Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Cum mi-am îmbrăcat mașina în ceramică

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu prea pare un tutorial facut de un amator . Cu tot respectul pentru o femeie e greu de facut mai ales partea cu decontaminare cu argila . Pare o reclama la ceva cu detailing  Posted Image .
In Romania nu merita investitia in tratament ceramic , doar la masini scumpe tinute in garaj .

View Postfaramaobscena, on 06 februarie 2021 - 22:36, said:

Aș fi vrut eu când m-am documentat să fi avut o listă de produse disponibile în Ro, nu am găsit niciun tutorial autohton cu treaba asta. Majoritatea tutorialelor online sunt cu produse din Sua și sunt incomplete.
Exista un ditamai forumul Posted Image ! Si un magazin de detailing , de acord foarte bun si serios , in Cluj .

Edited by Alltrack, 06 February 2021 - 22:42.


#20
faramaobscena

faramaobscena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.04.2009
@Alltrack Te asigur că sunt mega amator, până acum maxim am spălat mașina în curte. Iar partea de decontaminare nu a fost grea deloc, trebuie doar să ai răbdare. Sunt genul care se documentează mult pentru orice. Cumva mă bucur că lumea crede că e reclamă făcută de cineva profi Posted Image.

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La cât ai dat pe mașina mai dădeai 1000 de euro și aplicai folie de protecție pe toată.
Chiar dacă arată mișto, chestia asta nu e vreo mare protecție plus ca se va duce repede...

#22
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postfaramaobscena, on 06 februarie 2021 - 22:40, said:

@Alltrack Te asigur că sunt mega amator
Cred ca ar fi cazul sa te decizi daca esti o ea sau un el ! Nu vinde gogosi celor care se pricep . Am dat de zeci de ori cu argila pe masinile mele iar aia e singura operatiune pe care o urasc .

Edited by Alltrack, 06 February 2021 - 22:47.


#23
faramaobscena

faramaobscena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.04.2009
@Alltrack Ce forum? Eu am sunat la un atelier de detailing și mi-au zis că prețul poate urca până la 7 mii de lei, motiv pt care am ales să merg pe DIY.

#24
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postfaramaobscena, on 06 februarie 2021 - 22:45, said:

@Alltrack Ce forum? Eu am sunat la un atelier de detailing și mi-au zis că prețul poate urca până la 7 mii de lei, motiv pt care am ales să merg pe DIY.
Google...''forum detailing auto'' , vad ca nu ma lasa SP  . Iar Ionut administratorul forumului are magazin de detailing in Cluj !
Dar cred ca stiai asta Posted Image !
Te-ai decis...esti ''amator'' sau ''amatoare'' ?

Edited by Alltrack, 06 February 2021 - 22:54.


#25
faramaobscena

faramaobscena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.04.2009
? Acum te deranjează că nu am folosit cuvântul ”amator” în declinarea feminină?

Problema ta ce crezi. Iar ca să dai mașina cu amărâta aia de plastilină nu cred că îți trebuie ceva mușchi de Bruce Lee, dar treaba ta...ai atacat pe cineva astăzi, felicitări! Am căutat ”forum detailing auto” și îmi apar doar rezultate din afara Ro. Nu știu cine e Ionuț ăla de care tu crezi că ar trebui să știe toată România.

#26
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu te-a atacat nimeni , au fost simple intrebari . E un proces care cere mult efort , rabdare , multa minutiozitate si destule cunostinte despre detailing .
''Plastilina'' aia daca e mai racoare afara , ''freci la ea'' de inveti injuraturi noi Posted Image .
Am facut tratamente ceramice la cam toate masinile mele dar nu merita . Am descoperit un polis rapid care se comporta aproape la fel ca un ceramic . Il faci in 5 minute , usor fara efort .
Ceramicul nu prea se face iarna cand e umiditate mare , ca uscarea completa dureaza mult mai mult decat spune producatorul .

#27
faramaobscena

faramaobscena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.04.2009
Nu am aplicat acum ceramica, ci prin toamnă (cred că în octombrie). Azi doar mi-a venit cheful să scriu tutorialul. Nu am zis nicăieri că e rapid, mi-a luat mai mult decât m-am așteptat, mai ales partea cu argila și și la ceramică a durat vreo oră pentru că am avut mare grijă să nu las urme. Iar partea de documentare a fost cel mai mare consumator de timp, dar am avut și satisfacția când am văzut rezultatul...

De ce zici că nu merită ceramica? Pe forumurile din UK și SUA am văzut că e folosită des. Și despre ce polish vorbești?

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai filmat cumva tot procesul sau măcar bucatele ?

As fi curios de un clip ceva ...

Și eu am ceva dubii, ai găsit forumuri din Uk și din SUA da pe ala românesc nu l-ai descoperit ... :)

Sau mai simplu, ce magazine de pe la noi comercializează produsele menționate ? :)

#29
faramaobscena

faramaobscena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.04.2009
Ok, am căutat acum cu google și am găsit un ”club”, mă gândesc că ăla e, eu folosesc #### și ăla nu mi-a dat nimic românesc. Nu mă interesează să fac reclamă vreunui site, nu știu dacă se poate edita postarea inițială să scot numele produselor că văd că alea deranjează. Procesul mi s-a părut mie interesant.

Edit: cenzuratul ăla e un motor de căutare, interesant că nu a cenzurat google... Spoiler: e o rață.

Edited by faramaobscena, 07 February 2021 - 00:03.


#30
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
No' cand vii si la mine ? Te platesc bine , masina mea are garaj dar nu stiu cum zilnic ajunge acasa ca porcul ( tot japoneza si vopsea cica cu probleme desi eu n-am sesizat la jet ca s-ar lua vopseaua )

#31
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postfaramaobscena, on 06 februarie 2021 - 23:45, said:

mai ales partea cu argila și și la ceramică a durat vreo oră pentru că am avut mare grijă să nu las urme.

De ce zici că nu merită ceramica? Pe forumurile din UK și SUA am văzut că e folosită des. Și despre ce polish vorbești?
O ora si decontaminarea si aplicarea ceramicului inclusiv pe jante Posted Image ? Rapiditate , nu gluma ! Mie mi-ar lua cateva ore numai spalarea , degresarea si decontaminarea daca le fac serios .
Pe jante nici un wheel cleaner ? Cate lavete ai folosit ? Cu ce ai aplicat stratul ceramic ? Cate zile a stat masina in soare ?

Pai am spus deja , un strat ceramic tine maxim 6 luni cu putin noroc . La ce praf , noroi , gainat , bitum , pietricele sunt la noi nu se mai cunoaste luciul dupa cateva zile.
La prima spalare la ''baieti'' se duce stratul ca soda caustica e ieftina si ''degresesaza'' tot .
Stratul ceramic e ok la masini scumpe , tinute mai mult in garaj sau daca vrei sa o vinzi Posted Image !

Edited by Alltrack, 07 February 2021 - 00:28.


#32
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Duck

#33
faramaobscena

faramaobscena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.04.2009
@Alltrack

Chill, am zis că ceramica a durat o oră. Argila a durat câteva ore, am scris asta și în postarea inițială. Nu trebuie să înjuri. Pe jante nu am aplicat că am uitat, iar wheel cleaner nu am. Nu am lăsat mașina în soare deloc, am scos-o din garaj și gata. Iar legat de spălatul la spălatorie, cu asta am încheiat și prima postare, că e un dezavantaj la care sincer nu m-am gândit inițial.

@DDooGG Haha nu cred că aș putea face asta pe bani, durează o veșnicie, cred că doar pe mașina proprie am răbdare pentru așa ceva! Sper să nu fie probleme cu vopseaua aia, mie mi-a tras semnalul de alarmă când am văzut mașină așa nouă cu ciupituri de pietricele pe când mașina veche purtată pe drumuri de țară n-are nimic. De care japoneză ai?

#34
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
@faramaobscena : fiecare are ideile lui despre ce inseamna marketing , asa ca scuza-ne daca te-am banuit de ceva reclama mascata ( desi pe site-ul asta de ceva ani incoace se fac tot felul de 'experimente' de marketing - majoritatea dupa idei luate de pe afara - unele merg altele nu...)

all in, felicitari pt postare - iti trebuie mult curaj sa iei painea de la gura a 'barbatilor' ( nu scriu mai multe aici, ca nu vreau sa ating anumite pcte sensibile )

dupa primul tau raspuns, mi-am facut o punga de popcorn, ca mi s-a parut captivanta discutia .

@offtopic : amu'  10 ani am avut si eu un soc cultural cand am intalnit o femeie care era pasionata de masini si tehnica , desi lucra in alt domeniu si batea tastatura  10 ore pe zi ( desi am o mostenire culturala romaneasca, nimic nu m-a oprit sa adaug lucruri bune/pozitive din alte culturi )

@offtopic 2 : in zona unde sunt eu, majoritatea masinilor sunt zgariate si ciobite nu de la pietricele, ci din lipsa de experienta a soferilor si indiferentei cu care trateaza masina : un bun consumabil , ca un aragaz sau frigider ( vorba unui coleg de pe forum )

#35
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,965
  • Înscris: 06.04.2007
De apreciat cine are rabdare sa arate ce si cum a facut la masina.

Pt ca pozele nu spun totul, mi se pare ca nu prea a iesit cu luciu puternic, nu stiu cat de "oglinda" era masina inainte, dar asa imi da senzatia ca a luat un pic din luciu.
Era poate necesar inainte de sealing un polish?

#36
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostOctavian___, on 07 februarie 2021 - 10:27, said:

Era poate necesar inainte de sealing un polish?
Da macar un polish de finish .

Pentru initiatoare , felicitari !!! E destul de rara pasiunea de detailing la femei .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate