Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Kaufland schimba politica de cupoane incarcare masina electrica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
417 replies to this topic

#73
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,473
  • Înscris: 17.09.2007

View PostAdm, on 30 noiembrie 2021 - 00:06, said:

Cred ca lesini daca vezi factura de la Renovatio catre Kfl Posted Image

Un calcul sumar, pentru o statie:
- 50 kWh
- 18 ore/zi
- 30 zile
- pret/kw, sa zicem 1.2 lei

50 * 18 * 30 * 1.2 = 32400 lei ± 6500 eur
Inmultesti la Barbu Vacarescu cu 3 statii si se simte.
Cum ai facut calculul?
In mod normal Kaufland ar trebui sa plateasca la Renovatio doar costul upfront de instalare statii electrice si un cost de sistem de facturare/mentenanta (lunar probabil), in rest e treaba lui cu furnizorul de energie electrica (ATR/trafo/contract). Costul ala upfront ar fi mult mai usor de achitat de Kaufland decat de Renovatio, parerea mea.

#74
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
@hansolo - in aplicatie apar sesiunile de incarcare "normal", cu un discount egal cu valoarea incarcarii. Asta ma face sa cred ca pur si simplu iau banii de la Kaufland in loc sa-i ia din contul meu.

Renovatio din ce-am vazut au si business de furnizare energie electrica, deci nu cred ca mai e vreun intermediar acolo.

#75
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Dacă ați observat, Renovatio practica un preț cu discount pentru Kaufland, fata de prețurile afișate pentru clientul en-detail.

La magazinele noi Kaufland - plătesc ei curentul la furnizor direct, nu prin Renovatio, ceea ce e și mai avantajos.

#76
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Renovatio Asset Management, firma care se ocupa de statiile de incarcare, face parte dintr-un concern de firme care include si o firma ce se ocupa cu parcuri de turbine eoliene prin Dobrogea.

Dar statia de incarcare de la acest magazin Kaufland NU apare in reteaua Renovatio si nu seamana deloc cu restul de statii rapide Renovatio. S-ar putea sa fie o chestie independenta de Renovatio.

Edited by kolfleading, 30 November 2021 - 19:26.


#77
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018
Eu in strainatate nu am vazut nicaieri statii de incarcare gratis.

#78
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

View Postkolfleading, on 30 noiembrie 2021 - 19:25, said:

S-ar putea sa fie o chestie independenta de Renovatio.
Sunt numeroase magazine Kaufland care au stații de încărcare proprii. Avantajul e ca sunt complet gratuite.

View Postabac, on 30 noiembrie 2021 - 19:36, said:

Eu in strainatate nu am vazut nicaieri statii de incarcare gratis.
N-ai căutat destul…

#79
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,473
  • Înscris: 17.09.2007

View Postcostini, on 30 noiembrie 2021 - 17:38, said:

@hansolo - in aplicatie apar sesiunile de incarcare "normal", cu un discount egal cu valoarea incarcarii. Asta ma face sa cred ca pur si simplu iau banii de la Kaufland in loc sa-i ia din contul meu.

Renovatio din ce-am vazut au si business de furnizare energie electrica, deci nu cred ca mai e vreun intermediar acolo.
Ar fi interesant de stiut care e solutia tehnica, daca Renovatio s-a bransat la circuitul existent al Kaufland sau a facut bransament separat (cu avize/trafo/etc). Probabil ca depinde de locatie.
Daca Renovatio ia pur si simplu banii de la Kaufland la pret intreg (si statiile/avizele sunt la ei) atunci statiile alea cred ca vor fi printre primele care se amortizeaza si trec pe profit.
Pe de alta parte contabil intr-o situatie sunt cheltuieli de marketing, in alta situatie investitii proprii din buget marketing+alte cheltuieli marketing.

#80
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Nu mai tin minte, cupoanele din aplicatie daca expira pe 5 asta inseamna ca le mai gasesc acolo pe 5 dimineata?
Cred ca nu am mai folosit de 2 luni vreun cupon, de cand s-a deschis langa mine Kaufland fara cupoane.

#81
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

View PostMeister, on 01 februarie 2022 - 14:08, said:

Nu mai tin minte, cupoanele din aplicatie daca expira pe 5 asta inseamna ca le mai gasesc acolo pe 5 dimineata?
Nu, pe 5 dimineata nu le mai gasesti.
Trebuie folosite pana pe 4 la ora 24.

#82
nilf40f

nilf40f

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.05.2007
Buna, sunt si eu proaspat utilizator de electrica, mi-am facut cont pe e charge si am asociat cardul kaufland. In martie am cumparaturi de peste 500 lei facute, dar vad ca inca nu au aperut cupoanele de incarcare. E posibil sa apara mai tarziu sau trebuie sa verific eu ceva, daca asocierea conturilor e buna?

View Postkolfleading, on 28 noiembrie 2021 - 21:58, said:

S-a deschis un Kaufland nou in Timisoara.
Are si o statie de incarcare CCS 50kW + CHAdeMO + Type2.
Incarcarea e GRATIS.
Statia nu este in reteaua Renovatio, nici nu seamana cu statiile obisnuite Renovatio.

Apar in jur de 20 - 25 checkins pe zi pe PlugShare, dar cam aceiasi utilizatori se tot repeta.
Pe ce strada e acest Kaufland?
Banuiesc ca utilizatorii care se repeta sunt cei ce fac uber, exact ca si cei de la statiile lidl

#83
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Cupoanele aferente cumpărăturilor pe Martie vor fi vizibile in cont in următoarele zile (regulamentul spune in primele 5 zile lucrătoare din luna) cu valabilitate 30 de zile.

La Lidl e maxim 2 ore și numai dacă cumperi de 50 de lei in alea 2 ore. Poate nu verifica, dar sunt camere și te-ar putea da la poliție pentru abuz dacă lași prea mult sau prea dea la încărcat fără sa faci târguieli.

#84
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
au aparut coupoanele? sau e vreo problema la mine?

#85
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 02.05.2008
Au aparut azi :)

#86
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Au apărut intr-un târziu, expira pe 7 August.

S-a prelungit din nou programul de cupoane Kaufland-Renovatio - pana in Ianuarie 2023.

#87
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
daca am doar 100 lei in cont, cand folosesc cupoanele se va opri incarcarea la valoarea de 100 lei? daca incarc peste 40kw (100lei : 2.49lei/kw), tre sa am 200 lei in cont?

#88
Zoot

Zoot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 13.03.2003
Da, trebuie sa ai suma aferenta incarcarii, apoi la sfaritul sesiunii se aplica discount pe valoarea totala.

#89
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
ati mai avut probleme cu adaugarea fondurilor in aplicatia e-charge? am incercat de 3-4 ori, fara nicio eroare, dar fonduri tot nu intra.

#90
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 wrc2007, on 05 decembrie 2022 - 08:10, said:

ati mai avut probleme cu adaugarea fondurilor in aplicatia e-charge? am incercat de 3-4 ori, fara nicio eroare, dar fonduri tot nu intra.
Eu acum o luna am avut probleme, nu a vrut sa-mi ia baniiPosted Image . Aveam 77 de lei si am vrut sa mai incarc inca 150 de lei in aplicatie.
Nu a vrut deloc sa-mi ia banii, am incercat de vreo 3 ori in zile diferite, si am hotarat sa incarc de aia 77 de lei.
Am sunat la call center si mi-au recomandat sa incerc sa incarc de pe PC/laptop, nu am incercat varianta asta

Edited by cata, 05 December 2022 - 10:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate