Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Isi revin muschii mai repede la cei care au facut sala?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Eu mergeam la sala de 4 ori pe saptamana intre vara lui 2018 si 2019
Pe urma am mai mers umpic pana in toamna lui 2019 iar apoi m-am lasat
Acum in 2021 februarie am reinceput sa merg si ma intreb daca muschii ce ii aveam in vara lui 2019 isi vor reveni mai repede decat daca acum as incepe sa fac sala fara sa fi avut acel an de antrenament in spate
Ca si greutate momentan ma aflu la apogeu 76 kg, ceea ce nu aveam nici cand mergeam la sala, atunci aveam 74
Prespun ca mersul la sala ma va slabi din greutate avand in vedere ca sunt ectomorf la 1.87, si voi arde kilogramele de grasime, nu?

#2
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,151
  • Înscris: 14.05.2007
Ce nu realizeaza multi, mai ales cand incep sa mearga la sala, e ca cea mai importanta e alimentatia, si odihna. Si daca vrei sa slabesti, si daca vrei sa pui masa musculara, alimentatia e foarte importanta. Eat big, get big, si invers. Bineinteles ca asta nu inseamna sa rupi shaormeriile dupa sala, conteaza si ce bagi in tine, cat mai multe proteine, putine dulciuri etc. Vrei sa arzi grasimea? Ridica greutati, si mananca bine. Vei arde grasimea si in acelasi timp vei pune masa musculara. Dar sa nu te astepti la rezultate peste noapte cum fac 95% din cei care se apuca de sala.

Edited by Galacticul, 04 February 2021 - 18:43.


#3
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009
https://en.wikipedia...i/Muscle_memory

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Raspunsul e da, dar depinde si cat de antrenat erai in trecut.
Cu alte cuvinte cu cat erai mai antrenat, cu atat memoria musculara isi va "aminti" mai repede.

#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Poston64, on 04 februarie 2021 - 18:34, said:

Eu mergeam la sala de 4 ori pe saptamana intre vara lui 2018 si 2019
Pe urma am mai mers umpic pana in toamna lui 2019 iar apoi m-am lasat
Acum in 2021 februarie am reinceput sa merg si ma intreb daca muschii ce ii aveam in vara lui 2019 isi vor reveni mai repede decat daca acum as incepe sa fac sala fara sa fi avut acel an de antrenament in spate
Ca si greutate momentan ma aflu la apogeu 76 kg, ceea ce nu aveam nici cand mergeam la sala, atunci aveam 74
Prespun ca mersul la sala ma va slabi din greutate avand in vedere ca sunt ectomorf la 1.87, si voi arde kilogramele de grasime, nu?
Era mai problematic daca aveai inversate cifrele dupa 1(adica in loc de 1,87 cu 74kg, aveai  1,74 cu 87kg). Atunci aveai de tras pana ajungeai la normal.

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Numai ca fapt divers. NU santcu sala si fiare.Nici nacar nu alerg. Dar munca zilnica a mea nu o face unul de la sala.   Sa revin- am cunoscut pe cineva cu care am locuit impreuna ceva saptamani.  Ma nene,manca zilnic ceva facut din 12 albusuri(nu poti chema omleta treaba aia). O galagie de orez chelbos(fiert si atat.fara condiment fara nimic. ASTA-I CE RETIN,au trecut 15/18 ani de atunci.  Ce mai stiu ca lua si am si comercializat--ceva pastille care in Ro pe vremea aia erau 5,5 lei*20 buc.  Si le ,,impingeam,, cu 1 eur buc.  Dar lua si de astea. Si mai stiu ca pana la o limita cresti normal cu alimentatie stricta blabla.  Dupa ce atingi maximul potential al organismului 80%(aleatoriu,dar majoritatea) recurg la ,,chestii/socoteli). Apropo,tenul fetei lu tovarasul meu nu mai arata ca al unui care avea 26 ani!!!  Era spre 3538.Stiu ca am trecut de varsta asta.    Be fit,no troglodit. Sau armonios dezvoltat,nu aiurea cu muschi pe ,,chept,,si picioruse de ballerina.  Ca stiu si unul de asta-Gabi Bejan din Bacau.  Era imens de la buric in sus. Dar vara facea baie peste tot cu pantaloni pe el.

#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View PostMikeSpike, on 04 februarie 2021 - 19:25, said:

Numai ca fapt divers. NU santcu sala si fiare.Nici nacar nu alerg. Dar munca zilnica a mea nu o face unul de la sala.  

Unul te cred. Dacă spuneai ca niciunul nu te credeam. :D

#8
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,151
  • Înscris: 14.05.2007
@MikeSpike

As fi vrut sa te pot contrazice, dar nu pot. Si la sala pe care o frecventez eu, pot spune ca un procent de 80%, minim, folosesc tot felul de substante (nu am fost niciodata curios de partea asta, asa ca habar nu am ce iau). Pentru ca da, la un moment dat ajungi in punctul in care nu mai cresti, si in forta cresti foarte putin si la interval mare de timp. Am o prietena ce lucreaza la un centru de dialize, si imi spunea ca tot mai multi pacienti de 20 si de ani au, din cauza ca isi administreaza tot felul de substante si dupa ureche.

Dar ma rog, fiecare cum considera.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Vezi ca ai inteles. De la sala aia 24/24 unde poti sa si castigi. Daca tragi langa mine te-ai scos.Siiigur!Posted Image

#10
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

View PostGalacticul, on 04 februarie 2021 - 20:32, said:

Am o prietena ce lucreaza la un centru de dialize, si imi spunea ca tot mai multi pacienti de 20 si de ani au, din cauza ca isi administreaza tot felul de substante si dupa ureche.
e cam incompleta propozitia. banuiesc ca ai vrut sa zici ca au probleme cu rinichii cei care iau steroizi ? daca da, cum stia prietena ta ca acele persoane iau steroizi, ii punea sa completeze un chestionar, sau tragea ea concluziile singura ?

Edited by ClaudiuCC, 04 February 2021 - 20:42.


#11
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
sunt steroizii legali?
in cazul meu ar fi foarte periculosi caxi eu am probleme si cu parul si erectia, daca ma ating de asa ceva, cred ca imi pica ambele de tot

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
hai mah ca a inceput sa invete on...deja face singur glumele ca sa nu mai ne obosim noi :D

#13
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

View PostClaudiuCC, on 04 februarie 2021 - 20:41, said:

e cam incompleta propozitia. banuiesc ca ai vrut sa zici ca au probleme cu rinichii cei care iau steroizi ? daca da, cum stia prietena ta ca acele persoane iau steroizi, ii punea sa completeze un chestionar, sau tragea ea concluziile singura ?
gen: am un prieten care avea un frate si cand s-a dus la sala a bagat prafuri si acum are ficatul varza, ia numai liv52, altfel moare.

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Mihai, serios frate? Am si eu un var care a auzit de la sor-sa ca i-a spus o colega precum ca unchiul ei luase ceva prafuri in tinerete, pe la 15 ani sau mai devreme, aa pe la 6 luni parca, au bagat prafuri in el parintii si acum are vreo 70 de ani si se simte rau omul. Acum daca e drept nu stiu, cel a putin asa a spus var-meu adica sorsa,unchiul... in fine ai inteles tu

View Poston64, on 04 februarie 2021 - 20:49, said:

sunt steroizii legali?

Legali putin spus, ei fac legea.

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Omul intreaba cum sa slabeasca si a inceput nebuneala cu prafurile, legalitatea si alte alea 😄

#16
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View Poston64, on 04 februarie 2021 - 18:34, said:


Ca si greutate momentan ma aflu la apogeu 76 kg, ceea ce nu aveam nici cand mergeam la sala, atunci aveam 74
Prespun ca mersul la sala ma va slabi din greutate avand in vedere ca sunt ectomorf la 1.87, si voi arde kilogramele de grasime, nu?
Ce grasime sa arzi ? Eventual sa pui .. masa musculara insa o sa fie f greu daca nu esti consecvent . Minim 2 ani de munca regulata si regim alimentar sanatos ca sa pui masa musculara .

#17
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostClaudiuCC, on 04 februarie 2021 - 20:41, said:

e cam incompleta propozitia. banuiesc ca ai vrut sa zici ca au probleme cu rinichii cei care iau steroizi ? daca da, cum stia prietena ta ca acele persoane iau steroizi, ii punea sa completeze un chestionar, sau tragea ea concluziile singura ?
De fapt, dupa cum probabil ti-ai dat seama,   nu stie diferenta intre suplimente si steroizi. A vazut lumea la sala ca "baga ceva prafuri" si gata. Cam asta e nivelul la noi, de interes si de informare, e la nivel de Maruta si Razvan si Dani adica superficial.  Galacticul are impresia ca daca iei acele prafuri o sa cresti in continuare, adica le asociaza cu steroizii.

View Poston64, on 04 februarie 2021 - 18:34, said:

ma intreb daca muschii ce ii aveam in vara lui 2019 isi vor reveni mai repede decat daca acum as incepe sa fac sala fara sa fi avut acel an de antrenament in spate


Teoretic da, asa se zice, practic tot trebuie sa lucrezi 8-10 luni ca sa ajungi de unde ai ramas. Daca te simti mai bine stiind ca vei reveni in 8 luni atunci da, merita sa tii cont de asta.

#18
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Asa usor se pierd muschii?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate