Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ma indop ca un gascan

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Daca tot am atat de mult timp liber am inceput sa merg din nou la sala si sa ma fortez sa mananc in exces
Dar am o intrebare
E bine ce fac?
In ultimele zile dieta mea era cam asa:
Dimineata 4 oua, ~75g de mezel, o bucata cat jumate palma de branza, 5 felii de paine, 6 rosii cherry unt, ceapa
Pranzul si cina - in jur de 200g de carne, fie cotlet de porc, piept de pui, curcan, la care adaug cate o punga de legume congelate, vreo 5 cartofi, sau 200g de orez,  asta la fiecare dintre ele
De exemplu azi la pranz am mancat o jumatate de pui de la kaufland, o portie de cartofi prajiti, iar acum corpul meu nu mai cere, e satul, dar am impresia ca tot trebuie sa cinez iarasi ceva
Mai mananc intre mese zilnic cate 2 linguri de unt de arahide si banane
Asa trebuie sa te indopi ca un gascan sau purcel cand esti ectomorf si vrei sa pui masa musculara facand sala?

#2
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Muschi iti mai trebuiau.. In rest..esti in regula Posted Image
Cum naiba reusiti unii, sa mancati 5 cartofi o data?

Edited by mariovrs, 05 February 2021 - 18:46.


#3
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Ah nu sunt chiar atat de mari, sunt cartofi medii

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Da' la sala aia nu este un trainer care sa-ti spuna ce si cum sa mananci?

#5
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Nu am eu bani de asa ceva

#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Pai, sala aia nu are trainer? Nu ai abonament?

#7
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
De ce trebuie sa mananci ca spartu' daca mergi la sala? Care e logica? Am auzit prostia asta la multi, iar rezultatul a fost: au devenit mari si grasi, in nici un caz mai definiti si mai sanatosi. Ideea asta cred ca e buna doar daca vrei sa iti dezvolti musculatura si in acelasi timp sa o ascunzi sub un strat generos de grasime. Sa nu cumva sa se vada.

Edited by Zark, 05 February 2021 - 19:14.


#8
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Nu stiu nici eu, asa am citit ca trebuie sa mananci in exces daca vrei sa se puna muschii pe tine

#9
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 12.06.2010
Tot ce mananci fara bautura se cheama mic dejun. La pranz bagi o tuica mica sa ai pofta si doua sprituri sa alunece mancarea pe gat. Inchei cu o prajitura si un schwartz. Seara o bere racoritoare sau un digestiv. Da-le dreq de pastile! Asa te faci barbat bine!

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Poston64, on 05 februarie 2021 - 18:37, said:

Asa trebuie sa te indopi ca un gascan sau purcel cand esti ectomorf si vrei sa pui masa musculara facand sala?
Poti sa te indopi, dar nu e necesar si mai ales nu orice. La cum esti tu depresiv, parerea mea e sa-ti vezi de sanatate. Nu mai baga toate prostiile in tine, gen cartofi prajiti. Depresia ajuta la imbolnavirea ficatului si la eliberarea in exces a insulinei. Colac peste pupaza, la fel si alimentele nesanatoase. In timp o sa deschizi si alte topicuri cu probleme cronice.
Parerea mea.

#11
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View PostZark, on 05 februarie 2021 - 19:12, said:

De ce trebuie sa mananci ca spartu' daca mergi la sala? Care e logica? Am auzit prostia asta la multi, iar rezultatul a fost: au devenit mari si grasi, in nici un caz mai definiti si mai sanatosi. Ideea asta cred ca e buna doar daca vrei sa iti dezvolti musculatura si in acelasi timp sa o ascunzi sub un strat generos de grasime. Sa nu cumva sa se vada.
Aia n-au urmat un plan riguros ci doar au mancat in nestire si au lucrat doar pt bicepsi - normal ca au devenit vaci

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Mai aveai deschis un topic acu vreo 2-3 luni cu regimul tau alimentar.
Din cate tin minte cam tot asta era, doar cantitatile parca sunt mai mari acum.
Stu sigur ca ti-am zis sa o lasi mai moale cu congelatele si sa cumperi legume si fructe proaspete.

#13
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,660
  • Înscris: 03.01.2007
Vrei sa slabesti sau care e nemultumirea ? Eu iti recomand dieta keto. Pentru energie corpul uman foloseste prima data carbohidratii, apoi alimentele pe baza de grasime si grasimea din corp.
Inseamna ca trebuie sa eviti complet produsele din cereale (grau, porumb, OREZ, ovaz, secara etc), produsele care contin zahar (FRUCTE, dulciuri, sucuri etc), fara bere si alcool.
Fara cartofi (absolut exclus), fara morcovi, telina, varza, fasole, mazare. maxim 100 grame de rosii.
In rest poti manca orice, dar sa te limitezi la vreo 1200 calorii pe zi si 30 minute de cardio ca sa nu zic o ora. Citeste ce scrie pe fiecare produs si evita carbohidratii (maxim 20 grame pe zi, ca sa nu zic 10).
Foloseste google pentru cuvinte gen "calorii cascaval".
Indicat este sa bei cafea.
Corpul nu o sa mai vada carbohidrati in corp asa ca va folosi grasimea din alimente si grasimea din corp.
Pentru extra vitamine si minerale cumpara de la farmacie.
Exista paine proteica dar este foarte scumpa in caz ca nu poti renunta la paine.

In rest ai nevoie si de multa vointa.

Edited by FeDaYin, 05 February 2021 - 20:08.


#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,610
  • Înscris: 24.10.2015

View Poston64, on 05 februarie 2021 - 19:15, said:

Nu stiu nici eu, asa am citit ca trebuie sa mananci in exces daca vrei sa se puna muschii pe tine

Cam da, dar vezi cum reactioneaza organismul. Ideea e sa pui muschi si grasime cat mai putina. Daca pui mai mult de 0.5kg pe saptamana cu siguranta pui multa grasime ,muschii cresc lent.

Incearca initial sa consumi in jur de 3g per kg de masa corporala carbohidrati, 2g proteine si 1.5 grasimi sanatoase. De dorit sa nu  mananci pana la crapi ca ingreunezi digestia, mai bine imparte totul in 5 mese.

Dupa doua saptanani te cantaresti si ajustezi in dependenta de ce arata cantarul. Daca ai pus mai mult de 1kg mai tai din portie, daca nu ai pus niciun kg adaugi. Foarte simplu.

Daca tot nu adaugi nimic si nu poti manca mai multe calorii acorda prioritate alimentelor mai dense caloric dar mai usor digerabile. De exemplu diverse shake-uri, pireuri, creme. Pestele se digera mai usor decat carnea de porc. Lactatele fermentate ( iaurt,kefir, smantana se digera mai usor decat branza tare. Oule fierte moi se digera mai usor decat tari. Muraturile sporesc pofta de mancare si sunt o sursa buna de prebiotice. Chiar si o gura de vin ( atentie,o gura am scris nu un pahar) pe stomacul gol cu 30 min inainte de mancare stimuleaza pofta foarte mult. Daca e nevoie poti incerca si niste enzime digestive periodic. Important e sa nu cazi in capcana aia crezand ca daca ai nevoie de calorii merge orice si sa bagi in tine multe dulciuri, zahar, uleiuri prajite, frituri, paine cu unt etc. Pur si simplu o sa te ingrasi, iti tulburi si mai mult sistemul hormonal.
Dar degeaba bagi in tine ca spartu si iei si enzime digestive daca unii hormoni foarte importanti pentru a te ajuta sa pui muschi sunt la pamant. Incepe la sala usurel, antrenamente scurte de maxim 45. Exercititii de baza. Alegi cateva exercitii si incerci sa devii foarte bun la ele, sa devii cat mai puternic.

Edited by althea, 06 February 2021 - 05:10.
editare răspuns la citatul unui mesaj sters


#15
Edward1337

Edward1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 17.11.2016
Daca te uiti la video-ul asta, o sa inveti multe. Omul stie ce zice, e cel mai bun de pe YT in industria asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SHY1NExou3Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xl0ZNFcvuJI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Edward1337, 05 February 2021 - 20:59.


#16
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
m-am uitat la cele 2 video-uri
cred ca am sa reduc din calorii incepand de maine

#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
on64  - sa mor daca inteleg cum lucreaza mintea aia a ta.

Foloseste putin logica:
- din ce sunt formati muschii?
- Din proteine.
- Deci am nevoie de surplus de proteine pentru a construi muschi
- Ca sa fac sala, efort, miscare ce am nevoie?
- Combustibil.
- Ce este combustibil pentru organism?
- Carbohidratii.

Deci ai nevoie de proteine pentru constructie si carbohidrati ca sa poti "munci" muschii aia pana la epuizare si sa determini cresterea lor.

Pe langa asta ai nevoie si de aminoacizi. In general cei ce vor sa creasca cu viteza folosesc produse specializate, borcane cu proteine, aminoacizi  si o dieta strict controlata, la fel si stilul de antrenament.

Tu vrei sa faci muschi doar din mancare si efort, fara supraveghere - poate o sa-ti creasca muschii; insa ficatul tau o sa-si ia palaria din cui si o sa-ti spuna " eu te las...."

#18
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

View Postflorinel, on 06 februarie 2021 - 07:53, said:

on64  - sa mor daca inteleg cum lucreaza mintea aia a ta.

Foloseste putin logica:
- Ca sa fac sala, efort, miscare ce am nevoie?
- Combustibil.
- Ce este combustibil pentru organism?
- Carbohidratii.
interesanta logica ... pai atunci putem manca si zahar. grasimile nu se pun ? sau mai bine, de ce n-ar manca numai proteine, >? ca doar si alea au combustibil

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate