Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Samsung S22 - topic generalist

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
547 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Producatorii mai si asculta la doleantele clientilor. Ce v-ati dori de la noul S22? Ce schimbari credeti ca vor aparea? Cu siguranta au fost ceva nemultumiri la noul S21. Citeam pe reddit si multi se plangeau de exemplu de lipsa slotului de card.
S21 pare un telefon complet. Ce ar mai putea imbunatatii?

Apropo de lansare, sunt aproape sigur ca lansarea va avea loc ori la fel ca anul asta in ianuarie ori mai devreme, nicidecum in martie asa cum eram obisnuiti.
Putin probabil insa nu exclus sa vedem lansarea S in locul lui Note

Edited by MembruAnonim, 05 February 2021 - 19:58.


#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Sincer, nu prea imi pasa ce scoate Samsung. Sunt telefoane scumpe din plastic. La 700 de euro, Apple da sticla.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Iar sticla este un etalon al calitatii in ceea ce priveste telefoanele mobile. De fapt, daca vine de la Apple, clar ca-i valoare.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu cred ca vor introduce din nou slotul de card microsd. Daca nu o vor face, poate vor mari capacitatea memoriei interne.

Poate tehnologia camerei frontale sub display va fi perfectionata pana la lansarea S22.

Rezolutie display va fi QHD+ pe toate cele 3 modele.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
S8 si S9 aveau ecran 3K cu 1440p si in variantele normale, (e drept pentile), si e downgrade la 1080p - doar varianta S21 Ultra are 1440p. Chiar si plus are doar 1080p.
Camera frontala nu are ce cauta in ecran.
Camera frontala e oricum o cretinitate in 99,98 % din cazuri, deoarece fuga perspectivala deformeaza capul uman sub 1,5m, iar cu selfie stick de 1,5m trebuie superstabilizare si oricum e obiectiv wide care nu e bun deci nici pt incadrare normala de portret si nici pt portret ambiental unde e nevoie de ultrawide. Cu Ai din software se corecteaza deformarea volumetrica dar oricum e o aberatie deoatece asa zisa corectie e o manipulare grosolana.
Ideea e ca e cu atat mai aberant sa bagi camera in ecran, cand ea oricum e o cretinitate, deci strici si ecranul pt. o aberatie. Camera frontala ar fi cazul sa fie escamotabila sau chiar optionala, sa poata sa nu fie deloc.

Pe spate nu ai cum sa acoperi toate focalele posibile, si cu obiective luminoase  si cu senzori mari - care de fapt sunt cacaciosi de mici toti, dar dava tot se pun mai multe camere, ar fi cazul sa standardizeze la unele mai utile.
De ex inca multe nu au short tele decent de portret, care sa incadreze ca un 85-90 de ff35.
Apoi la acest pseudo 90 majoritatea au un senzor cacacios de mic cu fotositi de 1 micron sau 0.8. E adevarat ca la portret sharpnessul poate fi naspa in majoritatea cazurilor, dar idea de a mucifica imaginea cu zgomot si filtrare agresiva de zgomot de imagine plus difractie, plus motion blurr, e o idee scarboasa oricum.
As standardiza uwa echivalent cu 15 de ff35, nu 13 nu 14 care sunt prea extreme si redau defotmari prea mari, apoi wide echivalent cu 28-30 de ff35, apoi tele echivalent cu 90 deff35. Cu senzori cat mai mari si fotositi cat mai mari. As reduce rezolutia pt folositi msi mari, deoarece oricum nu e camera dedicata, oricum are senzori mici, deci e absurd sa pui sute de MP ca pe una de format mediu care are senzorul de o suta de ori mai mare.
12 MP e OK si pt APS-C, dar pt un senzoras minuscul.
Dupa astra 3 standardizate, se bede spoi daca mai pun si altele separat in plus, zoomuri, fixe echivalente de 50, 40, 35, 24, 20, 135, 200, etc.

Alta chestie, daca nu fac gpu si cpu cel putin la fel de performant si cu un consum cel putin la fel de mic ca cele adreno, sa renunte sa mai puna exinos pt UE.

Apoi sau in primul rand, sa faca variante ( inclusiv premium) cu spate si laterale din plastic rezistent, HDPE 30% glass filled, pt. ca cele din sticla impun carcasa de protectie antisoc cu care devin grosolane, si altfel streseaza consumatorii cu riscul de spargere. Ar putea avea si margini din cauciuc ridicate care sa protejeze si ecranul, si fara ecrane edge care sunt o aberatie atat pt rezistenta cat si pt redare.

Edited by loock, 05 February 2021 - 20:40.


#6
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Pai ei din ecrane fac mai multi bani decat din telefoane, de ce le-ar proteja ?
Altfel, abia astept sa citeasca sieoul samsung topicul asta sa ne satisfaca doleantele !

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Inca o chestie, sa puna la setarea WB si varianta normala la camere decente cu calibrare
/esantionare pe alb pur sau gri neutru. Presetarile celelalte sunt oricum inutile.
E o setare de baza esentiala la camerele digitale, si e absurd ca nu fie disponibila nici macar in modul pro.
Eu am un S9 si nu are.

Edited by loock, 05 February 2021 - 21:09.


#8
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 miki07, on 05 februarie 2021 - 20:04, said:

Sincer, nu prea imi pasa ce scoate Samsung. Sunt telefoane scumpe din plastic. La 700 de euro, Apple da sticla.

buna gluma. pesemne ca de aia veneau unii cu margele si oglinjoare si le schimbau pe aur .
apple nu da nimic . tel nu e al tau ci al lor. faci doar ce te lasa ei. deci..despre ce vorbim?
cel mai chior android face p..ilca cu bolta pe ios si mac. de ce oare smart-urile "outdoor" nu sunt de la apple? exact..

#9
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

 foxbat, on 05 februarie 2021 - 21:10, said:

buna gluma. pesemne ca de aia veneau unii cu margele si oglinjoare si le schimbau pe aur .
apple nu da nimic . tel nu e al tau ci al lor. faci doar ce te lasa ei. deci..despre ce vorbim?
cel mai chior android face p..ilca cu bolta pe ios si mac. de ce oare smart-urile "outdoor" nu sunt de la apple? exact..

Nici samsung nu este al tau, are KNOX, daca bit-ul de knox este modificat, pa-pa garantie, pa-pa suport, pa-pa update-uri.

Un telefon care este al tau cu adevarat, este acel telefon pe care poti sa pui ce soft vrei. Si, basca, mai poti si reveni la soft-ul original ori de cate ori ai chef.

 YOUR_GOD, on 05 februarie 2021 - 20:05, said:

Iar sticla este un etalon al calitatii in ceea ce priveste telefoanele mobile. De fapt, daca vine de la Apple, clar ca-i valoare.

Nu, nu este un etalon. Am avut ani de zile telefoane din plastic si aluminiu si nu m-a deranjat acest lucru, pentru ca ele costau 100 de euro, nu 700.

La 200 de euro gasesti telefoane care au spate din Gorilla Glass 5 sau 3 si atunci vrei si de la telefoane mai scumpe acelasi lucru, corect? Sau Samsung, pentru ca este Samsung, isi permite sa faca din astea?

Edited by miki07, 05 February 2021 - 21:20.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Avand in vedere ca vreau cat mai compact deci nu as lua ultra, iar S21 are ecran cu rezolutie mai mica decat S8 si S9 si chiar decat S20, respectiv S21 are 1080p in loc de 1440p probabil oricum tot pentile, deci un downgrade.
Apoi are camera frontala in ecran, alt dezavantaj.
Apoi nu are un short tele echivalent cu 85-90 de ff35.
Nu stiu daca au rezolvat ceva  dar la S20 care avea ecran mai bun, GPSul era lent si varza la precizie in oras.
Deci in concluzie nu as lua S21 sa folosesc in loc de S9 nici gratis, dar sa mai dau si bani...
Deci au ce sa imbunatateasa, mai ales ca la S21 au coborat in loc sa urce.

Singurul aspect bun la telefoanele din sticla e ca sunt pune sa le arunci in capul celor care vor telefoane din sticla. Pt asta intradevar sunt tari.
Nu as putea sa port un telefon din sticla fara o carcasa de minim 3mm grosime, care il face butucanos si grosolan, si adauga 6mm si la latime si la lungime, pe langa grosimea evident mai mare.

Edited by loock, 05 February 2021 - 21:34.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Dintre toate materialele care exista pe lumea asta, sticla este cel mai prost pentru a realiza un telefon, un gadget pe care il tii mereu in mana si il mai si scapi. Singurul aspect pozitiv incidental al sticlei este transferul termic. Insa te asigur ca singurul motiv pentru care se foloseste sticla pentru realizarea carcaselor telefoanelor este anularea muuuultor garantii. Nu ai idee cate telefoane se spart in perioada de garantie. Pentur producatori, sticla este mana cereasca. Daca cineva tinea cu prostul, se dadea o lege care sa stipuleze ca craparea carcasei nu anuleaza garantia, dar hei, lumea nu este a noastra.
Iar pretul sticlei este dat de SF-urile de modele curbate, tuguiate, rotunjite pe care le inventeaza producatorii, pentru a incerca sa-ti ia locul.
Fun fact: 70% dintre utilizatori nu vad carcasa telefonului intrucat il tin in huse.

EU vreau ca telefoanele urmatoare sa vina cu imbunatatiri, ca de la un model la altul, dispar mufe, LED-uri, butoane, sloturi de card, diferiti senzori etc.

#12
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
S21 are rezolutie și ppi density mai mici decat anticul S6...
1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~421 ppi density) S21 vs 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~577 ppi density) S6

sigur vor pune un ecran mai bun pe S22. Mi se pare, totusi ca Samsung nu mai e de cativa ani first choice cand vine vorba de telefoane...

Edited by lex2010, 05 February 2021 - 21:34.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Da, sora-mea a avut S6, stiu ce rezolutie are, stiu ca l-a si spart...
Insa comparam cu ce am eu si e si mai contemporan.

#14
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 24.12.2020
Dacă nu spunea Samsung că S21 are spate de plastic și ecran FHD 98% nu-și dădeau seama.
Parcă Apple avea protecție 100% safir pe camere nu? Uite că nu aveau.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Eu apreciez mult ca are spate din plastic, spatele din sticla e o cretinitate, dar are multe alte minusuri, inclusiv rezolutia mai mica decat la S6 - S20, si doar zvsntajul spatelui de plastic nu poate compensa destul.
Iar S21+ are spate din sticla, cu ecran tot 1080p, si S21 Ultra ard iar spate din sticla, are si 1440p dar e incomod de mare si ate si short tele dar incadreaza ca un 70 nu ca un 85-90....


#16
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 24.12.2020
Dacă s-ar produce vre-o dată un telefon perfect, industria s-ar duce în cap.
Nu suntem toți la fel, mie-mi place ecranul Edge altuia ecranul plat, eu folosesc amprenta în ecran altul poate Face ID.
Ideea pe care n-o înțeleg mulți este că avem de unde alege, dacă Samsung nu-ți oferă destul sau simți că nevoile tale nu sunt satisfăcute, ai Xiaomi/Motorola/iPhone/Huawei/Oppo etc.
Eu nu am folosit card SD niciodată, diferența dintre FHD+ și WQHD n-o văd..

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt mai multe lucruri false.

E adevarat ca oamenii sunt diferiti si au pretentii diferite, dar...

1.  E complet falsa si chiar pe dos ideea ca produsele perfecte omoara industria.
Pot fi unele exceptii, dar din experienta am observat ca lucrurile foarte bune, foarte performante, si frumoase, si fiabile, si stabile, si rezistente,  si care nu se strica in zeci de ani, am tendinta sa le inlocuiesc mult muuuuuuuult mai repede, de ex la +/- 2 ani, iar pe cele imperfecte am tendinta sa nu le iau deloc nici mai devreme si nici mai tarziu, nici in zeci de ani, deci diferenta infinita.
Cand erau placi abit si dfi, imi faceam sistem nou la 3 ani. Dupa 2008 nu-mj mai place nicio placa de baza si tendinta e sa nu iau.
La fel si la telefoane.
La fel si la scule, daca sunt bune mai iau chiar daca cele vechi sunt ca noi.
Daca se strica masima de spalat whirlpool din 1994, nu o sa iau tot whirlpool pt ca stiu ca acum.sunt proaste si am vazut ca de doi ani au syricat si AEGul si Electroluxul, am sa o repar pe asta din '94, sau am sa iau un Miele SH, industria care face lucruri proaste e moarta pt mine, si e moarta de mult, se agita degeaba.
La camere foto SLR si DSLR iau doar daca e perfecta d.p.m.d.v.  daca vad ca nu mai are butoane cu acces direct la functii, sau e butucanoasa pt formatul ei, sau vizorul nu are marire mare de genul minim 0,9X din FF35, si 0,85 din FF645, nu iau nici gratis nici noua si nici SH.
Daca Samsung acum pune TLC la seria de SSDuri pro, 3bit mlc, nu mai iau chiar daca sunt pe PCIe 4 cum e 980 pro. Iau 970 pro si la revedere.
Daca se strica un frigider Samsung sau de orice alta marca,  nu iau alt frigider Samsung il repar pe garantie sau il schimb pana se sinucid daca nu il fac sa nu se mai strice.
Daca un produs se strica in afara garantiei si ej vreau sa nu se strice niciodata si sa-l schimb doar ca am eu chef sa-l schimb din ratiuni de design sau functii sau performante, nu mai iau altul de la aceeasi firma, si de altfel fac ce pot ca sa aleg de la inceput ceva ultrafiabil.


2. La majoritatea telefoanelor ecranul AMOLED cu 1440p, e de tip pentile, si din cauza asta rezolutia redata pare mai mica cu ~ 20% fata de un 1440 full RGB normal.
Altfel se vede diferenta si intre 16K si 8K si pe o imagine de 10cm.

3. E complet fals ca ai de unde alege.
In momentul asta nu gasesti nici la Oneplus si nici la Samsung ceva tentant. Iar altceva nici nu se compara. Apple nu mi-a placut niciodata. Sony a facut ceva dar costa aberant de mult la 2500 euro si nu e perfecta nici pt banii aia dar pt 350 E cat e rezonabil.

Edited by loock, 06 February 2021 - 02:24.


#18
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 24.12.2020
Om trăi și om vedea, eu sunt mulțumit de Samsung și nu am ce să le reproșez deși am avut și prieteni cu Samsung și prietena folosește Samsung dar toți au spus că nu mai cumpără Samsung veci 😂. Am eu bulan la ele poate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate