Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare ferestre

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Salut

Am si eu o casa in constructie cu care am ajuns la stadiul "la rosu". Povestea ei este aici.
Una din etapele urmatoare va fi achizitia ferestrelor si usilor.
Din pacate nu ma pricep deloc in acest domeniu, am cautat un pic pe internet dar nu m-am lamurit, fiecare isi lauda marfa proprie.

Datele problemei :
- sunt cateva ferestre mai atipice, zic eu (mi se par mari) pe care le-am atasat .
- ferestrele alea de pe colt ar fi frumos sa fie fara bagheta (daca nu creste pretul pana la cer)
- usile de iesire in terasa ar fi frumos sa fie culisante (daca izolatia ramane la fel si daca nu creste pretul pana la cer)

Cu deschiderile m-am prins : batant, oscilant, oscilobatant, culisant - si stiu ce sa cer.

Intrebari :
- ce fel de profil ar fi mai bun in acest caz, PVC / aluminiu / lem  ?
- termopan sau tripan  ?
- la ce anume sa ma uit ca si performante pentru un profil ? Chiar conteaza cate camere are profilul , 5-6-7-... sau e doar vrajeala de marketing?
- in cazul unei comenzi se plateste avans sau nu ? Si cam cat ? Parca am o strangere de inima sa dau f multi bani ca si avans... ca na.

Multumesc

Attached Files



#2
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
-un profil care sa accepte sticla de min 40 grosime
-feronerie de la un producator consacrat:Roto,Maco,Winkhaus
-sticla tripla de forma 4s/clar/low sau low/clar/low de preferat cu bagheta calda si argon.La sticlele alea minim doua foi de sticla de 6 mm
-la deschiderile alea musai cercevea intermediara
felicitari proiectantului.Daca facea ferestrele in inaltimi mai mici te salva de bani buni in plus.Pe plansa arata bine dar tehnic intervin costuri suplimentare si posibil probleme in timp la inaltimile ale

Ps daca tie iti este frica sa dai avans,mie ca producator nu trebuie sa imi fie frica sa lucrez fara avans?Da,stiu,clientii sunt toti seriosi iar termopanistii e tepari.Cat despre avans,depinde de firma.Eu spre exemplu nu discut sub minim 50-60% avans dar sunt si firme la care se achita integral inainte

#3
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Salut

Multumesc pentru sfaturi

Ca sa traduc si pentru necunoscatori (ca mine)  :

- tripan 4s/clar/low sau low/clar/low sau termopan de 6mm
- bagheta intermediara la ferestrele de pe colt

Corect?

Cat despre partea cu avansul, nu am nimic impotriva lui, ca principiu. Eu comand un produs custom, pe care daca eu, din diferite motive, nu il mai cumpar, este extrem de greu de vandut in alta parte.
Problema mea e ca firmele de ferestre nu sunt chiar asa de mari si nu prea stiu cu cine am de-a face.

Iar dimensiunile ferestrelor ... sunt opera mea :)

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Ce ai tu acolo se rezolva cu ferestre de aluminiu. Schuco, Reynaers. Adica ceva premium. In caz de avarie la buget merge si Alumil, Etem (greci). Nu te baga la turcisme ieftine.

Feretrele pe colt pot fi facute fara profil de colt daca renunti la deschidere. Se lipeste sticla de sticla. Ai grija totusi ca lipirea sticlei in colt trebuie sa se faca cu niste rigori de imbinare cu foile suprapuse intr-o anumita secventa, altfel faci punte termica si condens in coltul respectiv.

Daca pui foi de 6mm la vedere, fa-le securizate, sa nu iti tai beregata daca vreodata cazi pe ele si se sparg cu cioburi precum iataganele.

Sfat personal ar fi sa pui si niste sticle laminate in pachet, lipite in rama, macar la parter. Ajuta foarte tare impotriva hotilor.

Edited by abac, 06 February 2021 - 20:43.


#5
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

asorin2004 said:

1612627724[/url]' post='27497962']
- ferestrele alea de pe colt ar fi frumos sa fie fara bagheta (daca nu creste pretul pana la cer)


Multumesc

Adică așa ceva?

Attached Files



#6
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Da, ceva de genul.
Vazusem undeva chiar fara sa aiba nimic pe colt dar nu mai gasesc poza acum. Ce tin minte e ca era pe profil de aluminiu.

#7
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da, se poate și fără nimic dar acolo nu ai nici măcar eficiența termică a unui geam din Dedeman.

#8
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Cred ca o sa renunt la sf-uri de genul geam de colt fara bagheta si usa glisanta la exterior.
O sa cer si oferte pe aluminiu sa vedem cum ies .
In afara de avantajul estetic (mie mi se pare ca tamplaria de aluminiu arata mai frumos) mai sunt si alte avantaje vs PVC ?

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Am vazut eu sticla cu colt perfect transparent. Erau sticle indoite la cald, din mai multe foi. Deci practic o sticla izolata termic, virata la colt, fara niciun profil, distantier, silicon, perfect izolata termic.

Despre cost nu vorbim, ci doar despre fezabilitatea tehnica.

Edited by abac, 06 February 2021 - 21:13.


#10
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
La dimensiunile alea, configurarea dorită, probabil eficiență maximă și funcționalitate ireproșabilă nu ai cum să scapi de prețul “până la cer”.

Nu mai contează în cazul tău nr-ul de camere, de regulă dacă te interesează numărul de camere ar trebui să te intereseze și numărul de garnituri și adâncimea de montaj a profilului (dimensiunea acestuia de la interior la exterior).

Altfel numărul de camere nu contează și este doar marketing.

Dar la tine problema se pune dacă vei găsi ofertant care să facă lucrarea asta cu profile PVC (nici la aluminiu și lemn nu-ți poate fi ușor) și care să îți ofere o garanție de minim 5 ani, să o și respecte. Eu cred că m-aș băga, dar sunt din Arad și aici mă cheamă și Dorel și Jefuitorul (datorită colegilor mă cheamă așa), îmi asum să fac o astfel de lucrare, dar trebuie să-mi spui că nu te interesează cât costă.

 abac, on 06 februarie 2021 - 21:12, said:

Am vazut eu sticla cu colt perfect transparent. Erau sticle indoite la cald, din mai multe foi. Deci practic o sticla izolata termic, virata la colt, fara niciun profil, distantier, silicon, perfect izolata termic.

Despre cost nu vorbim, ci doar despre fezabilitatea tehnica.

Pune și niște poze dacă ai.

 asorin2004, on 06 februarie 2021 - 21:08, said:

In afara de avantajul estetic (mie mi se pare ca tamplaria de aluminiu arata mai frumos) mai sunt si alte avantaje vs PVC ?

Da, este mai stabilă, mai rezistentă și este recomandată fix la ce ai vrut tu să faci atunci când ți-ai imaginat ferestrele. Dacă vrei însă să fie și eficientă și funcțională atunci prețul se duce “până la cer”, comparativ cu o tămplărie convențională (dacă se poate spune așa), cu profile pvc.

 abac, on 06 februarie 2021 - 21:12, said:

Am vazut eu sticla cu colt perfect transparent. Erau sticle indoite la cald, din mai multe foi. Deci practic o sticla izolata termic, virata la colt

Scuze, dar nu cred că era o sticlă cu eficiență termică maximă. Dacă văd poze în detaliu poate accept asta. Dar nu înseamnă ca accept și că poate fi făcută în România.

Chiar și cu poze, nu cred că se poate obține o eficiență termică maximă la astfel de sticle. Dar sunt curios cum arată.

#11
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Cauta topicul CASA CU TERASE, o casa foarte faina cu geamuri, cred, mai mari decat sunt ale tale, acolo vezi si diferite oferte pe care le-a avut.

#12
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 asorin2004, on 06 februarie 2021 - 18:08, said:


- in cazul unei comenzi se plateste avans sau nu ? Si cam cat ? Parca am o strangere de inima sa dau f multi bani ca si avans... ca na.



Da, de regulă se plătește avans, eu la lucrări normale, cer avans între 50 și 70%, 70% este maxim pentru lucrări convenționale, pentru așa ceva este foarte posibil să cer integral în avans. Știu însă un ofertant care chiar pentru lucrări speciale nu cere avansuri atât de mari (trebuie însă să-l cunoști bine, să fi lucrat cu el deja,  și-a luat săracul niște țepe de cred că și lu’ măsa o să-i ceară avans).

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 abac, on 06 februarie 2021 - 21:12, said:

Am vazut eu sticla cu colt perfect transparent. Erau sticle indoite la cald, din mai multe foi.
Cu ce le-or fi cărat acolo de la fabrică, cu trailerul?

Termopan pe rotund face Spectrum.

Cu sticlă curbată.

#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Bagi niste stalpi metalici si nu te mai complici !

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

 Dorel-Jefuitorul, on 06 februarie 2021 - 21:53, said:


Scuze, dar nu cred că era o sticlă cu eficiență termică maximă. Dacă văd poze în detaliu poate accept asta. Dar nu înseamnă ca accept și că poate fi făcută în România.

Chiar și cu poze, nu cred că se poate obține o eficiență termică maximă la astfel de sticle. Dar sunt curios cum arată.


Da, fix de aprobarea ta aveam nevoie. Acum nici nu mai pot sa adorm...

#16
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 Digix, on 06 februarie 2021 - 23:11, said:

Cu ce le-or fi cărat acolo de la fabrică, cu trailerul?

Termopan pe rotund face Spectrum.

Cu sticlă curbată.

Și are coeficient de 0,5 w/mpk ?

#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Gazul nu stie sa ia virajul? Si daca ia virajul isi modifica coeficientul de transfer termic?

Daca pui apa la 100 de grade intr-un vas rotund si apa tot de 100 de grade intr-un vas patrat, cate gade va avea apa in colturile vasului patrat?

#18
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 abac, on 07 februarie 2021 - 10:22, said:

Gazul nu stie sa ia virajul? Si daca ia virajul isi modifica coeficientul de transfer termic?

Daca pui apa la 100 de grade intr-un vas rotund si apa tot de 100 de grade intr-un vas patrat, cate gade va avea apa in colturile vasului patrat?
ce problema🤔,toată lumea știe că la colțuri o să aibă 90 de grade🤫😜😜😜😜😉🥴

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate