Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

recomandare laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Salut, vreau sa cumpar un laptop care va fi utilizat pt office, multimedia si browsing. Am gasit urmatoarele 3 care s-ar incadra in bugetul de aprox. 2000 ron. Primele 2 ar fi la acelasi pret, Ultimul e cu 400ron mai mult, nu stiu daca s-ar merita diferenta. Daca ar fi sa merg pe al 2lea, ar mai trebui adaugat 4 gb ram. Ceva pareri? merci

https://altex.ro/lap...LAPM509DAEJ348/

https://altex.ro/lap.../LAP81W4002SRM/

https://altex.ro/lap.../LAP81WE00T9RM/

#2
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
Salutare, Leonovo are un procesor AMD Ryzen 3 4300U cu 4 core, fata  de Asus cu procesor AMD Ryzen 3 3250U, care are 2 core.
Deci clar Leonovo, plus ca 4300U merge cu ram la 3200 mhz, fata de 3250U care suporta maxim 2400 mhz.
Si da mai adaugi 4 gb ram si e ok.

#3
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Specificatiile indica un display mai putin luminos la modelul Asus, dar nici celelalte nu par mult mai grozave.
Cred ca ar fi util sa vezi fizic laptopurile in showroom, sa iti faci o parere.
Eu as pune criteriile de selectare in urmatoarea ordine:
1. display (luminozitate, unghi vizualizare)
2. constructia fizica, tastatura (iluminata daca ne incadram in buget)
3. procesorul cel mai puternic

#4
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 25.08.2020
Salutare, sfatul meu e sa mergi pe ASUS M509DA .. au o constructie foarte buna, sunt durabile si nu te vor dezamagi (eu detin unul de 8 ani de zile). Ai 8GB RAM, procesor ok, portabilitate, autonomie buna, sunet bun si cel mai important SSD care este necesar in zilele noastre.
Spor la cumparaturi!

#5
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 23.10.2013
Ryzen 3 4300U si i3-1005G1 sunt apropiate ca performanta.
Asus-ul e cel mai slab dintre cele 3 dpdv al procesorului Ryzen 3 3250U.

#6
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006

 VladVladd, on 05 februarie 2021 - 19:31, said:

Salutare, sfatul meu e sa mergi pe ASUS M509DA .. au o constructie foarte buna, sunt durabile si nu te vor dezamagi (eu detin unul de 8 ani de zile). Ai 8GB RAM, procesor ok, portabilitate, autonomie buna, sunet bun si cel mai important SSD care este necesar in zilele noastre.
Spor la cumparaturi!
Salut Vlad, toate laptopurile prezentate de debusy, au ssd pe m2, de 256 de gb. Singura diferenta este ca leonovo vine cu un procesor mai bun fata de asus, pe constructie de 7 nanometri, fata de 14 nanometri cat e pe asus.
AMD Ryzen 3 4300U e cu 20% mai bun fata de Intel Core i3-1005G1.

Concluzia, clar  AMD Ryzen 3 4300U.  O placuta ram se poate adauga lejer.

#7
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 23.10.2013
https://altex.ro/lap.../LAPNXHWCEX009/

Ecran IPS, carcasa cu finisaje din aluminiu pe exterior si posibil si tastatura iluminata. "Aspire 5" e o serie buna in comparatie modelele ieftine de la ceilalti producatori.

#8
MartinGarrix

MartinGarrix

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2021

 bogocnb, on 05 februarie 2021 - 20:11, said:

Salut Vlad, toate laptopurile prezentate de debusy, au ssd pe m2, de 256 de gb. Singura diferenta este ca leonovo vine cu un procesor mai bun fata de asus, pe constructie de 7 nanometri, fata de 14 nanometri cat e pe asus.
AMD Ryzen 3 4300U e cu 20% mai bun fata de Intel Core i3-1005G1.

Concluzia, clar  AMD Ryzen 3 4300U.  O placuta ram se poate adauga lejer.
Asta cu 4 Gb ram se pot adauga lejer a fost complicat in cazul meu, implica in primul rand costuri in plus (si e nasol cand ai buget limitat) iar mai apoi un service ok, deci eu as merge pe ASUS-ul acela..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate