Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Zoom TV a primit licenta audiovizuala

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,729
  • Înscris: 06.11.2018

Studiourile Victoria. O studentă și o televiziune condusă de ...studenți. Despre turism. Va fi și 4K! De unde vin banii?


O nouă televiziune se pregătește pentru a apărea pe piața românească. Se numește „Zoom TV” și va avea studioul în orașul Victoria, din județul Brașov.
Televiziunea este deținută de o studentă, Vlad Andra (principalul și unicul acționar). Tatăl său, Vlad Sandu, deține un hotel în Victoria. Toată familia a pus bazele acestei televiziuni, investiția fiind de 400.000 de euro. Vlad Andra este studentă în anul doi la Facultatea de „Media Digitală” din Brașov.

Zoom TV va promova turismul din România, prin difuzarea unor materiale despre pensiunile, hotelurile și locurile mai puțin vizitate. Va oferi documentare și alte materiale.

Noul canal va fi SD, HD, dar mai ales 4K, având deja aparatura necesară. Reprezentanții postului au spus că Zoom TV va intra în grila RCS-RDS.
Echipa este formată doar din studenți - 23 de la număr. Vin de la Facultatea de „Media Digitală”, unde sunt colegi cu principalul acționar. Dintre cei 23, trei vor lucra din Victoria, iar restul de 20 din Brașov.

Din documentele trimise către CNA, noul post va avea 90% producție proprie și 10% producții alte altor producători. Programele educative sunt la 25%, iar cele de informare la 12,5%.

Vlad Sandu, reprezentantul Zoom TV, în ședința CNA:

„Vrem să înființăm un post de televiziune - Zoom TV, care creează un conținut pentru a atrage publicul de toate vârstele și în special să punem în prim-plan potențialul turistic uriaș pe care îl are România, filmând orice colțișor al țării noastre.

Toate emisiunile sunt cu tematică de turism și relaxare, vrem să facem cât mai multe emisiuni proprii. Dorim să atingem zonele de public unde interesul pentru turism, cultură, istorie, curiozități, din orice domeniu este redus.

Pentru Zoom, publicul este privit ca un prieten care simte nevoia să își îmbogățească bagajul de cunoștințe.”

Dorina Rusu: „Ce va fi diferit față de alte posturi? Cum veți evita publicitatea mascată la hoteluri?”

Vlad Sandu:

„Avem o emisiune Zoom Original, care va prezenta potențialul zonei respective. Continuarea la Zoom Original este Zoom prin România unde vom arăta, dar fără numele hotelurilor, ce se va face în zona respectivă, unde te poți caza.

Vor fi emisiuni tip cinematic. Noi vrem să arătăm doar România, filmări doar din România, absolut totul pus în evidenț. Vrem să arătăm tot ce e mai frumos din România asta.”

Despre cum i-a venit ideea înființării televiziunea, Sandu a spus:

„Am avut plăcerea să cazăm în hotelul nostru o echipă de la BBC, am fost cu ei pe munte, am filmat și a fost chiar curios dacă ei se uită la ceva rău. În orașul Victoria, toate televiziunile care au intrat n-au văzut decât 2 blocuri lăsate în paragină, filmează în aceleași blocuri, dar nu văd nimic frumos.

Cu echipa de la BBC în timp ce mergeam, treceam pe lângă blocurile respective, să văd dacă se întorc capul către blocurile alea. Și lucrul ăsta de a face televiziune mi-a dat impulsul ăsta. Am înființat și firma în 2018 și am parcurs pașii pentru a face televiziunea.”

Și Vlad Andra, acționarul postului, a fost în ședința CNA:

„Zoom TV este o televiziune de tematică și relaxare. Ideea este de a schimbat tematica documentarelor difuzate la televizor. Din câte am văzut, majoritatea sunt brute, foarte puțin editate, vrem să schimbăm modul de prezentare. Vrem să le facem asemănător cu materialele de pe Youtube, Vimeo, Twitch.

Îmi place să mă refer la aceste materiale ca un fast entertainment, adică ușor de înțeles, antrenante și sunt șanse mari să le privești mari. Îmi place să privesc Zoom TV din două perspective: o televiziune realizată de tiner și care privesc tendințele, ceea ce este popular pe internet și o televiziune care vrea să readucă turismul în prim-plan.

O să vă spun prin ce ne diferențiem de Travel Mix: prin efecte, estetica asemănătoare emisiunilor Occidentale. Totul va fi filmat excluiv în România. Pe lângă emisiunile documentar, precum Zoom Original sau Zoom prin România, avem și emisiuni educative și divertisment, un infotainment relaxant.”

În urma voturilor, Zoom TV a primit licența audiovizuală cu șapte voturi pentru și două împotrivă. Împotrivă au fost Radu Herjeu și Monica Gubernat.

Sursa: https://www.paginade...urism-studenti/

#2
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020
Cam multe canale noi apar in ultima vreme.

#3
andreiioan2000

andreiioan2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.01.2021
Denumirea mi se pare total ....ne-originala.

#4
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006
bravo

#5
judexmarianmarian

judexmarianmarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.05.2018
Succes !!!

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Felicitari! Posted Image

#7
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 24.05.2014
Sa fie intr_un ceas bun. La cat mai multe canale de turism.

#8
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Foarte bine, ma bucura ca e detinuta televiziunea de cineva atat de tanar si cu idei noi. Sunt curios cum se vor pozitiona fata de Travel Mix. Am citit ce s-a spus, dar vreau sa vad si rezultatul.

#9
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 17.06.2007
E bine că există concurență pentru Travel Mix. În felul acesta are de câștigat telespectatorul. Să se mai termine cu pandemia și se vor apuca de filmat prin țară și în străinătate, chiar dacă susțin ei acum că vor face documentare doar în România. Succes.

#10
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Cred ca pot sa filmeze si daca e pandemie. Parca totusi mai ceruse un astfel de canal licenta de curand si spusese ca vor lua clipuri (si) de la bloggeri.

#11
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 23.10.2013
Canalul TV cu anunturi de la metrou se numea tot Zoom TV https://www.paginade...aparut-blitztv/

#12
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,164
  • Înscris: 22.02.2017
Cititi Zoom invers... pana si sigla celor de la metrou era la fel.

#13
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Conform celor scrise aici - https://www.hdsateli...romaneasca.html - s-ar putea sa mai apara un nou prg tv 4K in grila rcs dvb-c , citez din articol :

- Formatul de principiu va fi tematic, de turism si relaxare. Zona de difuzare va fi națională, iar modalitatea de difuzare va fi prin rețele de comunicații electronice (discuții de principiu cu RCS & RDS)

Sa vedem acum sub ce forma/ce taxa va solicita rcs-ul ab propii pt acest nou prg tv 4K

#14
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,729
  • Înscris: 06.11.2018
Canalul va emite și SD /HD, poate intra doar SD.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil il baga in pachetul 4K.

Din pacate compresiile sunt prea mari asa ca numai a 4k nu prea se vad nici cele care le au.
Mai bine ar mai taia din posturile inutile si ar lasa mai putine programe pe canal car mai putin compresate.

#16
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.12.2010
Va grabiti cu aceste lucruri, mai e mult pana departe

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cel mai probabil va fi in pachetul 4K, asta daca nu vor cere mai mult.

Cat despre calitate (tehnica si continut) va trebui sa vedem.

#18
judexmarianmarian

judexmarianmarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.05.2018
Găsiți o altă denumire a postului.. În rest FELICITĂRI !!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate