Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Viitorul Europei - clima, demografia si cultura in 2100

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 25.04.2007

View Postandreiioan2000, on 08 februarie 2021 - 03:51, said:

Ce ineptii debitez eu ?

Ca nu eu am facut plansa si estimarile.

Nu sunt eu autorul hartilor.


Mai citeste inca o data!
https://www.digi24.r...945444&__grrn=1
De 100 ori daca se poate :



Cat despre 60 metri, ti-a explicat colegu foarte bine:
Nu te supara dar cred ca esti tare greu de cap daca nu ai inteles ca nu mi-am imaginat nici o clipa ca oceanele si majoritatea marilor nu sunt interconectate, de fapt nu stiu de unde ati scos-o voi doi dar la fqx o pun pe seama oboselii si il iert, ca il stiu baiat informat si care nu bate campii, dar pe tine, cand te vad ca pana si tu spui ca cercetatorii danezi au dat o crestere mai mare, cu "fabuloasa" valoare de 25 cm, fata ce calculele initiale ale altora, pentru cei 70 ani luati in calcul... Am pus "fabuloasa' intre ghilimele ca nu te cred in stare sa intelegi sarcasmul. Tu ai idee ca Bucurestiul, de exemplu, e la peste 50 m (5000 cm) deasupra nivelului marii, deci cresterea aia a apelor  nici macar nu o sa se apropie de marginile sale? Lasa-ma sa sper ca nu esti analfabet functional ce ia niste desene facute de un oarecareca litera de lege in loc sa treci informatiile prin propria-ti gandire. Posted Image

La faptul ca tu ai spus ca marile vor creste cu 50-60 m in o suta de ani sau in o mie, na, nu conteaza, am spus ca e o ineptie. Nu exista pe pamant atata gheata care daca s-ar topi sa ridice nivelul marii cu cat ai spus tu. Pricepusi acum?

Edited by Cousteau, 08 February 2021 - 23:21.


#20
andreiioan2000

andreiioan2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.01.2021

View PostCousteau, on 08 februarie 2021 - 23:08, said:

Nu te supara dar cred ca esti tare greu de cap daca nu ai inteles ca nu mi-am imaginat nici o clipa ca oceanele si majoritatea marilor nu sunt interconectate, de fapt nu stiu de unde ati scos-o voi doi dar la fqx o pun pe seama oboselii si il iert, ca il stiu baiat informat si care nu bate campii, dar pe tine, cand te vad ca pana si tu spui ca cercetatorii danezi au dat o crestere mai mare, cu "fabuloasa" valoare de 25 cm, fata ce calculele initiale ale altora, pentru cei 70 ani luati in calcul... Am pus "fabuloasa' intre ghilimele ca nu te cred in stare sa intelegi sarcasmul. Tu ai idee ca Bucurestiul, de exemplu, e la peste 50 m (5000 cm) deasupra nivelului marii, deci cresterea aia a apelor  nici macar nu o sa se apropie de marginile sale? Lasa-ma sa sper ca nu esti analfabet functional ce ia niste desene facute de un oarecareca litera de lege in loc sa treci informatiile prin propria-ti gandire. Posted Image

La faptul ca tu ai spus ca marile vor creste cu 50-60 m in o suta de ani sau in o mie, na, nu conteaza, am spus ca e o ineptie. Nu exista pe pamant atata gheata care daca s-ar topi sa ridice nivelul marii cu cat ai spus tu. Pricepusi acum?
Ba ma supar.
Ca incalci regulamentul  si ma ataci la persoana.
In loc sa te duci sa te certi cu cercetatorii aia si autorii hartilor.  
Dar mai ales sa te certi cu autorii tampiti ai  articolelor din presa.  

Eu nici nu ma obosesc sa dezbat cu tine ca se vede de la o posta ca esti trumpist care crede in "denial climate change".
Daca climatologii care au mai multi ani de studii in domeniu decat tine si mine iti spun ca nivelul oceanelor si marilor vor creste cu 60 metri, asa o fi.  
Cine esti tu sa-i combati?

Eu ti-am cerut sa citesti si sa recitesti de 100 de ori articolul, ca ei credeau anterior ca va creste cu doar 1-2 metri, dar apoi sustin ca s-au inselat si ca va fi mult mai grav.



Si daca creste cu doar 60-90 cm, e suficient sa produca dezastru pentru marile orase de coasta, care fara diguri, ar putea fi inundate precum Venetia.
Asta scrie pe Wikipedia.  
https://en.wikipedia.../Sea_level_rise

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate