Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Recomandare imprimanta A3 laser color

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
soso_ph

soso_ph

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.08.2006
Salutare!

As vrea sa cumpar o imprimata ceva refurbished care sa stie sa printeze A3, laser si color. Am nevoie sa printez din cand in cand afise A3 si alte chestii color A4. Sa zicem aproximativ 100 pagini pe luna. Nu as vrea sa dau nici o avere pe ea. Am vazut pe net lexmark x950 la 1000 lei, sau Lexmark C925 la 1300, HP Laserjet 5500 la 1000 lei. Cam in gama asta de pret as ramane...ce parere aveti de imprimantele astea?

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
dar ca sa le scoti la un centru de printare?
A3 poate insemna 2A4 lipite
trebuie sa verifici si preturile la consumabile, ca imprimanta e doar o parte a "problemei"
de asemenea trebuie sa verifici si conexiunea... ca s-ar putea sa nu ai port paralel la PC

Edited by apocalipsul, 09 February 2021 - 19:39.


#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,905
  • Înscris: 14.11.2004
Trebuie sa ai in vedere imperfectiunea print-urilor laser, adica nu au aceeasi fidelitate precum cele facute cu alte tehnologii, dar costul per pagina este mai mic. HP fac imprimante foarte durabile, am folosit ceva in genul lui 5500 cu functie duplex, doar ca A/N, se printau in medie 400-500 de pagini pe zi, toate cu text si grafice, in mare parte planuri de zbor si fise de incarcare avion. Imprimanta avea peste 1.3 milioane de copii la activi si in afara de consumabile nu avea probleme.

Sa ai in vedere costurile consumabilelor si intretinerii, chestiile astea generaza destul de mult praf si toner si necesita revizii periodice, mai ales modelele profi care sunt gandite sa fie intretinute mai des decat modele SOHO. Cum s-a spus si mai sus, ai sanse sa scapi mai ieftin cu un copy center daca nu ai chestii urgente sau sensibile ca si continut. Altfel recomand HP.

La angajatorul actual folosim un monstru de Konica Minolta Bizhub care este excelenta, dar foarte scumpa si consumatoare de cartuse si la fel dam gata aproape doua topuri pe zi, cu indulgenta.

#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 06.07.2005
Sa ai in vedere urmatoarele:
- Printul full color papa repede tonerul
- In caz ca ai de schimbat la ea: tonerele, image transfer kit si alte balarii de la imprimantele de genul au preturi nesimtite
- E al dracu' de grea si mare. Plus ca trebuie sa aiba cat de cat ventilatie, deci mai mult spatiu ocupat.
- La refurbished ai sanse sa prinzi una care nu printeaza grozav(cum am patit eu) si sa trebuiasca sa faci un retur sau mai multe

#5
soso_ph

soso_ph

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.08.2006
Multumesc tuturor celor care au scris!
Nu am unde sa printez decat la 20km deci vreau sa cumpar ceva.
Vreau sa printez si afise si flyere si nu-mi plac printurile full color inkjet. Culorile ies mai spalacite si fara viata. Asta e parerea mea. Eu am un HP 3505 de care am fost super multumit, tot refurbished. Am dat vreo 300-350 lei acum vreo 4 ani. A mers ca un tanc pana s-au rupt cativa dintii la un pinion de la cuptor. Nu-mi dau seama de ce. Oricum, "ma plictisisem" de printat si cartusele parca nu vor sa se goleasca.Nu ma deranjeaza greutatea pentru ca nu o voi muta.

#6
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
la inkjet culorile ies spalacite sau nu, functie de suport
nu sustin sa-ti iei inkjet CISS
oricum se decoloreaza la UV ca orice print

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007
Am eu un lexmark asemanator cu C925 la serviciu. Trage bine ea ca si calitate culori dar ai grija ca cartusele sunt foarte scumpe iar ce au luat astia compatibile la un moment dat scoteau culori foarte spalacite.
Nu stiu ce memorie are C925, dar noi am avut probleme cu memoria, nu reuseam sa scoatem A3 poza full pe 300dp(sau 600dpi, nu mai stiu care e rezolutia ei maxima)i in retea. Merge mai bine pe USB decat in retea, dar e nasol s-o folosesti pe USB cand sunt mai multi useri. In retea ramaneam cu pagina trasa la jumate daca print-jobul era prea mare. Aveam doua bucati (diferite, dar ambele la fel ca si aspect, Lexmark) si de multe ori, pana au rezolvat-o, scoteam memoria de la una si o bagam in cealalta sa putem trage anumite pagini cu grafica multa.

Deci au fost ceva probleme, eu personal nu as cumpara Lexmark A3. Mi se pare inacceptabil sa nu aiba memorie nici macar sa traga o pagina. Nciciunul dintre cele doua modele de le avem noi nu puteau pana nu au facut upgradele de memorie. S-a rezolvat prin adaugarea de memorie, dar mai mult de o pagina nu poti trage la ea, daca pagina aia e plina de grafica. Din pacate nu stiu acum ce modele avem sa zic exact, dar arata la fel ca C925, cred ca sunt similare.

Avand in vedere ca sunt consumabilele extrem de scumpe si problema asta cu memoria, nu as recomanda Lexmark. Mergi pe altceva, poate HP, nu stiu ce sa zic.

#8
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,029
  • Înscris: 25.08.2010
imprimanta hp5550 da e buna, chiar am facut un refurbished din doua imprimanta una buna: piese scumpe sunt belt, fixing si evident setul de cartuse (cartusele sunt de cspacitate mare)
daca e bine curatata (inclusiv la laser) da e chiar buna, insa e si mare
sa aiba contorul cat mai mic
de lexmark A3 color n-am experienta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate