Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Insulele Maldive (2021+)

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Precedentul topic era inceput prin 2005, iar lucrurile s-au schimbat multicel de atunci, asadar incep in nou topic.

Insulele Maldive - Wikipedia

Lucruri importante de stiut pentru turisti:

- moneda locala este USD, cea oficiala este Rufia. Se poate plati cu cardul peste tot, pentru ca turistii au acces doar in locatiile turistice (insule dedicate, capitala)
- sezonul cald este intre Noiembrie si Aprilie.
Cu cat va apropiati de aceste extreme, cu atat riscati ploi lungi si vreme insuportabil de umeda si calda.
- in general, fiecare hotel are insula sa dedicata, ceea ce ridica probleme de transport, pentru ca sunt in mare doua tipuri de insule in functie de distanta de la aeroport:
1. Insule unde poti ajunge cu "speed boat"- versiunea ieftina si de dorit
2. Insule mai indepartate, unde poti ajunge doar cu hidroavionul (450 USD/adult si 270USD/adult dus-intors)
- internetul merge foarte greu, fiind in mare parte prin radio. E de dorit sa va cumparati din aeroport o cartela 4G si sa o bagati in telefon sau router 4G.

P.S. De cativa ani, Maldive (un stat f corupt) a permis cesionarea de terenuri de catre straini si localnici, pentru turism, deci au aparut o multime de oferte de necrezut, gen 50 USD/noapte.

Feriti-va de astfel de oferte!
Acolo esti captiv pe o insula, nu e ca si cum poti pleca pentru ca nu iti convine cazarea sau mancarea.

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Multumesc pentru crearea noului topic.

Eu sunt fan Maldive, iar in ultimii ani am mers daca nu anual, macar la 2 ani tot am ajuns.
Am stat la mai multe resorturi si am vazut cum au evoluat lucrurile in timp.

O sa incerc sa stucturez cat mai logic acest post.

1. Transport Bucuresti OTP - Male (MLE)

Exista cateva optiuni de transport:
- Qatar Airways
- Fly Dubai
- Turkish Airways

Dintre toate, eu prefer Qatar Airways pentru ca are cel mai scurt traseu si cele mai bune escale, iar adesea au oferte.
Va recomand sa va faceti cont la ei si sa acceptati newsletterele pentru oferte.

-----
La dus este 1.5 ore tranzit intre avioane (perfect).
La intoarcere escala este de 7 ore, de aceea va recomand sa va luati cazare in aeroport (zona de tranzit) in Doha.
Aici exista doua hoteluri:
- cubicule, cu baia comuna
- hotel de 5* - Oryx Airport Hotel - recomand sa dati email si sa cereti pachetul orar!
Faceti rezervare din timp, altfel dormiti pe scaun!

Ajungeti la pranz, fix pentru check-in si plecati seara, adica nu pierdeti o zi de plaja.

La oferta de BF, am platit pentru 3 adulti (peste 12 ani esti considerat adult pe avion) si un copil 3400 EUR.

Attached File  dus.jpg   165.37K   54 downloads Attached File  intors.jpg   162.51K   62 downloads

2. Cum aleg resortul:

Din experienta mea, recomand urmatoarele:
- 5*, pentru ca la 4* am avut parte de servicii semnificativ mai slabe.
- in functie de buget, alegeti un resort unde puteti ajunge cu barca sau cu hidroavionul.
A scris mai sus @Adm despre costurile cu hidroavionul, care sunt mari.
Dar sunt putine resorturi aproape de Male, si adesea au crescut preturile din cauza cererii.
Velassaru cred ca e cel mai cunoscut resort de acest gen.

Attached File  WhatsApp Image 2021-02-06 at 13.58.02.jpeg   101.14K   53 downloads

- adesea cea mai buna oferta e cea Half Board, adica 2 mese (dimineata si seara).
Cand optezi Full board sau UAC, pretul explodeaza fara logica.
Nu mergi acolo sa pleci rotund de la mancare, iar la pranz e destul o salata si un cocktail.
Alcoolul costa foarte mult (nu am vazut nici macar rusi beti), dar apa plata e gratuita, deci faceti o cura.

3. De unde cumpar cazare Maldive?

Aici e mult de discutat si cercetat, de aceea o sa detaliez:

3.1 Agentiile romanesti de turism
- adesea includ transportul de la aeroport la insula in pret, deci luati asta in calcul la comparatie
- multe fac o mizerie, adica considera adult copiii de peste 12 ani (la booking.com e peste 15 ani), ceea ce salta foarte mult costul si adesea nu iti permit sa stai in anumite tipuri de camera.
- ofertele noi, cu charter mi s-au parut nespus de scumpe, bataie de joc.

3.2 Booking.com
- multe hoteluri au oferte Genius, iar daca cunoasteti pe cineva care e Genius la ei, puteti beneficia de -15% discount.
- Genius + Black Friday = castigator in fiecare an.
+++ nu include transportul cu hidroavionul ++++ vedeti toate aspectele descrierii ofertei.
- alegeti oferte care permit modificari/cancel cat mai aproape de data de plecare.
- sunt considerati copiii pana la 14.99 ani
- dati un card de debit gol, il umpleti doar inainte de incheierea perioadei de cancel/modificari. Mai exista obiceiul sa traga banii inainte.
Pretul original e in USD, deci perfect ar fi sa platiti in USD (card dedicat sau Revolut), ca sa nu suportati % de conversie USD/EUR/RON etc.

3.3. Direct de la resort
- inregistrati-va la newsletter! Au oferte bune de prin octombrie/noiembrie.
- intrebati de costuri transfer de la/la aeroport.

4. Ce tip de vila sa aleg?

Desigur, depinde de ceea ce ofera respectivul resort, dar va pot da niste recomandari:

4.1 Vilele pe apa sunt teapa!
Da, arata foarte bine la pozele de sus, suna incantator, dar sunt teapa:
- ai un mic ponton de lemn extrem de fierbinte
- ai adesea mult de mers pana la nisip/hotel
- accesul in apa se face pe scara si atentie cand sariti in cap, ca refluxul poate crea probleme.
- nu ai plaja.

4.2 Pe ce parte a insulei sa iau vila?
In maldive vantul bate de la est si e foarte ciudat.
Pe partea de est apare fenomenul de eroziune puternica a insulei, vantul bate de te rupe,, plaja e rpaf si mica, iar pe cealalta parte a insulei mori de cald, nu e nici urma de vant.
Ca idee, pe partea unde e pontonul, nu bate vantul.

Perfect este zona de N-E, zona de Vile pe Apa, unde bate vantul cat sa nu te simti ca un biban pe gratar.

Un 50 USD la butler si detalii cu ceea ce vrei, poate face diferenta dintre o vacanta perfecta si una cu nervi.

4.3 Vila cu piscina?

Depinde de gust. Copiii apreciaza, dar sa nu fie f mici copiii.
In general vilele cu piscina sunt pozitionate pe parte unde bate vantul si e plaja praf.

4.4 Daca exista optiunea de Beach Villa cu foisor pe plaja (umbrar), aceasta e tipul meu de vila preferat.

5. Bagaje & etc

- Pe Avionul mare, aveti limita 25 kg/valiza de cala, iar pe Hidroavion aveti voie 20 kg/bagaj, deci limitati-va la 20 kg.
- luati multe creme de protectie solara de minim 50 SPF + after sun
- sapca/palarie si ochelari de soare polarizati (de preferat fara oglinda, daca tineti la pielea de pe nas)
- snaks, dulciuri etc, pentru ca pe insula nu gasiti mai nimic sau au preturi atroce.
- Luati in bagajul de mana pantaloni scurti si papuci, precum si un costum de baie.
In Doha e iarna, iar in Maldive e sufocant. Te schimbi in Doha sau in aeroport.
La fel, ajuta daca iti pierd astia bagajele si astepti 1-2 zile la resort pana iti ajung.


6. Pandemia

Indiferent daca este sau nu pandemie, trebuie sa va faceti o asigurare storno si de sanatate.
Asigurarea storno se face cu minim 2 saptamani inante de decolare.

Pandemia este un joc de sanse, dar toata viata este.

In viata poti sa fii prapastios sau sa te descurci cu ceea ce ai la indemana.

Sansele de a te imbolnavi intr-un astfel de concediu, pe insule relativ pustii si medii controlate, sunt foarte mici!

- nu te poti urca in avion pe OTP fara test PCR Negativ (nu poti face check-in la bagaje).
- in avion, statistic vorbind, sunt cele mai mici sanse de a te imbolnavi de covid (dezinfectanti aerosoli si circulatia aerului de sus in jos + filtrare). Asa zic studiile.
- pe insula e loc berechet, daca mergi singur te cam plictisesti, asa de mult loc e + lumea se fereste, te saluta de la distanta.
Pe unele insule se comanda in camera, pe altele e bufet suedez, dar nu e calcare in picioare, ca in Turcia sau Bulgaria.
- personalul poarta tot timpul masti, peste tot gel de maini.
- personalul munceste si doarme pe insula-hotel, iar cand revine de acasa, i se face test PCR si are 10 zile carantina. Sunt foarte stricti.
- mai nou se cere test PCR si la intrarea in Romania, deci pregatiti inca 150-200 USD/persoana pentru teste.
Ai chestionar de cand ajungi acolo, unde te intreaba daca ai nevoie de test PCR la plecare.
Recoltarea se face la cabinetul medical, de catre mediul insulei.
- daca iese pozitiv testul PCR la plecare, ai dat de dracu - esti dus in Male, la un hotel cam non-5* pana se negativeaza testul.

==== DSP RO si Maldive ===

Spoiler


#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Ieri mi-am facut rezervare pentru Meeru Island Resort pentru perioada 28.03 - 05.04. Astept sa fiu contactat de agentia de turism sa imi confirme disponibilitatea.

Din ce am citit si eu din alte comentarii e recomandat sa iti iei All Inclusiv sau All Inclusiv Plus ca astfel te omoara preturile la mancare si bautura, fiind pe o insula nu ai unde merge sa mananci in alta parte.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAdm, on 08 februarie 2021 - 09:08, said:

- moneda locala este USD.
De fapt dolarul doar circula in paralel cu rupia (rufiyaa) maldiviana (MVR) care este adevarata moneda locala.

#5
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ai dreptate Karhu, dar realitatea este ca peste tot unde interactioneaza turistii, preturile sunt in USD (resort si Provider GSM).
In rufii am vazut pret doar la Burger King, dar era si USD trecut.

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
A trecut pandemia? Am stat prin casa o perioada si nu mai stiu noutatile, vad acum scoli deschise, turisti care zburda prin lume, petreceri la restaurante..
Super!

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Pntru unii a trecut, ma refer la cei care s-au vaccinat si/sau au facut boala fara probleme. Pentru altii a trecut, dar unii dintre ei nu stiu (asimptomaticii), iar ceilalti stau cuminti si asteapta sa se atinga pragul necesar de imunizare. Revenind la subiect, a fost cineva in aprilie? Am o oferta de la niste prieteni care nu se mai pot duce, la 50% din pret, dar nu as vrea sa ma uit la ploaie, e mai frumoasa acasa...

Edited by mannick, 08 February 2021 - 09:55.


#8
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
@mirel3003 - s-ar putea sa te cam ploua.
Am patit-o in Noiembrie si in Aprilie.

Acolo ploua non-stop, te apuca depresia.

Despre tipul de masa, am scris detalii mai sus.
Depinde de pret.

De la HB la FB costa pentru noi 1500 USD, ceea ce mi s-a parut imens, pentru o masa de pranz 10 zile.
La All Inclusive era 2500 USD, pe ideea ca vii sa stai beat non-stop.

Majoritatea plecau pentru copii cu mancare de la micul dejun (clatite, placint etc) si sareau pranzul.
Pe noi ne costa cca 50 USD/pranz niste salata, un platou cu mini senvisuri etc.

Seara optam in special pentru masa in restaurantele A la Carte.

Eu am preferat sa platesc scoala de scuba diving pentru nepoti, decat sa platesc atata pentru pranz/alcool.
Scoala este cca 1000 usd/persoana (PADI sau SSI).

Include pregatire (teorie, practica, examen) + 6 sedinte de scufundare.

Dupa obtinerea certificarii OWD (Open Water Diving), se pot scufunda oriunde in lume pana la 12m (junior) cu echipament de scufundare.

Attached Files



#9
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Si cam ce se poate face in Maldive in afara de a sta la plaja? Te plimbi cu barca? Nu e plictiseala pe insulele alea?

In momentul actual vad ca e pe lista de carantina la intoarcere in RO, mai faci si test covid ca sa te bage in carantina oricum (ceea ce duce la riscul de a ramane in carantina acolo), si dai mii de euro doar pe zbor? Poate doar ptr cei vaccinati sa merite, fix acum.

Edited by axisborn, 08 February 2021 - 10:49.


#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Stai la plaja, dormi, citesti, dormi, le spui copiilor ca e o insula, sunt mari si nu vrei sa ii auzi cel putin jumatate de zi, ca altfel iese scandal.

Cand te trezesti, verifici ce fac copiii, inchizi usile, tragi draperiile si faci sex.

Apoi, daca ai chef, mergi la plaja, balaceala, snorkeling sau scuba.

Next day - repeat

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,787
  • Înscris: 14.10.2008
Mama 10 ore de zbor.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Paradisul e departe.

Asta e cel mai bun traseu.

Dus
Attached File  dus.jpg   165.37K   87 downloads

Intoars
Attached File  intors.jpg   162.51K   73 downloads

Cand e la noi iarna, e cald in:
- Maldive
- Seychelles
- Mauritius
- Zanzibar
- Sri Lanka

+ Mexic (departe rau)

Asta e geografia.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,787
  • Înscris: 14.10.2008
Australia, Noua Zeelanda, Chile, Brazilia, vara cand e iarna la noi.

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Australia si NZ sunt inchise, dar zbori o saptamana, ca sa nu vorbim de costuri.
Ideea era sa fie cat mai aproape, asa toata emisfera sudica e pe invers la anotimpuri.

Asa mai sunt si teritorii europene, dar departe:

Martinica
Reunion
Guadeloupe
French Guiana
etc

#15
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
+ Dubai, destinatie pe care eu o consider perfecta pe timp de iarna datorita diversitatii de activitati pe care le poti face acolo.
Pur si simplu mi se pare imposibil sa te plictisesti in Dubai. (ca tot intreba cineva daca nu te plictisesti pe o insula)
Peste cativa ani probabil voi aprecia mai mult linistea si relaxarea pe care o ofera o destinatie ca Maldives Posted Image

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Eu am preferat sa platesc scoala de scuba diving pentru nepoti, decat sa platesc atata pentru pranz/alcool.
Scoala este cca 1000 usd/persoana (PADI sau SSI).

Include pregatire (teorie, practica, examen) + 6 sedinte de scufundare.

Dupa absolvirea scolii, se pot scufunda oriunde in lume pana la 12m (junior) cu echipament de scufundare.

Eu am luat certificare de Nitrox PADI in 2018, abia astept sa ma scufund.
Am citit acum ca s-a raspandit SSI (PADI e mai scump) prin Maldive, iar SSI permite certificare de la 10 ani pt Open Diver Junior (max 10m), iar peste 12 ani pana la 18m.

Putini inteleg ca nu prea ai ce face sub 18m, se face frig, se intuneca si coralii sunt rari.

@alliNdanuTz - Dubai nu prea e pentru relaxare si sunt 23C max si 16C noaptea, nu chiar vara.
Personal m-am saturat de Dubai, dupa ce trece polish-ul, iti dai seama ca totul e fals pe acolo si deja infrastructura aia moderna devine batrana.
Cumparaturile nu ma incanta deloc pe acolo. Majoritatea pot fi cumparate din Romania, iar cele care sunt exclusiviste nu ma intereseaza.
Am stat si la Atlantis, ceea ce a fost frumos (mai ales pentru copii), dar la cat costa acum, prefer Maldive.

#17
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

View PostalliNdanuTz, on 08 februarie 2021 - 11:59, said:

+ Dubai, destinatie pe care eu o consider perfecta pe timp de iarna datorita diversitatii de activitati pe care le poti face acolo.
Pur si simplu mi se pare imposibil sa te plictisesti in Dubai. (ca tot intreba cineva daca nu te plictisesti pe o insula)
Peste cativa ani probabil voi aprecia mai mult linistea si relaxarea pe care o ofera o destinatie ca Maldives Posted Image

Dubai e fain ca e cea mai ieftina destinatie posibila... iesi acolo mai ieftin ca la noi in Costinesti... De Mamaia sa nu mai vorbim.
Dupa ce ai fost de 1-2 ori si ai vizitat obiectivele mari, nu prea mai ai cheltuieli pe acolo.

#18
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostAdm, on 08 februarie 2021 - 10:48, said:

Next day - repeat

Daca vrei sa faci sex nu tre' sa mergi pana in Maldive Posted Image
Da, e misto ptr cei care prefera activitatile acvatice.
Dar totusi biletele de avion sunt prea scumpe, clar nu e o destinatie ptr omul de rand, si aici ma raportez la salariul mediu in  RO.
Eu as da 1000 de euro pe un bilet de avion doar daca acolo vad/fac ceva super super wow. Asa, doar sa stau sa  ma balacesc si sa vad doar o plaja si oceanul, nu prea merita. Cred ca m-as plictisi deja a doua zi, dar acum, bineinteles, fiecare cu preferintele sale.

Edited by axisborn, 08 February 2021 - 13:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate