Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Un program de gestionat SQL?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017
Daca poate cineva sa-mi recomanda un program prin care sa scot dintr-un format sql liniile de care am nevoie, cum ar fi: email, total comenzi, oras etc.
Sa le am frumos asezate in excel. As putea sa fac treaba asta din hosting din phpmyadmin, doar ca nu ma lasa sa uploadez un sql mai mare de 200 de mb

#2
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
Nu-ti trebuie program:
https://www.guru99.c...data-excel.html

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ce SQL e ala de 200mb? Un dump al unei baze de date? Vrei sa procesezi datele din acel dump? Sau mai ai si altele?

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postguyroux, on 04 februarie 2021 - 09:17, said:

...sa scot dintr-un format sql...
ce-i ala "format sql" ?

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017
Ai o bază de date sql și vrei să iei info dintr-o tabela (sau mai multe) și să le exporti in excel? Instalează in client sql gen Toad sau Sql Developer (sau orice alt client că sunt destui) , conectează-te la baza de date și exporta tabela în Excel (acești clienți au această funcție). Dacă vrei prelucrare înainte de export, roagă pe cineva să-ți scrie un query pentru a exporta doar datele de care ai nevoie.

#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Hai ca e buna. Acum toata lumea trece de la Excel sau foaia de hartie la aplicatii particularizate (cu baze de date), dar aici e invers. Inapoi la pix si hartie.

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View PostRedDev, on 04 februarie 2021 - 13:41, said:

Hai ca e buna. Acum toata lumea trece de la Excel sau foaia de hartie la aplicatii particularizate (cu baze de date), dar aici e invers. Inapoi la pix si hartie.
Nu neaparat. Poate vrea sa faca ceva self service BI, poate vrea sa scrie niste aplicatii la botul calului in VBA, poate vrea ceva raportari etc. Pana sa cheme echipa careia sa ii dea multe sute de mii, sa le faca aplicatii..

#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
De obicei se rulează scriptul sql și se exportă datele într-un fișier csv care ulterior poate fi deschis în Excel.

Nu înțeleg ce vrei exact să faci. Dacă db-ul (MySQL bănuiesc) e hostat, te poți conecta la el remote (nerecomandat totuși din motive de securitate) - nu văd ce upload vrei să faci în acest scenariu.
Pt. MySQL poți folosi MySQL Workbench.

L.E: Tu ai un dump(backup) la un db de MySQL la care vrei să-i faci restore ca să extragi niște date? Dacă da, instalează XAMPP local, fă restore la db local (unde n-ai limitări la dimensiunea bazei de date) și scoate ce date vrei. N-ai nevoie de hosting.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Nu e de ignorat nici faptul ca Excel stie interoga baze de date direct, fara export intermediar in csv

Attached File  Excel Data.png   83.2K   11 downloads

#10
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View Postdani.user, on 04 februarie 2021 - 10:14, said:

Ce SQL e ala de 200mb? Un dump al unei baze de date? Vrei sa procesezi datele din acel dump? Sau mai ai si altele?
Vreau sa procesez datele din dump, da!

View Postshiva, on 05 februarie 2021 - 10:41, said:

De obicei se rulează scriptul sql și se exportă datele într-un fișier csv care ulterior poate fi deschis în Excel.

Nu înțeleg ce vrei exact să faci. Dacă db-ul (MySQL bănuiesc) e hostat, te poți conecta la el remote (nerecomandat totuși din motive de securitate) - nu văd ce upload vrei să faci în acest scenariu.
Pt. MySQL poți folosi MySQL Workbench.

L.E: Tu ai un dump(backup) la un db de MySQL la care vrei să-i faci restore ca să extragi niște date? Dacă da, instalează XAMPP local, fă restore la db local (unde n-ai limitări la dimensiunea bazei de date) și scoate ce date vrei. N-ai nevoie de hosting.
SQL-UL, baza de date, nu e hostata, asta si vreau, s-o hostez sa scot datele de care am nevoie, dar nu pot, ca e prea mare , iar providerul de hosting imi da voie doar 500mb

View Postdani.user, on 05 februarie 2021 - 10:44, said:

Nu e de ignorat nici faptul ca Excel stie interoga baze de date direct, fara export intermediar in csv

Attachment Excel Data.png
Adica eu pot baga fisierul text sql in excel si sa-mi aseze frumos liniile de care am nevoie?

#11
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Adica tu ai un export dintr-o baza de date, un fisier cu.sql, din care vrei sa extragi datele si sa le introduci pe un site?
Pai cred ca poti transforma acel .sql sa-l deschizi in Excel, fie direct fie il manipulezi inainte in Notepad ++. trebuia sa cei sa-ti exporte direct in .csv, nu in .sql.

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Instalezi local baza de date corespunzatoare (probabil MySQL ca mentionai de phpmyadmin). Importi in ea acel dump si o interoghezi cum vrei tu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate