Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Kaufland schimba politica de cupoane incarcare masina electrica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
417 replies to this topic

#55
standingstar

standingstar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.11.2019
ieri, in urma discuției telefonice (o eroare la încărcare) cu cei de la Renovatio, am aflat ca pe cupoane se încarcă cu maxim contravaloarea banilor aflați în cont.  
Adica eu am avut în cont 35 lei rămași și când a pus la încarcat cu cupon gratuit de la Kaufland, după ce sa încărcat de 35lei, sa oprit.

Edited by standingstar, 23 September 2021 - 21:13.


#56
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
Cred că s-a mai scris .. dar e bine de știut.

#57
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Da, asa e. Scrie in conditiile lor, dar probabil lumea nu le citeste.
E bine sa lasi 100 de lei in cont, sa acopere orice incarcare ...

#58
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 11.04.2005
Asta este când tre sa încarci de la mai multi operatori. Cont la fiecare și bani blocați aproape la toți ca sa ai acces.

#59
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
S-a deschis un Kaufland nou in Timisoara.
Are si o statie de incarcare CCS 50kW + CHAdeMO + Type2.
Incarcarea e GRATIS.
Statia nu este in reteaua Renovatio, nici nu seamana cu statiile obisnuite Renovatio.

Apar in jur de 20 - 25 checkins pe zi pe PlugShare, dar cam aceiasi utilizatori se tot repeta.

#60
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Free insemna abuz, chiar si cu politica de puncte Kaufland/Renovatio

Ma uitam la Barbu Vacarescu ca dar 2 din 3 statii mai meg si aproape tot timpul sunt legate 4 masini, iar una e Spring.

Mai nou am vazut ca au aparut masini cu baterii mari (80-100 kwh), care parcheaza acolo si incarca pe Type 2 in timpul noptii.

#61
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu personal MA BUCUR ca tocmai masinile care fac multi km in oras trec pe EV-uri, ca beneficiaza de stimulare in sensul acesta.
Eu ma bucur ca omul face Uber cu o Skoda Eniaq iV in loc de o Skoda Octavia TDi.

Attached Files



#62
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Când vor fi majoritatea mașinilor electrice nu va mai free.
Pana atunci, e o mică compensație pentru faptul ca suntem pionieri EV.

#63
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
E mult mai mare haosul la statiile Kaufland free pur si simplu vs. free "cu cupoane". Barbu Vacarescu pare ok, ca-s mai multe statii, la Basarab e mereu plin (DC + 2x AC).

#64
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 26.04.2005

View PostAdm, on 28 noiembrie 2021 - 22:05, said:

Free insemna abuz, chiar si cu politica de puncte Kaufland/Renovatio

Ma uitam la Barbu Vacarescu ca dar 2 din 3 statii mai meg si aproape tot timpul sunt legate 4 masini, iar una e Spring.

Mai nou am vazut ca au aparut masini cu baterii mari (80-100 kwh), care parcheaza acolo si incarca pe Type 2 in timpul noptii.

Cred ca cei de la Kaufland isi asuma - simplul fapt ca discutam acum despre ei este o foarte buna miscare de PR.

Mai nou chiar daca am cupoane, daca am nevoie sa incarc ma duc pur si simplu la Obor, la Veranda - statia de acolo este mereu libera si pe DC parca este 1.39 pe kw, deci mai mult decat rezonabil.

Trist o sa fie in 6 luni, dupa ce se va umple Bucurestiul de Spring-uri, care vor incarca din 3 in 3 zile sau chiar mai des.

#65
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca lesini daca vezi factura de la Renovatio catre Kfl Posted Image

Un calcul sumar, pentru o statie:
- 50 kWh
- 18 ore/zi
- 30 zile
- pret/kw, sa zicem 1.2 lei

50 * 18 * 30 * 1.2 = 32400 lei ± 6500 eur
Inmultesti la Barbu Vacarescu cu 3 statii si se simte.

#66
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
Se-aduna banii la factura, insa probabil ies mult mai bine cand trag linia si aduna cati clienti noi au furat de la alte lanturi de magazine. Eu de cand mi-am facut conturile am reusit sa ajung doar o data (si atunci am incarcat 45min la type 2 :)) ), dar Kaufland m-a facut sa las la ei in loc de Carrefour vreo 1200RON. Bun business, zic :).

Also, nu-s chiar 50kW, cred ca o proportie foarte mica dintre masinile care incarca la Kaufland pot trage cu maximul statiei timp de-o ora. Am vazut mult mai des eUP si Spring decat MS / M3 / ID4, probabil iese pe la jumate media incluzand toti romanii care stau sa incarce pana la 100% la DC cu 10kW :).

#67
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
1. Tu bag seama ca nu vezi ca adesea sunt 2 masini ce sug de la statie. Una pe DC, alta pe AC.
2. Daca ar sta Kfl in clientii EV furati de la concurenta, ar fi inchis se multa vreme.
Si eu imi fac adesea "plinul" de 500 lei la ei, dar imi e peste mana sa trec pe la ei pt incarcare si foarte des statiile sunt pline si partial/total nu merg deloc.

In ultimele luni am 3-4 cupoane de incarcare nefolosite.

Avantajul cand ai ZOE, e ca tragi cu 22kw pe Type 2, deci ma alimentez in zbor de la Lidl.

#68
Thor12

Thor12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.08.2020
Se pare ca umbla vorba prin targuri ca ar schimba politica destul de curand.
Prima data am auzit despre asta cu mai mult de o luna in urma in Ploiesti de la un amic, dar in urma cu doua saptamani, undeva aproape de miezul noptii avand nevoie de un quick charge am oprit pe Barbu Vacarescu si un tip avand duba la incarcat spunea acelasi lucru.


#69
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019
Sa vedem. Eu unul sunt pentru orice modificare face mersul la priza mai usor, chiar daca nu ar mai fi 100% gratuit.

@Adm, da, normal, asa e, ma gandeam strict la media unui conector DC. Overall, sunt sigur ca ies pe plus daca iei toata treaba asta ca pe-un efort de marketing :).

#70
standingstar

standingstar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.11.2019

View PostAdm, on 30 noiembrie 2021 - 00:06, said:

Cred ca lesini daca vezi factura de la Renovatio catre Kfl Posted Image

Un calcul sumar, pentru o statie:
- 50 kWh
- 18 ore/zi
- 30 zile
- pret/kw, sa zicem 1.2 lei

50 * 18 * 30 * 1.2 = 32400 lei ± 6500 eur
Inmultesti la Barbu Vacarescu cu 3 statii si se simte.
Pe de alta parte, sa nu uitam ca Renovatio ar trebui sa plătească o chirie pe spațiu/vad … eu zic ca sunt contracte win/win deja semnate. Nu cred ca ar trebui sa ne batem capul cu asta. Cel mai important este sa crească numărul de stații in general, gratuite sau nu.
(eu nu trec la categoria gratuite stațiile de încărcare Renovatio din parcările Kaufland.

Info: la Ploiesti Kaufland Nord, parte de Type 2 a fost închisă. A rămas numai încărcarea rapida.

#71
Thor12

Thor12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.08.2020
A fost mai usor sa ii dea disable la Type 2 decat sa o repare. Statia aceasta a fost picata de atat de multe ori incat nu stiu daca o mai duce mult.
Legat de Ploiesti,sa vedem ce va face primaria cu fondurile obtinute de la mediu pt statiile de incarcare.

#72
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu daca as fi primar as face prin oras statii de incarcare gratuite rezervate pentru Taxi / Uber / Bolt / etc.
Cred ca ar fi cel mai mare castig dpdv "ecologic" pentru oras.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate