Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Casa P+1 langa padure

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,410
  • Înscris: 29.04.2008
Nu am criticat, eram doar curios.

#20
tbgardner

tbgardner

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.09.2019
Arhitectura lunga si ingusta a fost creatia arhitectului. Noi i-am spus ce ne-am dori si el ne-a propus 2 variante: V1 lunga si ingusta si V2 patrata.
Noua ne-a placut asta mai mult.

Terenul e drept, dar e o problemuta: vecinul de langa (dinspre sud) s-a inaltat fata de mine cu aproximativ 2m si a construit deja 2 case pe terenul lui (deh, dezvoltator imobiliar). Arhitectul a sugerat sa plasez casa si atelierul pe care vreau sa-l fac, astfel incat sa am cat de cat intimitate, macar pe terasa. Practic acoperisul atelierului, orientat spre sud (spre vecin) sa blochez vederea pe terasa.

Attached Files



#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007
iar miturile alea cu "la noi nu gasesti lemn bun"? oamenii astia au ramas inradacinati in timp de acum 20 de ani.

acum gasesti pe toate drumurile lemn tratat in camere termice, impregnat in autoclava, grinzi kvh imbinate in dinti, etc.

bineinteles, la pretul corect, nu 600 lei mc cum se asteapta ei. astia-s ca aia care vor sa isi ia mercedes cu bani de logan.

pentru umiditate sunt solutii constructive, mai sapa ca sunt gramada de jurnale pe aici cu structura pe lemn.
eu zic sa mai aprofundezi personal optiunile si sa pleci urechea mai putin la ce te invata unii-altii, apoi alegi ce crezi ca ti se potriveste mai bine.

#22
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Posttbgardner, on 03 februarie 2021 - 21:21, said:

Terenul e drept, dar e o problemuta: vecinul de langa (dinspre sud) s-a inaltat fata de mine cu aproximativ 2m si a construit deja 2 case pe terenul lui (deh, dezvoltator imobiliar). Arhitectul a sugerat sa plasez casa si atelierul pe care vreau sa-l fac, astfel incat sa am cat de cat intimitate, macar pe terasa. Practic acoperisul atelierului, orientat spre sud (spre vecin) sa blochez vederea pe terasa.
Daca apare și vecinul din stânga cu construcții ?

#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View Posttbgardner, on 03 februarie 2021 - 15:32, said:

Salutare
- Parter: Bucatarie + Living/Dining, Baie, Camara, Birou, Spatiu tehnic.
Am pus un spatiu tehnic de aproximativ 10mp pt a avea loc de ventilatie cu recuperare de caldura si pe viitor de pompa de caldura. E destul 10mp? E prea mult?

din cei 10 mp ai spațiului tehnic fo 2 se pierd cu deschiderea ușii
mie mi se par insuficienți, aș mări!


- Etaj: 3 dormitoare, 2 bai si spalatorie/uscatorie.

de ce 2 băi cu cadă? Posted Image
niciodată în viața mea nu au făcut baie de baie 2 persoane odat' în aceeași casă!!!


Suprafata utila e de 160 mp, dar as incerca sa mai scad putin (pana la 150mp poate) fara sa elimin vreo camera.
Buget: am plecat cu un buget de 120k euro, dar la cum vad primele schite si suprafata care a iesit, ma cam indoiesc ca o sa ma incadrez.

160 mp x 650 euro/mp = 104000 euro

Vreau o casa eficienta energetic: f bine izolata, tamplarie eficienta termic, ventilatie cu recuperare de caldura.

nu uita să pui pe acoperiș panouri sandwich cu POLIURETAN (nu altă umplutură!) de cel puțin 5 cm (10 ar fi ideal, și scapi de umplut podul cu tot felul de vată sau polistiren)

Acum vine prima dilema: ma tenteaza destul de mult o structura de tip timber frame.
Din jurnalele pe care le-am citit pe aici, nu am vazut pe nimeni sa fi ales structura timber frame.
Credeti ca merita?

buhnici face reclame
fă din cărămidă, precum purcelușul cel mare, și nu vei regreta!


Multumesc anticipat pt pareri si feedback.

cu plăcere! Posted Image


Edited by anaki, 04 February 2021 - 14:33.
nu mai folosi culoarea rosie


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate