Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Se poate oficializa distinctia intre iubire si dragoste?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Limba Romana are ocazia de a separa 2 concepte complet distincte, ba chiar opuse caci una e spirituala iar cealalta e materiala/biologica:
1. Iubirea platonica, care inseamna a te indetifica cu cineva (deobicei cu rudele apropiate copiii, parintii), si deci care este dezinteresata - altruista.
2. Dragostea, care inseamna a vrea un anume partener pentru tine. Deci dragostea este pur materiala, si cu interes propriu - egoist (de exemplu, daca vezi o fata pe care o doresti ca partenera, nu speri sa fie intr-o relatie fericita, ci sa n-aibe relatie, sau macar o relatie din care sa vrea sa iasa. Si-apoi dragostea nu poate functiona decat in 2, si nimeni nu-si doreste sa-si imparta dragostea partenerul si cu altii).

Psihologii fac distinctia intre cei 2 termeni, si multi oameni de asemenea, desi ei din urma nu pot definii exact termenii. O fata zicea ca "dragostea e ca iubirea dar un pic mai intensa, se simte fizic". Din pacate pentru multi ele sunt sinonime, si oficial sunt tot sinonime. Ceea ce nu ajuta deloc confuzia oamenilor "De ce se comporta asa urat cu mine? Inseamna ca te iubeste! Pai asa faci cand iubesti?", "Am multa dragoste pentru copilul meu, dar nu-s indragostit de el."."Momentan imi iubesc prietena mai tare decat pe mama."

#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,614
  • Înscris: 12.06.2010
Potato, patata, same banana. "Te iubesc" sau "m-am indragostit de tine" definesc acelasi lucru. Dragoste=iubire, sunt sinonime si pace. Nu acelasi lucru poti spune despre basina si part, unde distinctia e clara.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,512
  • Înscris: 30.10.2003
Mai bursucelule si eu te iubesc. No homo!

#4
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postlucianburjuiul, on 04 februarie 2021 - 19:21, said:

"Te iubesc" sau "m-am indragostit de tine" definesc acelasi lucru.

"M-am indragostit" sau dragostea, nu tine prea mult, caci in mod natural are ca scop imperecherea. Apoi atentia se va muta pe alte lucruri (ingrijirea copilului, cariera, etc). Oamenii trag de dragoste, si-o intand cat mai mult prin schimbari (de coafura, cerc social, job, vacante), caci dragostea functioneaza acolo unde sunt lucruri (partial) necunoscute.
Deci in mod uzual, dupa cativa ani dragostea (dorinta inconstienta de a face copii) intre soti dispare si rar poate fi partial reaprinsa, insa poate ramane iubirea (identificarea la nivel spiritual), in cazul fericit cand omul e capabil de iubire. Iar asta se vede din familia originala a omului, caci daca nu iubeste (nu-i pasa) nici de mama nici de tata, nici de frati, sigur nu-i va pasa nici de partener (dupa ce se duce dragostea).

NU poti nega iubirea asta, caci daca iubirea copilului ai putea s-o explici prin instinctul matern, desi doar in cazul mamei, cum poti explica iubirea pentru mama, sau iubirea tatalui pentru copil? (iarasi, la cel care n-are "handicap" spiritual, si deci e in stare de a iubi). Sau iubirea de patrie.

Edited by bursucelu_viesel, 04 February 2021 - 20:45.


#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Sînt patru iubiri https://en.wikipedia.../The_Four_Loves sau chiar șase https://en.wikipedia..._words_for_love
Nu mi se pare că limba română distinge clar între ele. Dragoste și iubire sînt sinonime, trebuie identificate altfel, prin atribute, dragoste frățească, iubire maternă etc. Mai avem și afecțiune, iată un cuvînt care poate acoperă altă zonă semantică decît dragoste și iubire.

#6
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postabancor, on 04 februarie 2021 - 21:48, said:

Aceste tipuri de iubire imi par niste observatii lipsite de teorie. Nu vad acolo un tip de iubire care intr-adevar mi se pare mai greu de lipit pe lange altele, si anume iubirea pentru cunoastere (pt matematica, fizica, etc). As fi crezut ca-i "philia" dar ei o identifica cu iubirea intre frati si prieteni. Apoi o dau in bara si cu Erosul, pe care in mod eronat il incep de la atractia pur fizica, si-l extind iarasi inmod eronat pana la esenta filosofilor si "intelegerea spiritului". Iar dragostea intre prieteni, nu-i deloc "cea mai spirituala", ci e o colaborare, si psihologii spun ca 2 prieteni se pot transforma in 2 dusmani crunti. Si-apoi daca vezi 2 prieteni, ai sa vezi unul slab si inalt si celalalt mic si gras. Sau blond/brunet, adica functioneaza tot o atractie instictiva (doar ca nu merge pana la sexualitate).
Este evident ca bajbaie pe intuneric, incercand sa explice ceva ce n-au inteles. Si da, "Dumnezeu este iubire", iarasi are nevoie disperata de a clarifica faptul ca iubirea este spirituala si nu materiala (dragoste).

In fine, sunt 2 laturi:
1. latura spirituala care tine de identificare (te poti identifica cu patria, cu copilul ca si tata, se poate si cu un prieten - caci prietenii sunt un fel de colegi, si chiar cu constiinta impersonala -ceea ce-ar explica de ce un certator batran si-ar dori sa dea mai departea umanitatii toate descoperirile sale, sa fie continuate).
2. latura materiala care se ocupa de instinctul de imperechere, care poate fi si atractie fizica (mai ales la baieti, care vad fetele dpdv fizic "pe bucati" / "pe componente"), dar fete se pot indragosti mai tare de inteligenta unui baiat decat de aspectul fizic. Aici vine si muzica si arta de exemplu, care atrage prin inteligenta in limbajele sale specifice (ritm, armonie, culori, proportii). (Apoi poate avea peste baza asta si-un aspect spiritual, prin mesaj, dar asta tine de filosofie, si mai putin de arta, unde "forma fara fond" va avea mereu intaietate fata de "fondul fara forma" - care nici nu mai e arta, ci doar filosofie).

Deci se poate face categorisirea asta, si apoi prin atribuire poti spune "iubire de frate / neam / mama / etc", si "dragoste de nevasta / inteligenta / dibacie / viteza". < Ma refeream la a te indragosti de un om care se misca iute (de care se indragostesc lentii). Dar si placerea de a merge cu viteza (cu o motocicleta, etc) tine tot de partea materiala / instinctuala (cuceresti si-un teritoriu (virtual ce-i drept) al recordurilor, si te simti in putere. Pana la urma si joaca puilor de animal este instinctiva, cu rol de a-i pregati pt vanat / fuga. Deci nici vorba de identificare "spirituala").

Edited by bursucelu_viesel, 04 February 2021 - 22:53.


#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlucianburjuiul, on 04 februarie 2021 - 19:21, said:

Potato, patata, same banana. "Te iubesc" sau "m-am indragostit de tine" definesc acelasi lucru. Dragoste=iubire, sunt sinonime si pace. Nu acelasi lucru poti spune despre basina si part, unde distinctia e clara.
In limba greaca exista aceasta distinctie.
Eros = atractie sexuala
Agape=  afectiune spirituala.

#8
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,614
  • Înscris: 12.06.2010
@pacopaco
In romana nu greaca.
@bursucelu'
... limba romana are ocazia sa separe... Initiator, unde se va face aceasta separatie?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate