Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cărți scoase la imprimantă

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Există "gluma" aia cu cărți scoase la imprimantă. Dar în anii '90 se pare că chiar erau scoase în asemenea mod. Am una de la "Teora" scoasă prin 1992-1993 în care se menționează că a fost tipărită la o imprimantă laser "H.P." la rezoluția de 300 d.p.i. Existau imprimante care să reziste la tiraje mari.
Tiparul digital cam tot un fel de imprimantă e, însă probabil e făcut special pentru tiraje mai mari.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se scoteau la imprimanta cu ace si apoi se xerox-au.

In acea perioada era extrem de costisitor sa tiparesti tiraje mici.

Edited by pasilla, 03 February 2021 - 01:04.


#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Esti sigur ca ai inteles bine, ca a fost tiparita la imprimanta? O carte nu se poate scoate la imprimanta decat daca e vorba de ceva artizanal, o bucata sau cel mult cateva. Poate ce vrea sa spuna este ca a fost tehnoredactata pe calculator si ’modelul’ pentru tipografie a fost obtinut la imprimanta.

#4
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.12.2004
Se scot si acum, la editura pim iti tipareste carti in orice tiraj, pim fiind o afacere din Iasi bazata pe servicii de imprimare si copiere.

#5
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
si acum s-o scoate... e vorba de anii 90... n-ai inteles subiectul? sau doar vrei sa faci reclama?
imprimante mai subtire... ca nu prea existau PCuri inca in RO (x286, x386 erau prohibitive ca pret) dar copiatoare erau la greu
totusi nu cred ca s-ar fi complicat cineva sa scoata carti la imprimanta

#6
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 dragosh82, on 03 februarie 2021 - 04:49, said:

Se scot si acum, la editura pim iti tipareste carti in orice tiraj, pim fiind o afacere din Iasi bazata pe servicii de imprimare si copiere.

Mai exista PIM? Frate, cate cursuri am copiat la aia, maama mea. Tot acolo, in Copou au sediul? Aveau si magazin, si fast food parca.

#7
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Strategie de marketing buna. Cat timp asteptai copierea cursului bagai si o sarja de cartofi prajiti cu snitzel... :)

#8
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

 djl, on 03 februarie 2021 - 00:53, said:

Tiparul digital cam tot un fel de imprimantă e, însă probabil e făcut special pentru tiraje mai mari.

Tiparul digital este pentru tiraje de la 1 exemplar la maxim 500 (pretul de cost este identic la 1 exempar sau la 500)
Tiparul offset pe masini de tiparit plane cu tiraje de la 500 la 3000 de exemplare. cu cat este tirajul mai mare, cu atat scade costul
Tiparul offset pe masini rotative cu tiraje de la 3000 pana la milioane.
Masinile rotative sunt de diferite dimensiuni. Sunt cele care scot 16 pagini dintr-o singura trecere pana la cele mari care scot 64 de pagini dintr-o singura trecere.
In functie de numarul de pagini si de tiraj se opteaza pentru o anumita masina de tiparit.

#9
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Inclusiv in ziua de azi se foloseste aceasta practica.
Anul trecut am tras la o imprimanta color CISS o carte (pdf) de ~300 pagini pe care am si legat-o cu tot cu coperte lucioase :)
De ce ?
Cartea respectiva se vinde online cu peste 100 USD/buc.... iar costurile mele totale au fost de vreo 30-40 RON :)

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011
Eu unul nu mai pot citi cărți decât în format digital, obosesc cu o carte fizică în mână. Mult mai relaxat e să citesc de la distanță pe monitorul portabil sau chiar pe TV.

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Colegul @djl vorbeste de o carte scoasa de o editura, care presupun ca are un tiraj cat de cat. O bucata sau cateva mai scoti la imprimanta, dar mai multe nu. Plus ca apare si problema cu legatul ei, ca imprimante asa mari ca sa scoti o coala de 8+8 pagini (fata+verso) nu ai. Daca scoti o carte de 200 de pagini (care inseamna una destul de subtirica) format aprox A5 la o imprimanta A4 cu 2+2 pagini/coala, vei avea de indoit si lipit/legat 50 de foi. Am facut asa ceva, se poate, dar cum am zis e util doar punctual nu pentru ceva de serie.

#12
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
trollegul djl vorbeste se anii 92-93 nu de alaltăieri
cand doar cativa, abia auzisera de sinclair spectrum...
la ce sa legi imprimanta?!? la calorifer?
in centre de calcul se foloseau unitati de banda si de disc, monitoarele erau verde/negru. si foloseau imprimante care aveau o banda de otel embrosata cu litere care circula circular, nici macar de imprimante cu ace nu se auzise in RO..
pentru copiere se foloseau heliograf si masini gestetner
despre ce vorbim?

Edited by apocalipsul, 03 February 2021 - 13:56.


#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Fi serios, faceam desktop publishing chiar mai inainte. Pentru acasa da, PC-urile si imprimantele laser erau vise imposibile, dar ele existau in Romania si erau folosite. Iar de Sinclair Spectrum auzise destula lume si inainte de 1989 macar drept clonele HC85 & co. Eu am avut unul compatibil facut mai mult artizanal, acasa, al meu, prin 1986-1987.

#14
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

faceam desktop publishing
cu ce echipamente faceai colegule tu "desktop publishing"?!? cu cartele perforate?!? ia mai gandeste-te
cu ce echipamente erau folosite imprimantele laser?!?
imi si imaginez cum admirai puriceii aia de fonturi de HC pe un sfert de ecran de Olt care flicăia...

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@apocalipsul: Daca TU nu stiai de ele, nu inseamna ca nu existau si ca nimeni din Romania nu avea acces.

Au fost calulatoare compatibile IBM PC (de exemplu Robotron fabricate in RDG), XT si AT cu procesoare Intel 8086/ 80286/ 80386, iar in 1993 stiu sigur ca existau deja cu procesoare 80486sx/ 80486. Xerox Ventura Publisher rula foarte bine sub MS DOS (bine nu pe un PC cu grafica CGA, dar cu Hercules/ EGA/ VGA era ok). Pentru chestii de dimensiuni mai mari era bine sa ai ‘expanded memory’ - fie placa dedicata (utilizabila si in calculatoare cu procesor 8086), fie emulata (emm386, procesor minim 80386). Mai existau si alte programe pentru desktop publishing, de exemplu Aldus PageMaker si QuarkXPress. Da, se puteau tehnoredacta carti pe calculator in acei ani, in Romania, in aceste conditii.

#16
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
inteleg, cu toate ca nu prea cred... practic eu tin minte altceva
salvai o brosura pe 25 de diskete de 5'
ce tin eu minte, poate gresesc, e ca 286, 386, 486 au aparut la noi cel putin, mai tarziu
dupa cum spuneam, in acea perioada am avut relatii stranse cu un asa zis centru de calcul

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
În care "acei ani"?
Oricum, foto culegere nu înseamna numai tehnoredactare computerizată. Puteai avea și ceva de genul filmului (spre sfârșit) de mai jos dacă doreai cu computere.
Mă întreb însă dacă computerul ăla e pus de chestie în poză sau aveau așa ceva la Casa Scînteii?
Computere mai mici de desktop publishing există încă din anii '70... "Xerox" a făcut: https://en.wikipedia...wiki/Xerox_Alto

Attached File  probar-de-litera-fotoculegere-1981-p40580-0.jpg   45.46K   12 downloadsAttached File  probar-de-litera-fotoculegere-1981-p40580-01.jpg   44.73K   12 downloads Attached File  probar-de-litera-fotoculegere-1981-p40580-03.jpg   50.93K   11 downloads

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1MGjFKs9bnU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cartea de care zic eu cu siguranță nu e xeroxată. A ajuns să mă pasioneze îndeajuns de mult poligrafia încât să-mi dau seama că aia nu are aspect de carte xeroxată. Deci ce imprimantă o fi folosit?

 liviu_np, on 03 februarie 2021 - 11:00, said:

Tiparul digital este pentru tiraje de la 1 exemplar la maxim 500 (pretul de cost este identic la 1 exempar sau la 500)
Tiparul offset pe masini de tiparit plane cu tiraje de la 500 la 3000 de exemplare. cu cat este tirajul mai mare, cu atat scade costul
Tiparul offset pe masini rotative cu tiraje de la 3000 pana la milioane.
Masinile rotative sunt de diferite dimensiuni. Sunt cele care scot 16 pagini dintr-o singura trecere pana la cele mari care scot 64 de pagini dintr-o singura trecere.
In functie de numarul de pagini si de tiraj se opteaza pentru o anumita masina de tiparit.

Cică mă pasionează poligrafia, dar am uitat că există şi offset plan. Credeam că e numai rotativ.
Însă mă întreb cât costă plăcile sau filmele. Că la puţine pagini, în loc de offset, dacă nu doreai imagini, parcă mai ieftin ieşeai cu linotipul.

 sags, on 03 februarie 2021 - 13:23, said:

Colegul @djl vorbeste de o carte scoasa de o editura, care presupun ca are un tiraj cat de cat. O bucata sau cateva mai scoti la imprimanta, dar mai multe nu. Plus ca apare si problema cu legatul ei, ca imprimante asa mari ca sa scoti o coala de 8+8 pagini (fata+verso) nu ai. Daca scoti o carte de 200 de pagini (care inseamna una destul de subtirica) format aprox A5 la o imprimanta A4 cu 2+2 pagini/coala, vei avea de indoit si lipit/legat 50 de foi. Am facut asa ceva, se poate, dar cum am zis e util doar punctual nu pentru ceva de serie.

Din păcate nu spune tirajul. Are cam 200-200 şi ceva de pagini.

 benis, on 03 februarie 2021 - 12:43, said:

Eu unul nu mai pot citi cărți decât în format digital, obosesc cu o carte fizică în mână. Mult mai relaxat e să citesc de la distanță pe monitorul portabil sau chiar pe TV.

La mine e tocmai invers. Şi găsesc în format digital multe chestii care mă interesează, dar nu pot citi aşa de multe pagini.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Si totusi nu vad problema cu imprimanta.
Ce nu functioneaza la ea ?

Asta e aria de hardware - daca aveti probleme sau nelamuriri concrete.
Nu discutii aiurea despre cum se imprimau cartile acu 30 de ani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate