Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Spalatorie auto

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#199
aschie

aschie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.03.2009
La noi in Brasov exista un zvon ca ii vor scoate pe toti cei cu spalatorii auto in afara orasului , poate cineva sa ma lumineze in aceasta chestiune mie unu mi se pare aberant , adica o sa mergem 40 km dus-intors sa ne spalam masinile tinand cont ca acestea se vor afla dupa centura Brasov a mai auzit careva de asta

#200
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 15.02.2009
aschie: numai o decizie a consiliului local ii poate scoate din raza orasului, legislatia de acum nu ingradeste dreptul de a deschide o spalatorie in oras daca respecti legislatia (exemplu  mediu).

torhh: calculul era la 5 rampe unde speli 3 masini /ora X5 rampe=15 masini/ora in spalatorie
iar daca muncesti 10 ore ai 150 de spalari. O spalare in medie costa 2 euro din care scazi cheltuieli sa ramai cu un euro.
Am gresit undeva la calcul ? Apoi bon fiscal cam rar vezi la o spalatorie.Incasarile acestea estimative care le-am spus anterior sunt valori confirmate de proprietari de spalatorii.
Cunosc o spalatorie in militari-bucuresti cu 9 rampe si o suprafata mare de teren, unde 300 de spalari la o zii obisnuita. Are in jur de 6-9 oameni.De politica salariala si taxe la acea spalatorie nu spun nimic ca ma inpusca moderatorul.

#201
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
Pana la urma nu a raspuns nimeni care are practic o spalatorie si stie Concret prin ce-a trecut. Probabil cei care au fost pe aici si au o spalatorie acum nu mai au timp de forum :D Ca patron nu-ti prea permiti sa stai acasa in genul asta de afacere pt ca trei sferturi din bani se pot duce in buzunarele baietilor, care pot spune ca n-au avut masini si alte scuze.

Mai asteptam, poate apare cineva cu ceva concret.

#202
brunetikatm

brunetikatm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2009
Eu imi deschid acum o spalatorie in timisoara ,si contrar a ceea ce spune unu din baieti,patroni isi mai pierd timpul si pe forumuri .Eu cel putin sunt intresata de parerile celor care au masini .Cum ar arata dupa ei spalatoria perfecta .Eu sunt la inceput si chiar vreau sa le ofer tot ce pot mai bun .Eu ca proprietar de masina ,nu am gasit inca o spalatorie completa .Stiu ca 80 la suta conteaza mana de lucru pe care o ai  si sa  oferi un serviciu de calitate .Am dotat spalatoria cu un bar in care o sa pun o plasma ,si acces internet wireless .Voi cauta sa fac si niste cataloage cu explicatii concrete despre orice operatiune care se va face in spalatorie ,inclusiv cosmetica auto.Dar as vrea sa va intreb pe voi poate ma mai ajutati cu niste ideei .



In ceea ce priveste persoana care intrebat concret prin ceea ce se trece pentru a deschid o spalatorie nu as putea sa spun .Eu am un unchi care m-a ajutat cu toate cele necesare .Oricum sa stiti ca e multa umblatura pentru acte .

Va astept cu ideii ...

#203
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postbrunetikatm, on May 3 2009, 16:33, said:

Eu imi deschid acum o spalatorie in timisoara ,si contrar a ceea ce spune unu din baieti,patroni isi mai pierd timpul si pe forumuri .Eu cel putin sunt intresata de parerile celor care au masini .Cum ar arata dupa ei spalatoria perfecta .Eu sunt la inceput si chiar vreau sa le ofer tot ce pot mai bun .Eu ca proprietar de masina ,nu am gasit inca o spalatorie completa .Stiu ca 80 la suta conteaza mana de lucru pe care o ai  si sa  oferi un serviciu de calitate .Am dotat spalatoria cu un bar in care o sa pun o plasma ,si acces internet wireless .Voi cauta sa fac si niste cataloage cu explicatii concrete despre orice operatiune care se va face in spalatorie ,inclusiv cosmetica auto.Dar as vrea sa va intreb pe voi poate ma mai ajutati cu niste ideei .



In ceea ce priveste persoana care intrebat concret prin ceea ce se trece pentru a deschid o spalatorie nu as putea sa spun .Eu am un unchi care m-a ajutat cu toate cele necesare .Oricum sa stiti ca e multa umblatura pentru acte .

Va astept cu ideii ...

Sa-ti respecti muncitorii.Nu-ti da aere de patron specific romanesc.Cand ai timp liber da-le o mana de ajutor.Fa-i sa inteleaga ca de modul cum lucreaza asa va merge spalatoria si i-si vor pastra locuriile de munca.Ca ei fara tine nu pot si tu fara ei iarasi.Din cand in cand oferale o cafea si un sandwich.Incearca sa fiti o familie.Si fiti o familie.Amabilitate cu clientii dar nu una fortata.Una naturala.Incearca sa ai multe flori ,frumos ordonate si asortate.Daca se poate.

#204
brunetikatm

brunetikatm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2009

View Postzippo68, on May 3 2009, 16:59, said:

Sa-ti respecti muncitorii.Nu-ti da aere de patron specific romanesc.Cand ai timp liber da-le o mana de ajutor.Fa-i sa inteleaga ca de modul cum lucreaza asa va merge spalatoria si i-si vor pastra locuriile de munca.Ca ei fara tine nu pot si tu fara ei iarasi.Din cand in cand oferale o cafea si un sandwich.Incearca sa fiti o familie.Si fiti o familie.Amabilitate cu clientii dar nu una fortata.Una naturala.Incearca sa ai multe flori ,frumos ordonate si asortate.Daca se poate.


Da sunt perfect de acord cu tine in ceea ce priveste relatiile cu angajatii.Stiu cum sa ma comport nu e prima data cand lucrez cu oamenii .Flori voi avea cu siguranta pentru ca imi plac mult ...
As vrea sa aud mai multe idei.Tot ceea ce ati vrea voi de la locul unde ati spala masina voastra .Ce fel de servicii ati vrea sa beneficiati

#205
CortezArkaxhiu

CortezArkaxhiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.02.2008
Salut baieti ma bag si eu in discutie pentru ca mi se pare o afacere profitabila , locuiesc in Galati si aici sunt multe spalatorii auto  ... dar daca ar fi cred ca as supravietui destul de bine prin preturi mai mici in fata competitorilor, dar vreau sa va intreb ar fi suficienti 10 000 euro  euro pt utilaje si tot ce trebuie initial -3 boxe  (excludem terenul) ?

Edited by CortezArkaxhiu, 07 May 2009 - 18:40.


#206
brunetikatm

brunetikatm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.05.2009

View PostCortezArkaxhiu, on May 7 2009, 19:38, said:

Salut baieti ma bag si eu in discutie pentru ca mi se pare o afacere profitabila , locuiesc in Galati si aici sunt multe spalatorii auto  ... dar daca ar fi cred ca as supravietui destul de bine prin preturi mai mici in fata competitorilor, dar vreau sa va intreb ar fi suficienti 10 000 euro  euro pt utilaje si tot ce trebuie initial -3 boxe  (excludem terenul) ?


Asta depinde de ce fel de aparatura vrei sa bagi . Daca o faci in mod modest cu aparatura de mana a doua ,poti sa o deschizi .Eu am investit deja 20000 de euro numai in amenajare pentru 4 locuri .Asta doar ca sa iti faci o idee. Este o afacere profitabila din momentul in care te ocupi si de cosmetica interioara de calitate .Mana de lucru conteaza foarte mult .Succes daca o deschizi ;)

#207
bogdansbg

bogdansbg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.04.2006
Pentru cine are bani de bagat ii recomand o solutie recomandata de cineva de la mediu: Refolosirea apei folosite cu sistem de reciclare. Nu mai trebuie decantor si aviz de la mediu se obtine mai usor pentru ca practic nu deversi nimic in sistemul public de canalizare. Costa vreo 4000 euro solutia asta, dar avand in vedere ca un decantor este de la 9000 ron in sus, cred ca merita solutia. Esti mai GREEN :) si refolosesti apa folosita, resturile fiind aruncate in saci si la gunoi cu ele.

Unii nu iau in considerare sapaturile pt canalizare care duc la peste 1000 Euro.

brunetikatm tu vorbesti simplu de spalatorie dar defapt nu ne ajuti cu nimic spunandu-ne ca "cineva mi-a facut actele". Acolo e defapt problema si vrem sa aflam, ca realizarea constructiei e vax pe langa alea.

#208
ogreandana

ogreandana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.05.2009
Buna,

Daca mai esti interesat de spalatorie putem sa discutam.
Scrie pe forum sau pe id mess ogreandana!

Cu bine!



View Postsorin27, on Mar 7 2009, 19:22, said:

Buna tuturor,sunt la inceput pe acest site dar il gasesc foarte folositor in orce activitate.
Sunt bucuros ca mai sunt persoane cu intentii de ajutor in lumea care o traim.
Intentia mea este sa-mi achizitionez un teren pt o asfel de spalatorie,stiu ca nu este usor dar cred ca cel mai greu este gasirea terenului.
Eu nu sunt in tara momentan si muncesc in Anglia in constructii,in 2 luni vreau sa vin acasa pt a gasii un aSfel de teren.
Nedumerirea mea este daca o sa gasesc un asfel de teren la banii care in dispun...in jur de 10.000 mii euro in speranta ca preturile terenurilor sunt in mare scadere.
Nu stiu ce suprafata minima am nevoie pt o spalatorie auto.....nu vreau sa ma grabesc pt a nu a avea mari dificultati mai tarziu.Terenul il caut in zonele de vad dinspre sibiu spre valvea.......Toate sfaturile sunt bine primite...


#209
Camelia81

Camelia81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.05.2009
Buna,

Sunt din Bistrita si sunt la doua saptamani distanta de deschiderea efectiva, adica de prima zi de lucru a unei spalatorii. Suna foarte bine, asa-i? Eh... nici nu va pot explica in ce stadiu de epuizare si stres sunt, si de cate ori era sa cedez nervos.
In fine......... toti care au deschis deja, stiu prin ce trec, si toti cei care vor deschide.....vor afla atunci.
Deja spatiul e aproape gata, avem utilajele, avem cadrul legal....logistica...tot.
Mai avem nevoie de '' spalatori'' si ii dam bataie.
Problema mea in faza asta este cum sa ma decid asupra unui furnizor de consumabile...detergenti etc....?????? Sunt femeie, si dupa cum cred ca stiti.. :D sunt mai greu de convins din punctul acesta de vedere. Adica am nevoie de pareri obiective, a unor persoane care stiu despre ce vorbesc si care au folosit mai multe game...si pot face o diferentiere intre ele. Sau pareri personale despre cele mai bune consumabile de pe piata noastra.

Daca cineva ma poate consilia pe langa....furnizorii care ma curteaza deja .....dintre voi cei care le folositi, va raman indatorata (sau nu  ^_^ )

Pentru orice intrebari, va stau la dispozitie..... cand sunt online.

Camelia

#210
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 15.02.2009
lov3r trimitem pe mesage privat solicitarea (in mod normal se da dupa depunerea dosarului un indrumar de la agentie de mediu cu ce ai de competat). Agentia de mediu evaluaeaza documentatia si poate cere completari.De respins se respinge dar foarte rar, pentru cazuri de fals si uz de fals,chestii din astea.

bogdansbg un decantor poate costa si 1000 de lei, dar nu decantor se foloseste ci un sistem de preepurare (decantor si separator) iar dimensiunile se calculeaza in functie de marimea spalatoriei.Dar e adevarat ca o solutie tehnica completa inclusiv montaj, avize, autorizatie, contracte, etc la o spalatorie costa citeva mii de euro.Acum depinde cum faci aceste lucrari (in regie proprie sau cu o firma), actele cum le obtii (personal alergi cu dosarul in mina sau o fima iti obtine actele).Spre exemplu la autorizatia de gospodarirea apelor trebuie facuta documentatia doar cu o firma autorizata...

#211
men_george

men_george

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.04.2009
va salut...
sunt nou pe aici, si de ceva vreme am inceput sa constuiesc o spalatorie in Ilfov, com. Cormeanca... spalatoria are 3 rampe, momentan sunt in stadiul in care am tras 380 v... urmeaza sa-mi iau aparatura...
va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi in legatura cu aparatura pe care mi-o recomandati, si ce pasi mai am de urmat in momentul in care am terminat de utilat cu aparatura...
va multumesc... si in cazul in care pot ajuta si eu cu sfaturi pana la stadiul la care am ajuns eu, rasp cu palcere!

#212
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 15.02.2009
george incearca la exprtclean, au utilaje ok.
vezi cu partea de ape, ai nevoie de instalatie de epurare pentru avize.
succes

#213
vio79s

vio79s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.11.2005

View Postecologistul, on 10th August 2009, 20:44, said:

george incearca la exprtclean, au utilaje ok.
vezi cu partea de ape, ai nevoie de instalatie de epurare pentru avize.
succes

fara suparare, dar tu numesti "no name"-urile alea utilaje ok????
de Karcher ai auzit?

#214
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 15.02.2009
vio79s tu ai spalatorie auto ?
ajuta-l pe george, daca te pricepi mai bine.

#215
vio79s

vio79s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.11.2005

View Postecologistul, on 11th August 2009, 12:26, said:

vio79s tu ai spalatorie auto ?
ajuta-l pe george, daca te pricepi mai bine.

Spun si eu din auzite, dar am inteles ca cele de la Karcher sunt cele mai bune.
De fapt sunt numarul 1 in lume in industria curatitoarelor cu presiune, totodata fiind si inventatorii acestora.
Scuze de interventie....

#216
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 15.02.2009
Sa nu confundam curatatoare de presiune portabile cu cele fixe.In regim de spalatorie cu utilizare permanenta e recomandat spalatoare fixe, care se compun dintr-o baterie de pompe.
Ca marca e optiune personala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate