Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

DIY Volan PC cu ForceFeedBack

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
nodesign

nodesign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 18.03.2007
Salut,

Vreau sa va prezint proiectul meu, la care visez de prin 2008, cand am avut primul contact cu un Logitech G25. Impresionat fiind de "3 pedale + H shifter", dar neavand "chischirei" sa-mi iau unul, tot ce puteam, era sa visez ca intr-o zi o sa-mi fac singurl unul, avand in vedere ca G25 de care vorbeam, s-a stricat tocmai la mine, noroc ca nu am fost nevoit sa-l platesc, fiind al unui prieten. L-am purtat prin cateva service-uri, dar fara nici o sansa de resuscitare, deci mi-am pierdut interesu de a strange bani si a-mi cumpara unul.. Au trecut anii, si se pare ca ceva s-a trezit in mine, asta dupa cateva zile de la achizita unei imprimante 3D Creality Ender 3. Mai jos, o lista cu toate componentele folosite, alaturi de banii cheltuiti, avand in vedere ca un Volan cu FFB decent sare de 800 ron SH.

1. SERVOMOTOR DC Minertia ugfmed-03sri11 cu encoder care a venit cu fulie GT2 - nu am gasit multe info despre el (pare scos dintr-o imprimanta RICOH) - 150 ron
2. Microcontroller STM32F103C8T6 (aka bluepill) - 26 ron (am cumparat 2 pentru ca am presimtit ca una o sa fie defecta, deci costul 52 ron)
3. Sursa 24v 10A - 45 ron
4. driver de putere POLOLU VNH5019 pentru motorul DC - 120 ron (am incercat si cu L298N, dar fiind de maxim 2A, nu am reusit decat sa-l ard)
5. tija filetata de 14 + placi pentru imbinari lemn pentru constructie, de la Dedeman - vreo 100 ron cu tot cu feronerie
6. cateva butoane, 2 rulmenti gasiti la tata-n atelier, cabluri / fire, curea GT2 (200 mm)...
7. Diverse componente imprimate 3D (aprox 50h printat)
8. Firmware EMC - 10$
9. volan racing - 100 ron (pe care momentan nu-l folosesc, pana nu termin schimbatorul)

Multi o sa va intrebati de ce nu am ales sa-mi cumpar unul... Ei bine, am vrut ceva care poate fi reparat local, in caz ca se strica sa-l pot repara singur si am vrut sa fie "modular", adica sa pot schimba volanul in functie de joc.

Mai jos poze,

Pot sa spun ca sunt foarte multumit, ce am jucat pana acum: F1 2018, Assetto Corsa, GRID 2. Urmeaza si H-shifter, la care lucrez momentan si un button box pentru diverse actiuni in joc.

PS: Postez asta in speranta ca mai sunt altii cu dorinte asemanatoare care nu stiu de unde sa inceapa, pot sa raspund oricarei intrebari pe subiect si sa ofer toate informatiile care le am cu mare drag

Attached Files


Edited by nodesign, 09 February 2021 - 07:49.


#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,724
  • Înscris: 08.10.2004
salut - nu cred ca problema e la partea mecanica...ci mai degraba la drivere si cum va functioan in jocuri. oricum super interesant sa te joci cu asa ceva...in trecut si eu am resuscitat un Guillemot cu force feedback pe partea mecanica. acum am luat un g29 si e suficient sa imi fac damblaua :)

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Într-adevăr, n-are design, Nodesign, dar e explosion proof!

#4
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Dacă ai în plan un nou proiect similar, uite aici inspirație, la fracțiune de cost
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bfOleWQdBEg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nei-k, 09 February 2021 - 22:30.


#5
nodesign

nodesign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 18.03.2007
asta asa e, dar aici e vorba de ForceFeedBack, care e excelent. o sa revin maine cu video, nu se compara una cu celalata :)

#6
nodesign

nodesign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 18.03.2007
Am urcat un video pe youtube. Tin sa mentionez ca setarile sunt undeva la 100%, dar nu poti sa joci asa, e prea puternic si devine greu de controlat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gbE7mef8DK8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,724
  • Înscris: 08.10.2004
man am dezgropat vechiul meu volan de prin garaj...iti trebuie la ceva ?

[ https://www.picclickimg.com/d/l400/pict/124456077815_/Guillemot-Force-Feedback-PC-Retro-Steering-Wheel-with.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
nodesign

nodesign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 18.03.2007
Salut,

Am dus proiectul la urmatorul nivel intre timp si mi-am facut o platforma cu 2 motoare provenite de la sistemul de directie al unei marci de stivuitoare, foarte puternice aparent. Sunt foarte multumit de rezultat.

componente folosite:

~10m teava rectangulara - 60x20
3m teava rectangulara  - 30x20
2 x motoare dc cu perii 24V, 200w bucata
2 potentiometre - 2 lei bucata
1 x sursa 24V, 600W
2 ventilatoare 24v 40mm
2 x drivere BTS7960
1 x arduino uno
1 scaun racing fara omologare FIA (cel mai ieftin, o sa vrea sa-l schimb cu ceva mai ok, cand o sa fiu bogat Posted Image) )
1 set centuri racing in 4 puncte
2 x transducere (aka bass shakers) + 1 x  amplif de 90 de lei cu 2 iesiri pe 12V - le-am montat in interiorul scaunului, sub tapiterie, a fost singurul loc unde s-au potrivit Posted Image), plus ca-mi ofera si experienta pe care o caut
+ chestii printate 3D in diferite locuri (distantiere, elemente de ajustare, cutie pentru partea electronica, suporti pentru potentiometre pentru a citii pozitia axului, etc.)
o planetara de masina, ratacita la tata-n atelier, desigur - e pivotul care permite platformei sa aiba 2 grade de libertate (nu-s inginer si e foarte posibil sa fie chiar 3 grade de libertate, dar poate cineva mai in masura poate sa ma lamureasca uitandu-se la video)

sistemul il folosesc un ochelari OCULUS Rift 1, am gasit cu 650 lei la mine-n sat, super faini, merita toti banii!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iGzS2vjeKo4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mEUhLWlO_Yk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate