Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Spalatorie auto

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#37
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008

View Postsiddharta, on Mar 19 2008, 00:29, said:

publicitate te-ai gandit cum o sa-i faci sau o sa se faca "cunoscuta" singura?

o sa-i fac si ceva publicitate, dar orasul e mic si e chiar la sosea, n-are cum sa nu fie vazuta sau sa nu se auda de ea :)

#38
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008
Salutare, nu mai zice nimeni nimic ?:)

#39
jij

jij

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.03.2008
ma intereseaza daca este nevoie de separator hidrocarburi/uleiuri si deznisipator la spalatoriile auto.  :unsure:
stie cineva?

#40
acvariul

acvariul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.04.2008
Nu va suparati ca ma bag si io in seama, da vad ca nici unu nu-si da seama de importanta interfetei umane! dat fiind ca e vorba de servicii, angajatii sint foarte importanti!Vad ca va faceti spalatorii, aveti acte, faceti demersuri , turnati betoane, da nici unu nu sa pus in pielea spalatorului! Nici nu stiti cu ce fiara adaptativa aveti de-a face; cum te-a evaluat imediat ce te-ai dat jos din masina, te-a cantarit, masurat , si-n functie de rezultat stie deja cum o sati ,,faca,, masina!Ma amuza noii patroni  de mai sus, deoarece  au impresia ca siua facut spalatorie, angajeaza 3-4 spalatori(nici macar nu exista certificate de asa ceva) si hai la treaba, ,,noi cu drag spalam,, !Dar , va intreb, stiti voi ceva despre ,,barba,, , ,,combinatie,, , reguli, si celelante 1001 de chestii care fac sa mearga treaba si sa se umple de euroi patronul, fara ca sa-l doara capu???Pe hirtie , calculele ies super ok, da stii tu patroane ca la o ,,combinatie,, angajatu(ma rog,spalatoru)poate sa-si ia dintr-un foc salariu cu care-l platesti tu pe luna, in timp ce tu ai sa incasezi doar un amarat de interior-exterior???stii sa deosebesti spalatorii buni, de aia care zic ca stiu sa spele?stii ca te duce in gaura un spalator care arunca de fiecare data mai multa solutie pe masina decit este indicat? da daca ai vreo 4 spalatori deastia?Stii ca este o specie foarte migrativa, si cu greu isi gaseste locu'?Da limbajul? Cum e cand ai o domnisoara draguta , cu un audi tt la spalat , si ei vorbesc numai de p... si f... asa, mai in aluzii! oare mai vine domnisoara vreodata?Stii tu patoane sati organizezi fluxul, ca sa eficientizezi la maxim procesul de spalare?Te pricepi la polish? stii sa faci o tapiterie care sati duca buhu', sau te vei limita la clasica  spalare interioara cu solutie de tapiterie?Aha, o sa pui camere sa-i supravegheze: nu ti-am spus ca-i un animal si terenul lui de vanatoare e spalatoria?ce standard al calitatii tiai propus?sau o sai lasi pe spalatori sa-l aplice??Ce faci cind se sparge un furtun? Nai jet, nu speli!Da cind ploua, tiai propus o activitate complementara!hehe !Cine are urechi, sa asculte: in ciuda aspectului neproblematic al problemei ,,Spalatoria,, daca vreti sa aveti PROFIT trebuie so faceti in stil militar! Mai multe nu va spun,  sinteti destepti si faceti conexiuni neuronale!La treaba!

raspuns lu jij! ai nevoie de camin  in care sa se adune nisipu, decantor, separator, nu te speria , sunt doar niste gropi betonate, cu despartituri de tabla, da oricum , dupa mintea lu astia de la APE, niciodata nu prea ai sa fii in regula! Te invat si eu... cind vine controlu, faci sul o hirtie de 5oron si io strecori in palma! Succes!

#41
frightmare

frightmare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.02.2008
Da....Recunosc ca ai adus in discutie partea "delicata" a problemei.Intr-adevar,problemele ridicate de tine fac diferenta dintre "patronii" efemeri si cei facuti pt a fi "patroni" si nu angajati.(am folosit cuvantul "patron" pt ca vad ca iti place mult.Din punctul meu de vedere aceste amanunte sunt singurele care nu pot fi discutate pe forum.Acea parte care tine de-al 6-lea simt al fiecaruia.Stiu ca un angajat te poate duce la vale,te poate fura si in fond poate face mai multi bani intr-o luna decat tu ca "patron".Dar cu riscul de a ma repeta,aceste detalii tin de simturile fiecaruia care doreste sa inceapa o noua afacere in care nu are experienta.Valabil pt.ORICE tip de activitate....Ce sa inteleg din postul tau?Ca te-au "nenorocit" angajatii?Ca ai reusit intr-un final si prin multe pacaleli luate si bani cheltuiti sa acumulezi o experienta in domeniu?Sau ca pur si simplu credeai ca vii cu ceva nou?Oricum e de apreciat intentia ta..In fond sunt problematici existente.Multa bafta in activitatea ta(daca e cazul)!

P.S.: Layout-ul tastaturii unui PC in orice limba are si semnul "-" . Incearca sa-l folosesti...Macar atunci cand e absolut necesar :)

O zi cat mai buna :)

#42
acvariul

acvariul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.04.2008

View Postfrightmare, on Apr 8 2008, 17:07, said:

Da....Recunosc ca ai adus in discutie partea "delicata" a problemei.Intr-adevar,problemele ridicate de tine fac diferenta dintre "patronii" efemeri si cei facuti pt a fi "patroni" si nu angajati.(am folosit cuvantul "patron" pt ca vad ca iti place mult.Din punctul meu de vedere aceste amanunte sunt singurele care nu pot fi discutate pe forum.Acea parte care tine de-al 6-lea simt al fiecaruia.Stiu ca un angajat te poate duce la vale,te poate fura si in fond poate face mai multi bani intr-o luna decat tu ca "patron".Dar cu riscul de a ma repeta,aceste detalii tin de simturile fiecaruia care doreste sa inceapa o noua afacere in care nu are experienta.Valabil pt.ORICE tip de activitate....Ce sa inteleg din postul tau?Ca te-au "nenorocit" angajatii?Ca ai reusit intr-un final si prin multe pacaleli luate si bani cheltuiti sa acumulezi o experienta in domeniu?Sau ca pur si simplu credeai ca vii cu ceva nou?Oricum e de apreciat intentia ta..In fond sunt problematici existente.Multa bafta in activitatea ta(daca e cazul)!

P.S.: Layout-ul tastaturii unui PC in orice limba are si semnul "-" . Incearca sa-l folosesti...Macar atunci cand e absolut necesar :)

O zi cat mai buna :)
Vezi tu...chestia cu cratima aia! ca sa te lamuresc in 2 cuvinte, scriu cu 2 degete, sint un mare incepator, ideile imi vin buluc, am dedus ce inseamna ''Layout'',si ca final,putin ma intereseaza daca ma considerati agramat!In fond eu vreau sa transmit ideile din spatele cuvintelor!Si poti fi sigur ca din cauza timpului comprimat, in timp ce scriu, mai si maninc,mai si lucrez la vreun referat, deci am destule alte chestii unde trebuie sa fiu atent la gramatica!Ad literam, asta e un site de DISCUTII, deci consider ca vorbesc cu voi,iar faptul ca nu pun liniute nu-l puteti cataloga ca fiind lipsa de respect fata de onorabila dumneavoastra inteligenta!Si habar n-am inca sa folosesc foarte bine tastatura!Sunt scuzabil???
            In alta ordine de idei, nu sint patron.Din pacate nam inca mijloace financiare , si chiar daca as face rost terenul e marea problema.... Din fericire ceea ce stiu, stiu dintr-o pozitie central-tangentiala B) ,fapt care imi permite sa observ toate miscarile, sa le controlez in mare masura, dar sa nu ma bucur de profit <_< ! oricum am experienta, si no consider nefericita, asa ca in momentul in care voi gasi o forma prin care sa-mi pot face o spalatorie, am sa evit din start 90% din problemele curente intr-o astfel de institutie a curateniei!Iar ca idee de calculatie, ca sa va faceti o parere despre partea eco, iata: 65 de mas /zi, din care 50 into exto(23 ron), si 15 cu degresari(into exto degresat 40 ron) rezulta 52500 ron /luna! Salarii: 500ron/pers/10pers egal 5000ron/luna!Solutii-1000 ron /luna!Utilitati,apa, gaze, canal,gunoi, inca 10-15 milioane/luna! alte cheltuieli neprevazute, taxe,impozite,etc.cca.2500! restul ramane in buzunar, si daca nu prea bati pe casa, poti sa te bucuri linistit de viata frumoasa de patron de spalatorie! si nam adunat operatiile de tapiterii si polishuri!!!!Cifra de masini este medie!
Si nu inteleg de ce partea cea mai interesanta dintro activitate ca sta , sa fie considerata delicata, si de nediscutat pe forum??
   Adica, lasa-i pe fraieri sa-si piarda banii facand experiente  si teancuri de schimbari ani de zile, pana ajung la un compromis satisfacator,in loc sa le pice mura-n gura ideei despre ce si cum ar trebui sa-si faca viata mai usoara si mai placuta! cu banii pe care iar cheltui inutil, ar planta si ei copaci in juru spalatoriei, sau ar amenaja un parculet pentru copii! :rolleyes: Adio!

#43
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008
Pentru ACVARIUL: Draga prietene, referitor la ceea ce ai postat prima data, nu stiu de unde si cum ai dedus tu (gresit, desigur) ca niciunul nu-si da seama de importanta "interfetei umane". Desigur ca -mi dau seama de asta, ca degeaba fac eu super spalatorie, adica 30 de metri cel putin lungime si 10 latime (platforma de beton doar, spatiu dedicat numai spalarii masinilor) , degeaba fac eu in spate o mica gradina frumoasa cu masutze, spatiu verde, unde sa stea oamenii la o cafea...degeaba fac eu un minibar unde sa stea cei care vor aer conditionat (racoare vara si caldurica iarna) daca cei care vor spala nu-si vor face treaba bine :). E bine ca oamenii sa poata sta undeva frumos la umbra sau la aer conditionat si sa poata consuma o cafea, dar daca cei care spala nu spala bine nu mai vine omul a doua oara...sau vine, dar mai cu scarba:). In legatura cu "noii patroni" ..., nu-mi place termenul de "patron" si nici nu e asta activitatea mea de baza...iar de spalatorie o sa se ocupe in mare parte mama mea, care nu-i incepatoare in lucrul cu oamenii (angajatii) deoarece se ocupa cu succes de doua magazine alimentare, adica de 5 vanzatoare:). Stiu ca difera putin treaba cu spalatoria, dar nu cred ca va fi o problema.

"Dar , va intreb, stiti voi ceva despre ,,barba,, , ,,combinatie,, , reguli, si celelante 1001 de chestii care fac sa mearga treaba" - adevarat, nu stiu mare lucru din ceea ce zici tu, dar sper sa ma descurc eu cumva, in caz ca nu esti amabil sa dai detalii si/sau sa ma ajuti cu un sfat:).

"la o ,,combinatie,, angajatu(ma rog,spalatoru)poate sa-si ia dintr-un foc salariu cu care-l platesti tu pe luna, in timp ce tu ai sa incasezi doar un amarat de interior-exterior??" - sunt chiar curios cum poate face asta, exceptand probabil faptul ca-l combina pe tipul X cu masina Y sa-i faca un polish in afara spalatoriei...

"stii ca te duce in gaura un spalator care arunca de fiecare data mai multa solutie pe masina decit este indicat?" asta-i treaba periculoasa, nu stiu:)

Cu privire la migrari...sper sa-i stimulez, eventual si cu un mic procent ...desi unii nu recomanda:).
Cu limbajul....multi cam lasa de dorit, dar mai sunt si exceptii :).

"Stii tu patoane sati organizezi fluxul, ca sa eficientizezi la maxim procesul de spalare?" nu cred ca stiu :)

"Te pricepi la polish? stii sa faci o tapiterie care sati duca buhu', sau te vei limita la clasica spalare interioara cu solutie de tapiterie?" Am un prieten bun care cumpara si vinde masini si le mai aranjeaza el pe acasa, deci cred ca s-ar descurca...

"ce standard al calitatii tiai propus?" ce standarde exista, ce mi-as putea propune ? o sa-i pun sa-mi spele masina mea de cateva ori inainte si cum o fac pe a mea asa sa le faca si pe celelalte. ah, si vreau jet de aer sa dea cu el pe la usi si la oglinzi sa nu se scurga apa dupa om cand pleaca, sa dea cu jetul de aer si sa stearga iar.

Cand se sparge un furtun....am 4 locuri prin care-mi vine apa...adica 4 robinete ...deci daca s-ar sparge un furtun la unul...nu cred ca e o asa mare problema....
Cand ploua...nu stiu ce alta activitate complementara....

Referitor la stilul militar, pacat ca nu mai e tata....a fost ofiter la Graniceri (schimbati in Politia de Frontiera) 25 de ani...deci cred ca s-ar fi descurcat ...

Incerc sa ma destept si sa fac conexiuni, dar n-ar strica sa ne mai spui si tu:P

Cam atat cu privire la primul post...iti raspund imediat si la cel de-al doilea...

#44
hornetb

hornetb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.02.2008
Dupa cum ziceam mai sus, tot referitor la ceea ce ziceai - ACVARIUL - :

Intr-adevar, cu mijloacele financiare e destul de problematic iar eu aveam deja terenul, ma rog, cumparat in 2005 si-am dat vreo 15 000 de euro pe el...atunci.
Plus ca si asa...o sa ma duca totul undeva pe la vreo 350 - 400 de milioane cred...sper sa nu fie mai mult, si asta fara ca spatiul unde se vor spala masinile sa fie acoperit...adica nu-l acopar in prima faza, decat dupa ce vad ca-mi merge cat de cat macar:).
Cu privire la pozitia ta central-tangentiala....probabil ca te ocupi ca administrator de vreo spalatorie...sau?
Ideea e ca daca ma poti ajuta cu sfaturi, etc, m-ar interesa si in functie de ce si cum, nu raman nici dator:)
Poate facem o spalatorie si aici in Buc, dupa cum ziceam mai sus, a mea nu e in Bucuresti (desi eu stau mai mult aici, lucrand aici) . Mi-a propus o colega sa ne asociem sa facem una aici...ea sare cu vreo 10 000 de euro...dar nu stiu ce sa fac...
Ca "idee de calculatie..." , tu probabil ai facut calculul cu 65 de masini pe zi media intr-o spalatorie din Bucuresti, dar la mine in Severin zic eu ca daca speli 40...50 de masini pe zi, esti un mare campion. In prima faza sper sa spal macar 20 :).
500 ron/pers ma gandeam sa le dau eu in Severin, aici in Buc poate unii ia 7 mil salariu...dar cred ca tu stii mai bine...
10 persoane la o spalatorie ? Asta poate daca spalatoria e nonstop si lucreaza 5 pe tura...dar si asa nu stiu ce sa zic....cam multi....

Una e sa ai o spalatorie in Bucuresti si alta e sa o ai in Severin...e mare diferenta.
In Severin cel mai mare pret din cate stiu eu pentru int + ext e de 18 ron, dar sunt destule care au 12 sau 13 lei int+ext. Cel putin pana merge treaba, pana afla lumea si se invata, nu cred ca-mi permit sa pun mai mult de 12...sau 13 ron, desi as pune 15 ron macar, tinand cont de faptul ca va fi cea mai mare si cea mai "frumoasa" spalatorie cred...in sensul ca nu mai e niciuna in oras care sa aiba in spate o mini gradina de vara frumoasa, cu iarba, flori, mese cu umbrelute...etc si nici multe n-au baruletz frumos cu aer conditionat:P
IAr spatiul de manevra e destul de mare, sunt destule ingramadite in care mie sincer nu-mi place sa ma duc...
Mai discutam :)

#45
bruno12

bruno12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.04.2008
stie cineva de vreun teren de inchiriat in bucuresti, tot pentru o spalatorie auto?


mai baieti, as dori sa-mi spuneti, daca stiti, cam la cat s-ar ridica o investitie intr-o spalatorie auto cu nu mai mult de 4 rampe pt spalat, un mic vestiar cu wc si dus. teoretic ma gandesc sa fie din structura metalica si pereti din tabla(nu sandwich panel).
va multumesc anticipat si astept pareri.....solutii.

#46
acvariul

acvariul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.04.2008
Bruno, terenuri sunt! fa spalatoria, pune-i o pancarta cu sageata, deschide poarta.... si acu-i acu: calitatea o sa fie atuul care o sa-ti aduca clientii si o sa-i fidelizeze si in acest fel poti sa practici si un tarif un pic mai mare, sau ai sa speli taxiuri de-o sa ti se aplece, si tie si spalatorilor!Am sa va mai zic un pont bun de tot pe care se pare ca-l ignorati: cele mai multe masini se spala din toamna si pana-n primavara! Deci obligatoriu: centrala cu apa calda, caldura pe rampa, rampe inchise si izolate. Nu faceti greseala sa nu va inchideti si izolati rampile, c-o sa va zgiriati pe ochi cind o sa vina adevaratul sezon! Nu vara se fac banii la spalatorie! Vara se pune doar praf, mai putin vizibil , si deci mai suportabil decit noroiul de un deget, clientul vine mai rar!Apropo de terenuri,daca il inchiriezi, negociaza-ti la singe conditiile, mai ales daca ii aduci si utilitati(apa, gaze,etc), iar perioada de inchiriere sa fie ferma, si sa nu te poata scoate de acolo inainte determen nici razboiul nici vreo calamitate si lasa-ti loc in contract si de eventuale optiuni, nu specifica DOAR spalatorie!
Costurile pentru constructie sa stii ca difera , pentru ca daca angajezi ''meseriasi'' pe care nu-i supraveghezi , esti mancat! Daca-ti iei firma serioasa, te taxeaza de nu poti duce! ideal e sa te pricepi cat de cat la constructii, sati angajezi niste zilieri , si daca poti sa te abtii sa le cumperi bere, faci treaba cu ei! iN GENERAL : curte betonata care sa suporte o anumita sarcina(nu speli autobuze, da poate iti mai intra si cite-un microbuz) separatoare si camine(gropi dreptunghiulare betonate cu gratar de fier in care se decanteaza nisipu, etc.)Structura cea mai rapida si pe care o recomand pentru cladire este: stilpi metalici placati cu panouri sandwich! Nu uita de caldura si apa calda OBLIGATORIU. Si sa stii ca poti sa iei betonul si mai ieftin ,daca stii cu cine sa vorbesti!Si fa si un spatiu cu scaune si cafea si ceai! daca-i tii in picioare, oamenii o sa se grabeasca,baietii fac masina repede, evident raman locuri neatinse, si clientu nu mai revine, ca nu esti altceva decat o ''alta spalatorie''! tu trebuie sa fii ''spalatoria aia buna!''
Daca stii agenti care lucreaza pe materiale de constructii, poti sa iei toate materialele cu plata la termen, nu trebuie sa dai banii pe loc, iti esalonezi platile, si intre timp intri si-n paine, astfel incat sa le platesti cu ce produci la spalatorie!Unii , daca esti"atent ''cu ei , poate sa-ti faca si-un discount bunicel, plus plata la trei luni, iti dai seama ca ,cu toata spaga pe care o s-o dai(depinde pe pretentile fiecaruia)tot iesi in avantaj major! depinde cum te negociezi!

PRETURILE ; trimite cereri de oferta, sau le gasesti pe net, gama este prea mare !
Aparatele: fa camera tehnica separata din care pleaca toate furtunele si comenzile de care au stricta nevoie spalatorii! Nu lasa pe oricine sa-ti umble la aparate!Ergonomizeaza spatiul de lucru:arata si bine si iti si eficientizeaza spalatorii!
Pune multe cosuri de gunoi, si mentine curatenia la maxim!
La 4 rampe , cate vrei tu , sint suficiente :3 butelii de solutie de 25l (cam 6 milioane), sau una de 100l(cca.30 mil), 2-3 jeturi, un compresor, furtune de schimb, (NU PUNE LA FIECARE RAMPA PISTOL: un pistol la 2 rampe, sau 3 la 4 rampe e suficient)
Aha, daca nu ai pile solide , nu te apuca de construit sau de spalat daca nu ai aprobarile in regula .
Si nu uita deviza romanilor 'in Romania totul merge uns" :)  :)

#47
bruno12

bruno12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.04.2008
pt acvariul....iti multumesc frumos pentru sfaturi...astept si altele pentru o mai buna informare.:D

#48
bruno12

bruno12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.04.2008
daca mai stie cineva......autorizatia de constructie trebuie luata pe un proiect facut neaparat de un arhitect, sau.....? Iar nu stiu daca dupa normele UE, o pot face din tabla simpla, pe schelet metalic, la inceput si eventual sa o refac (sandwich panel) dupa ce incepe sa produca si ea ceva.

multumesc

#49
valentinob

valentinob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.09.2007
Am auzit un zvon cum ca normele europene ar prevede ca o spalatorie sa aiba intrare pe o parte si iesire pe alta pentru masini,ati putea sa imi dati un link cu aceste norme,chiar daca sunt scrise in alta limba,ma descurc.
Si privitor la gropile acelea pentru epurarea apei,puteti publica un link cu o schema,ma refer la cele din beton,multumesc.

#50
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
bine toata lumea zice de spatiu ... dar ce instalatii trebuie? ce sisteme? ce decantoare? merge fara ele daca deversi in canalizarea orasului? cine are asa ceva sa imi zica si mie ce instalatii trebuie si cam cat costa si din ce sunt formate... si apa calda cum sa o prepari mai bine? incalzitoare instant.. centrala... aparate speciale ?Si eu vreau sa ma apuc de asa ceva. vreau sa fac o spalatorie cu 4 posturi sau 6. am spatiul deja ( ma asociez cu un prieten) si am si firma de constructii care sa faca tot ce am nevoie... dar de ce ai nevoie exact? App aparatele Karker sunt 1900 de euro bucata si sunt ferm convins ca exista si o alta varianta( un aparat general la care sa ii contectezi pe toti spalatorii...

Edited by deianadrian, 21 April 2008 - 16:06.


#51
agarbiceanu

agarbiceanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.08.2007

View Postdeianadrian, on Apr 21 2008, 16:53, said:

bine toata lumea zice de spatiu ... dar ce instalatii trebuie? ce sisteme? ce decantoare? merge fara ele daca deversi in canalizarea orasului? cine are asa ceva sa imi zica si mie ce instalatii trebuie si cam cat costa si din ce sunt formate... si apa calda cum sa o prepari mai bine? incalzitoare instant.. centrala... aparate speciale ?Si eu vreau sa ma apuc de asa ceva. vreau sa fac o spalatorie cu 4 posturi sau 6. am spatiul deja ( ma asociez cu un prieten) si am si firma de constructii care sa faca tot ce am nevoie... dar de ce ai nevoie exact? App aparatele Karker sunt 1900 de euro bucata si sunt ferm convins ca exista si o alta varianta( un aparat general la care sa ii contectezi pe toti spalatorii...

Salut,

problema spatiului este foarte mare, caut de vreo 2 luni un spatiu adecvat si la un pret rezonabil. Sunt in stadiul de a cauta la agentiile imobiliare, sper sa gasesc si sa dau drumul la spalatorie.
Cat despre ce iti mai trebuie :
1. decantor si separator de impuritati conform normelor europene din plastic costa cca 300 milioane lei
din beton este mai ieftin dar presupune 4 canale de 1,5/1,5/3,5m si unul de 1,5/1,5/4,5m care sa fie langa spalatorie
scurgerea sa se faca in canalizarea orasului prin pompa nu direct ptr a putea lua probe de apa care trebuiesc duse la mediu o data pe an
2 infiintarea unei firme care sa aiba domeniu principal intretinerea autoturismelor cod CAEN 4520 fost 5020
obtinerea unui acord de principiu pentru constructie de la :
mediu
primarie( certificat de urbanism)
electrica
intreprinderea de gospodarire comunala
gaze
romtelecom
acordul vecinilor
limita intre prima fereastra locuita de minim 15m stanga ,dreapta ,fata , spate
sanepid

astea le-am gasit cautand cu google

Acum dupa atata timp pierdut (cautand un spatiu), ma gandesc serios sa gasesc o spalatorie gata facuta, de cumparat.
Oricum inainte injuram primaria pentru praful si mizeria facuta in oras,  acum  :D :D   zambesc si spun BAFTA tineti-o tot asa .

#52
acvariul

acvariul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.04.2008
Acum dupa atata timp pierdut (cautand un spatiu), ma gandesc serios sa gasesc o spalatorie gata facuta, de cumparat.
Oricum inainte injuram primaria pentru praful si mizeria facuta in oras, acum   zambesc si spun BAFTA tineti-o tot asa .  
    
HAHAHA, ai dreptate agarbicene, la chestia cu mizeria din oras!Stii ca mai exista inca un alt mod de a gindi in privinta vremii? eu cand ma uit pe cer si-l vad plin de nori , gata sa ploua, sau chiar cand ploua, de fapt pentru mine e vremea foarte buna ,excelenta chiar! dupa ploaie vin masinile potop, ca sa zic asa!
   La faza cu spalatorie de cumparat de-a gata ai perfecta dreptate! mai bine ia-o gata facuta, cu toate ca ma indoiesc ca vei gasi asa ceva! Doar daca managerul e prost de da in gropi poti gasi o spalatorie care nu este rentabila, si-atunci nu e nici o paguba ca la-i scapat de ea! Succes!

#53
marius_p81

marius_p81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.04.2008
Salut ma gandesc sa imi deschid si eu o spalatorie auto manuala si nu stiu unele lucruri ............. daca se poate sa ma lumineze si pe mine cineva:
1 Ce fel de acces la apa trebuie sa am ce debit, e de ajuns normal (cel care il gasesc la orice spatiu de inchiriat) sau trebuiesc facute modificari... daca da cum, ce fel.  Ar fi rentabil sa imi fac un putz daca da cam cat ar costa, ce acte ar trebui pt el si care ar fi cheltuielile de intretinere.
2 Ce fel de canalizare sa fac, trbuiesc sapate santuri, e de ajuns canalizarea normala
3 Am auzit ca mai nou cu legislatia asta europeana tre sa ai un bazin de decantare... de filtrare.... depurator sau cum io zice, cum pot sa il fac,  sa il cumpar si cat ar costa
4 Pentru o spalatorie automata(eventual cu jeturi nu cu perii) ce echipamente mi-ar trebui, cat ar costa si de unde le pot procura
5 Ce norme ar trebui sa indeplineasca spalatoria pentu a primii autorizatia de mediu

#54
acvariul

acvariul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.04.2008
Stie cineva vreun spatiu pretabil pentru o vulcanizare?50 mp cca. si sa nu incomodeze traficul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate