Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Drunk driving UK, pareri sau cine a mai fost in situatia mea

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Deci ramanem la court, adica asa cum s-a exprimat colegul- curte. Cine pricepe, pricepe, cine nu, nu. Aici nu suntem pe aria specializata in a diseca limba romana.

Barrister = avocat cu un anumit grad de reprezentare.

Edited by pasilla, 08 February 2021 - 20:06.


#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BO8EpfyCG2Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
oare asta l-a opit? :w00t:

#21
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Eu trăiesc în Scoția și din ce am auzit de la colegi de muncă de ai mei, daca ești prins băut la volan, faci pușcărie. Am mai mers pe la diferite petreceri cu colegi de munca scoțieni și nimeni nu a venit cu mașina personală. Toți au folosit taxiul sau i-a adus un prieten/prietenă.

#22
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Spune si cat e alcoolemia permisa in UK. Cand mergi la un chef, nu bei doua beri... Nici pe prietene nu te poti baza, pe acolo femeile beau mai mult ca barbatii.

#23
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View Postrumegus, on 05 martie 2021 - 13:35, said:

Spune si cat e alcoolemia permisa in UK. Cand mergi la un chef, nu bei doua beri... Nici pe prietene nu te poti baza, pe acolo femeile beau mai mult ca barbatii.
Nu cunosc. Toți scoțienii pe care i-am întrebat, mi-au spus ca daca ești prins băut la volan, faci pușcărie. Trăiesc de peste 5 ani in Scoția și nu am întâlnit pe nimeni, care sa se urce băut la volan.

#24
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

What penalties can the court impose for drink driving?

In Scotland a drink driving offence brings an automatic "mandatory "minimum 12 month disqualification from driving. A fine is routinely also imposed by the court and this can be up to £5000 although the norm is for fines to be usually less than £1000. Time to pay the fine is usually allowed and instalments are then paid on a regular basis to the Clerk of Court. The court can also impose a period of imprisonment and this is a possibility for those people who have previously committed similar drink driving or road traffic offences. Forfeiture and destruction of the motor vehicle involved in the offence can also be imposed, again normally for repeat offenders but also for first offenders where the drink drive reading was particularly high.

Quote

How does the court decide what penalty to impose?

When a person pleads guilty to a drink driving offence the court takes in to account a number of factors and then decides on the appropriate punishment. Most drink driving offences in Scotland are dealt with by disqualification and a fine. Each case is dealt with on the basis of its own unique circumstances but, in general, factors which will be considered that will affect the sentence are:
The circumstances that led to the person driving with excess alcohol
The drink drive reading – the higher the reading the lengthier the disqualification
Whether the driver has previous convictions for drink driving or other road traffic offences
When the guilty plea was tendered – a discount in sentence is given for those who plead guilty at an early stage
The impact of disqualification – whether disqualification will lead to loss of employment , career etc
Multiple factors though influence the sentence imposed by the court and a solicitor should present all of the relevant factors to the court in a carefully constructed plea in mitigation. It may be possible also to ask the court for a place on a Drink Drivers Rehabilitation Programme which is available in some courts – if completed this can reduce the disqualification by a number of months. It is not possible to request to go on such a course after the court hearing so your lawyer should suggest this to the court at the sentencing hearing, if appropriate.
Disqualification when imposed is immediate and you should not drive to court as you will not be able to drive home after the hearing.


#25
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In UK poti conduce pana la0,8 la mie in sange,banuiesc ca e valabil si in Scotia, deci "drunk" inseamna sa fi muci, nu sa fi baut un paharel, parca Malta e mai permisiva, pana la 1 lamie. Sunt si ceva restrictii, pt incepatori, soferi de autobuz etc.

#26
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Am găsit ceva despre limita de alcool, pentru care poți face pușcărie, daca esti prins băut la volan in UK.
https://www.gov.uk/drink-drive-limit
   In Scoția, limita este mai mică decât in Anglia, Țara Galilor și Irlanda de Nord.
   Aici un Scoția și acciza la băuturile alcoolice este mai mare, decât in restul regatului.

Edited by senzanome, 06 March 2021 - 16:52.


#27
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Interesant, nu stiam. Credeam ca Scotia face parte din UK, are acleasi legislatie, nu  ca in USA, unde fiecare stat poate avea legislatie proprie.

#28
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pai atunci care ar fi scopul parlamentului scotian?

#29
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Postrumegus, on 07 martie 2021 - 01:18, said:

Interesant, nu stiam. Credeam ca Scotia face parte din UK, are acleasi legislatie, nu  ca in USA, unde fiecare stat poate avea legislatie proprie.

Bineinteles ca face parte din UK.
Uite putina cultura generala pentru toti:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rNu8XDBSn10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lamurit?

#30
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View PostPengoon, on 07 martie 2021 - 10:52, said:

pai atunci care ar fi scopul parlamentului scotian?
Dacă știi limba engleză, poți găsi aici toate detaliile despre Parlamentul Scoțian.
https://en.m.wikiped...tish_Parliament

#31
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io stiu ce face parlamentul scotian. d-aia nici nu sunt surprins ca exista diferente legislative. Ca de exemplu modificarile din 2014 la Road Traffic Act din 1988.

Quote

The Scottish Ministers make the following Regulations in exercise of the powers conferred by sections 8(3) and (4)(b) and 11(2) and (2ZA)(b) of the Road Traffic Act 1988(1) and all other powers enabling them to do so.
Representative organisations have been consulted in accordance with section 195(2A)(2) of that Act.
In accordance with section 195(4A) of that Act(3), a draft of this instrument has been laid before and approved by resolution of the Scottish Parliament.
[...]


#32
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
daca nu ai avut niciun eveniment in trafic sau alte circumstante agravante probabil o sa iei cu suspendare, plus interdictie de a mai conduce o buna perioada

View Postrumegus, on 06 martie 2021 - 14:25, said:

In UK poti conduce pana la0,8 la mie in sange,banuiesc ca e valabil si in Scotia, deci "drunk" inseamna sa fi muci, nu sa fi baut un paharel, parca Malta e mai permisiva, pana la 1 lamie. Sunt si ceva restrictii, pt incepatori, soferi de autobuz etc.

In Anglia la peste 0,035 esti in ilegalitate, malta are 0,08

Edited by gumball3000, 12 March 2021 - 10:37.


#33
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Uau, am citit tot.
Intre timp in Romania, cobori in 4 labe, dupa ce ai darmat 2 stalpi si 3 garduri, ai trecut peste 2-3 crestini si iei cu suspendare ca era de vina smartphonu' ...

#34
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postgumball3000, on 12 martie 2021 - 10:32, said:

daca nu ai avut niciun eveniment in trafic sau alte circumstante agravante probabil o sa iei cu suspendare, plus interdictie de a mai conduce o buna perioada



In Anglia la peste 0,035 esti in ilegalitate, malta are 0,08
Confunzi sezonul cu fazonul... Eu am specificat, 0,8 lamie in sange, aia cu 0,35 e in aerul expirat. Inteadevar, Scotia e mai restrictiva, 0,5 lamie in sange. Probabil din cauza distileriilor de whisky...

#35
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Cred ca al nostru initiator e pe la cusca acum, ca nu a mai raspuns...

#36
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View Postloveparade, on 12 martie 2021 - 17:24, said:

Cred ca al nostru initiator e pe la cusca acum, ca nu a mai raspuns...
Asta cred ca a pățit:
   Driving or attempting to drive while above the legal limit or unfit through drink
You may get:

6 months’ imprisonment
an unlimited fine
a driving ban for at least 1 year (3 years if convicted twice in 10 years)


Pesepsele pe care le riscă, cei care sunt prinși băuți la volan in UK:
https://www.gov.uk/d...iving-penalties

Edited by senzanome, 12 March 2021 - 17:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate