the period of time in which the target price range may be achieved, according to standard principles of technical analysis.
Tells Me: The price seems to have reached a bottom after failing to break through a support level and ultimately rising higher in a sign of reversal to a new uptrend. The Double Bottom pattern forms during a downtrend as the price reaches two distinct lows at roughly the same price level. Volume reflects a weakening of the downward pressure, tending to diminish as the pattern forms, with some pickup at each low, less on the second low. Finally the price breaks upward above the highest high to confirm the bullish signal.

Pinduoduo Inc forms bullish "Bottom Triangle" chart pattern
Oct 20, 2021
36% move possible
Trading Central has detected a "Bottom Triangle" chart pattern formed on Pinduoduo Inc (PDD:NASDAQ). This bullish signal indicates that the stock price may rise from the close of $99.40 to the range of $130.00 - $137.00. The pattern formed over 44 days which is roughly the period of time in which the target price range may be achieved, according to standard principles of technical analysis.
Tells Me: The price seems to have reached a bottom, showing signs of reversal as it has broken upward after a period of uncertainty or consolidation. A Bottom Triangle shows two converging trendlines as prices reach lower highs and higher lows. Volume diminishes as the price swings back and forth between an increasingly narrow range reflecting uncertainty in the market direction. Then well before the triangle reaches its apex, the price breaks above the upper trendline with a noticeable increase in volume, confirming this bullish pattern as a reversal of the prior downtrend.

Edited by C0Bu, 21 October 2021 - 08:35.


#390
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Se dau 450 de shares la INTC achizitionate la un pret mediu de 55 USD.
Azi au Q3 Earnings release si nu știu ce naiba să fac. Le dau drumul sau risc ? Din păcate, pe IBKR nu am posibilitatea sa fac trade pre/after market.

#391
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Nu se asteapta la nimic wow din partea Intel astazi, mai important o sa fie analyse day in noiembrie, cand vor da informatii despre 2022.

Intel a pierdut un client important pe Apple. Si pe piata PC-urilor au ceva probleme cu concurenta de la AMD.

Chir si asa este o companie solida de viitor, dar fara o evolutie extraordinara.

#392
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Wow, Snap -25% premarket, FB -5% premarket, Intel slab.

Rezultatele puterii Apple. Pentru mine Apple este cea mai valoroasa companie de la bursa si o companie pe care o voi tine toata viata. Sunt curios sa vedem ce rezultate vor prezenta saptamana viitoare.

#393
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Nici o zi, nu e ca alta Posted Image Posted Image.
Cred ca rămân blocate aici cel putin 6 luni.

Attached Files

  • Attached File  intc.JPG   23.51K   74 downloads

Edited by hyp3rion, 22 October 2021 - 16:40.


#394
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
ai ramas cu ele ?

 hyp3rion, on 21 octombrie 2021 - 15:54, said:

Se dau 450 de shares la INTC achizitionate la un pret mediu de 55 USD.
Azi au Q3 Earnings release si nu știu ce naiba să fac. Le dau drumul sau risc ? Din păcate, pe IBKR nu am posibilitatea sa fac trade pre/after market.


#395
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Am vandut 100 înainte de inchidere, si azi am adăugat ( la un pierzător ) Posted Image. Sincer, mă aștept sa revină la un 53/USD în maxim 2luni.

P.S.

DWAC ...madness. Am reușit sa-l prind dupa cateva incercari nereușite si l-am păstrat 20 secunde Posted Image

Attached Files

  • Attached File  dwac.png   18.64K   72 downloads

Edited by hyp3rion, 22 October 2021 - 17:01.


#396
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
uitati ce ne asteapta saptamana asta, poate printre cele mai interesante saptamani din an.

De la stanga la dreapta, in functie de zi (luni-vineri).


Attached File  Unbenannt.png   1.2MB   97 downloads

Edited by business11, 24 October 2021 - 11:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate